Skocz do zawartości

Fotografia z niebem w tle


PawelBe

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, loki_p napisał:

W końcu się zmobilizowałem i organizuję razem z Michałem Kałużnym warsztaty astrofotografii w Bieszczadach. Serdecznie zapraszam! Szczegóły http://www.szlakiemgwiazd.nightscapes.pl

Chyba warto zamieścić info w sekcji  Spotkania, zloty i imprezy 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały, ultra urbanistyczny Księżyc. Pomarszczony, zdeformowany, "pokrwawiony". Unoszący się w miejskich oparach, jak odpustowy balonik. Wyraźny antagonizm miejskiej dżungli, która wydaje się jaśnieć i dominować blaskiem gwiazd-latarń, słabnie pod wpływem ciepłej barwy i geometrycznej obłości księżycowego globu. Ciekaw jestem, czy wśród oglądających to zdjęcie, przeważają ci, którzy na pierwszy rzut oka dostrzegają aspekt astronomiczny, czy raczej "przyziemny" - mówiąc skrótowo: patrzą na Księżyc, czy na miasto? Nastawienie odgrywa tu zasadniczą rolę.

Na przestrzeni epok, tych całkiem kosmicznych, zmieniał się tylko krajobraz ziemski. Moglibyśmy zestawić tutaj fotografie sprzed wieków - to taki zabieg myślowy; nie doszukujmy się błędu logicznego. Co moglibyśmy wywnioskować z obserwacji tych zmian? Chyba tylko to, że rośnie atrakcyjność takich zdjęć plenerowych. Czy większą wagę może mieć zmiana (plener, architektura, materia cywilizacji i jej ewolucja), czy tez będziemy się doszukiwać większej wartości w (nomen omen) niezmienniczości form? Czy bogata choć delikatna przyroda, czy surowy kosmos? Pozostawiam to pytanie o otwartym, choć, gdy patrzę na zdjęcie Piotra, mam już gotową odpowiedź.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxley, bardzo poetycki tekst i inspirujący! :)

Moja odpowiedź, jaka mi się na szybko nasuwa: te dwa światy, choć tak różne, tak  bardzo pasują do siebie - jeden przy drugim ( i na odwrót) nabiera swych walorów właśnie przez to tak silne skontrastowanie. Zanurzeni w tej harmonii przeciwieństw wydajemy się (jako człowiek i jako ludzkość) jednocześnie i mali i wielcy i mądrzy i tak bezmyślni...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.