Skocz do zawartości

C/2007 N3 (Lulin)


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

A Lulina ani raz nie widziałem :Cry: Od dawna pogoda beznadziejna, a wcześniej jak zdarzały się przebłyski, to albo praca po nocach, albo coś innego... Szkoda, bo to bardzo ciekawa kometa. Chociaż jak patrzę na zdjęcia Lulina na AF (a w sumie ich brak), to chyba nie jestem wyjątkiem...

 

Szykujcie sprzęt na weekend, idzie do nas piękne czyste niebo znad skandynawi. Ja już ostrzę zęby na Lulina, w tej weekend musi zostać zdobyta :helo: i ustrzelona w okularze.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie dobra wiadomość na temat pogody! :)

 

Jeżeli ta informacja się potwierdzi, będę się czuł jakbym ożył na nowo. Miesiąc czasu nie było pogody( jak nie lepiej). I nie chodzi tu o obserwacje. Mówię ogólnie. Słońce nie pojawiało się na dłużej, ciągle były tylko chmury...

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pgooda sprawiła miłą niespodziankę i przez około 2 godziny niebo było prawie bezchmurne (nie licząc małych szybko przelatujących obłoków). Więć wizałem szybko lornetkę i wyszedłem na dwór (przy okazji pies miał spacer ). Akurat łatwo było znaleźć tę kometę, bo dziś jest koniunkcja z Regulusem. Po powrocie wyciągnąłem też Syntę na balkon, tylko musiałem odczekać trochę, aż kometa wyjdzie zza bloku. Ale już na nieszczęście zaczęły gromadzic się chmury, zdążyłem tylko zobaczyć kometę z najdłużym okularem (32mm). Sprawdzałem też czy Ultrablock coś daje na kometach, jednak nie - kometa jest znacznie ciemniejsza i o wiele słabiej widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to chyba muszę jakieś modły do wielkiego Manitou odprawić by się jakieś dziury nad Krakowem pojawiły w czasie gdy jest widoczna kometa. :notworthy::respect::notworthy:

Co prawda dziś w dziurach już widziałem Wenus ale to przez kilka minut...ale znów ktoś nagrzeszył... :lanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem też czy Ultrablock coś daje na kometach, jednak nie - kometa jest znacznie ciemniejsza i o wiele słabiej widoczna.

 

Jeżeli chodzi o rozważania jaki filtr może pomóc podczas obserwacji Lulina, polecam wątek na CN pt. "Comet Lulin - Would a filter help the view?" KLIK

 

ps: zazdroszczę okienka ;)

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem animację ruchu komety od ok 21lutego do początkowych dni marca 2009 r.

 

http://komety.astrowww.pl/swf/lulin_zmiana_warkocza.swf

 

 

Na animacji widać warkocz gazowy. Pyłowy warkocz jest rozłożony na orbicie komety (po jej lewej stronie). Widać, że najpierw warkocze skierowane były przeciwnie do siebie, potem warkocz gazowy stał się niewidoczny ze względu na to iż znajdował się przeciwnie do nas, a potem gazowy warkocz zleje się z warkoczem pyłowym.

 

Na najnowszych zdjęciach widać że warkocz staje się jaśniejszy co może być spowodowane "zlaniem się" obu warkoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od rana cumulusy, przez ostatnie 2h praktycznie czyste niebo, ale na sat24 ostatnie zdjęcia nie wyglądają obiecująco... :( chyba już się coś zbiera z zachodu. Może się rozwieje/wyparuje/zniknie...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki mały off topic ::::::::ładnie dziś wygląda księżyc i wenus :: :D

 

Faktycznie ładnie się prezentują nasze najbliższe ciała niebieskie.

 

Sprzęt przyszykowany, bezchmurnie jest, czas jest, ktoś nieobecny????? NIE!!!

 

Dziś ustrzelę Lulinka

 

Pozdro dla wszystkich którzy już go ustrzelili lub ustrzelą go dziś. :D

Modle się za was i za wasze czyste niebo. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sukces! Przed chwilą udało mi się zobaczyć ją przez lornetkę - dobre i to. Wygląda na rozmytą i może lekko wydłużoną. Gołym okiem będzie ciężko. Czekam na zdjęcia.

 

Szkoda że to już koniec pogody w zachodniej części kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.