Jump to content
Bartosz

C/2007 N3 (Lulin)

Recommended Posts

Witam,

Coś we wtorek nie mogłem dospać <_< , z założenia już się szykowałem na wyjazd. Oto efekt, na pewno niepowalający, ale kometa jest.

2009.01.13. godzina około 6.00. Pentacon 300/4 @ 5,6, Canon 300 D mod, iso 400, eq6, 20 x 1 min

c2007n3Lulinver1.jpg

Teraz to poczekam, aż Księżyc "wyniesie się" z nieboskłonu wschodniego . Wtedy "zapodam" ognisko główne C6N.

Pozdrawiam,

Bartosz

świetna fotka i gratulacje z udanych łowów! :)

a powiedz, bo wygląda, że niezbyt szybko przemieszcza się na tle gwiazd, dało by się zrobić jakąś animację?

pozdrowienia

Też czekam, aż Księżyc odpłynie. Zapoluje na kometę natychmiast!

Fotka świetna. Czekam na większy power. Będzię mozna porównać ze szkicami na ASOD.

ciemnego nieba!

Informuję, że wszystkie ekspozycje były składane na gwiazdki - konkluzja jest taka, że kometa jak na razie nie przemieszcza się szybko, bo byłaby rozmyta.

Pierwsze złożenie zrobiłem na kometę, ale gwiazdki zrobiły się naprawdę lekko jajowate i to skłoniło mnie do poskładania na wspomniane gwiazdy.

Może przy czasie ekspozycji około 1 godziny lub dłuższym już efekt ruchu byłby znaczny i wtedy składanka powinna się odbyć na kometę.

Cześć Bartosz, fotografujesz obiektywem Pentacon SIX? Pytam, bo kilka takich obiektywów mam i noszę się z zamiarem kupna Canona i przejściówki. Nie ma problemów z ostrzeniem itp.?

Jest to Pentacon 300/4 średnioformatowy, ale ma tuleję jako przejście do małego obrazka z gwintem M42. Do tego dokręcam normalną przejściówkę M42/EOS. Ostrzy bez problemów. Gwiazdki są ostrzone bliżej niż nieskończoność, czyli trzeba się napracować :D . No i można popsuć ostrość (grzecznie się wyrażając).

Z przykrością stwierdzam, że literki SIX niestety nic mi nie mówią.

Bartosz

Do tego dokręcam normalną przejściówkę M42/EOS.

Z przykrością stwierdzam, że literki SIX niestety nic mi nie mówią.

Dziękuję za odpowiedź.

Tu masz linka do strony http://www.pentaconsix.com/ . Czyli mamy takie same obiektywy.

Twój chodzi pod 2 przejściówkami, natomiast na Allegro są do nabycia przejściówki Pentacon - EOS bez pośrenictwa M 42 http://www.allegro.pl/item524721245_adapte...konczonosc.html .

Co prawda przede mną jeszcze kupno body co planuję na luty - marzec, ale "wcześniej wiedzieć więcej = później płacić mniej :D"

Pozdrawiam i życzę ciemnego nieba.

Takie pytanie dla bardziej doświadczonych :D Jest jakaś szansa sfocenia tej komety po 20tym Lutego Syntą 10" na Dobsie + Soligor 2x + EOS 400D ? :rolleyes:

Takie pytanie dla bardziej doświadczonych :D Jest jakaś szansa sfocenia tej komety po 20tym Lutego Syntą 10" na Dobsie + Soligor 2x + EOS 400D ? :rolleyes:

Będzie ciężko to uprowadzić na Dobsonie. :rolleyes:

Spróbuj Canonem z kitowym obiektywem - może stack kilkunastu klatek po kilkadziesiąt sekund przy ISO 800 i w miarę krótką ogniskową co by nie było poruszonego zdjęcia.

Zobacz jak to wygląda u innych:

Lulin na Spaceweather

Lulin2

A tymczasem komecie się coś oderwało:

(za SpaceWeather)

Ernesto-Guido-Giovanni-Sostero-a-Paul-Camilleri1.jpg

pozdrawiam

Andrzej ax

Edited by ax

No tak, wszystko pięknie ładnie, ale jak ja mam zrobić kilkanaście ekspozycji na zwykłym statywie z obiektywem? :huh: Ja myślałem że da sie coś zrobić przez Synte... np. na czasie 1/200 przy ISO 800 ? :Salut:

Ja myślałem że da sie coś zrobić np. na czasie 1/200 przy ISO 800 ?

Jakby to było nie 1/200s, a 10x20s, lub lepiej 4x50s to by wyszło pięknie, pomijając "banalną" kwestię prowadzenia ogniskowej 1200mm [tysiąc dwieście] x crop 1.6. Minimalne sensowne czasy ekspozycji są rzędu kilkudziesięciu sekund x liczba składanych klatek. Moje jedyne PRAKTYCZNE doświadczenie w tym zakresie to gigantyczna i widoczna gołym okiem w mieście kometa Holmesa, którą na ogniskowej 136mm [sto trzydzieści sześć] sfociłem na EQ3-2 kompaktem 7x30s, z czego Registax złożył poprawnie 3x30s. Krótko mówiąc, porywasz się z nie tyle z motyką, co z Dobsonem-Syntą i nie na Słońce, a ciemność, ciemność widzę. Sprawdź w galeriach ze zdjęciami komet, jak były robione...

Pozdrawiam

-J.

Edited by Jarek

Warto było doczekać ( a właściwie wstać ) i podziwiać świt na zimowym niebie. Pomimo niezbyt klarownego nieba gwiazdozbiór Wagi był widoczny i dawał nadzieje na udaną sesję.

Moje pierwsze ujęcie tej komety. Ze względu na Księżyc klatki stosunkowo krótkie.

Kometa ma szybki ruch własny na tle nieba.

EDX2kXCMNJP ( to nowa skrócona nazwa kodowa obecnego sprzętu :D )

C_2007_N3_Lulin.jpg

Jak znajdę prostą metodę na zrobienie animacji to wrzucę na forum.

UPDATE

Jeszcze jedna wersja. Starałem się ukazać jakiś ogonek i jasne jądro

C_2007_N3_Lulin_v2.jpg

Edited by MarcinPc

Warto było doczekać ( a właściwie wstać ) i podziwiać świt na zimowym niebie. Pomimo niezbyt klarownego nieba gwiazdozbiór Wagi był widoczny i dawał nadzieje na udaną sesję.

Moje pierwsze ujęcie tej komety. Ze względu na Księżyc klatki stosunkowo krótkie.

Gratuluję wytrwałości :)

Marcinie - ile łącznie minut ekspozycji?

Pozdrawiam

Andrzej ax

1h20m - zaktualizowałem pierwszy post i dodałem inną wersje która ukazuje kometę inaczej.

Piękne ujęcie - gratulacje! Po gwiazdkach można policzyć ilość ekspozycji, tylko czemu pierwsza (ewentualnie ostatnia gwiazda) jest czerwona?

Wstając do pracy jeśli tylko widać gwiazdy to zawsze wychodzę na balkon na kilka chwil z lornetką by zawiesić oko na tej komecie.

Pozdrawiam.

Marcin jak zwykle prezentuje dobry materiał (może lepiej efekt końcowy) bo jaki był materiał nie wiadomo :rolleyes: Gratuluję.

Tym samym podłączę się do wątku ze swoim zdjęciem.

Leszno, 2009.02.09. EQ6, C6N, Canon 300d mod, iso 400, 43 x 1 min, nasuwający się cirrus spowodował stopniowe "wygaszanie" gwiazd w trakcie sesji.

Życzę wytrwałości i udanych "łowów".

c2007n3_20090209_43point_corr_ver1pix1.jpg

Edited by Bartosz

Tak jak napisałem w podtytule wątku "... nie ostatnie".

EQ6, C6N, Canon 300d mod, iso 400, 43 X 1 min.

c2007n3_20090209_43point_corr_ver1pix1.jpg

I można już obejżeć ją gołym okiem :D :

Experienced observers report that Comet Lulin has brightened to naked-eye visibility from dark-sky sites. It looks like a pale "fuzzy patch" in the constellation Libra before dawn. Backyard telescopes pointed at the patch reveal a lovely green comet with a rapidly re-growing plasma tail.

z spaceweather :D

Ponad godzina z życia komety :)

1.4 MB

Lulin20090207c.gif

:blink: :blink: :blink: a po chwili :notworthy: :notworthy: :notworthy: Jak dla mnie to doskonała animacja. I może to bez znaczenia ale lubię sobie popatrzeć na słabsze gwiazdki które słabną :rolleyes:

Mam pytanie. Dlaczego wątki z FOTOGRAFIAMI komet są przenoszone z działu "astrofotografia" do "planety i komety". Jak dla mnie ogranicza to zaprezentowanie swojej pracy fotograficznej oraz zebranie odpowiedniej ilości punktów kwalifikacyjnych do wystawienia fotki w konkursie. Mam wrażenie, że zdjęcia łatwiej są oceniane wśród innych zdjęć. Dział "planety i komety" uważam za bardziej dyskusyjny (sprawy merytoryczne) niż "astrofotografia" (sprawy bardziej prezentacyjne i takie tam wizualizacje).

PS. Chyba, że w "astrofotografia" zostają DS, ale wtedy dział to DS. Czyli komety do komet, księżyc do księżyca, ds do ds - itd. :)

Edited by Bartosz

Panowie piękna dokumentacja.

Dziś infromacja o komecie pojawiła się nawet na znanym, dużym, polskim portalu internetowym.

Bartosz kometa zmienną jest i dzięki fotografii możemy ja lepiej poznać, ciekawiej dyskutować. Fotografie, animacje "głów i warkoczy" należy przede wszystkim pokazywać właśnie w tym dziale ( nie w techniczno - estetycznym ). Tu nie chodzi o ocenę "fotki" tylko tego co się z obiektem dzieje. To moje ostatnie słowo w tej kwestii, żeby nie śmiecić.

Pozdrawiam

Ponad godzina z życia komety :)

Jeśli nie chcesz mieć tego napisu w lewym górnym rogu, to polecam Gimpa. Sam w nim robię animacje. Może trzeba się trochę więcej napracować, ale animacja wygląda ładnie. Jest to mój trzeci lub czwarty program, w którym robiłem animację i przy nim zostałem. W razie potrzeby służę pomocą i przykładami.

Jeśli nie chcesz mieć tego napisu w lewym górnym rogu, to polecam Gimpa. Sam w nim robię animacje. Może trzeba się trochę więcej napracować, ale animacja wygląda ładnie. Jest to mój trzeci lub czwarty program, w którym robiłem animację i przy nim zostałem. W razie potrzeby służę pomocą i przykładami.

Znalazłem, wydawał się prosty więc użyłem B)

Dzieki za podpowiedź. Popatrzę co można w gimpie z tym zrobić. Dla mnie kluczem jest mała wielkość pliku wyjściowego. Co z tego że miałem piękną animacje w rozdzielczości 1200x800 skoro plik miał naście mega <_<

Znalazłem, wydawał się prosty więc użyłem B)

Dzieki za podpowiedź. Popatrzę co można w gimpie z tym zrobić. Dla mnie kluczem jest mała wielkość pliku wyjściowego. Co z tego że miałem piękną animacje w rozdzielczości 1200x800 skoro plik miał naście mega <_<

http://www.gimp.org/tutorials/Simple_Animations/ ;), jest tam również o optymalizacji