Skocz do zawartości

C/2007 N3 (Lulin)


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

efekt zabawy z gimpem - 200K zamiast 1,4M

anim2.gif

 

1. zmiana typu na indexed, paleta czarnobiała 32 kolory (im mniej kolorów tym mniejszy plik wyjdzie), dithering: none

2. animation - optimize - for gif

3. napis jest wtedy juz tylko na jednym obrazku i mozna go latwo "poprawić" ;)

4. zapisac jako gif i gotowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem, wydawał się prosty więc użyłem B)

Dzieki za podpowiedź. Popatrzę co można w gimpie z tym zrobić. Dla mnie kluczem jest mała wielkość pliku wyjściowego. Co z tego że miałem piękną animacje w rozdzielczości 1200x800 skoro plik miał naście mega <_<

 

Przykładowe moje animacje zajmują:

 

1. animacja zakrycia Plejad przez Księżyc (gwiazdki i Księżyc na ciemniejącym tle, opis na 50 liter), 22 obrazki, 1255 x 675 pikseli - 570 kB

http://gallery.astronet.pl/images/08109.gif

 

2. animacja położenia planet na różnych szerokościach geograficznych, 12 obrazków 1255x675 pikseli - 2,1 MB, ale dlatego, że jest horyzont i dużo napisów

http://gallery.astronet.pl/images/08174.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sie czepiam, ale pytam, bo mnie to ciekawi, jestem zielony z astrofoto troszke bardziej niż ta kometa - pytanie odnośnie zdjęć w pierwszym poście - dlaczego gwiazdy są na końcach (po prawej, u góry) czerwone ? ?

 

A samo zdjęcie komety - super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że teraz kometka nie wygląda za ładnie przynajmniej dla mnie. To 'halo' w okół niej jest paskudne a i inne obiekty w kadrze pulsują. Lepsza poprzednia animacja.

 

Też bardziej podoba mi się pierwsza animacja. Otoczka bardziej podobna do rzeczywistej, a ruch komety (przynajmniej u mnie) płynniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynność ruchu można łatwo ustawić zmniejszając odstępy czasowe (ustawia się je w milisekundach) między klatkami. A zdaje się, że szuu zrobił tę animację na ustawieniach minimalnych. Jak się da więcej kolorów, to animacja wyjdzie ładniejsza, ale trochę więcej miejsca zajmująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francois Kugel (obserwatorum A77) wykonał taką oto animację ruchu komety i zmiany warkocza gazowego.

 

 

2009 02 17.19 - Animation 04:40:43 to 05:31 26 14 img. 5x30 sec. T500 F/3 +ccd KAI 11k. zoom 50%

 

http://astrosurf.com/obsdauban/images/come...lulin090217.gif

 

Observatoire Chante-Perdrix - Dauban

43°59'59" N 05°38'51" E Alt. 630 m (N43.9997 E5.6475)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na dobrą pogodę i możliwość zobaczenia komety zrobiłem parę mapek trasy komety (na godz. 23:00 naszego czasu).

Napiszę kiedy obserwować bez Księżyca.

 

Księżyc będzie dokuczał od 6 marca nad ranem, kiedy to będzie zachodził niedługo przed zachodem komety...

 

... potem nastąpi pełnia Księżyca... od 12 marca znów można unikać Księżyca, najpierw krótko bo od momentu zapadnięcia zmroku do wschodu Księżyca, a potem dłużej bo Księżyc będzie wschodził coraz później...

 

... i tak do 31 marca. Potem znów Księżyc oświetli niebo...

 

... od 11 kwienia znów ciemne niebo, kometa już jednak coraz mniej jasna, ale i tak warto wówczas próbować :)

 

01ogolna.PNG

02.PNG 03.PNG 04.PNG

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam :D dziś na wschodzie, przynajmniej w Siemiatyczach :D niebo gwieździste :D lulin zaobserwowany :) przez lornetkę 10x50 , ale że to moja pierwsza obserwacja, jeszcze po północy gdy Lulin będzie bardziej na południu postaram się ją uchwycić jeszcze raz o ile pogoda dopisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: jednak się pomyliłem za pierwszym razem, to na pewno nie była kometa, teraz obserwowałem niebo, zlokalizowałem gwiazdy 13 Vir i Zaniah i spodziewałem się tam kolejnego punkciku, ale jedyne co tam jeszcze było to mała mgiełka, taka jak by rozmazana gwiazda :blink: czy tak ma wyglądać ta kometa w lornetce ?? <_<
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co tam jeszcze było to mała mgiełka, taka jak by rozmazana gwiazda :blink: czy tak ma wyglądać ta kometa w lornetce ?? <_<
tak ma wyglądać :)

 

ja też właśnie wróciłem, Lulin niestety wcale nie prezentował się lepiej niż poprzednio (2 tygodnie temu przy księżycu), to chyba zasługa zamglonego powietrza, bo przecież niby jest jaśniejszy już jest :P no ale nie narzekajmy, i tak się udało z chmurami...

a za to w ciągu pół godziny (w międzyczasie kontrola saturna) odniosłem wrażenie że kometa zdążyła się zauważalnie przesunąć w stosunku do gwiazd - musi nieźle pędzić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie właśnie , ja nie chciałem nic pisać o tym przesunięciu, ale według stellarium Lulin jest teraz po lewej stronie gwiazdy 13 Vir, a z mojej obserwacji wynika że jest już po prawej , nie znam się na odległościach, to tak opisałem lewa prawa ;p

co prawda, to raczej do tematu Lokalizacja Lulin, ale to takie nawiązanie do

a za to w ciągu pół godziny (w międzyczasie kontrola saturna) odniosłem wrażenie że kometa zdążyła się zauważalnie przesunąć w stosunku do gwiazd - musi nieźle pędzić!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie właśnie , ja nie chciałem nic pisać o tym przesunięciu, ale według stellarium Lulin jest teraz po lewej stronie gwiazdy 13 Vir, a z mojej obserwacji wynika że jest już po prawej

a to raczej innego rodzaju przesunięcie - po prostu ci stellarium źle pokazuje, też tak miałem.

w sumie nie wiem jak to możliwe, bo przecież parametry orbity są jednoznaczne :P (może program coś źle interpretuje?) ale zmiana parametru orbit_TimeAtPericenter pozwala dostosować Lulina komputerowego do prawdziwego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa ma i będzie miała w najbliższych dniach duży ruch własny (znajduje się zaledwie 0.414 j.a. od Ziemi) więc przesunięcia co 0.5h to nic nadzwyczajnego teraz. Wystarczy popatrzeć na mapki przygotowane przez Limax'a. Widać że teraz w dzień pokonuje duże odległości a z biegiem czasu te odległości staną się mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna Fotka:

 

Jack-Newton1_strip.jpg

 

 

Comet Lulin's vivid green atmosphere is about three times as wide as the planet Jupiter, and its dusty tail stretches more than 1.5 million km into space. The comet is so big that "it no longer completely fits in my telescope's field of view,"

 

wszystko z spaceweather

 

 

A teraz jeszcze do Saturna się zbliża, będzie super widoczek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.