Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać ?


Rekomendowane odpowiedzi

Aby spróbować coś sensownie doradzić trzeba trochę danych do analizy czyli :

jakie masz doświadczenie, preferencje , budżet, gdzie i jak ma być użytkowany ?

 

Na postawie informacji jakie podałeś odpowiem tak samo lakonicznie jak Twoje pytanie .

Kup najlepszy do Twoich oczekiwań i możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje:

 

Nie jestem doświadczonym astronomem, będzie to mój pierwszy teleskop więc chcę wybrać rozsądnie. Nie chcę żeby okazało się, że po kupieniu nie umiem z niego korzystać.

Druga kwestia to koszt chodzi mi o teleskop zwierciadlany w układzie Newtona, koszt ok. 3000-4000zł.

Sposób kupna: najlepiej żeby kupno było przez internet. Prosiłbym też o podanie dobrej, zaufanej strony internetowej.

Używać będę go na działce ok.30 km od Radomia, w nocy widać większość gwiazd,drogę mleczną i wiele innych słabo świecących obiektów.

Edytowane przez piotrek astronom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już troszkę wiemy.

Myślę że pytanie co wolisz Dobson czy paralaktyk jest raczej bez sensu.

Dam więc dwa linki do standardowo polecanych obu wersji w cenie do 4000

 

paralaktyki

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...8-ngt,d162.html

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...01eq5,d708.html

 

 

Dobsony

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...pyrex,d781.html

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...wany,d1301.html

 

To nie są oczywiście wszystkie opcje , linki podałem dla pierwszego rozeznznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie oraz dobrej ( tzn. ciemnej ) lokalizacji warto brać pod uwagę duże Newtony. http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...ob-12,d984.html Jest to sprzęt który wymaga ciemnego nieba ale w zamian pokaże bardzo wiele obiektów DS i to w jakości nieosiągalnej dla mniejszych apertur. Przy zakupie akurat tego dobsona zostanie Ci jeszcze trochę kasy na niezbędne dodatki takie jak filtry czy też dobry okular średnioogniskowy. Zakładam że potężne gabaryty teleskopu o średn. lustra 300mm zą ci znane i nie będzie zachodziła potrzeba jego częstych przenosin lub transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

 

Zastanawiam się nad teleskopem Bresser Messier N-130.

 

Ale za pomoc bardzo dziękuję.

 

A przed chwilą pisałeś że masz 3000-4000zł na teleskop, więc jak w końcu jest?

 

Poza tym ten Bresser Messier N-130 wydaje mi się kiepskim wyborem za tą kwotę, nawet bardzo kiepskim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl dokładnie czy chcesz wydać sporo pieniążków nie mając sprecyzowanych oczekiwań co do sprzętu, i zainteresowań co do obiektów, które byś chciał oglądać.

Można mówić o uniwersalności sprzętu, ale jeśli coś jest do wszystkiego – to moim zdaniem tak naprawdę nie daje pełnej satysfakcji. Dobór sprzętu to swoistego rodzaju kompromis.

Także odsyłałbym Pana do działu recenzje.

 

Ja również jestem osobą początkującą zakupiłem syntę 8” jestem z niej zadowolony, teraz w miarę dostępnych funduszy inwestuję w optykę, której ceny idą w górę przez niekorzystny kurs dolara. Dobra optyka może połknąć do 2500 zł z twoich funduszy.

 

Na wsi przy ciemnym niebie do obserwacji najlepszy będzie Newton synta 8, 10

A jak Cię kręci astro foto to już zupełnie inna bajka.

Pamiętaj, że możesz kupować sprzęt z drugiej ręki, kompletując go dłużej, ale wiedząc jakie obiekty chcesz oglądać, w jakich warunkach atmosferycznych będziesz prowadził obserwację, łatwiej Ci będzie podejmować decyzję co do kupna okularów i innych akcesoriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

 

Zastanawiam się nad teleskopem Bresser Messier N-130.

 

Ale za pomoc bardzo dziękuję.

 

Dobre. My się produkujemy na temat teleskopów do 4000 zł , a kolega myśli o Allegroskopie za 400zł :D

No tak , właściwie to mieści się on w kryteriach do 4000 zł :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser nie jest Allegroskopem. Miałem go przez pewien czas. To na nim zobaczyłem swoje pierwsze DS-y i to całkiem przyzwoicie. Jednak cena nowego powala. 1100zł za 130mm lustro to stanowczo za dużo. Odsprzedałem go ze stratą, ale za realną cenę 500 zł. I wg. mnie tyle jest wart. Mając 4000 dziwię się , że spoglądasz na ten sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego , że mam 4000 zł mówiłem już że jestem początkującym. Nie szukam jakiegoś ogromnego, warzącego 0,5 tony kolosa, którego nawet wyższy inżynier by nie rozpracował,tylko dobrej dla początkującego średniej wielkości maszynki, do oglądania księżyca, planet i niektórych jaśniejszych mgławic. Nad lepszym sprzętem zastanowię się później, po tym jak przekonam się czy w ogóle się do tego nadaję.

 

Lecz pańska wypowiedź o tym, iż Bressier messier jest cytuję:Allegroskopem jest naganna.

Edytowane przez piotrek astronom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Waga tego N-130 będzie na pewno porównywalna z wagą Synty 10" na dobsonie!

2. Wybierając teleskop na montażu paralaktycznym, twierdząc jednocześnie że dobson to "warzący 0,5 tony kolos, którego nawet wyższy inżynier by nie rozpracował" pokazujesz, że nawet nie byłeś łaskaw poczytać sobie podstaw (opcja "szukaj").

3. Ciągle nie rozumiem dlaczego ten wątek jest w dziale "astrofotografia"! Niedwuznacznie sugeruje to, że szukasz teleskopu do astrofotografii, wprowadzając zamęt.

4. Ludzie chcą Ci pomóc, a Ty oceniasz czyjąś wypowiedź jako naganną, tylko dlatego że nikt nie poparł Twojego wyboru??? To po co wogóle prosisz o pomoc, jeśli i tak wiesz lepiej?

5. Opinie na temat wyboru teleskopu dla Ciebie, oparte są na doświadczeniach forumowiczów, którzy nie jednokrotnie podjeli złą decyzję i próbują teraz uchronić Cię przed popełnieniem tego samego błędu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się obraziłeś na nas, to po co zaplusowałeś 4 ostatnie posty ?

 

Wydawanie 1000 złotych na 130mm lustro to wywalanie kasy w błoto. Jeśli koniecznie chcesz tyle wydać na teleskop, to kup Syntę 8". Waży 16 kg a konstrukcja jest prosta jak budowa cepa.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Ciągle nie rozumiem dlaczego ten wątek jest w dziale "astrofotografia"! Niedwuznacznie sugeruje to, że szukasz teleskopu do astrofotografii, wprowadzając zamęt.

 

Piotrku to jakiś błąd chyba się wkradł do Twojej przglądarki. U mnie jest dział "Mój pierwszy teleskop" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy N130 jest Alleskopem czy nie, mniejsza z tym. (dla mnie jest).

Dobrze że napisałeś w co celujesz.

Jak nie chcesz słuchać mnie to posłuchaj sawes1 , który miał ten teleskop i się pozbył z dużą stratą.

Ja bez sprawdzania (na oko) napisałem że kosztuje 400zł , a tu się okazuje 1100.

Jak chcesz wydać 1100 zł to w tej cenie też da się wybrać coś bardziej sensownego.

 

Ps. Sumas już zrobił porządek i przeniósł wątek do właściwego działu bo byl w astrofoto.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Piotrek, nie wiesz czy się do tego nadajesz, a juz chcesz wydać tyle kasy. Moim skromnym zdaniem powinieneś kupić sobie na początek jakąś większą lornetkę, np. 20 x 60 i do niej jakiś statyw. Jeśli Cię to wciągnie to kupisz sobie teleskop. Nie wiesz czego możesz się spodziewać od teleskopu, jakie obrazy przez niego zobaczysz. Po zakupie i pierwszej obserwacji możesz się zniechęcić i rozczarować, bo widoki jakie ujrzysz dalekie będą od tych, jakie widać na zdjęciach. Jeżeli oczaruje Cię widok nocnego nieba przez taką lornetkę, i będziesz chciał więcej i więcej to znaczy że się nadajesz. Gdybyś jednak się zdecydował na teleskop, to nie bój się obsługi, spokojnie dasz radę, obsługa takiego montażu jak Dobson jest dziecinnie prosta. Sam jestem początkujący i gdybym miał warunki to brałbym coś 12" na Dobsonie. Tyle że ja wiem czego się moge po nim spodziewać. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za te wyzwiska, ale moja żona nie uważa tego za dobrą propozycję. To moja żona napisała te wyzwiska. Bardzo za nią przepraszam.

 

Dziękuję za pomoc, dziękuję za uprzedzenie, iż n-130 to zły wybór.

Nie pomyślę już o tym teleskopie dzięki państwu dowiedziałem się, że jest wiele lepszych propozycji.

 

 

 

P.S Oglądałem już niebo przez lornetkę i zafascynowały mnie jego obserwacje. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą cenę można kupić już coś w miarę porządnego. Czy masz samochód? z tego co widzę to masz działkę i ładne widoki więc samochód musisz mieć. Widzę że szukasz czegoś o mniejszych gabarytach jednak w tej cenie synta 12" jest najlepszym wyborem. Waży trochę ale zobaczysz że warto się trochę pomęczyć z noszeniem tego telepa. Dodatkowo montaż dobsona łatwo złożyć, szukaj modelu kratownicowego jest składany więc będzie łatwiej go przewieźć.

 

 

PS: jacapa już podał ci link wyżej

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...wany,d1301.html

Edytowane przez Barnaboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.