Skocz do zawartości

Lunety...


Gość Disciple

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym wiedziec wszystko o sprzecie obserwacyjnym no ale niestety wszystko wymaga czasu :) (czasem to nawet dobrze) mianowicie nic nie wiem o lunetach jedynie naczytalem sie na lamach forum o Yukonie samych zreszta pochlebnych rzeczy a jak sie ma sprawa np. z ZRT ?? sa jacys ludzie obserwujacy przez te lunety moze sa jakies strony o nich, recenzje, szczegolnie chodzi mi o to czy wogole maja zastosowanie w astronomii i w jakiej proporcji do zastosowan dziennych znaczy naziemnych ? z tego co wiem nie jest to sprzet duzy i wielu jedynie od nich zaczynalo a teraz je "olewaja" :) jak sie ma sprawa np. takiej ZRT 457 (lub innych modeli o ktorych nie slyszalem) do lornetek o tym samym obiektywie (pomijajac komfort obserwacji, mozemy obserwowac obiema galkami ocznymi :) ) jesli ktos zna takze inne rodzaje i firmy produkujace lunety moglby napisac cos o nich lub dac odnosniki do ksiazek badz jakies linki do stron (firmowych, prywatnych). Mysle ze takim laikom jak ja przyda sie pare informacji odnosnie lunet obserwacyjnych bo z tego co wyczytalem na forum sprzet to raczej nei drogi a wart swojej ceny (tyczy sie to Yukona)... z gory dzieki za wszystkie posty

 

pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrt 457 samo z siebie z prostym okularem z przłącznikiem 30/60x jest raczej kiszkowate i badziewne ale że łatwo ją przerobić na złączkę kątową i wymienne okularki 1,25" to jej dobry obiektyw kalsy 70mm nabiera nowej wartości i tak upgreadowana luneta ma już wymierną wartość obeserwacyjną i to nie małą, możliwe i sensowne na niej powiększenia to od 14 do 114x.

Przy swoich maksymalnych 114x przykładowo z Plosslem 4mm ukazuje na Saturnie już spokojnie przerwę Cassiniego i WCP na Jowiszu.

Jednakże aby komfortowo obserwować nią przy takich powerach trzeba koniecznie zmienić w niej delikartny statyw stołowy na solidniejszy i zaopatrzyć w złączkę statywową do statywów fotograficznych z gwintem 1/4"W 8)

Oryginalną ZRT, (nie składaka) i nową można nabyć od poniżej 400 zł, złączka kątowa np 45 stopni z redukcją do ZRT to koszt 120 zł, stopka statywowa 15 zł i potem dowolne z Plossli 1,25" w cenach od 95 do 165 zł wedle potrzeb, ogniskowa jej obiektywu jest w nazwie i wynosi 457mm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam ZRT i uważam ją za dobry sprzęt w tej klasie cenowej.

Dwa powiększenia 30x i 60x są i tak bardzo praktycznymi do obserwacji obiektów na niebie jak i obserwacji naziemnych.

Jedynie przy powiększeniu 30x ma się mniejszy komfort obserwacji ponieważ obraz centralnie jest ok. , po bokach zaś leciutko jakby jaśniejszy i rozmyty (ciekawe co to za wada?), ale można się przyzwyczaić.

Zwykle na 30-tce szukam obiektu - po przełączeniu i lekkim podkręceniu ostrości mam go powiększonego dwukrotnie.

Sprzęt mobilny, lekki ok. 1,5-2 kg, szybko można ją ustawić do obserwacji.

Mankamentem jest statyw. Kolega posiadając tę samą lunetę przerobił i przystosował ją do statywu z mikroruchami od małego tała (jak pamiętam kupił taki teleskopik za 200 czy 300 zł.)

Używa jej z powodzeniem w codziennych obserwacjach Słońca i wielce ją sobie chwali.

Jest nowszy model ZRT który ma jeszcze lepszy obraz i brak w niej w/wym wady.

Oczywiście można ją przerobić ale chyba nie wystarczy proste dodanie złączki kątowej, ale chyba dodatkowe rozwiercanie wlotu tubusa.

Złączka kątowa 1,25" (ale 45 stopn. - daje obraz ziemski) daje chyba dodatkowo ok. 10 cm drogi którą musi pokonać światło. Więc tubus nawet chyba trzeba skracać.

Ale to już na ten temat niech wypowie się Janusz, bo też jestem ciekawy, co w niej trzeba by było przerobić stosując złączkę kątową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnych maleńkich pryzmatach ZRT światlo też biegnie z 10 cm i nic nie trzeba skracać ani rozwiercać, odkręca się pryzmaty proste i przez pierściewń pośredni naszego wyrobu pryzkręcą nasadkę kątową 45 lub 90 stopni, ot i cała filozofia.

W tak upgraeadowanej ZRT wzrasta ponad 3x liniowo i 9x powierzchniowo pole widzenia co daje ogromną różnicę w komforcie obserwacji obiektów rozciągłych 8)

 

ps. jakbyś rozebrał w ZRT(bezwartościowy zresztą) zmieniacz powiększeń zrobiony z kulki szklanej to zrozumiałbyś dlaczego obraz ma nieostry na brzegu polala widzenia jej miniaturowych okularów :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, to juz tak przy okazji ZRT, gdybyś mógł podać parę danych odnośnie przeróbek ZRT dla wersji ze złączką 45stopni:

1-Jaka jest całkowita długość lunety po przeróbce, liczona po osi optycznej

2-Jaka jest długość tubusa po przeróbce w następujących wariantach:

a) z tuleją-redukcją do złączki 45st. bez złączki

B) bez tulei

3-Jaka jest waga lunety po przeróbce, kompletnej, bez okularów i statywu

[na stronie Himpolu znalazłem wagę 1.2kg dla oryginalnej lunety, ale nie wiem, czy to się odnosi do samej tuby, czy z jej mini statywem]

Te dane przydadzą mi się do oceny, czy da się "zoperowaną" ZRT wozić zamiast lornetki w plecaku na górskie wypady. Biorąc pod uwage,że w oryginalnej wersji ma ona 490mm długości, przydałoby sie ja wozić złożoną w jakimś szczelnym pojemniku z tworzywa -wtedy nie będzie problemów z pakowaniem, a i do wody mozna by bezpiecznie z plecakiem wpaść :wink: :wink: Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.