Skocz do zawartości

teleskop dla 9-latka


grzes73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcialbym kupic przyrzad do obserwacji nieba dla mojej 9-letniej corki. Mam cicha nadzieje, ze ja to zainteresuje. Sam kiedys troche obserwowalem, wiec mam jako takie pojecie co gdzie szukac na niebie. Byc moze wystarczylaby lornetka na statywie, z drugiej strony nie chcialbym aby sie zaraz rozczarowala, ze zbyt malo ciekawych rzeczy widac.

Co radzicie?

budzet: hmmm, wstepnie zakladam kilkaset zlotych, jednak gdyby okazalo sie, ze trzeba do max. 2000zl :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/Zanim-zadasz-...nie-t23917.html

 

Przeczytaj najpierw ten wątek i odpowiedz na pytania.

 

A tak od siebie. Nie wiem, czy 9 letnią osobę zainteresuje niebo. Może się zawieść, że nawet przez super teleskop nie będzie widziała kolorów i takich szczegółów jak zdjęcia z Hubble'a ;). Więc najpierw proponowałbym porozmawiać z dzieckiem na spokojnie, czego się może spodziewać, jakie są problemy etc. Chodzi o to, aby w sumie spora kasa nie zamieniła się tylko i wyłącznie w ozdobę pokoju.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/Zanim-zadasz-...nie-t23917.html

 

Przeczytaj najpierw ten wątek i odpowiedz na pytania.

 

A tak od siebie. Nie wiem, czy 9 letnią osobę zainteresuje niebo. Może się zawieść, że nawet przez super teleskop nie będzie widziała kolorów i takich szczegółów jak zdjęcia z Hubble'a ;). Więc najpierw proponowałbym porozmawiać z dzieckiem na spokojnie, czego się może spodziewać, jakie są problemy etc. Chodzi o to, aby w sumie spora kasa nie zamieniła się tylko i wyłącznie w ozdobę pokoju.

 

Pozdrawiam.

 

No dobra,w takim razie troche uzupelnien.

Mieszkam w miescie (Linkoping, Szwecja), w gre wchodza obserwacje zarowno z balkonu (2.5x6m) wystawionego na poludnie jak i wypady samochodem za miasto. Mam duze kombi, wiec mysle, ze zmiesci sie kazdy teleskop, ktory moge kupic w ramach zalozonego budzetu.

Obserwacje pewnie glownie na wiosne lub jesienia, bo w lecie nie robi sie tu ciemno, a w zimie jest za zimno :-)

Przedmiot/cel obserwacji: jak pisalem wyzej - moim celem jest zainteresowanie 9-latka obserwacja nieba. Sam mysle, ze to fajne i rozwijajace zajecie i stad tez pomysl, aby wciagnac w to corke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak od siebie. Nie wiem, czy 9 letnią osobę zainteresuje niebo. Może się zawieść, że nawet przez super teleskop nie będzie widziała kolorów i takich szczegółów jak zdjęcia z Hubble'a ;). Więc najpierw proponowałbym porozmawiać z dzieckiem na spokojnie, czego się może spodziewać, jakie są problemy etc. Chodzi o to, aby w sumie spora kasa nie zamieniła się tylko i wyłącznie w ozdobę pokoju.

 

Pozdrawiam.

 

Może coś do planet i Księżyca? Kratery na Księżycu nikogo nie zniechęcą, lub coś uniwersalnego co nadawało by się i do DS'ów i do planet w zależności od warunków i na co się chce patrzeć.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba, mi właśnie chodziło o DS'y. Myślisz, że jak 9-letnie dziecko zobaczy szarą chmurkę np. M51 i potem porówna to do fotki, to będzie uradowane? Znam to z doświadczenia. Ok być może, popatrzy się chwilę, ale potem stwierdzi, że to jednak nie to, co chciało by zobaczyć. Dlatego ważne jest odpowiednie podejście do takiej osoby.

 

Proponowałbym najpierw pokazać przez teleskop, na tyle na ile będzie można wykorzystać sprzęcior, Układ Słoneczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba, mi właśnie chodziło o DS'y. Myślisz, że jak 9-letnie dziecko zobaczy szarą chmurkę np. M51 i potem porówna to do fotki, to będzie uradowane? Znam to z doświadczenia. Ok być może, popatrzy się chwilę, ale potem stwierdzi, że to jednak nie to, co chciało by zobaczyć. Dlatego ważne jest odpowiednie podejście do takiej osoby.

 

Proponowałbym najpierw pokazać przez teleskop, na tyle na ile będzie można wykorzystać sprzęcior, Układ Słoneczny.

 

Pozdrawiam.

 

 

OK, co w takim razie konkretnie kupic w tym przedziale cenowym jaki podalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że planet jest właściwie 8.+Słońce+Księżyc= 10 ciekawych obiektów do zaobserwowania.

 

A jak dziecko zapyta: A co dalej?

 

Grzes- myślę, że dobrym wyborem będzie 10 calowa Synta na Dobsonie plus przyzwoity okular i folia do obserwacji Słońca.

 

Pzdr.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że planet jest właściwie 8.+Słońce+Księżyc= 10 ciekawych obiektów do zaobserwowania.

 

A jak dziecko zapyta: A co dalej?

 

Grzes- myślę, że dobrym wyborem będzie 10 calowa Synta na Dobsonie plus przyzwoity okular i folia do obserwacji Słońca.

 

Pzdr.

 

 

Zmieszcze sie z tym w tych 2 tys.? Mozesz polecic jakis konkretny model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher Synta 250/1200 na montażu Dobsona. Do tego okular np. Baader Hyperion 17mm lub 21mm.

 

Oczywiście nikt nie narzuca Ci takiego budżetu. Możesz kupić mniejszy model, Syntę 200/1200 i wtedy zakupić okular LVW.

 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widze ze polecasz synte 10'' dla 9 letniego dziecka? :D Przeciez ten teleskop bedzie wyzszy i ciezszy od samego uzytkownika.

 

Wedlug mnie nie ma co szalec i ryzykowac utopieniem pieniedzy, tylko trzeba kupic jakis nieduzy, latwy w obsludze sprzet glownie do obserwacji ksiezyca i planet oraz jasniejszych Messierow. Na przyklad cos w stylu sky-watchera 90/900 na az3. Soczewka juz niemala, F10, prosty w obsludze AZ3 - dobry sprzet dla dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram Execa.

Nie widzę 9 letniego dziecka operującego teleskopem, w którego wnętrzu mogłoby się zmieścić :lol:

Refraktor 90/900 byłby niezły. Lekki, operatywny i "zamknięty". Nie było by ewentualnych kłopotów, że np. "coś wpadło do teleskopu", np. miś, kredka, kubeczek z sokiem ;)

Warto też rozważyć go pod kątem montażu EQ, bo AZ3 ma problemy z operowaniem w zenicie, a tam najlepiej widać :) I pełno gwiazd jest.

pozdrawiam

 

P.S: może to http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2706

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie teleskopem miałaby operować 9-letnia dziewczynka(co i tak wydaje mi się dość trudne dla dziecka) to polecam sprzęt choćby taki który przedstawił Wimmer,Księżyc już dobrze widoczny,a na takim obiekcie przede wszystkim skupiło by się dziecko.Jeśli jednak to Ty zajmowałbyś się operowaniem i teleskop miałby służyć także Tobie to polecam Synte 10".Kiedyś pokazywałem mojej siostrzenicy Księżyc(ten obiekt najbardziej przypadł jej do gustu),cieszyła się na widok Saturna i tego że "W okularze widać tyle gwiazd" ale jeśli chodzi o D.S. to niestety takie obiekty raczej nie zrobią na niej wrażenia,może M42.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie porady!

Na pewno ja tez zajmowalbym sie teleskopem w czasie obserwacji, wiec moze ta opcja z wiekszym instrumentem nie jest taka glupia.

Jeszcze jedno pytanie laika - czy taki jasny 10" teleskop w jakims sensie mniej sie nadaje do obserwacji planet i ksiezyca niz np. skywatcher 90/900? Rozumiem, ze jest niezbedny do DS.

Czy chodzi o to, ze skupiajac sie na planetach i ksiezycu po prostu nie warto przeplacac inwestujac w taka maszyne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie porady!

Na pewno ja tez zajmowalbym sie teleskopem w czasie obserwacji, wiec moze ta opcja z wiekszym instrumentem nie jest taka glupia.

Jeszcze jedno pytanie laika - czy taki jasny 10" teleskop w jakims sensie mniej sie nadaje do obserwacji planet i ksiezyca niz np. skywatcher 90/900? Rozumiem, ze jest niezbedny do DS.

Czy chodzi o to, ze skupiajac sie na planetach i ksiezycu po prostu nie warto przeplacac inwestujac w taka maszyne?

 

Właściwie to nie można powiedzieć, że teleskop 10" mniej się nadaje do obserwacji planet i księżyca niż 90/900.

Nawet niekiedy może mieć sporo większe możliwości, gdyż większa apertura daje lepszą rozdzielczość obrazu (czytaj, przy dobrych warunkach widoczności bedziesz mógł uzyskiwać realnie większe powiększenia). Co prawda jest parę sytuacji, gdzie duża jasność może trochę pogarszać sprawę (np. przy obserwacji jasnej Wenus) ale ten problem można rozwiązać używając np. filtra polaryzacyjnego.

Niemniej jednak 10" jest dużo bardziej nieporęczny i raczej nie kwalifikuje się na balkon, ze względu na montaż dobsona (poważną przeszkodą jest tu balkonowa barierka).

Zatem musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy to ma być hobby tylko dla córki (notabene też mam córkę w wieku Twojej) czy też dla Ciebie :)

W kalkulacjach cenowych warto też wziąć pod uwagę konieczność dokupienia do zestawu dodatkowych okularów (co najmniej jednego ale lepiej dwóch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop typu synta 10'' to jest raczej sprzet dla ludzi, ktorzy juz wiedza czego chca... a chca zarywac nocki, ogladac DSy, wyrywac sie za miasto kiedy tylko bedzie pogoda etc etc. Jest to teleskop dosyc ciezki, ktory dorosla osoba przenosi na dwa razy (tuba+montaz). A uwierz na slowo: im ciezszy i bardziej nieporeczny teleskop, tym rzadziej jest uzywany...

 

Natomiast teleskop taki jak refraktor 90/900 moze byc przenoszony bez problemu przenoszony jedna reka przez dorosla osobe. Nie wiem jaki 'udzwig' ma dziewiecioletnie dziecko, ale mysle ze poradzi sobie z przestawieniem takiego teleskopu, co tez ma znaczenie. Taki teleskop z pewnoscia przy planetach i ksiezycu da sporo frajdy. Poza miastem bedzie mozna tez poogladac jasniejsze DSy i wtedy sie okaze, czy Wam sie to podoba czy nie i czy jest sens kupowac w przyszlosci jakas wielka i nieporeczna beczke w stylu synta 10'' czy 12'' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2777

 

ciekawe czy takie coś nadawałoby się dla dziecka w wieku 9 lat? :) ale i tak wszystko zależy czy tak jak pisał Grzegorz to ma być tylko dla córki czy również dla Ciebie :)

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nastawiam sie na wspolne obserwowanie z dzieckiem.

 

Po przemysleniu wszystkich za i przeciw sklaniam sie ku temu:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2706

 

Pytanie - co to sa za okulary w zestawie - "Super"?

Czytajac wszelkie porady z tego forum mysle, ze moze zamiast wybierac 10"-teleskop warto by doinwestowac w lepszy okular do tego 90/900. Jakies LV na przyklad?

 

Ktory mozecie polecic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa wskazuje na Super Plossle ale sa to raczej Kellnery, ewentualnie zwykle Plossle. W kazdym badz razie sa to okulary z najnizszej polki.

Z drugiej strony jednak, jest to teleskop F10 czyli jest wyrozumialy dla okularow, wiec nawet okulary z niskiej polki beda w nim pracowac przyzwoicie.

 

Grzes73, jesli chcesz dokupic jakis okular do obserwacji ksiezycowo-planetarnych to kup cos w okolicach 5-6mm co da Ci powera rzedu 180 lub 150 razy - w sam raz do obserwacji ksiezycowo-planetarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jednak, jest to teleskop F10 czyli jest wyrozumialy dla okularow, wiec nawet okulary z niskiej polki beda w nim pracowac przyzwoicie.

 

Grzes73, jesli chcesz dokupic jakis okular do obserwacji ksiezycowo-planetarnych to kup cos w okolicach 5-6mm co da Ci powera rzedu 180 lub 150 razy - w sam raz do obserwacji ksiezycowo-planetarnych.

 

 

czyli np. cos takiego: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/611

?

zakladam, ze do planet to raczej LV niz LVW?

 

i jeszcze jedno pytanie - jak to jest z ta minimalna zrenica wyjsciowa? z 6mm okularem wychodzi 0.6 mm. Mysle tu o tym jaka jest odpowiednia wartosc dla 9-latka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.