Skocz do zawartości

Kompendium Misji Kosmicznych


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Poświęciłem kilka dni pracy i przygotowałem zestawienie wszystkich podstawowych danych na temat wszystkich misji planetarnych - udanych i nieudanych. Są to tylko informacje ogólne, dające zarys misji, bez żadnych szczegółów. Jest to chyba najlepsze, skrótowe zestawienie takich informacji w internecie - inne są niepełne i nie zawierają wszystkich takich danych. Korzystałem z wielu źródeł, jednak w niektórych przypadkach dla dawnych misji nie udawało się ustalić wszystkich dat. Czasami nawet pojawiały się pewne sprzeczności!

 

W miarę wolnego czasu postaram się wrzucać kolejne informacje, ale zobaczymy jak z tym będzie :).

 

Enjoy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gratuluje pracy. Bardzo ciekawa, i pomocna dla osób które chca zagłebic się w szczegóły.

 

Bardzo zainteresował mnie fakt, że ZSRR był praktycznie pionierem badań planetarnych, i wyjątkowo dużego pecha mieli w przypadku swoich badań. Bardzo niewielki odsetek misji udanych, ale mimo to nie poddawali się. Natomiast szkoda że na Marsie swoje badania zakończyli.

 

Co się dzieje z tym całym syfem który od lat 60tych zawieszony jest na orbicie? Czy przez to loty w kosmos nie są bardziej niebezpieczne niż w latach, kiedy orbita była pozbawiona tak wielkiej ilości satelit i odpadków zawieszonych w przestrzeni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje z tym całym syfem który od lat 60tych zawieszony jest na orbicie? Czy przez to loty w kosmos nie są bardziej niebezpieczne niż w latach, kiedy orbita była pozbawiona tak wielkiej ilości satelit i odpadków zawieszonych w przestrzeni?

 

Znaczna część tego "syfu" , szczególnie krążąca na niższych orbitach zakończyła swój kosmiczny żywot wyhamowywana powoli przez górne partie atmosfery. Następnie czekał je koniec podobny do stacji MIR, chociaz nieco mniej spektakularny. ( i efektywny - cena giełdowa za odnalezione, nie spalone szczątki jest wielokrotnie mniejsza :D ) Pozostałe tysiące krążyć będą setki lat a część nie spadnie nigdy, śledzona precyzyjnie przez specjalne programy coraz szybszych na szczęście komputerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zrobiłem trochę porządków z spisami misji kosmicznych. Start temat Kompendium misji planetarnych zastąpiłem tematem Kompendium Misji Kosmicznych, w którym będę umieszczał wyłącznie spisy misji różnych typów. Temat ten będzie przyklejony. Wszelkie dyskusje, uwagi i sugestie proszę zamieszczać w temacie Kompendium Misji Kosmicznych - dyskusja. W ten sposób zachowamy porządek.

 

Co do nowego opracowania na temat misji księżycowych.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=327528

Było to bardzo pracochłonne zadanie. Często brakowało, albo trudno było zdobyć podstawowe informacje, jak np. data wejścia na orbitę czy zakończenia misji. Rekordzistą była tu misja Hiten, gdzie było 10 przelotów w pobliżu Księżyca, a ich dokładne daty znalazłem po godzinie szukania na jakieś starej stronie dyskusyjnej :D Spis wymaga paru uzupełnień. Docelowo oddzielę misje bezzałogowe programów Zond i Apollo i dopisze misje tych programów, ale nie bezpośrednio lecące na Księżyc (np. testy na orbicie ziemskiej), ale na razie nie mam na to czasu. Muszę też uzupełnić legendę.

 

Więc na razie czytajcie to co jest. Wszelkie uwagi i poprawki mile widziane :Salut:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zainteresował mnie fakt, że ZSRR był praktycznie pionierem badań planetarnych, i wyjątkowo dużego pecha mieli w przypadku swoich badań. Bardzo niewielki odsetek misji udanych, ale mimo to nie poddawali się. Natomiast szkoda że na Marsie swoje badania zakończyli.

 

Równorzędnym pionierem w tej dziedzinie były również USA. W przypadku ZSRR nie tyle chodziło o pecha, co o niski poziom techniki, szczególnie elektroniki. Początkowo, obydwa kraje miały duży procent rakietowych falstartów, które dziś należą do rzadkości. Sugeruję to jako perspektywiczny temat do opracowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś serwuje Wam kolejne kompendium misji, a właściwie oddzieloną część Kompendium Misji Księżycowych dotyczącą programu Apollo:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=329134

Zestawienie zawiera wszelkie misje bezzałogowe i załogowe programu Apollo oraz misje anulowane. Wkrótce postaram się przygotować podobne zestawienie dla radzieckiego programu księżycowego.

 

Niestety widzę, ze o ile Kompendium Misji Planetarnych wzbudziło duże zainteresowanie to Kompendium Misji Księżycowych już nie... <_< Może nikomu nie chciało się przeczytać całego spisu :szczerbaty: Dlatego też dodałem zakresy lat - teraz jest nieco czytelniejsze.

 

Miłej (mam nadzieję ;)) lektury!

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz. Mam problem z radzieckim programem księżycowym. Ciężko znaleźć jakieś konkretne dane odnośnie startów w ramach tego programu. Wiadomo, w ZSRR wiele rzeczy było utajnionych, dlatego nie ma się co dziwić, że panuje taki bałagan informacyjny. Jeśli mimo wszystko ktoś miałby jakieś linki do stron opisujących starty konkretnie w ramach tego programu, to będę wdzięczy, gdyby mi przesłał je na PW, a ja już je odpowiednio opracuje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie było chętnych żeby mi pomóc z radzieckim programem księżycowym, więc sam zabrałem się do roboty :szczerbaty:

 

Bardzo proszę - radziecki program księżycowy - ostatnia cześć Kompendium Misji Księżycowych:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=329311

 

Podoba się? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cóż, nie było chętnych żeby mi pomóc z radzieckim programem księżycowym, więc sam zabrałem się do roboty (...)

myślę, że nie każdy, kto ma sporo wiadomości na temat rosyjskiego programu kosmicznego z dawnych lat, siedzi codziennie w internecie i przegląda akurat "Astro-Forum.org". Dlatego stwierdzenie po 24 godzinach, że nikt nie chce pomóc, jest chyba przedwczesne...

 

Akurat znam w CAMKu jednego z najlepszych fachowców z dziedziny astronautyki, sam miał kilka odczytów na temat "Dlaczego Rosjanie nie wylądowali na Księżycu" (byłem na dwóch w ciągu chyba 7-10 lat). Jest tylko jeden problem. Z reguły tego typu informacje (do niedawna tajne) bardzo często ci fachowcy zachowują dla siebie i niechętnie udostępniają innym. Kiedyś dostałem od niego szczegółowy wykaz wszystkich lotów załogowych (wtedy do ok. 2000 roku), na którym była informacja (tzn. na tym wykazie), że bez jego zgody nie można publikować tych informacji...

Teraz nawet nie wiem, czy mógłbym podać jego e-mail bez jego zgody... Chyba, że "kuba_mar" przeglądając liczną "obsadę" w CAMKu sam dojdzie do tego, kogo mam na myśli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie było chętnych żeby mi pomóc z radzieckim programem księżycowym, więc sam zabrałem się do roboty

 

To akurat był mój niewinny żarcik :ha: Po prostu znalazłem (niespodziewanie) trochę wolnego czasu no i zabrałem się do roboty. ;) Ale jeśli ktoś oczywiście zweryfikuje lub doda coś do mojej pracy będę wdzięczny.

 

pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwisko Żelezniakow jest znane tym, którzy rozumieją język rosyjski i interesują się rosyjską (i radziecką) działalnością kosmiczną. Na jego stronie znalazłem dane na temat nieudanych startów rakiet za okres 1958-1998. Rzecz jasna chodzi o tego rodzaju przypadki w ZSRR i Rosji.

 

http://www.cosmoworld.ru/spaceencyclopedia...ers/index.shtml

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
tv Plenette daje film dokumentalny o sondzie Deep Space One następma emisja - może kogoś zainteresuje

 

 

Interesujące -> mnie powalił jednak włoski dokument "KOSMICZNI HAKERZY". Jeśli ktoś jeszcze go nie widział następna okazja w najbliższą niedzielę: http://www.planete.pl/program/full?29332

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Widzę, że dużo pracy w to włożyłeś Kuba ;) Dziękuję, bo szczerze mówiąc szukałam czegoś podobnego jakiś czas temu.

 

Mam taką małą propozycję. Możnaby stworzyć też podobną listę z wykazem wszystkich rakiet. Od V-2 do Aresa V i innych projektów będących jeszcze w przygotowaniu :) Takie małe kompendium w odniesieniu do misji, bo zauważyłam, że typu rakiety nośnej wykorzystanej w projekcie nie stworzyłeś.

Niestety nie dysponuję żadnymi źródłami, żeby pomóc w czymś takim, ale jeśli ktoś ma jakieś ciekawe informacje, to czemu nie ;)

 

Pozdrawiam serdecznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc przypomnę tutaj.

Właśnie mija 40 rocznica feralnej misji Apollo 13. 13 kwietnia (dokładnie: 13 kwietnia, 21:07:53 CST) miała miejsce brzemienna w skutku eksplozja i rozpoczęła się walka z czasem i materią, żeby uratować i sprowadzić misję na Ziemię.

Nie do wiary, że to już 40 lat!

 

I jak tu nie wierzyć, że 13 jest pechowa?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc przypomnę tutaj.

Właśnie mija 40 rocznica feralnej misji Apollo 13.

 

Przepraszając za kryptoreklamę, to na kosmonaucie właśnie pojawia się cykl artykułów na temat misji Apollo 13. Najnowszy (dzisiejszy) artykuł traktuje o początku lotu na Księżyc. Można go przeczytać o tutaj:

http://www.kosmonauta.net/manned-news/manned-flights-moon/1295-apollo13-12-04

(zaś wcześniejsze przybliżają tło historyczne i cele misji Apollo 13 oraz start do wyprawy).

 

Polecam wszystkim, którzy chcieliby się dowiedzieć 'nieco więcej'. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.