Skocz do zawartości

Exoplanets - wątek pomocnik dla łowców tranzytów obcych planet


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześc.

 

Jakiś czas temu zarejestrowałem trazyt planety XO-2b. Więcej informacji o tym znajdziecie tutaj:

 

http://astro-forum.org/Forum/Z-motyka-na-o...nce-t25193.html

 

zmiana.JPG

 

Udało się. Co ciekawe, bez większych problemów. Rejestracje odległych planet są przez wiele osób na sieci demonizowane. Stawiane są bariery sprzętowe i techniczne, których tak naprawdę nie ma.

 

1. Czego potrzebuję?

 

Czego potrzebujemy juz pisałem w wątku projektu "Planeta dla każdego", ale chyba bedzie dobrze jeżeli te dane zgromadzę w jedno miejsce

 

http://astro-forum.org/Forum/Projekty-Roku...ets-t24222.html

 

" Zacząłem się zastanawiac i gmerać w wynikach innych łowców tranzytów i wyszło mi, ze wymagania sprzętowe tak naprawdę nie są zaporowe. Potrzebujesz teleskopu który siegnie do powiedzmy 10-12 magnitudo. ED80, Newton 6" lub nawet zwykły refraktor achromatyczny bedzie w stanie to zrobić. Oczywiscie z tak małym sprzętem nie siegniesz do wszystkich obiektów bedacych w zasiegu wiekszych rurek. Natknąłem się nawet na tranzyt zrobiony jakimś tycim APO 70mm (choć trzeba sobie powiedzieć jasno, ze przytłaczająca wiekszosc rejestracji jest z katadioptryków klasy 10-12" lub wiekszych). Kolejną sprawą bedzie montaz zdolny uprowadzić krótkie klatki (czasy jakie wchodzą w grę są oczywiscie zalezne od jasnosci samego obiektu, czułosci sensora i parametrów teleskopu jakim dysponujesz, ale z tego co widzę zakres 20-120sek jest najczęściej w obiegu, a najdłuzsze klatki fotometryczne na jakie natrafiłem miały po 180sek.) Prowadzenie nie musi byc perfekcyjne, Gregorio z Portugalii majacy na koncie wiele zarejestrowanych tranzytów w ogóle nie uzywa guidingu. Wygląda wiec na to, że dla tych najmniejszych teleskopów da rade na EQ5/CG5 bez wiekszego napinania się (choć posiadanie GOTO na pewno ułatwi zadanie). Ostatnim elementem niezbednym do zabawy jest sensor. Są pewne problemy z sensorami kolorowymi w fotometrii, ale nie sa to problemy wykluczajace tego typu kamery. To przeszkoda, ale nie dyskwalifikator. (Ciekawe czy dało by się to zrobić lustrzanką hihi, trza bedzie sprawdzić, mozemy miec niezły opad kopary jak sie da) Najtansze czułe sensory BW (np. ATIKi) sa dostepne już po kilkaset dolców. Z drugiej reki, cały ten setup, może się okazac do uzbierania za 1K $ lub nawet mniej. Obserwatorium też of course nie jest konieczne, ale na pewno znacznie poprawia komfort i szanse na bezstresowe złapanie takiego tranzytu. "

Jak więc widac, pod względem sprzętowym zadanie jest w zasięgu znacznej wiekszości z nas. Tak naprawdę nie potrzeba ogromnych katadioptryków po 12, czy 14" na montazach o wartości samochodu i topowych kamer które są i tak nie do kupienia dla zwykłego kolesia lub siostrzyczki z PL. Sam łapię tranzyty duzym EDkiem na EQ6 i ATIKiem 314L

 

tele.jpg

 

2. Co i jak?

 

W prostych słowach, cała zabawa polega na zrobieniu serii fotografii gwiazdy którą podejrzewamy o skłonności do posiadania planet. Jeżeli orbita exoplanety przecina linię pomiedzy naszym teleskopem, a obserwowaną gwiazdą, uda nam się ją zarejestrowac. Bardziej przyzwoicie opisał problem Kamil w wątku projektu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=326750

 

No dobrze, brzmi bardzo prosto. Gdzie jest jednak haczyk? Heh, nie ma żadnego haczyka, to jest proste. Pomyslmy co ewentualnie mogło by pójśc nie tak i jak się na takie scenariusze zabezpieczyc.

 

# - Nie moge odnaleźc obiektu na który poluje.

 

Tu rozwiązaniem oczywistym jest GOTO naszego teleskopu, jednak nie kazdy ma, nie kazde GOTO jest na tyle precyzyjne aby trafiac idealnie w obiekt, nawet jak zalginujemy przyzwoicie nasz setup, no i nie kazde GOTO zakuma o co nam chodzi gdy zażyczymy sobie aby pokazał np. TrES-3... .

 

Pierwszym rozwiązaniem (dla tych co posiadają GOTO) jest odszukanie w sieci informacji o naszym celu, a dokładnie to jego współrzędnych RA i DEC. Niestety nie ma czegoś takiego jak jedno miejsce gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne nam dane. Niemniej po wbiciu w google nazwy planety na którą mamy ochote zapolowac zostaniemy przekierowani do listy wyników na której na pewno odnajdziemy takie pozycje jak :

 

http://brucegary.net/X/x.htm

 

czy

 

http://207.111.201.70/transitsearch/dynami...candidates.html

 

Spisujemy sobie dane które będą czytelne dla naszego GOTO i po problemie. Dobrze jest też zaopatrzyc się w fotografię naszego celu na zblizonym FOV. To na wypadek, gdyby nasze chińskie GOTO nie było zbyt dosłowne ;) Ponownie najlepszą metoda na odnalezienie takiej fotki będzie tu google.

 

Gdy nie mamy GOTO musimy zdac się na mapy. Nie jest to tak proste jak walka via GOTO, ale jak najbardziej wykonalne. Musimy jednak znac na tyle swój setup aby wiedziec jakie mapy naszykowac. Najlepszą droga wydaje się byc mapka o FOV naszego szukacza i zasięgu 6 -7 mag., druga o polu ok 3* i zasięgu 10 mag. i trzecia o FOV odpawiadającym polu 2x większym od pola widzenia naszego sensora i zasięgu odpowiadającym zasięgowi jaki osiągamy na 10sekundowej framce z naszego setupu. Najlepszym do tego celu toolem (dla mnie) jest Skymap (wersja Lite co jakiś czas pojawia się za darmo na stronach producenta). Soft ten potrafi dostosowac zasięg do takich wartości jakie są nam potrzebne, jednocześnie dobrze oddając różnice w jasności gwiazd. Oczywiscie inne atlasy tez w większości wypadków posiadają analogiczną funkcjonalnośc. Jak będą sygnały, aby opisac na forum procedurę generowania takich mapek krok po kroku, oczywiście dostarczę wam algorytm step by step.

 

# - nie wiem kiedy obserwowac, skąd mam wiedziec czy cos sie wydarzy?

 

To może byc pewien problem. Niektóre tranzyty trwają po kilkanascie, a nawet kilkadziesiąt godzin. Dodatkowo gwiazdy niezbyt przejmują sie cyklem dobowym Ziemi, zacmienia moga zaczynac się lub kończyc w środku dnia lub w chwili gdy gwiazda-cel jest tuż nad lub pod horyzontem. Aby tego uniknąc wypadało by odnaleźc efemerydy tranzytów i sprawdzic co jest planowane na najblizszą noc. Takie efemerydy można wygooglowac w wileu miejscach, jednak bardzo dobre i czytelne efemerydy znajdziecie na naszym forum.

 

http://astro-forum.org/Forum/Efemerydy-egz...net-t22435.html

 

Jak te cudaki czytac? No tak, jak mam byc szczery, to chyba własnie przez takie kłody obserwacje tego typu nie cieszą sie popularnością ;)

 

Wyjaśnię na przykładzie.

 

http://207.111.201.70/transitsearch/dynami...6b.transits.txt

 

co my tu mamy:

 

Predicted Transit Epochs: OGLE-TR56 b

Observed Transit Duration: 108.2 Minutes

 

Begin Transit Window PREDICTED CENTRAL TRANSIT End Transit Window

 

All Times UT

 

HJD Year M D H M

 

2454737.63 2008 9 28 3 8 2454737.67 2008 9 28 4 4 2454737.71 2008 9 28 5 1

2454738.84 2008 9 29 8 13 2454738.88 2008 9 29 9 9 2454738.92 2008 9 29 10 6

2454740.05 2008 9 30 13 18 2454740.09 2008 9 30 14 14 2454740.13 2008 9 30 15 11

 

Predicted Transit Epochs: OGLE-TR56 b - (czyli dla jakiego obiektu jest ponizsza tabela tranzytów)

Observed Transit Duration: 108.2 Minutes - (czyli jak ługi tranzyt jest przewidywany, tu niecałe 2 godziny (108.2min.) WOW! speedy Gonsalez :) )

Begin Transit Window PREDICTED CENTRAL TRANSIT End Transit Window - (czyli w pierwszej kolumnie będzie początek tranzytu, w drugiej moment centralny, a w trzeciej moment końca tranzytu)

All Times UT - ( heh, to wazne, mówi nam dla jakiej strefy czasowej jest rozpiska, dobrze o tym pamiętac i uwzględnic róznicę wynikającą z naszej stefy czasowej oraz dependensów czasu zimowego - jak się komus nie chce wnikac, to teraz, w zimę, nalezy u nas dodawac do tych wartości dokładnie jedną godzinę)

HJD Year M D H M - (czyli wyjasnienie co która pozycja w kolumnie oznacza, HJD to data Julianska (po korekcie do Heliocentric Julian Date) możecie to olac, druga wartoś to rok, trzecia miesiąc, czwarta dzień, piąta to godzina, a szósta to minuta - proste jak banan)

2454737.63 2008 9 28 3 8 2454737.67 2008 9 28 4 4 2454737.71 2008 9 28 5 1 - no to wiedząc to co opisałem powyżej możemy odczytac te linijkę następująco, 28ego września 2008 roku o 3:08 rano czasu UT rozpocznie się tranzyt. O godzinie 4:04 obca planetka będzie w centrum tranzytu a o godzinie 5:01 opusci tarczę gwiazdy... proste. Pamiętajcie tylko że to UT. To jest tranzyt dla września zeszłego roku czyli jeszcze był czas letni czyli chyba nic nie trzeba dodawac... kurde, ratunku, moze mi to ktoś po ludzku napisac, zawsze sie myle.

 

# - jak planowac obserwacje? Co powinienem brac pod uwage?

 

Ważne są trzy sprawy.

 

- Obiekt powinien byc w zaięgu twojego sprzętu.

- Obiekt powinien byc w dogodnej pozycji w trakcie tranzytu

- Obiekt powinien tranzytowac w czasie gdy będziesz w stanie to zarejestrowac.

 

Co oznacza, warunek, że obiekt powinien byc w zasięgu twojego sprzętu? Oznacza, że trzeba brac pod uwagę możliwości swojego sensora i montażu. Aby osiągnąc najlepsze i najprecyzyjniejsze wyniki dobrze by było ustawic taką długośc czasu naświetlania klatek aby ilośc zliczeń obietku oscylowała w okolicach połowy histogramu... brzmi groznie... ale to banalna zależnośc opisana w pokrętny sposób, aby zaciemnic ;) Nie ma sie co przejmowac. Generalnie chodzi o to, aby gwiazdka nie była za ciemna lub za jasna (lub przepalona). Jest prosta metoda dobrania czasów jeżeli nie masz jeszcze wyczucia swojego setupu. Po ustawieniu obiektu w kadrze, wypal 20to sekundową klateczkę i sprawdz jaką jasnośc ma twoja gwiazdka (w Maximie np. poprzez uruchomienie opcji analyze > photometry i najechanie na gwiazdkę (dostaniemy minmalną i maksymalną wartosc pikselków w okręgu, w sofcie Artemisa można to zobaczyc uzywając funkcji focus asist itd. itd. To juz jak tam wasz soft na to pozwala) Dla 16bitowych kamerek wynik w okolicach 30 - 40 tysięcy będzie ok, Gdy będzie więcej, skróc czas naswietlania i powtórz procedurę , jak będzie mniej podnieś czasy i ponownie zrób kontrol. Jezeli za cel wybrałes słabą gwiazdkę może się okazac , ze aby osiągnąc tą połowę histogramu, musisz miec klatki kilkuminutowe, a to może oznaczac problem, jezeli tracking twojego montazu nie jest najwyższych lotów. Problem, poniewaz soft analizujący może zaprotestowac, gdy zamiast mniej więcej centroidu, dostanie przecinek ze sporym ogonkiem. Jak by ktoś był ciekawy, o co dokładnie chodzi to proszę pytac, co wiem to wyjasnię.

 

Co oznacza, że obiekt musi byc w dogodnej pozycji w trakcie tranzytu? Oznacza to, ze jezeli nie chcesz zarejestrowac jedynie początku lub wyjścia z tranzytu, to przez cały czas zjawiska, twój cel musi byc względnie wysoko na niebie (jeżeli zejdzie nisko, wpadniesz w problemy dużej masy powietrza przez jaką będziesz musiał się przebic, a więc i wszystkie powiązane z tym szykany, jezeli obserwujesz z obserwatorium i wiesz, że masz jakieś obiekty które częściowo zasłaniają hoyzont (drzewo, pobliski budynek itd) to musisz uwzględnic to, ze twój cel w któryms momencie się za tą przeszkodę schowa), muszą byc mniej więcej równe warunki (nie może się zrobic na przykład jasno, lub cel w swej wędrówce dotrze do łuny pobliskiego miasteczka itp.), twój setup musi byc w stanie śledzic obiekt (czyli pamietaj o takich sprawach jak na przykład konieczny flip gdy gwiazdka przecina w trakcie nocy zenit itp. ).

 

Co oznacza, że obiekt musi tranzytowac w czasie gdy będziesz w stanie to zarejestrowac? Przede wszsystkim uwzględnij swój rozkład dnia. Czy będziesz w stanie pójśc jutro na ważne spotkanie lub klasówkę gdy spędziłeś ostatnią noc między pierwszą, a piąta rano na dziesieciostopniowym mrozie pilnując tranzytu? Czy przypadkiem gwiazda-cel mimo, że będzie wysoko, to jej planety zakończą tranzyt np. na 15 min. przed wschodem Słońca? Czy aby napewno wystarczy Ci godzina czasu na uruchomienie wszystkiego, zalginowanie, wyostrzenie, odnalezienie celu i dobranie czasów sesji? Czy aby na pewno tego dnia nie masz rocznicy ślubu lub umówionej imprezki ze znajomymi? ;) itd. itd.

 

3. Co powinienem wiedziec, aby moje wynik były przydatne zawodowcom?

 

No właśnie. W podręcznikach jest masa krzyku o tym jakie to niesamowicie ważne jest aby badac air mass, wykonywac pełną poprawną redukję danych, wyniki pokazywac w heliocentric julian date, rejestracje robic przez filtry takie śmakie lub owakie, to musisz, tamto musisz, to trzeba, tego nie wolno, bo inaczej się nie uda, bo nic nie ware...

 

NIC nie musisz. NIE ma niewolno, NIE ma, że bez filtra to kupa. Zapomnij.

 

To są sprawy, które nie uniemozliwiają zarejestrowanie tranzytu. Co najwyżej utrudnią życie profesjonalistom chcącym wykorzystac twoje dane lub uniemożliwią im pełną ich analizę.

 

- Brak odpowiedniego filtra zaowocujue tym, ze wynik bedzie trzeba jakoś tam przeskalowac aby móc obrabiac to dalej.

- Brak pełnej, poprawnej redukcji wpłynie negatywnie na możliwości i czas niezbędny do poświecenia, aby dało sie na twoich danych przeprowadzic fotometrię aperturową.

- Brak korekty do HJD zaowocuje jedynie tym, że chetny do wykorzystania tych danych, będzie musiał Cie poprosic e-mailem o informację o współrzędne geograficzene w jakich wykonano obserwację.

 

itd itd.

 

Luuuuz. Możecie to zrobic dla siebie :) Jezeli jednak chcecie aby wasza praca pomogła zawodowcom w popychaniu świata naprzód proponuję zapoznanie się z tym watkiem , gdzie Kamil wyjaśnia w przystępny sposób, co do czego, oraz gdzie odnajdziesz genialną dyskusję nad tego typu zagadnieniami:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=25256&st=0

 

4. Jak zacząc?

 

Wiecie co? nie ma totamto, tu nie ma sie co rozwodzic, trzeba to zrobic i tyle :) .

 

Popatrzmy na pogodę:

 

pogoda.jpg

 

No i bajer. Przez taką samą dziure złapałem tranzyt XO-2b , Wygląda na to, ze może się dzis coś komuś udac. No to popatrzmy co mamy dzis w dobrej pozycji i kiedy tranzytuje...

 

Tia...

 

 

hmmm...

 

 

o! mam!

 

HD68988

Prawie 8 mag. jaśniutka.

 

Koordynaty do uGOTOwania:

 

RA: 08h 19m 13.20s

Dec: +61° 25' 53.8"

 

Piekny tranzycik na dziś

 

data - start - centrum - koniec (tranzytu)

 

1/25/2009 - 22:48:03 - 00:36:33 - 02:25:03

 

Bajerro. Połozenie bardzo dobre:

 

map1.jpg map2.jpg

 

I fotki jakby ktoś miał problemy z identyfikacją:

 

hd68988.jpg HD68988field.jpg

 

Jak nie przylezą chmurwy, to ja zapoluję. Jakby co to jestem pod telefonem, będę tez co jakiśczas monitorował forum

 

Jeszcze raz co zrobic:

 

1. Odnaleźc HD68988 i wykadrowac,

2. Dobrac czasy klatek tak aby nasz cel był w okolicach 30-40tyś zliczeń

 

3. Skontorlowac i ustawi czas systemowy.

 

4. Na godzine przed rozpoczęciem zjawiska (o ile jest pogoda) zapuscic focenie klateczek o zadanym czasie (mozna ustawi jakiś delay np. kilkadziesiąt sekund)

 

5. Pilnwac czy nie przylazły chmurwy lub montaz nie chce sieknąc kamera w pier.

 

6. Godzine po tranzycie wylaczy wszystko.

 

7. Dac znac na forum , ze mamy całe wiadro fitów na dysku i nie wiemy co dalej.

 

8. Hans rozpisuje kolejnego manuala podstawowej obróbki amatorskiej zebranych danych. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD68988

Prawie 8 mag. jaśniutka.

 

Koordynaty do uGOTOwania:

 

RA: 08h 19m 13.20s

Dec: +61° 25' 53.8"

 

Piekny tranzycik na dziś

 

data - start - centrum - koniec (tranzytu)

 

1/25/2009 - 22:48:03 - 00:36:33 - 02:25:03

 

Wg. mnie tranzyt trwa w najlepsze od 1:30 UT ;D

 

Cos jest gdzies nie tak, poniewaz tranzyt ma trwac 217 minut wiec o co chodzi?

 

---

http://207.111.201.70/transitsearch/dynami..._b.transits.txt

 

Predicted Transit Epochs: HD68988__ b

 

Predicted Duration of a Central Transit: 217. Minutes

 

Begin Transit Window PREDICTED CENTRAL TRANSIT End Transit Window

All Times UT

 

HJD Year M D H M

2454737.34 2008 9 27 20 3 2454738.02 2008 9 28 12 25 2454738.70 2008 9 29 4 48

2454743.61 2008 10 4 2 39 2454744.29 2008 10 4 19 3 2454744.98 2008 10 5 11 27

2454749.89 2008 10 10 9 15 2454750.57 2008 10 11 1 40 2454751.25 2008 10 11 18 6

2454756.16 2008 10 16 15 51 2454756.85 2008 10 17 8 18 2454757.53 2008 10 18 0 45

2454762.44 2008 10 22 22 27 2454763.12 2008 10 23 14 56 2454763.81 2008 10 24 7 24

2454768.71 2008 10 29 5 3 2454769.40 2008 10 29 21 33 2454770.09 2008 10 30 14 3

2454774.99 2008 11 4 11 40 2454775.67 2008 11 5 4 11 2454776.36 2008 11 5 20 42

2454781.26 2008 11 10 18 16 2454781.95 2008 11 11 10 49 2454782.64 2008 11 12 3 21

2454787.54 2008 11 17 0 52 2454788.23 2008 11 17 17 26 2454788.92 2008 11 18 10 0

2454793.81 2008 11 23 7 28 2454794.50 2008 11 24 0 4 2454795.19 2008 11 24 16 40

2454800.09 2008 11 29 14 4 2454800.78 2008 11 30 6 42 2454801.47 2008 11 30 23 19

2454806.36 2008 12 5 20 41 2454807.06 2008 12 6 13 19 2454807.75 2008 12 7 5 58

2454812.64 2008 12 12 3 17 2454813.33 2008 12 12 19 57 2454814.03 2008 12 13 12 37

2454818.91 2008 12 18 9 53 2454819.61 2008 12 19 2 34 2454820.30 2008 12 19 19 16

2454825.19 2008 12 24 16 29 2454825.88 2008 12 25 9 12 2454826.58 2008 12 26 1 55

2454831.46 2008 12 30 23 5 2454832.16 2008 12 31 15 50 2454832.86 2009 1 1 8 34

2454837.74 2009 1 6 5 42 2454838.44 2009 1 6 22 27 2454839.13 2009 1 7 15 13

2454844.01 2009 1 12 12 18 2454844.71 2009 1 13 5 5 2454845.41 2009 1 13 21 52

2454850.29 2009 1 18 18 54 2454850.99 2009 1 19 11 43 2454851.69 2009 1 20 4 31

2454856.56 2009 1 25 1 30 2454857.26 2009 1 25 18 20 2454857.97 2009 1 26 11 10

---

 

Poszukaj sobie jakichs gwiazd porownania w polu... dobrze, zeby mialy duzo wieksza liczbe zliczen w porownaniu z Twoim "przepieknym" BIASem na poziomie 230 ADU.

 

Gwiazda 8 mag to 4 mag mniej niz XO2 (~12mag), wiec i ekspozycje Tobie sie skroca do (2.5 ^ 4 ~ 40... 30 s/40s) ~ 1 s.

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie!

także wielkie dzięki Hansie za takie "kawie na ławie" tutoriale dla nas profanów :)

jak będzie dziś niebo, postaram się z nią powalczyć i może mi się też uda

 

tak na wszelki wypadek inne oznaczenia tej gwiazdki, bo się troche jej naszukałem bo niestety nie mam katalogu Drapera

HD 68988 <=> HIP 40687 <=> GSC 4126:818 <=> PPM 16563

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie tranzyt trwa w najlepsze od 1:30 UT ;D

 

Cos jest gdzies nie tak, poniewaz tranzyt ma trwac 217 minut wiec o co chodzi?

 

Kurde :( ciężkie jest zycie amatora...

 

Odnalazłem efemeryde dla HD68988 tutaj:

 

http://www.extrasolartransits.org/exoephem...1&anno=2009

 

No i stoi tam jak byk:

 

1/25/2009 - 22:48:03 - 00:36:33 - 02:25:03 - cykl 525

 

Czyli co? Data jest podawana dla centrum, a nie startu ? Jeśli tak, to faktycznie po ptokach. A taka fajna lalunia, prawie na 0.04 mag ją dociska, fajny cel na pierwszą próbe...

 

Kurde, jakie to nieintuicyjne wszystko.

 

No nic, pogmeram w sieci (ten lik z efemerydami co podałeś ma mnie głęboko)

File not found!

The URL you have loaded has not been found on this server.

 

 

Heh... może ktoś z szybszym dostępem do internetu grzebnie i poiwestyguje co z tymi efemerydami? Mi sie strona kazda po kilka minut ładuje.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Najwyżej odpale maszynerię i skieruje na Arkowe RZ LMi, nic straconego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ta efemeryda jest jakas lewa. :(

 

Ale odnalazłem wam inną fajną exoplanetkę.

 

WASP-1b

 

Start tranzytu dziś o 21:56 (to UT do wszystkich czasów dodac godzinę), koniec 2:02

 

Całkiem sensownie.

 

Tylko pozycja nie jest zbyt wygodna (dla mnie wykluczająca):

 

http://www.atalaia.org/gregorio/wasp1data.php

 

kstarfinder_wasp1.png

 

fotka z reala:

 

POSSI_wasp_1.jpg

 

Już mi jakieś chmurwy łażą , wrrrr... ale może ktoś ma niebo :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Run Forrest Run! ;)

 

Jacek, pierwszego lutego bedze dogodny tranzyt XO-2b

 

2454864.43 2009 2 1 22 19 2454864.49 2009 2 1 23 43 2454864.55 2009 2 2 1 8

 

Po przeliczeniu na nasz lokalny czas, start pierwszego lutego 19 minut po jedenastej w nocy, a wyjscie z cienia 8 minut po drugiej rano 2 lutego.

 

Ta nie jest tak jasna, wiec nie bedzie tak łatwo przepalic. Efemeryda tez wyglada na pewną, (to własnie na tej tabeli popełniłem swoją rejestrację tej planetki.)

 

Chłopaki polecam, frajda jest niesamowita! :)

 

Garść danych do ugotowania:

 

RA - 07 48 07

DEC - +50 13 33

Mag - V 11.18

Czas tranzytu - 162min

 

Czas tranzytu minimalnie nie zgadza się z okresami wejscia i wyjscia ale to prawdopodobnie kwestia czy liczą do contacts 1 , czy 2 lub do 4 / 5 na zejsciu.

 

Podsyłam piekna grafike wyjasniajacą autorstwa Kamila:

 

transit_my2.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale któregoś dnia przestało padać i rozpoczął się udany sezon na krewetki...

Czego nam wszystkim życzę - obserwacji przejść egzoplanet i odkrywania nowych?

A tak w ogóle Hans - czapki z głów!.

W sumie to trochę za cicho jest nad Twoim osiągnięciem. Udowodniłeś, że stosunkowo skromnymi środkami możemy włączyć się w pewien nurt współczesnej astronomii. To bardzo cenne dla astronoma-amatora.

Ta obserwacja zasługuje na szum medialny.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem tym zaskoczony, jakoś astro-forumowicze małą się tym pasjonują. Wątek "życie w kosmosie" ma 7 tys. odsłon, zaś dowody empiryczne na potencjalne szanse jego istnienia w kosmosie, do tego powstałe tu na forum, mają odsłon 200?

 

Tak być nie może, dlatego jak tylko Hans dokręci cały tranzyt, to zrobimy szum, gdzie się da - włącznie z informacją prasową. Wg mnie, to jest pierwsza amatorska rejestracja planety pozasłonecznej. Byli już studenci Astronomii, teraz kolej na amatorów.

 

W sumie mnie zastanawia, dlaczego tak lotna dla wyobraźni akcja nie powoduje odpowiedniego feedbacku ze strony społeczności?

 

Ja się nie odzywałem, bo po prostu z zazdrości mi mowę odjęło. Ja miałem być pierwszy ;) - tylko FLI mi ponad 3 msc. kamery nie chce oddać :( Buuu... Może reszta też dlatego zamilkła? Serwisy astro nie chcą o tym pisać, fora inne milczą... Żal.pl. Jak człowiek nie ma parcia "na szkło", to dupa - ludzie się nie dowiedzą. Muszę Hansowi pożyczyć książkę - "Jak być celebrytem - dla opornych" ;)

 

Hans - respect!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie cichutko obserwuje ten temat i oczywiscie trzymam kciuki za Hansa. Mało wiem na ten temat, ale skrupulatnie poszerzam swoją wiedze dzieki m.in. Wam, za co wielkie dzieki.

 

pozdrawiam

Krzysiek

 

p.s. jak obserwajca wypali to z tym topikiem bedzie podobnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Jak człowiek nie ma parcia "na szkło", to dupa - ludzie się nie dowiedzą. (...)

 

Nie jest tak tragicznie ;) "Ludzie" chwycili towar jak ciepłą buleczke i mielą (co prawda pare tysiecy kilometrów od naszych granic, ale jednak). Info płynie dalej, już nawet straciłem kontrole nad tym gdzie dotarło, do kogo i kto nad tym pracuje :)

 

Ostatnio dostałem kolejnego e-maila w którym załaczony został plocik na podstawie moich danych :)

 

marcinXO2.png

 

Wiedza nie zginie i w sumie mam straszny fun z tego, ze komus gdzies ta moja sesja słuzy do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Dzisiaj około godziny 17.45 w CAMK, po wykładzie "Ciemna masa" Wojciecha Pycha, postaram się w kilku słowach przedstawić bez straszenia problematykę rejestracji tranzytów exoplanet.

 

wyk_ad.JPG wyk_ad2.JPG

 

Zainteresowanych zapraszam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj około godziny 17.45 w CAMK, po wykładzie "Ciemna masa" Wojciecha Pycha, postaram się w kilku słowach przedstawić bez straszenia problematykę rejestracji tranzytów exoplanet.

 

Marcin, nagrajcie te wykłady i udostępnijcie w sieci, proszę bardzo, bardzo, bardzo... :notworthy:

Jak nie na video, to chociaż na dyktafon.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
(...) Spośród do tej pory odkrytych planet maksymalnie 4.6 h (...)

 

 

hehehe :)

 

HD187123_ c - 42h

HD24040_ b - 42h

55cancri_ d -33h

GJ832_ b - 21h

HD160691_ c - 21h

HD33636_ b - 32h

HD190360_ c - 23h

47UMa_ c -25h

HD217107_ c - 16h

HD50499_ b - 37h

HD38529_ c - 55h

HD72659_ b - 26h

HD169830_ c - 44h

 

starczy ;) Jakby co moge wklejac dalej

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, wymienione przez Ciebie planety to takie, które wykryto metodą prędkości radialnych i nie ma dowodów na to, że któraś tranzyt pokaże. Te planety mają okresy orbitalne często po kilka tysięcy dni, czyli pewnie porównywalne z okresem w którym prowadzono obserwacje spektroskopowe. Większość zespołów szukających planet wokół jasnych gwiazd szuka okresów do 10 dni.

Z planet dla których obserwuje się tranzyty okres orbitalny dłuższy niż 10 dni ma HD 17156 b (21,2 d), a ostatnio dwie grupy niezależnie ( http://arxiv.org/abs/0902.4493 i http://arxiv.org/abs/0902.4616 ) zaobserwowały tranzyty u HD 80606 b, która ma okres 111d. Nikt nie widział tranzytu w całości, więc jego długość jest trochę niepewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Nic nie stoi na przeszkodzie łapać tego typu układy metodą tranzytową. To nawet bardziej nakręca, bo działasz na jeszcze bardziej dzikiej rubieży ;) Ludzie polują na tego typu układy, są (nieczęsto) gdzieniegdzie do odkopania na sieci zapisy takich rejestracji. Uznałem, że nie ma co ograniczać ewentualnych łowców. Dane z takichj trejestracji będa tym bardziej cenne dla zawodowców.

 

Jednak tego typu zabawy mają swoje ograniczenia. Trzeba o nich wspominać i z tego powodu obecność cytowanego zdania w moim poście. Zeby było jeszcze weselej. Nawet efemerydy "ścigantów" często mają błędy i niedokładności. Siedząc nad nimi, można te niekonsekwencje łatwo wychwyć. Mogą się też pojawić takie cukiereczki jak ten z drugiej częsci manuala:

 

http://astro-forum.org/Forum/Exoplanets-wa...-II-t25810.html

 

Za cel do pozyskania screenshotów z obróbki posłuzyła mi Gilese 436. I okazało się, że coś jest bardzo nie tak, bo tranzyt owszem wyszedł odpowiedniej długości ale pojawił się za wcześnie.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=36818

 

:) i czujesz , ze jest możliwe, że stąpasz po "białej plamie na mapie". Tylko mozliwe, bo jakoś zawodowcy nie za bardzo mają chęć i czas na zabawy z materiałem, twoj sprzet juz dawno na granicach swoich możliwości a ty amatorze sieć i dumaj co jest grane ;)

 

Wróce do tej Gilese, bo juz raz ktoś siał panikę , że tam może być "coś jeszcze"

 

„W styczniu 2008 roku doniesiono o odkryciu drugiej planety w tym układzie, GJ 436 c. Wstępne wyniki wskazywały, że ma ona masę niecałych 5 MZ, co czyniło ją najlżejszą odkrytą dotąd planetą pozasłoneczną (w układzie gwiazdy ciagu głównego). Jednak dokładniejsze analizy tranzytów GJ 436 b nie potwierdziły jej istnienia i odkrycie zostało oficjalnie odwołane 21 maja tego samego roku.”

 

;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie łapać tego typu układy metodą tranzytową. To nawet bardziej nakręca, bo działasz na jeszcze bardziej dzikiej rubieży ;) Ludzie polują na tego typu układy, są (nieczęsto) gdzieniegdzie do odkopania na sieci zapisy takich rejestracji.

 

Przeszkoda jest taka, że pewnie u większości z nich nie da się złapać tranzytu.

Zapisy takich rejestacji są na stronach miłośników, czy w publikacjach? Pomiędzy tym, że wydaje się nam, że * przygasła o 0.01 mag a tym, że obserwujemy tranzyt jest spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszkoda jest taka, że pewnie u większości z nich nie da się złapać tranzytu.

Zapisy takich rejestacji są na stronach miłośników, czy w publikacjach? Pomiędzy tym, że wydaje się nam, że * przygasła o 0.01 mag a tym, że obserwujemy tranzyt jest spora różnica.

 

Radku zdaje się, że dysponujesz sporą wiedzą w tym temacie i masz dostęp do źródeł, do jakich my nie mamy. Proponuję abyś "walnął" jakiś elaborat na ten temat, zamiast odbijać piłeczkę z Hansem. Ja jestem trochę zdezorientowana czytając wasze wypowiedzi i bardzo chętnie przeczytałabym konkretnie i wyczerpująco w danym temacie. Moze jednak znajdziesz trochę czasu i oświecisz ciemne masy, niosac kaganek oświaty? :Beer:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość do tej pory odkrytych planet pozasłonecznych została wykryta metodą prędkości radialnych. Planeta i gwiazda poruszają się wokół środka masy układu. Jak spojrzy się na widmo takiej poruszającej się gwiazdy, to linie widmowe powinny się przesuwać minimalnie w stronę fal krótszych, potem dłuższych i tak w kółko z okresem orbitalnym planety. W ten sposób odkryto ok. 300 planet, część w układzie wielokrotnym.

 

Część z tych planet ma tak ustawione orbity, że planeta w swym ruchu po orbicie przez pewien czas przechodzi pomiędzy nami, a swoją macierzystą gwiazdą. Powinno to powodować zmiejszenie ilości światła, którą odbieramy od danej gwiazdy. Ten spadek jasności wynosi zawsze ok. 0.01 mag, tzn. planeta zakrywa ok. 1% tarczy gwiazdy. Podobny spadek jasności może powodować cała masa innych przyczyn na czele z takimi jak przejście frontu w czasie obserwacji.

 

O planetach tranzytujących można powiedzieć dużo więcej niż o tych, które nie pokazują tranzytów. Można wyznaczyć ich masy, promienie, a także badać zewnętrzne części ich atmosfer. Na www.exoplanet.eu jest lista 58 planet tranzytujących, których istnienie zostało ogłoszone choćby na stronie internetowej. Tylko 27 z nich jest w pełni potwierdzonych, tzn. doniesienie o ich odkryciu ukazało się w czasopiśmi naukowym. To jest mniej niż 10% wszystkich znanych planet pozasłonecznych. Stąd oczywista chęć odkrycia kolejnych ciekawych obiektów badań. Można próbować odkryć planety tranzytujące wśród planet odkrytych wcześniej metodą prędkości radialnych - w ten sposób zaobserwowano pierwszy tranzyt dla HD209458 b. Pewnie większość planet o okresie kilku dni była już w tym celu monitorowana, ale wśród tych o dłuższych lub niewygodnych okresach (np. 2.00001 d) wciąż mogą czaić się takie, dla których tranzyty zachodzą, ale nikt ich wcześniej nie widział. Raczej nie należy się nastawiać na nie jako na pierwsze planety tranzytujące, które chcemy obserwować, bo można się szybko zniechęcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.