Skocz do zawartości

Z motyką na obce słońce.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Pmiętacie ten wątek?

 

http://astro-forum.o...showtopic=23724

 

A może udało wam się zawiesić oko na walkach z U-gem?

 

http://astro-forum.o...&...st&p=317420

 

http://astro-forum.o...ndpost&p=319703

 

http://astro-forum.o...ndpost&p=322703

 

Jeśli interesowało was tamto, to prawdopodobnie zainteresuje i to.

 

Dawno dawno temu przyczepiła się do mnie pewna idea

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19792

 

Pełen naiwnej nadziei zacząłem walczyć z różnymi podręcznikami. Hmm, dziwne, jedni twierdzą , ze hop siup a inni że bedzie hardcore... Trzeba być optymistą. Uznałem, ze hurra-optymizm to dobra metoda, czasami nie zdając sobie sprawy z problemów po prostu cos robisz i odnosisz sukces. Tylko dlatego, ze nie wiedziałeś, “że się nie da”. Tak klapki na oczy mi odpowiadały.

 

Postawiłem własne obserwatorium

 

http://astro-forum.o...ych-t21370.html

 

Zacząłem kompletowac sprzęt. Nawet w moim osobistym odczuciu odniosłem pewne sukcesy.

 

http://astro-forum.o...le--t22783.html

http://astro-forum.o...showtopic=23688

 

Uda się! Musi. Skompletowałem w końcu po długich bojach sprzęt, którym powinienem dać rade

 

1.jpg

 

Zacząłem trenować, TZ-Aur zaowocowała wątkiem z filmikiem. Tak, świat jest piękny. Wszystko da się zrobić, to łatwe!

 

Potem przyszła U-gem i pierwsze wątpliwości. Kurcze, mam dokładność na poziomie 0.1mag... W mróz obserwatorium (a raczej jego wyposażenie) zaczeło mi rzucać kłody pod nogi. Coś mi sie porobiło z trackingiem, zamarzające kable, problemy z softem, z dovetailem z itd. Itd. Przyjaciele pomagali jak mogli. Kolejne problemy zwalczałem, ale pojawiały się nowe.

 

Zwątpiłem... i to tak na całego. Tym bardziej, że problemów sprzętowych nie widac końca. Dokładności brak, a watek którym chciałem zebrać grupę chetnych do wzajemnego wsparica całymi tygodniami wisiał bez jednego choćby odzewu.

 

http://astro-forum.o...ets-t24222.html

 

Jednak odezwał się do mnie Zolka. Troche mnie jeszcze pogasił wink.gif Ale ma racje, łatwo nie bedzie. Jednocześnie jednak kopnał mnie swoim zaangazowaniem spowrotem na własciwe tory. Podjął ten płaszcz, a ja postaram się zrobić tyle ile tylko starczy zdrowia i zawziętości.

 

http://planetadlakazdego.blogspot.com/

 

Nie popuszczę. Znowu się zawziąłem. Rozpocząłem mozolna dłubanine za jakims dobrym celem na pierwsze walki. Tu spotkały mie pierwsze zaskoczki. Co? Ile? 11 godzin? Bujniecie na 0.02mag? Gdzie? Herkules? Lutnia? Ja chce coś na teraz! Poszaleli czy jak?

 

Trzeba być twardym. Najwyżej test wykaze kompletny brak sił do zamiarów i trzeba będzie weryfikowac plany.

 

Gmerałem namietnie i wygmerałem. XO-2! Idealne połozenie, częsty i szybki tranzyt! Co prawda płytka zmiana, ale takich własnie jest najwiecej, to taką dokładnosć muszę osiągnąć.

 

http://brucegary.net/AXA/XO2/xo2.htm

 

Widzę, ze to dosyć “popularny” cel astroamatorów. Wiele osób podchodzi do tej panienki. Tylko kurcze, jakimi działami Ponad połowa obserwacji z 12tek i 14tek. Uhhh.

 

Dziś jest tranzyt... idealny wręcz!

 

Begin Transit Window - 2454851.35 2009 1 19 20 25

 

PREDICTED CENTRAL TRANSIT - 2454851.41 2009 1 19 21 49

 

End Transit Window - 2454851.47 2009 1 19 23 13

 

 

Tylko te cholerne chmury... no i pytanie, czy udało mi się zwalczyć wszystkie sprzętowe problemy czy nie, bo nie miałem okazji sprawdzić pod niebem trackingu. Oj, coś czuje, że bedzie piękna katastrofa smile.gif

Nic to, jak nie dziś to nastepnym razem, jestem nakręcony jak sprężynka. Zasobów energii troche mam. Jeszcze nie jedną porażkę zdzierżę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcze :)

 

Wyszedłem z roboty jak zwykle, luzik mam prawie trzy godziny do rozpoczęcia tranzytu Xo-2. Z palcem w uchu. Tiaa... po kilku kilometrach przestały działac wycieraczki. Walczyłem jeszcze z 5 minut, ale to była przegrana z góry wojna. Po chwili masz na szybie przyschniętą skorupe syfu , nie widac nic. Zmarnowałem przewie pol godziny na walki z bezpiecznikami, do domu dotarlem na 1.5h przed startem tranzytu.

 

Nie ma paniki. Nalezy zachowac spokój i zimną krew. Najpierw próba otworzenia dachu. Ufff , poszedł jak po maśle. Moje niedzielne walki przyniosły odpowiedni efekt (kable grzejne zamówione, ale jeszcze nie dotarły, w ruch poszły nieco bardziej drastyczne środki wczoraj).

 

Odpaliłem maszynerię. Jednak to pierwsza względnie czysta noc od momentu, jak po raz kolejny przekonfigurowałem cały setup. Algin i ostrzenie zajęło mi prawie pół godziny. Potem wyszukiwanie obiektu. Kurcze ciasno z czasem sie robi. W koncu jest XO-2 w centrum kadru. Jeszcze tylko kalibracja guidera i jazda.

 

No i pali sie :) Pierwsza klatka na 10 minut przed początkiem zjawiska (o ile nie dałem ciała z czasem zimowym i nie jestem godzine w plecy). Tracking całkiem całkiem. Co prawda Maxim odmówił współpracy na moim polutowanym niedawno kablu, ale soft Artemisa i PHD guide niezawodnie ruszyły bez najmniejszych problemów.

 

Ściągam mapki satelitarne, nie wygląda to źle. Niemniej po niebie przepływają małe baranki, które mogą namieszac. Atik do piera ma jeszcze daleko, powinien dociągnąc do konca zjawiska... ciekawe co wyjdzie :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehehe

 

Ja pierdziu. Widac!

 

WIDAĆ WIDAĆ! WIDAĆ! :lol:

 

Aaaaaaa!

 

O rany ide obrabiac dalej. Musze to dac maximowi do zrobienia, bo munipack robi takie sobie te wykresy. No i jeszcze trzeba popracowac nad dopieszczaniem, biasy, balasy i inne asy.

 

 

WIDAAAAĆ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surówka, bez jakichkolwiekt korekt i standardowej kosmetyki biasowo-flatowo-darkowej. Brzydka jak noc, ale to sie dopieści. Tylko musze wprawy nabrac, z tego będą jeszcze takie wykresy, że nawet dziecko potwierdzi :)

 

zmiana.JPG

 

Wypasiona wersja się obrabia. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to bardzo dobrze. Efemeryda sie zgadza!

 

Spojrzcie na wykres na tej stronie:

 

http://brucegary.net/AXA/XO2/xo2.htm#List_of_observations

 

Dzis byloby ~6 minut pozniej niz poziom zero.

 

Pytanie za sto punktow to o ile roznia sie efemerydy podawane przez Hans'a (ze strony http://207.111.201.70/transitsearch/dynami...andidates.html) z tymi podawanymi z linku powyzej.

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu jest ok. Ale niech tu sie jeszcze jakiś master w te klocki wypowie. Pierwsza klatka jest z 20:18, ostatnia z 23:08.

 

Klatki to 30 sek. z delayem co 30sek. Na wykresach jest konwersja zrobiona przez munipacka automatycznie do JD i widac wartości. Zmiana jest w okolicach 65 klatki czyli pi razy oko z 21:23. Wedle danych efemerydy czas start dla tranzytu to 20:25 (czyli po korekcie na czas zimowy 21:25) Wiec całkiem ok. Ale ja mogę bredzic. Musi to potwierdzic ktoś bardziej kumaty. Jakby co, przygotuje wszelkie pliki wynikowe z munipacka i przekaże gdzie trzeba. Tylko dwa słowa co potrzebne i jak to z muniego wydobyc. Bo ja niby wiem, a jednak Yahowi przy U-gem pare razy skopane pliki posłałem i musiałem robic repety. Wiec dla pewności, nie zaszkodzi dokładnie opisac co potrzebne do weryfikacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Przygotowałem pliki do niezależnej weryfikacji zarejestrowanego tranzytu, gdyby ktoś miał ochote w tym podłubać . Na początek screen z gwiazdami porównania i odniesienia.

 

1.JPG

 

Ten zestaw porównawczy pozwolił mi na wyliczenie bledu pomiarowego

 

Tak to wygląda pod munipackiem:

 

2.JPG 3.JPG

 

a tak pod maximem:

 

4.JPG 5.JPG

 

Dane do analizy są w postaci plików tekstowych (.txt) ze zmienionym rozszerzeniami (ograniczenia załączników) na format adobe (.pdf). Aby je odczytac i załadować do oprogramowania analizujacego, nalezy po sciągnięciu recznie zmienić końcówkę nazwy z .pdf na .txt

 

plik bazowy:

 

xo2.pdf

 

plik po korekcie do HJD:

 

xo2_hcor.pdf

 

oraz plik którego nie do końca jestem pewny, ale powinien zawierać zapis zakresów błedu dla kazdego pomiaru:

 

xo_2with_errors.pdf

 

Prosze przy ewentualnym wyliczaniu momentu zjawiska uwzglednić, że zegar systemowy mojego laptopa w trakcie sesji spóźniał się o równiutkie 40 sekund - jako czas referencyjny posłuzyło mi to źródło:

 

http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone...n-union/poland/

 

Mam też do was dwie prośby. Bardzo by mi się przydała wasza pomoc.

 

Pierwsza sprawa to nieszczęsny flat. Czy może ktoś podjąć się opisania mi krok po kroku jak za pomocą tego co może być pod reką w domu wykonać prawidłowego flata? Zawsze z tym miałem mega problemy. Nigdy nie wyszedł mi poprawny. (flat na wieczornym niebie nie wchodzi w gre. w domu jestem po zapadnieciu zmroku)

 

Druga sprawa to mój bias. Prosze zagladnijcie do załączonego w nastepnym poscie biasa. Nie jestem pewny czy jest on poprawny. To stack medianą 100 latek 0.001sek

 

Pozdrawiam.

 

Ps. kurcze, nawet spakowany, plik biasa jest wiekszy niż 2 mega. Moge go wysłac zainteresowanym pomocą via mail. Tu nie dam rady załączyć.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat "na szmacie" nie jest tak prosto zrobic w podczerwieni (na ktora jest czula CCD). Jak nie mozesz zrobic wieczorem to zrob nad ranem ;D

 

W obserwatoriach profesjonalnych robi sie zdjecie na ekranie oswietlonym "specjalna lampka". Szczegolow nie pomne... poniewaz ich nie znam.

 

Czas bierze sie ze strony: http://tycho.usno.navy.mil/what.html

 

Do oceny sytuacji potrzebuje surowe dane. Jak nie masz flata na teraz... to trudno. Przydalby sie jednak w przyszlosci, poniewaz kamera zacznie sie Tobie kurzyc ;D

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Stackowałem wszystkie klatki pomiarowe, ciekawy czy był jakis dryf lub coś w tym stylu. No i zostałem mile zaskoczony

 

Looknijcie na to:

 

xo_2andPGC21839.jpg

 

Obok naszej zarejestrowanej planeciarki, po zlozeniu klatek ukazała się galaktyczka PGC 21839 :) Wedle NebulaX ten kłaczek ma 17.1 magnitudo. Nieźle jak na 30to sekundowe klatki :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Bombarduje Ciebie dalej.

 

Uzylem DAOPHOT'a:

 

apertura = r = 6.2 px

tj. ~2.7*FWHM (standardowa apertura gdy jest rzadkie pole... wiekszosc swiatla gwiazdy jest zlapane)

IS = 35

OS = 50

 

IS, OS - pierscien w ktorym mierze tlo

 

IS i OS sa duze poniewaz blisko XO2 jest jasna gwiazda... DAOPHOT robi pewnie jakas mediane i odrzuca iteracyjnie, ale lepiej miec pewnosc, ze tlo sie liczy dobrze.

 

xo-2b_001:

 

XO2 76 731.670 500.750 11.155

322.663 41.19 0.03 0.0018

 

COMP 125 769.020 903.100 11.046

321.151 41.53 0.04 0.0017

 

XO2-COMP = 0.109 +/- 0.0025

 

Pewnie trzebaby miec dokladnosc do 4ech miejsc dla wartosci... niestety na razie mam taka wersje programu.

 

Niepewnosci sa formalne dlatego tez chcialbym "taki pomiar" porobic dla kilku nastepnych obrazow, aby moc porownac "stabilnosc krzywej", stad moje prosby dot. kolejnych obrazkow.

 

Poza tym:

 

a. przy tak jasnej gwiezdzie nie trzeba doswietlac do prawie konca studni, Twoja kamera zapewne ma jakas nieliniowosc (pewnie mniejsza niz mniejsza)... a nieliniowosci objawiaja sie na prawie pelnej studni; proponuje nastepnym razem ograniczyc sie do ~30-40 tys. zliczen

 

b. profile gwiazd sa bardzo nieksztaltne (patrz zalacznik); jaka moze byc przyczyna??? przy fotometrii aperturowej to nie ma wiekszego znaczenia (jesli ksztalt nie odbiega zbytnio od kolka); ale przy gestszych polach moze to byc problem np. przy robieniu fotometrii profilowej

 

xo-2b_001.prof.gif

 

Moze to jest efekt atmosferyczny krotkiego czasu ekspozycji :D... masz za duzy teleskop (sic!)?

 

c. gwiazda porownania jest zbyt blisko brzegu... akurat tu nie gra to roli (nie masz winietowania), lecz czasem warto przemyslec gdzie co ma byc

 

Koniec mojego wymadrzania.

 

Kamil

 

 

Male uzupelnienie:

 

Co tak naprawde zrobiles programem MaxIm?

 

Jesli jest to sprowadzanie obrazow na jedna siatke to w celach pomiarowych zlym pomyslem jest przeksztalcanie obrazka. Lepiej jest sporzadzic listy gwiazd w polu, wyliczyc przesuniecie z obrotem (ewentualnie transformacje z wyrazami wyzszego rzedu) i fotometrowac nieprzesuwane obrazy ale przesuniete (przetransformowane) XY gwiazd. Jedyne co mozna robic z obrazkami to przesuwac o calkowite wartosci X i Y.

 

Oczywiscie do stackowania obrazow jest to narzedzie fajne... chociaz profesjonalne stack'owanie (uzywane w Metodzie Odejmowania Obrazow) robi sie troche innym software'em.

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześlę wszystkie niezbedne pliki (info na PW). Chciałbym sie też odnieść do tego kawałka:

 

(...)

a. przy tak jasnej gwiezdzie nie trzeba doswietlac do prawie konca studni, Twoja kamera zapewne ma jakas nieliniowosc (pewnie mniejsza niz mniejsza)... a nieliniowosci objawiaja sie na prawie pelnej studni; proponuje nastepnym razem ograniczyc sie do ~30 tys. zliczen

(...)

 

To potwierdza moje praktyczne spostrzeżenia. Co prawda doświadczenie moje w fotometrii i wykonanych pomiarach mozna liczyć na palcach, ale zauwazyłem, że najlepsze wyniki osiagam własnie gdy gwiazda jest doświetlona do okolic 30K zliczeń. Nawet pomijając liniowośc i nieliniowość, gwiazda robi sie duża, munipack wymieka bo wychodzi mu poza obszar pomiarowy - on nie potrafi liczyć na więcej niz 12 pikselach, przynajmniej moja wersja (co oznacz dla niego barierę przy moim setupie w okolicach 40-45K - ja mam duze gwiazdy), maxim sobie radzi i na jasniejszych, ale jak przekraczam te 40-45K to wykresy stają się bardziej poszarpane.

 

Co do samej apertury, to najmniejsze błędy pomiaru osiągam przeważnie dla pomiarów w okolicach 4 - 5 pikseli srednicy. Ale to oczywiscie jest zależne od rozmiarów gwiazdy, a wiec i pośrednio od ilosci zliczeń, a wiec konsekwentnie od czasu naswietlania :) uh, dobrnąłem.

 

W tej chwili wydaje mi się, że już na tyle mniej wiecej opanowałem swój setup, że odczytujac jasność obiektu z mapki przed sesją jestem w stanie intuicyjnie mniej więcej dobrać czasy ekspozycji na tyle by, byc w okolicach tych 30K zliczeń (oczywiście bywa że się rypne na całego) i potem walczyć na 5cio pikselowym kregu. Na słabszych obiektach to ciągle troche loteria w moim wypadku. Jak ja tu jakieś błędne wnioski wyciągam lub coś błednie interpretuję , to proszę mnie naprostować :)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie zmienia to faktu, że aby zarejestrować tranzyt wystarczyło odpalic teleskop i ustawić go gdzie trzeba ;)

 

-- EDIT

Tym razem trafiłem idealnie, zliczenia wedle maxima dla XO-2 bujaja się w okolicach 36000 - 36500 zliczeń ;)

 

-- / EDIT

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Male uzupelnienie:

 

Co tak naprawde zrobiles programem MaxIm?

 

(...)

 

Kamil

 

Heh, kompletnie nic :)

 

Załadowałem po prostu do niego fity, odpaliłem moduł analyze>photometry, zaznaczyłem obiekt, gwiazde referencyją, dwie gwiazdy kontrolne i kazałem zrobić plot. Nothing more.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załadowałem po prostu do niego fity, odpaliłem moduł analyze>photometry, zaznaczyłem obiekt, gwiazde referencyją, dwie gwiazdy kontrolne i kazałem zrobić plot. Nothing more.

 

Jakie 'fity'? Obrazki o rozszerzeniu FIT?

 

Niestety nie znam programu, dlatego sie pytam co on zrobil z obrazkami?

 

Naglowek obrazka "xo-2b_020.fit" wyglada tak:

 

...

INPUTFMT= 'FITS ' / Format of file from which image was read

SWMODIFY= 'MaxIm DL Version 5.02' /Name of software that modified the image

HISTORY Align Images

PEDESTAL= 0 /Correction to add for zero-based ADU

SWOWNER = 'Gal Anonim' /Licensed owner of software

 

To ja sobie mysle, ze obrazek byl jednak "align"-owany (przesuwany) jakos?

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jakie 'fity'? Obrazki o rozszerzeniu FIT?"

 

- dokładnie. Surówkę która opuszcza kamere. Żadnych przekształceń po drodze. Pliki ci posłałem są dokładnie takie jakie opuscily ATIKa. Żadnych operacji na nich nie robiłem. Munipack, przerabia je sobie przed sesją po swojemu (trwa to potwornie długo ale robi to na kopiach) możliwe, że maxim też coś tam z nimi w locie robi, ale to musi już wypowiedzieć się ktoś kto wie o czym mówi.

 

 

"Niestety nie znam programu, dlatego sie pytam co on zrobil z obrazkami?"

 

- nie mam pojecia, tez nie znam maxima. Moze odpowie nam ktoś bardziej oblatany.

 

 

"Naglowek obrazka "xo-2b_020.fit" wyglada tak: (...)"

 

- nie uruchamniałem alginu ani czegokolwiek innego, poszlo na żywca. Jeżeli maxim cos alginował, to ja nie miałem nad tym kontroli.

 

to widzę w nagłówku plików po otworzeniu w textpadzie:

 

pierwsza klatka:

 

SIMPLE = T BITPIX = 16 NAXIS = 2 NAXIS1 = 1391 NAXIS2 = 1039 BZERO = 32768.000000 BSCALE = 1.000000 DATAMIN = 0.000000 DATAMAX = 65535.000000 INSTRUME= 'ATIK-314L: fw rev 1.06' EXPTIME = 30.000 DATE-OBS= '2009-01-19T19:17:59' XPIXSZ = 6.450 YPIXSZ = 6.450 XBINNING= 1 YBINNING= 1 XORGSUBF= 0 YORGSUBF= 0 XPOSSUBF= 0 YPOSSUBF= 0 CBLACK = 427 CWHITE = 1648 SWCREATE= 'Artemis ATK Capture' END

 

dwudziesta klatka:

 

SIMPLE = T BITPIX = 16 NAXIS = 2 NAXIS1 = 1391 NAXIS2 = 1039 BZERO = 32768.000000000000 0 BSCALE = 1.0000000000000000 DATAMIN = 0.000000 DATAMAX = 65535.000000 INSTRUME= 'ATIK-314L: fw rev 1.06' EXPTIME = 30.000 DATE-OBS= '2009-01-19T19:37:37' XPIXSZ = 6.450 YPIXSZ = 6.450 XBINNING= 1 YBINNING= 1 XORGSUBF= 0 YORGSUBF= 0 XPOSSUBF= 0 YPOSSUBF= 0 CBLACK = 414 CWHITE = 1682 SWCREATE= 'Artemis ATK Capture' INPUTFMT= 'FITS ' / Format of file from which image was read SWMODIFY= 'MaxIm DL Version 5.02' /Name of software that modified the image HISTORY Align Images PEDESTAL= 0 /Correction to add for zero-based ADU SWOWNER = 'Gal Anonim' /Licensed owner of software END

 

Może on to alginuje z automatu jak się do niego ładuje klatki? Miałem taką podjarkę tej nocy , ze ciezko mi powiedziec co tam się po drodze działo procedura była taka: odpaliłem moduł analyze>photometry, zaznaczyłem obiekt, gwiazde referencyją, dwie gwiazdy kontrolne i kazałem zrobić plot

 

Póżniej bawiłem się w algin i stack IRISem, ale on się do surowych fitów nie miesza, robi sobie kopie wszystkiego w swoim katalogu. IRISa męcze dłużej, wiec mniej wiecej już wiem jak się zachowuje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Dostałem od Joao Gregorio piękny plot krzywej jasności XO-2 wygenrowany na podstawie moich plilków wynikowych z munipacka.

 

XO2_marcin.png

 

Joao jest twórcą bardzo pomocnego dla łowców tranzytów portalu.

 

http://www.atalaia.org/gregorio/exoplanetas.php

 

Współpracuje z zawodowcami oraz amatorami na całym swiecie współtworząc miedzy innymi

 

http://brucegary.net/AXA/x.htm

 

Jak ktos ma ochote pobawić się w tranzyty samemu, to polecam te dwie strony. To kopalnia wiedzy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.