Skocz do zawartości

Fotografia z niebem w tle


PawelBe

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 17.09.2017 o 17:10, Marek_N napisał:

Lipcowa noc pod Kopcem Krakusa w Krakowie:

SAM_0471.jpg.487e5bab6e8c5b8caf9918cf5fbc4025.jpg

Byłem tam dzisiaj, faktycznie kadr jak marzenie. ;) W jaki sposób udaje Wam się uzyskać tak jasny pierwszy plan? Naświetlacie go osobno, czy wystarczy odpowiednio dobrać parametry? U mnie zawsze drzewa na pierwszym planie wychodzą ciemne...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pobawiłem się troszkę obróbka w Camera Raw i coś udało mi się wyciągnąć z wczorajszego wieczora na kopcu Krakusa. Gwiazdki ledwo majaczą bo zdjęcie robione parę minut po 19 a z tyłu Łysy już mocno świecił... ale subtelna Wielka Niedźwiedzica jest. ;)

Marek - dzięki za inspirację, jeszcze na pewno wrócę do tego kadru przy bardziej sprzyjających warunkach.

kopiec.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykła apologia symetrii w przyrodzie, jakby oaza porządku i harmonii. Jedyny, pozorny dysonans, tworzy zacumowany jacht - statyczny, śpiący, ale i on jest przecież symetryczny (konstrukcyjnie i wizualnie), a jego maszt skierowany w niebo jest przeciwwagą dla pionowych odbić świateł nabrzeża i Księżyca na wodzie. Wyraźnej dominacji w kadrze pionowych i poziomych linii, przeciwstawia się bardzo naturalna symetria związana z perspektywą, która każe się skupić na wysuniętym w głąb akwenu fragmentem pustego molo. Pustego? Odpowiedzią jest znów symetria. W symetrycznym świecie odpowiednikiem braku czegoś jest - coś/ktoś. Może teraz łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest na końcu pomostu?

Piękny obraz.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2017 o 20:43, grogmir napisał:

Byłem tam dzisiaj, faktycznie kadr jak marzenie. ;) W jaki sposób udaje Wam się uzyskać tak jasny pierwszy plan?

Marek - dzięki za inspirację, jeszcze na pewno wrócę do tego kadru przy bardziej sprzyjających warunkach.

Bardzo mi milo że zdjęcie sie podoba i natchnęlo Cię do odważniejszych działań :). 

W samym Krakowie i okolicach jest pełno ciekawych miejscówek do astro-pejzaży, zarówno architektonicznych jak i przyrodniczych. Warto na FB poszukać zdjęć lokalnych fotografów-hobbystów. Co prawda w 90% będą to ujęcia Wawelu i Rynku ale czasami zdarza się fajna lokalizacja pod kątem astro-pejzaży. Do tego w necie znajdziesz narzędzia dzięki którym można sprawdzić zarówno poziom lokalnego LP jak i to, co w danym momencie w wybranym kadrze będzie widoczne na niebie, faze / wysokość Księżyca itd.

W przypadku zdjęcia z drzewkiem do doświetlenia pierwszego planu użyłem Księżyca, który ustawiłem na około 1/8 mocy i umieściłem 25 stopni nad horyzontem.

A poniżej to samo źródło światla ale ustawione na 100% mocy i postawione odrobinkę wyżej na niebie.

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie w czasie pełni:

kopiec_p1.jpg.b495725a55b78ad5fc824e21e96c638b.jpg

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spontaniczna wieczorna "wyprawa" do Basdorf (+-10km na północ od Berlina)

 

Słoneczniki bulwiaste pod Wielkim Wózem

 

2017_10_06_2224MESZ_PKx_ISO800_30sec_Basdorf_Topinambur_Kirche_grosser_Wagen_0009_DT07___1350x900pix.jpg.56d2f1c744f0e909375eadfb4b4844da.jpg

 

6.X.2017 - Pentax K-x - ISO800 - 30sec - stary PK Sigma Mini Wide II 2,8/28mm @2,8 - darktable

 

 

Edytowane przez zorza_polarna
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.