Skocz do zawartości

pierwsza noc z Canonem 1000d


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

 

Jako, że pogoda w Anglii nie rozpieszcza nas, w piątek po pracy wykorzystalem jedną z niewielu bezchmurnych nocy. Miejscówkę mam u ujcia Tamizy gdzie jedynie pólnocno wschodni horyzont wydaje się w miarę ciemny. Oto co udało mi się zarejestrować:

 

3__13.jpg

 

Canon 1000d

obiektyw kit'owy - focal length - 18mm

stack z 4 zdjęć w DSS - 85 sec + 135 sec + 129 sec + 148 sec - bez darków i flatów

obróbka w Gimpie

aparat przymocowany do teleskopu Sky Watcher 1000/200 na eq5 bez napędu, prowadzony ręcznie okularem wykręconym z szukacza, bo ma krzyżyk:)

 

W sumie to jestem bardzo zadowolony, gdyż to jest jedno z moich pierszych astro zdjęć, ale myslę, że można by lepszy efekt osiągnąć. I tu pytanie do barziej doswiadczonych:

 

1 - Jak składałem stack w DSS to lepsze efekty osiągnąłem z .jpg. RAW wyszedł mi bardzo jasny i bez tylu gwiazd co .jpg. Używałem standardowych ustawień, może powinienem cos zmienić, gdyż RAW powinien dać mi lepsze efekty, prawda?

 

2 - Czy aby uwidocznić Droge mleczną powninienem używać dłuższych czasów naswietlania, wiecej zdjęć z podobnym czasem naswietlania, czy dodać darki i flaty?

 

3 - a może nie uda mi się Drogi Mlecznej zarejestrować, gdyż jedyny " ciemny horyzont" jest zasmiecanu LP przez statki stojące na redzie. Wydawałoby się, że kilka statków nie zrobi krzywdy, a jednak, na dole zdjęcia widać poswiatę.

 

 

Dziękuję bardzo za wszelkie rady,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wybierz się gdzieś na południe nad kanał, nad morzem gdzie jest teraz Orion niebo powinno być ciemniejsze teoretycznie, bo inaczej tego zaświetlenia nie unikniesz bez odpowiedniego filtra blokującego, np. UHC, chociaz jego 2" oprawki nie pasuja do obiektywów foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wybierz się gdzieś na południe nad kanał, nad morzem gdzie jest teraz Orion niebo powinno być ciemniejsze teoretycznie, bo inaczej tego zaświetlenia nie unikniesz bez odpowiedniego filtra blokującego, np. UHC, chociaz jego 2" oprawki nie pasuja do obiektywów foto.

 

Nie jestem pewien Kanału Angielskiego bo wielki ruch statków pewnie daje jeszcze większy LP, poza tym obecność wielkich skupisk miejskich po drugiej stronie pewnie dodaje też swoje do LP. Bardziej pasuje wybrzeże między Ipswich a Norich. No ale narazie sie tam nie będę wybierać dopóki nie nauczę sie dobrze zdjęć robić, chcę wykorzystać ta niedaleka dla mnie miejscówkę zanim wyjadę gdzieś dalej. następnym razem skupię się na obszarze nieba wyżej nad horyzontem by zminimalizowac efekt świateł statkowych.

 

Z rawów można więcej wycisnąć, niż z jpgów, nie może być na odwrót.

Musisz w DSS wyregulować krzywe, gdy już zdjęcie będzie poskładane.

Na dole są takie zakładki do regulacji, jak to zrobisz, wszystkie gwiazdki Ci pięknie wyjdą.

 

tak też myślałem, muszę jeszcze raz spróbować pobawić się DSS.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie RAW daje o wiele więcej możliwosci. Pogniewałem się na DSS :burza: i zabrałem się za IRIS'a. Spędziłem parę nocek by rozgrysć ten program, ale wydaje mi się, że warto było. Efekt jest o niebo lepszy, a myslę, że dałoby się jeszcze lepiej podrasować tą fotkę.

3__15.jpg

 

Pozdrawiam i czekam na następną nockę z wypadem nad morze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.