Skocz do zawartości

Stellarium na komórkę (Java)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !

 

Przeglądając sieć, natrafiłem na stronę p. Kamila Wojtko pod następującym adresem KLIKNIJ

 

Wśród opisów różnych programów moją uwagę zwrócił odnośnik Stellarium na komórkę Biorąc pod uwagę fakt iż większość z nas posiada telefony z wyświetlaczami o dużej rozdzielczości i niemal każdy telefon ma zaimplementowaną obsługę platformy Java, postanowiłem wypróbować działanie w/w. oprogramowania.

 

Odnośnik ten kieruje na stronę serwisu Sourceforge.net, jednak zanim rozpocząłem radosne testy nuklearne, udałem się na stronę autora oprogramowania TUTAJ. Po przeczytaniu instrukcji obsługi i obejrzeniu skrinszotów pobrałem wersję przedostatnią bez dodanych obiektów NGC - MobileStarChart-1.0-0.09.zip o rozmiarze 154718. W archiwum .zip są zawarte dwa pliki - właściwa aplikacja .jar i plik deskryptora .jad

 

Pliki te (po rozpakowaniu) należy skopiować do pamięci telefonu (oba w to samo miejsce lub folder) i wykonać standardową procedurę instalacji tak jak dla każdego innego oprogramowania pobranego przez sieć, GPRS. Po uruchomieniu pliku .jar rozpocznie się kompilacja i po dłuższej chwili (u mnie około 5 min.) można było uruchomić program. Jeszcze tylko kilkanaście minut na zaznajomienie się z funkcjami klawiszy na klawiaturze numerycznej oraz chwila na wpisanie swoich współrzędnych i już możemy się cieszyć kieszonkowym Stellarium. Obsługa nie powinna nikomu nastręczać trudności, jest w dużym stopniu intuicyjna, wyszkoliłem się w pół godzinki. Obraz jest bardzo czytelny, na doświadczalnym telefonie LG Shine program działa bez żadnych niemiłych zacięć, widok nieba reaguje natychmiast na powiększanie, zmianę azymutu, nie zauważyłem też zwalniania podczas wyświetlania max. ilości obiektów. Całkiem przyjemnie.

 

Jest oczywiste że taki prosty program nie ma szans z porządnymi mapkami i "dorosłymi" programami których używamy, jednak może nas uratować podczas np. nudnych wykładów, dłużącej się podróży itp. No i zawsze to lepiej mieć całe planetarium w komórce niż 162 grę B)

 

Załączam zdjęcia ekranu:

 

post-16304-1232661412_thumb.jpg post-16304-1232661422_thumb.jpg post-16304-1232661888_thumb.jpg

 

UWAGA - Autor oprogramowania zastrzega że na niektórych typach telefonów pomimo obsługi Javy aplikacja nie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.