Skocz do zawartości

"Per aspera ad astra" - konkurs astronomiczny


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przede wszystkim wielkie dzięki Robertowi za najciekawszą i najwartościowszą inicjatywę w MRA 2009, z jaką miałem okazję się spotkać (z całym szacunkiem dla pozostałych :))! Dziękuję też pozostałym uczestnikom za rywalizację na wysokim poziomie. Gratulacje dla najlepszych!

 

Wybieram:

13. Książka - Historia astronomii - M. Hoskin

 

Michał

 

(Odpowiedzi wysyłałem z a4u, stąd inny nick)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

 

Na sam początek należą się podziękowania Robertowi za cały trud i pracę włożoną w przygotowanie tego konkursu. Dzięki niemu poczułem że rzeczywiście mijający rok jest naprawdę rokiem astronomii.

Dla mnie konkurs był ciekawą formą zdobywania wiedzy i możliwością przyjemnego spędzenia sobotniego popołudnia/wieczoru z astronomią w cztery oczy.

 

Kolejne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy nieustannie podnosili poprzeczkę i myślę,że każdy kto dotrwał do końca może być z siebie dumny.

Gratulacje rówmież dla osób z ścisłej czołówki. Na ich cześć hip hip- hura :groupwave2:B)

 

Wybieram:

7. Atlas nieba - StarGuide + Notatnik astronomiczny

 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moja kolej więc dwa słowa ode mnie :)

Gratulacje dla zwycięzców, byliście poza zasięgiem (przynajmniej dla mnie ;) ) oraz dla wszystkich którzy wytrwale rozwiązywali zadania w sobotnie wieczory.

 

Podziękowania dla Roberta za ogrom pracy włożonej w układanie pytań a później ich weryfikację. Jesteś twardzielem :notworthy:

Obyśmy się doczekali więcej takich inicjatyw w przyszłości czego sobie oraz wszystkim astroamatorom życzę.

 

Wybieram: poz. 9. Atlas nieba - StarGuide + Notatnik astronomiczny

 

Pogodnego i ciemnego nieba w nowym 2010 roku.

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować Robertowi, za pracę którą włożył w przygotowanie tego wspaniałego konkursu.

Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, zwłaszcza tym, którzy wytrwali do końca.

 

Wybieram: 10. Atlas nieba - StarGuide + Notatnik astronomiczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dziekuję wszystkim za wspólnie spędzony rok.

Konkurs jak wino -po początkowym okresie fermentacji

(po pierwszych kolejkach )

wydał bukiet wiedzy i jeszcze większej motywacji w celu

dalszego jej pogłębiania.

 

Wybieram: 11.Atlas nieba - StarGuide + Notatnik astronomiczny.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

jestembez :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do podziękowań Panu Robertowi za wspaniałą zabawę i okazję do zdobycia i pogłębienia wiedzy

oraz wszystkim uczestnikom za tworzenie tak wysokiego poziomu.

Zwycięzcom serdecznie gratuluję.

 

Wybieram: Książka-album - Niebo - R. Gendler.

 

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeszcze raz składam wyrazy uznania Robertowi za podjęcie się i zorganizowanie konkursu. Była to z jego strony zapewne ciężka praca, jednak zaowocuje w przyszłości większą wiedzą uczestników. Gratulacje również należą się wszystkim wygranym, a także biorącym udział, którym nie udało się uzyskać najwyższych lokat. Była to dobrowolna praca każdego, podczas której wszyscy świetnie się bawili, zdobywali nową i w pewnym sensie promowali astronomię, co było pewnie celem tego konkursu i całego roku 2009. Gratuluję wszystkim.

 

Wybieram: 6. Książka-album - Wyprawy na Księżyc - A. Dyer + Notatnik astronomiczny

 

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

właśnie dostałem od Roberta przesyłkę z dyplomem i książką o locie Discovery !!! (to chyba rekord prędkości działania Poczty, biorąc pod uwagę to, że dziś Sylwester, a przesyłka była wysłana wczoraj).

 

Fajna książka z dużą ilością różnych ciekawych zdjęć i opisem każdego. :D

 

Podziękowanie dla Roberta ! :helo::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

dziękuję Robertowi za tak wspaniały konkurs, gratuluję zwycięzcom i pozdrawiam uczestników.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku!

 

wybieram książkę - Ślepi obserwatorzy nieba - R. Kolb

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Dziś, w ostatnim dniu 2009 roku – roku ogłoszonym (m. in. przez ONZ) Międzynarodowym Rokiem Astronomii, roku może nie dla wszystkich miłośników astronomii w Polsce rokiem pomyślnym, chciałbym podsumować prowadzony przez Roberta Konkurs Astronomiczny „Per aspera ad astra” (Pogratulowałem na sąsiednim Forum, czynię to także na tym). :notworthy:

Konkurs na pewno pod jednym względem niezwykły – trwał blisko rok i wzięło w nim udział ponad 60 uczestników. Były na Forach (astronomicznych) inne konkursy „wieloodcinkowe”, ale były raczej monotematyczne i gromadziły kilka, czasami do 10, osób.

 

Astronomia – wyjątkowa wśród nauk ścisłych – jest jedną z najstarszych dziedzin nauki i obejmuje okres wielu tysięcy lat. Astronautyka jest dziedziną młodą, a loty w kosmos (liczone od umieszczania statków kosmicznych w kosmosie) – to zaledwie nieco ponad 50 lat.

Swoją drogą ciekaw jestem, jakie padły by odpowiedzi w konkursie na takie pytanie z astronautyki (gdyby je Robert zadał):

- „Kiedy w Polsce użyto po raz pierwszy broni rakietowej ?” (oczywiście nie tej współczesnej, z ostatnich lat). Takie pytanie sam zadaję na niektórych spotkaniach które prowadzę i zazwyczaj moja odpowiedź zaskakuje wszystkich uczestników spotkania...

 

Można podziwiać Roberta i docenić jego wiedzę za przygotowanie 400 (!) różnych pytań z obu dziedzin (a jak sądzę, pewnie miał ich 450-500, spośród których dokonał ostatecznego wyboru). Uznanie dla Roberta za cierpliwość – nie tylko za prowadzenie konkursu przez rok, sprawdzanie co 2-3 tygodnie odpowiedzi kilkudziesięciu uczestników, ale także za to, że nie zrezygnował z kontynuacji konkursu, kiedy po kilku pierwszych etapach był kilkakrotnie „atakowany” za niezbyt precyzyjnie sformułowane niektóre pytania, na które padały różne odpowiedzi - ale wg uczestników właściwe.

Tak na marginesie anegdota (wydarzenie prawdziwe):

Kiedy na jednej z wyższych uczelni przygotowywano pytania na egzaminy wstępne, ktoś z komisji egzaminacyjnej powiedział do jednego z autorów pytań:

- Panie profesorze, ale te pytania były kilka lat temu i zdający znają już odpowiedzi !

- Tak – pytania są te same, ale dziś właściwe odpowiedzi są już inne !!

 

Jak pokazał przebieg konkursu, Robert dobierając pytania z obu dziedzin na różnym poziomie, dokonał trafnego wyboru. Nieciekawy był by konkurs, w którym 10-15 uczestników zdobywało by maksymalną ilość punktów za wiedzę, a o kolejności decydował tylko czas udzielenia odpowiedzi. Kiedy jedna pomyłka uczestnika mogła go „zepchnąć” z np. 3 miejsca na 20... I także Konkurs nie budził by tyle emocji, gdyby pytania były na tyle trudne, że tylko nieliczni odpowiadali by poprawnie na więcej niż połowę pytań w każdej kolejce.

 

Gratuluję zwycięzcy konkursu – Kubie mar. :helo: Jest jedynym, który tylko w jednej kolejce zdobył mniej niż 60 punktów (dokładnie 59). Pozostali mieli albo kilka „wpadek”, albo jedną, ale tracili na niej więcej punktów. Warto zauważyć, że tylko raz (!!) Kuba mar nie był pierwszy – było to po 3 kolejce, gdy ustępował liderowi o zaledwie 0.5 punktu (ten lider zajął ostatecznie miejsce poza pierwszą dziesiątką uczestników). Od połowy Konkursu ustaliła się „czołówka”. Od 14 kolejki – kolejność pierwszych pięciu uczestników się nie zmieniła aż do końca (chyba tylko „katastrofa” w którejś kolejce jednego z uczestników mogła by zmienić kolejność).

Pogratulować mogę także tym uczestnikom, którzy odpowiedzieli na pytania wszystkich 20 kolejek – było ich (jeśli się nie pomyliłem) – 17. I jak sądzę, o wynikach poszczególnych uczestników mogła zadecydować strategia – czy odpowiadać w ciągu pół godziny i dostać dodatkowe 6 punktów, czy poświęcić nawet 2 godziny na przygotowanie odpowiedzi, ale dostać prawie 60 punktów za wiedzę. Sądząc po niektórych wynikach ci, którzy dostawali 5-6 punktów premii, znacznie więcej tracili na pomyłkach w odpowiedziach...

 

Jeszcze raz gratulacje dla Roberta !!! :helo:

 

Wszystkiego najlepszego w nowym, 2010 Roku !! :Beer:

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermesie, dziękuję za to wyczerpujące podsumowanie. W zasadzie zawarłeś w nim wszystkie najważniejsze informacje. Ja być może dodam coś od siebie, gdy zamknę całość konkursu, czyli rozdział i wysyłkę nagród. Wtedy będę wiedział, że mogę ogłosić koniec.

 

Dziękuję także za wszystkie ciepłe słowa pod moim adresem. To motywuje do dalszej pracy. Teraz, gdy mam trochę wolnego czasu zacząłem przeglądać i czytać pewne informacje na temat historii astronomii i dotarłem do wielu ciekawych informacji, które mogłyby być tematem kolejnych pytań i zadań.

 

Na pewno nie powtórzę konkursu "Per aspera ad astra" w takiej formie jak w 2009 roku. 20 kolejek po 20 zadań to za dużo na moje siły. Ale nie chciałbym, aby z końcem roku 2009 i końcem Roku Astronomii nastąpił koniec większego zainteresowania astronomią. I nasza rola w tym, aby tak się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Też przyłączam się do podziękowań dla Roberta za doskonałą organizację konkursu, również za to że się nie poddał po pierwszych turach gdzie czasem było dość głośno o niektórych pytaniach.

Dość często ostatnio zaglądałem na forum tylko po to by sledzić wątek tego konkursu i aby mierzyć się z kolejnymi jego zadaniami.

Dziś miałem ochotę usiąść i rozwiązać kolejną turę zadań, niestety już jesteśmy po wszystkich kolejkach i niestety czegoś na tym forum będzie mi tu brakowało :)

Mam nadzieję że będą się tu pojawiały podobne konkursy - bo nie sama rywalizacja dla mnie tu była ważna - to zdobycie nowej wiedzy, która mimo tyle lat zainteresowania astronomią zawsze były jej dziedziny przeze mnie jeszcze nie poznane i musiałem się nieźle naczytać by znaleźć właściwe odpowiedzi.

 

Gratuluję wszystkim zwycięzcom ;)

 

Wybieram nagrodę nr5. Niebo - R. Gendler

 

Pozdrawiam

Andrzej ax

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałbym podziękować Panu Robertowi za to całoroczne przedsięwzięcie jakim było "Per aspera ad astra" oraz wszystkim uczestnikom. Gratulacje należą się zwycięzcom. Poziom konkursu był wysoki (jak dla mnie), a część pytań naprawdę zmuszała do wytężenia mózgownicy i szukania, szukania, ... odpowiedzi ;) Sam też dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy z tej szeroko pojętej astronomii - szczególnie zakres pytań z historii. Sposób prowadzenia konkursu oraz to podliczanie punktów - masa pracy - pełen profesjonalizm.

 

Wybieram : 16. Książka - Ciężar nieważkości - M. Hermaszewski

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Podobnie jak poprzednicy chciałbym podziękować Robertowi za organizację i prowadzenie konkursu, dzięki któremu na pewno niejeden z nas poszerzył swoją wiedzę. Gratulacje dla zwycięzców i dla wszystkich, którzy dotrwali do końca 20. kolejki.

 

Wybieram książkę "Pytania z sufitu wzięte i zagadki codzienności" - R. Matthews.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Akurat zakończył się konkurs astronomiczny Roberta, kiedy w domowej bibliotece zauważyłem książkę astronomiczną, która mogła być interesującą nagrodą w tym konkursie. Na dodanie tej nagrody było jednak już za późno; po wymianie maili z Robertem (w tej sprawie) chciałbym zaproponować mini-konkurs – dogrywkę. Nagrodę przeznaczam dla najlepszego z czterech pierwszych zwycięzców konkursu Roberta (czyli Kuby Mar, bara, Alexa i Piotra Guzika). Udział („dla sportu”) mogą wziąć także inni uczestnicy – dla nich przeznaczę dwie inne książki.

 

Zasady były by podobne do konkursu Roberta, ale ponieważ jest to „dogrywka”, będzie o wiele skromniejsza.

Czyli: jedna kolejka, może 10 pytań (ale nie więcej, niż 15), podobne zasady punktacji. Mniej jednak będzie punktów „za czas” i krótszy termin nadsyłania odpowiedzi.

Moja propozycja – mini-konkurs w sobotę 16 stycznia 2010, o godz. 19 - termin nadsyłania odpowiedzi – środa, 20 stycznia.

Oczekuję uwag i propozycji, zwłaszcza od pierwszej czwórki konkursu Roberta. Jeśli nie będzie większych sprzeciwów, to konkurs się odbędzie.

Wtedy podam zasady konkursu i tytuły książek – na razie tylko zdradzę, że można je zaliczyć do poradników dla obserwatorów nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie ma się co oszukiwać i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Jeśli Kuba zdecyduje się wziąć udział w dogrywce, wszyscy pozostali automatycznie wezmą w niej udział "dla sportu" :D

 

Ja mimo to deklaruję chęć kontunuowania zabawy. Jeśli jednak moje odpowiedzi do Ciebie nie dotrą w wyznaczonym czasie, będzie to oznaczać, że Szanowna Rodzina na wieść o dodatkowej kolejce dokonała linczu :ha:

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wczoraj, niestety, udało mi się odebrać nagrodę, która tak naprawdę dotarła jeszcze w starym roku. Robercie, dziękuję serdecznie i podziwiam profesjonalizm w pakowaniu i szybkości wysyłki. Wszyscy allegrowicze - uczcie się! :Salut: Nie wiem, kto był fundatorem akurat mojej nagrody, w każdym razie też bardzo mu dziękuję, a także Jarosławowi za piękny dyplom. Nie mogę się doczekać bonusowej kolejki!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to ja jak najbardziej i to z wielką ochotą wezmę udział w bonusowej kolejce. Powiem wam szczerze, że po przerwie świąteczno-noworocznej w ostatnią sobotą wieczorem jakoś mi brakowało zagadek, no ale nie ma co się dziwić skoro przez cały rok mniej więcej co drugą sobotą miałem przyjemność ich rozwiązywania.

 

Z pewnością w tej dodatkowej kolejce będą ciekawe pytania. Poza tym znając Hermesa jako tak doświadczonego miłośnika astronomii, mającego na koncie obserwacje, o których spora część z nas mogła tylko czytać a nie mogła brać udziału, na pewno mogą dotyczyć interesujących faktów i być ciekawie sformułowane.

 

 

Nie ma się co oszukiwać i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Jeśli Kuba zdecyduje się wziąć udział w dogrywce, wszyscy pozostali automatycznie wezmą w niej udział "dla sportu" :D

 

To bardzo miłe, ale zapewniam was, że nieprawdziwe :):Beer:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

cieszę się, że już dwóch z "Wielkiej Czwórki" wyraziło chęć wzięcia udziału w mini-dogrywce :helo: Nie muszę chyba dodawać (ale jednak to zrobię...), że wyniki tej dogrywki nie mają pokazać, kto jest lepszy (tzn. że np. zawodnik nr 6 konkursu Roberta jest lepszy od zawodnika nr 5), ale wskazówką przy podjęciu decyzji, komu przekazać te dodatkowe nagrody.

Nawiązując do informacji Kuby_Mara dodam, że z astronomii będą pytania związane z obserwacjami, a z astronautyki - także z historią tej dziedziny.

Sam mam tylko nadzieję, że nie będą to pytania, na które odpowiedzi mogą dać tylko "fachowcy"... Informacje te były dostępne w naszej literaturze astronomicznej (pewnie będą też w internecie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przegapię, to pewnie też wezmę udział w zabawie :) Oczywiście poza główną rozgrywką.

 

Wymieniając uwagi z Hermesem przyszedł mi do głowy pomysł na konkurs, na podobnych zasadach co PAAA, ale z zadaniami przygotowywanymi przez kolejnych uczestników konkursu. Każdy miałby jedną "swoją" kolejkę, kiedy to z odpowiadającego przemieniałby się w pytającego. Ale to już temat do osobnej, przyszłej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli nie przegapię, to pewnie też wezmę udział w zabawie :) Oczywiście poza główną rozgrywką.

(...)

 

bardzo się cieszę z tej możliwości, że wreszcie sam "mistrz" Wielkiego Konkursu będzie mógł odpowiadać, a nie tylko zadawać pytania... :notworthy:

Jakaś ekstra nagroda pewnie się dla niego też znajdzie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi się odebrać paczkę z moją nagrodą. Bardzo się z tego cieszę - sprzęt jest naprawdę świetny. Ponadto równie cieszę się z bardzo ładnego dyplomu. Dziękuję! :)

 

Ponadto chciałbym jeszcze podziękować wszystkim osobom, które składały mi gratulacje - zarówno na forum jak i poprzez PW. Jeszcze raz dzięki! :Kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.