Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Kolejny księżycowy zakątek do kolekcji.

Szkic białą pastelą na czarnej kartce, cienie podkreślone miękkim ołówkiem. Dodatkowa obróbka nie potrzebna.

Szkic na postawie obserwacji 3 sierpnia od około 23:10 do 23:30. SCT 5" + SW SWA 9mm + barlow 2x, powiększenie około 277x.

 

Krater pośrodku to Petavius, przyłączony do niego jest Wrottesley. Jest też Snellius, Hase, Palitzsch i inne.

 

ksiezyc_petavius.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i następny księżycowy zakątek do kolekcji.

 

PRZEDZIWNA RODZINA REICHENBACHÓW :)

 

Oczywiście chodzi o rodzinkę kraterów Reichenbach. Dziwne, zawiłe, nierówne. Posiadają ostre i piękne błyszczące w tej fazie wzniesienia i głębokie rozpadliny. W dużym powiększeniu znajdziemy tam też długą interesującą szczelinę biegnącą po zboczu krateru Reichenbach C.

 

SCT 5". Powiększenie około 277x. Biała pastel. Niektóre cienie podkreślane miękkim ołówkiem.

 

ksiezyc_reichenbach.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie

 

Piszę w tym wątku ,,Księżycowe zakątki'' bo chcę go odświeżyć. Jest tu wiele wartościowych, ambitnych szkiców. W tym miesiącu postudiowałem pewne fragmenty księżyca:

Krater Stofler z prawej i lewej. Ołówek B4, Newton 6'', f/8, Pentax xw5mm,pow. 240. Bardzo trudna do rysowania formacja przeplatających się kraterów.

Z lewej znaczy 1kwarta 11.X.2013, godz 19-21.30. Warunki dobre, wietrznie.

Z prawej czyli 3 kwarta z 26.X, godz. 1.10-3.40, warunki słabe 2,5 na 5, ciepławo, lekki wiatr, mgliste chmury, obraz falował.

Następny rysunek to okolice krateru (prawdopodobnie) Humbolt. Kolega Loxley ma w swoim wątku ,,Zjawiskowy księżyc'' jego zdjęcie. Akurat on mi się wtedy podobał. Ładny krater z potężnymi górami na środku. Tu odpaliłem już Newtona 22'', f/3,7, jak i następnym szkicu z Pentaxem xw5mm, pow. 412 z filtrem księżycowym ND 6. Powiem że mega rozdzielczość, góry, cienie, szczeliny, istna granulacja powierzchni z tym potworem. Można jednym słowem powiedzieć SZOK! :sleepy: jak trafi się w seing. Na razie smaka chciałem narobić. Jeszcze go opiszę, na razie ciągle badam jego możliwości. Dobra wracam, krater Humbolt, 1 dzień po pełni 20.X, godz. ok. 1-3.30. Warunki na początku dobre, ok. 2.30 na niebie pojawiły się mleczne chmury.

Ostatni szkic to okolice Kleomedesa, jest to duży krater znajdujący się na północnej stronie Morza Przesileń. Wyglądał jak stadion z trybunami. W jego środku znajduje się niewielkie podłużne wzniesienie i kilka małych kraterów. 3,5 dnia po pełni, godz. ok. 3-5ta, warunki dobre, czasami chmurki, mgła, ciepławo.

Lepiej się rysuje z małego newtona, łatwiej się prowadzi, mniej widać, a z dużego przeszkadza szczegółowość powierzchni i gór, trzeba będzie się przyzwyczaić do takiego detalu :icon_wink: .

Raz w miesiącu coś pokarzę w tym wątku o ile pogoda pozwoli.

Zachęcam Was do szkiców

 

Pozdrawiam

kratery Stofler 1 kwarta.JPG

kratery Stofler 3 kwarta.JPG

kratery nie petrawius.JPG

kratery kleomedes.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witajcie

 

Piszę w tym wątku ,,Księżycowe zakątki'' bo chcę go odświeżyć. Jest tu wiele wartościowych, ambitnych szkiców. W tym miesiącu postudiowałem pewne fragmenty księżyca:

Krater Stofler z prawej i lewej. Ołówek B4, Newton 6'', f/8, Pentax xw5mm,pow. 240. Bardzo trudna do rysowania formacja przeplatających się kraterów.

Z lewej znaczy 1kwarta 11.X.2013, godz 19-21.30. Warunki dobre, wietrznie.

Z prawej czyli 3 kwarta z 26.X, godz. 1.10-3.40, warunki słabe 2,5 na 5, ciepławo, lekki wiatr, mgliste chmury, obraz falował.

Następny rysunek to okolice krateru (prawdopodobnie) Humbolt. Kolega Loxley ma w swoim wątku ,,Zjawiskowy księżyc'' jego zdjęcie. Akurat on mi się wtedy podobał. Ładny krater z potężnymi górami na środku. Tu odpaliłem już Newtona 22'', f/3,7, jak i następnym szkicu z Pentaxem xw5mm, pow. 412 z filtrem księżycowym ND 6. Powiem że mega rozdzielczość, góry, cienie, szczeliny, istna granulacja powierzchni z tym potworem. Można jednym słowem powiedzieć SZOK! :sleepy: jak trafi się w seing. Na razie smaka chciałem narobić. Jeszcze go opiszę, na razie ciągle badam jego możliwości. Dobra wracam, krater Humbolt, 1 dzień po pełni 20.X, godz. ok. 1-3.30. Warunki na początku dobre, ok. 2.30 na niebie pojawiły się mleczne chmury.

Ostatni szkic to okolice Kleomedesa, jest to duży krater znajdujący się na północnej stronie Morza Przesileń. Wyglądał jak stadion z trybunami. W jego środku znajduje się niewielkie podłużne wzniesienie i kilka małych kraterów. 3,5 dnia po pełni, godz. ok. 3-5ta, warunki dobre, czasami chmurki, mgła, ciepławo.

Lepiej się rysuje z małego newtona, łatwiej się prowadzi, mniej widać, a z dużego przeszkadza szczegółowość powierzchni i gór, trzeba będzie się przyzwyczaić do takiego detalu :icon_wink: .

Raz w miesiącu coś pokarzę w tym wątku o ile pogoda pozwoli.

Zachęcam Was do szkiców

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomek ,bardzo mi się podobają Twoje szkice.Zwłaszcza rzetelność panujących warunków.Szkoda że nie mam smykałki do takich prac.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pogoda nie rozpieszcza, ale pare detali księżyca udało mi się naszkicować :Salut: . Wszystkie z Newtona 6'', f8 i okularu Pentax xw 5mm pow. 240, i filtra księżycowego. Ołówek B4 na białym kartonie.

-1 to okolice wielkiego (245km) krateru Clavius. W jego środku jest bardzo charakterystyczny łuk mniejszych kraterów. Faza garbata, 2/3 dni drugiej kwarty Warunki, jak widać, dość dobre. Podejście z 14.X i 13.XI, czyli dwa, z dwóch ostatnich miesięcy o podobnej fazie księżyca, godz. 20-21.30.

-2 to krater Walter o średnicy 128km, ma niemal kwadratowy kształt. Pierwsza kwarta, warunki z początku w porządku później ,,mleko'' . Szkic z 10.XI, godz. 19-20.00.

-3 to kratety Herodot i Arystach, ciemny i jasny, niżej wiją się wąwozy, u mnie to się słabo wiją ;). Blisko pełni, warunki na początku dobre, później bardzo słabe, mleko, jakby zaparowany okular, czasami przechodziły chmury i było to bardziej zgadywanie niż przenoszenie detalu. Rysunek z 15.XI, godz. 22-23.50.

 

Pozdrawiam

księżycowe zakątki 005.jpg

księżycowe zakątki 004.jpg

księżycowe zakątki 003.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Pogoda się coś popsuła, więc nie czekam dłużej.

1- Okolice krateru Posejdonios, duży (średnica 100 km), częściowo zalany lawą i zniszczony krater na północno-wschodnim brzegu Morza Jasności. Na jego dnie znajduje się kręty grzbiet, kilka kanałów i mniejszy wklęsły krater. Od północy ( u mnie) graniczy z nim zniszczona formacja Chaconarc o średnicy 51 kilometrów. (dane z Przewodnika Collinsa).

7.I. 2014, godz. 18.30-20.30, 1 kwarta, Newton 22'' f/3,7 i kitowiec 10 pow. 206 plus dwa filtry. Ołówek B1 i B4.

Warunki naprawdę dobre, że przez pierwsze pół godziny się tylko lapiłem jak w malowane wrota :icon_smile: , jak zacząłem szkic mleko na niebie, lekka mgła i wilgowno, temperatura na plusie.

2-Zatoka Tęczy piękne zakole o średnicy 250km Morza Deszczów. Jej zbocza od strony morza zostały zniszczone przez lawę; pozostało po nich kilka niskich grzbietów. Pozostała część zboczy, zwana Górami Jurajskimi prezentuje się spektakularnie przy oświetleniu wschodzącym słońcem. Głęboki krater o średnicy 38km na południowej stronie zatoki to Bianchini. (dane z Przewodnika Collinsa).

Sprzęt ten sam.11.I., godz. 20.00-21.00. ok. trzeci dzień drugiej kwarty. Warunki dobre plus, czysto, jedynie optyce brakowało wychłodzenia, powietrze suche, delikatny wiatr. Szkic nie skończony bo goście przyszli popatrzeć... Biały akryl na czarnym papierze.

3. Pitagoras, spektakularny, wielki krater o średnicy 128km, mający tarasowate zbocza o wysokości prawie 5km i wydatne wzniesienie centralne.( z Przewodnika Collinsa) Po bokach na szkicu Anaksymander, po prawo Babbage.

14.1. godz. 1.30-3.20, ok.1,5 dnia przed pełnią, warunki dobre. Newton 6'', f/8, szkic zaczęty TMB Planetary 2,5 pow. 480, ale za dużo pomyłek robiłem i zszedłem na kitowca 10 pow. 120 plus dwa filtry. Zimno, przy zerze, szron, bezwietrznie, mleko na niebie, przejściowe przejrzyste chmury. Ołówek B4.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Posejdonios szkice Księżyca.JPG

Zatoka Tęczy szkice Księżyca.JPG

Pitagoras szkice Księżyca.JPG

Edytowane przez pasionat nieba
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

 

1. Kopernik i dziurka od klucza-Fauth z 24.I, trzecia kwarta, godzina 5.30-7.00. Warunki dobre, telep wystudzony przez noc ładnie ostrzył, czysto, szron, mróz, temp. -12. Księżyc nisko górował. Ładnie było widać trzy górki na środku krateru i parę mniejszych pofałdowań. Ostrzył mocno przy 120tu, ale za małe, przy 480u więcej detalu pokazał. Newton 6, f/8, kitowiec 10 na zmianę z TMB Planetary 2,5. Ołówek B4.

2. Taruntius krater o średnicy 56km położony w północno zachodniej części Morza Żyzności. 3.II, ok.3-4 dzień, godzina 18.00-20.00. Przejrzystość 10/10, czysto, warunki jednak dostateczne, duże turbulencje powietrza. Newton 22'', f/3,7, kitowiec 10 pow.206 plus 1 filtr. Ołówek B3, B4

3. Fracatorius- podkowiasty krater zalany częściowo lawą o średnicy 124km położony na południowym brzegu Morza Nektaru. Nakłada się na jego zachodnie zbocze Fracatorius D. 4.II, ok. 4-5 dzień, godzina 19.00-21.00. Warunki dość dobre, księżyc już się chylił ku zachodowi, temp. -2, delikatny wiatr, czysto, delikatne turbulencje. Sprzęt jak wyżej plus dwa filtry. Ołówek B4.

4. Teofil, Cyryl i Katarzyna i sporo drobnicy położonej na zachodnim wybrzeżu Morza Nektaru. 5.II, dzień do pierwszej kwarty, godzina 18.30-22.00. Warunki dobre plus, silne podmuchy wiatru utrudniały, że zdjąłem osłonę z kratownicy, czysto, temp. przy zerze. Sprzęt jak wyżej plus jeden filtr. Biały akryl, biała i czarna kredka na czarnym papierze.

 

Pozdrawiam

 

Coś nie mogę załączyć zdjęć, one później mam nadzieję..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1. Kopernik i dziurka od klucza-Fauth z 24.I, trzecia kwarta, godzina 5.30-7.00. Warunki dobre, telep wystudzony przez noc ładnie ostrzył, czysto, szron, mróz, temp. -12. Księżyc nisko górował. Ładnie było widać trzy górki na środku krateru i parę mniejszych pofałdowań. Ostrzył mocno przy 120tu, ale za małe, przy 480u więcej detalu pokazał. Newton 6, f/8, kitowiec 10 na zmianę z TMB Planetary 2,5. Ołówek B4.

2. Taruntius krater o średnicy 56km położony w północno zachodniej części Morza Żyzności. 3.II, ok.3-4 dzień, godzina 18.00-20.00. Przejrzystość 10/10, czysto, warunki jednak dostateczne, duże turbulencje powietrza. Newton 22'', f/3,7, kitowiec 10 pow.206 plus 1 filtr. Ołówek B3, B4

3. Fracatorius- podkowiasty krater zalany częściowo lawą o średnicy 124km położony na południowym brzegu Morza Nektaru. Nakłada się na jego zachodnie zbocze Fracatorius D. 4.II, ok. 4-5 dzień, godzina 19.00-21.00. Warunki dość dobre, księżyc już się chylił ku zachodowi, temp. -2, delikatny wiatr, czysto, delikatne turbulencje. Sprzęt jak wyżej plus dwa filtry. Ołówek B4.

4. Teofil, Cyryl i Katarzyna i sporo drobnicy położonej na zachodnim wybrzeżu Morza Nektaru. 5.II, dzień do pierwszej kwarty, godzina 18.30-22.00. Warunki dobre plus, silne podmuchy wiatru utrudniały, że zdjąłem osłonę z kratownicy, czysto, temp. przy zerze. Sprzęt jak wyżej plus jeden filtr. Biały akryl, biała i czarna kredka na czarnym papierze.

 

Pozdrawiam

 

Coś nie mogę załączyć zdjęć, one później mam nadzieję..

Kopernik.JPG

Taruntius.JPG

Fracatorius.JPG

Cyryl Teofil Katarzyna.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

1 Krater Gassendi wielkości 110 km położony na północnym brzegu Morza Wilgoci. W jego środku znajduje się sporo rozpadlin i pagórków. 11.IV, godz. ok.21.30-23.00. Newton 6'', f/8, TMB Planetary 2,5 pow. 480. Warunki dość dobre, niebo mgliste, trochę wilgotno, lekki wiatr.

2. Damoiseau średniej wielkości krater przypominający mi ślimaka, położony na wschodnim brzegu Oceanu Burz. 13.IV, godz. ok. 1.00-2.00, trzy dni do pełni. Newton 6'', Pentax xw 5 mm, pow. 240. Warunki na 3+, wilgotno, zimno, czysto, delikatny wiatr.

3. Duży krater Petavius o średnicy 177 km i tarasowatych zboczach z masywnym wzniesieniem centralnym. Jego dno przecina wyraźny kanał. Na szkicu pod Petaviusem znajduje się krater Wrottesley o średnicy 57 km z wzniesieniem centralnym. 4.V, godz. 21.00-22.20, ok. czwarty dzień po nowiu. Newton 6'', Es 18, Powermate x4, pow. 267. Warunki dobre, wilgotno, mroźno, temp.+2, bezwietrznie.

4. Niewielki, bardzo ciekawy krater Romer( z dwoma kreskami nad o) położony w górach Taurus niedaleko Posejdoniusa. 5.V, godz. 21.45-23.45. ok. piąty dzień po nowiu. Newton 6'', Es 18, Powermate x4, pow. 267. Warunki bardzo dobre, obraz ciągle ostrzył bez przerw, trochę falował, później dobre. Trochę wilgotno, bezwietrznie, temp. +3

 

Pozdrawiam

Szkice Księżyca Gassendi.jpg

Szkice Księżyca Damoiseau.jpg

Szkice Księżyca Petravius.jpg

Szkice Księżyca Romer.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

 

Trzy szkice księżycowych zakątków z ostatniego czasu, Newton 6'', f/8.

Langrenus, krater o średnicy 133 km o tarasowatych zboczach i wzniesieniu centralnym, które wtedy rzucało podwójny cień, położony w okolicach Morza Żyzności. Trzeci dzień po pełni,12.8, godz ok. 23.00-24.00. Es 14 100* z Powermatex4, pow. 342. Biała kredka.

Góry Kaukaz, wzniesienia zalane częściowo lawą, położone na skraju Morza Jasności. Koniec drugiej kwarty, 16.8, godz. ok. 1.00-2.00. Es 14 z Powermate x4, pow 342. Biała kredka.

Pitatus, pierścieniowata formacja o ciemnym dnie i średnicy 105 km zalana częściowo lawą, położona na południowym brzegu Morza Chmur, przylega do niej krater Hezjod, mniejszy, także zalany lawą. 19.8, godz. ok. 4.30-6.00. Es 20 z Powermate x4, pow. 240. Biały akryl.

 

Pozdrawiam

 

Szkice księżyca - krater Langrenus.jpg

Szkice Księżyca - góry Kaukaz.jpg

Szkice Księżyca - krater Pitatus.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Szkice z ostatniego tygodnia Newtonem 6'' f/8 kredką na czarnym papierze.

Od lewej: Miller, Nasireddin, Huggins, Orontius, grupa niewielkich kraterów niedaleko dużego Deslandersa. Pierwsza kwarta, 2.IX, godz ok. 20.30-21.30. Księżyc górował nisko, niebo mleczne od mglistych chmur, seing 7/10. Es 14 100* z Powermatex4, pow. 342.

Thebit urokliwy potrójny krater położony przy Morzu Chmur. Główny krater o średnicy 55km. Po prawo 120 kilometrowy uskok Prosta Ściana o nazwie Rupers Recta. Pierwszy dzień drugiej kwarty, 3.IX, godz. ok. 20.30-22.00. Seing 7-2/10, Najpierw szkicowałem z Ethosem 8 z Powermatex4 pow. 600, jak warunki się pogorszyły zmieniłem na pow. 342 z Esem 14 plus powermatex4.

Zatoka Tęczy kolejne moje podejście do tej spektakularnej 250 kilometrowej formacji w okolicy Morza Deszczów, tym razem w miarę ukończone. Drugi dzień drugiej kwarty, 4.IX, godz. ok. 20.30-23.00. Seing 7/10. Es 20 z Powermatex4 pow. 240.

Okolice Shillera, nietypowego podłużnego krateru o średnicy 165x65 km o kształcie stopy, a raczej pantofelka. Trzeci dzień drugiej kwarty, 5.IX, godz. ok. 21.00-24.00. Seing 6,5/10, spore turbulencje powietrza. Es 14 z Powermatex4, pow. 342.

 

Pozdrawiam

Orontius, Huggins, Nasiredin, Miller.JPG

Thebit.JPG

Zatoka Tęczy.JPG

Schiler.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Szkice z ostatniego tygodnia Newtonem 6'' f/8 kredką na czarnym papierze.

Od lewej: Miller, Nasireddin, Huggins, Orontius, grupa niewielkich kraterów niedaleko dużego Deslandersa. Pierwsza kwarta, 2.IX, godz ok. 20.30-21.30. Księżyc górował nisko, niebo mleczne od mglistych chmur, seing 7/10. Es 14 100* z Powermatex4, pow. 342.

Thebit urokliwy potrójny krater położony przy Morzu Chmur. Główny krater o średnicy 55km. Po prawo 120 kilometrowy uskok Prosta Ściana o nazwie Rupers Recta. Pierwszy dzień drugiej kwarty, 3.IX, godz. ok. 20.30-22.00. Seing 7-2/10, Najpierw szkicowałem z Ethosem 8 z Powermatex4 pow. 600, jak warunki się pogorszyły zmieniłem na pow. 342 z Esem 14 plus powermatex4.

Zatoka Tęczy kolejne moje podejście do tej spektakularnej 250 kilometrowej formacji w okolicy Morza Deszczów, tym razem w miarę ukończone. Drugi dzień drugiej kwarty, 4.IX, godz. ok. 20.30-23.00. Seing 7/10. Es 20 z Powermatex4 pow. 240.

Okolice Shillera, nietypowego podłużnego krateru o średnicy 165x65 km o kształcie stopy, a raczej pantofelka. Trzeci dzień drugiej kwarty, 5.IX, godz. ok. 21.00-24.00. Seing 6,5/10, spore turbulencje powietrza. Es 14 z Powermatex4, pow. 342.

 

Pozdrawiam

 

Widziałem orginały ,czapki z głów .Tomek super szkice.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Nowy Rok 2015 tuż, tuż. 2014 zamykam dwoma szkicami księżycowych gór. Szkice z Newtona 6'' f/8.

Na pierwszym księżycowe Alpy, które przecina Vallis Aples, dolina o długości 180 km i płaskim dnie. U góry Cassini, zalany zastygłą lawą pierścień o częściowo zniszczonych zboczach, średnica 56 km. Szkic białą i czarną pastelą w ołówku z przed miesiąca 29.XI, pierwsza kwarta w godzinach 17.00-19.00, Es 20 Powermatex4, powiększenie 240. Duże turbulencje powietrza, seeing 3,5/5.

Na drugim Apeniny, jedno ze spektakularnych zakątków na Księżycu o ile jest ładnie oświetlone. Szkic białą i czarną pastelą częściowo lawowany białym akrylem z 29.XII, pierwszy dzień drugiej kwarty w godzinach 17.00-20.00, Pentax xw 14 z Powermatex4, powiększenie 343. Warunki początkowo bardzo dobre, później dobre, bez chmurnie, przejrzystość 9,5/10, posypało drobnym detalem, obraz lekko falował, seeing 8/10, temperatura -8, szron. O 20.00 przyszły chmury.

 

Pozdrawiam

 

 

Księżyc. Cassini, Alpy.JPG

Księżyc. Apenniny.JPG

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

06.04.2020         21:10 - 22:15

MAK 127 SW - EQ3-2

Bino SW + BCO18

 

Pomimo trudnych warunków seeingowych Ant. IV, przy bezchmurnym niebie udało mi się naszkicować Kratery Seleucus i Eddington /wygląda jak skalista zatoka na zachodniej krawędzi Księżyca/.

 

 

20200407_095938.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.