Skocz do zawartości

Saturn. Czy udało się zarejestrować Enckego?


Artur Wrembel

Rekomendowane odpowiedzi

Często wchodzę na forum ale poraz pierwszy udało mi sie cos napisać. Technika komputerowa to dla mnie czarna magia. Nie wiem czy będzie widac zdjecie, które dołączam. W końcu mam wyrażną przerwę Enckego.Przy okazji pytanie z innej beczki: czy ktoś ma nagrane odcinki serialu KOSMOS 1999.Artur Wrembel

Saturn,kadr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Arturze tylko nie mów, że ten Saturn to z kliszy światłoczułej bo sie koledzy załamią. Zaraz zacznie się dyskusja czy jest to rzeczywiście Encke. Jakis czas temu Waldek pokazał zdjęcie z podobną przerwą Enckego i niektórzy twierdzili, że to wynik obróbki za pomoca Registaxa. Koniecznie napisz coś więcej o tej fotce kiedy robiona, jaka techniką ,czym, jaka obróbka.

 

Pamiętam, że Ty Arturze preferowałeś klisze swiatłoczuła kurcze jak to z kliszy to koniec świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to nie jest Encke, nawet nie Minima... :(

To w naszych warunkach sfotografowac jest prawie nierealne. Przynajmniej do tej pory nie widzialem tego w zdjeciach PL.

 

To co widac, to efekt nadmiernego wyostrzania technika UnsharpMask (wavelet).

 

Oczywiscie fotka bardzo fajna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge uwierzyć, że to poszło. Już opisuje jak to zrrobiłem. Oczywiście kamerka Philips 740 teleskop tak jak pisałem MAkSUTOv 150/1800 Intes MK 67 Montaż EO 5 z własnoręcznie dorobionym napędem i motofokusem tak,że cały sprzęt jest zdalnie sterowany z pokoju a teleskop jest na balkonie. Nagrania robiłem z centrum Bydgoszczy z ulicy Dworcowej. Saturn był w azymucie ok 130 stopni więc troche brakowało do górowania. Dużo pomogła mgła, która uspokoiła atmosferę. Nagrałem ok 30 filmików następnie obrobiłem je w Registasie.Na 16 Było widać przerwę Enckego. Złożyłem je jeszcze raz w Registaxsie i efekt widać. Dodatkowe złożenie pojedyńczych zdjęć zmniejszyło szumy.i widać wyrażniej szczegóły: kilka pasów , Enckego, wyrażny kształt cienia, który wychodzi z drugiej strony planety jako ciemna plamka. Na razie tyle.Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja. Robiłem już kilka sesji z Saturnem. Wcześniej miałem tylko jakby slad, że coś tam jest. Teraz jestem pewny. Faktycznie zdjęcie jest wyciągnięte, ale już na pojedyńczym obrobionym zdjeciu to widać. Dołącze pojedyńczą fotkę. Oprócz tego mam ciekawe Plejady. Dwa negatywy naświetlane po 30 minut na fuji 800 następnie po złożeniu wykonałem zwykłą odbitkę, apotem po zeskanowaniu obrobiłem w photshopie.

Plejady kanapka1 kopia2.mini.jpg

 

vid75.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mirek. Już kilka lat w tym siedze(chyba od 1990). Pamiętam, ze miałem takie noce kiedy siedziało się do samego rana, albo byl taki mróz, że najpierw bolało a potem już nic nie czułem i robilo się jakby cieplej Prowadzilem ręcznie więc nie mogłem przerwać. Mam sporą galerię przez te kilka lat naświetliłem ok 60 filmów. Zawsze podziwiałem Panów Leszka i Jerzego Marcinków oraz Pana Mariusza Świętnickiego. Ostatnio ładne zdjęcia widziałem u Pan Pawła Łańcuckiego.ale to już inna bajka trzeba by trochę zainwestować w technike cyfrową.Przepraszam, że się tak rospisałem ale pierwszy raz jestem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz przerwe Enckego:

http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpegMod/P...3162_modest.jpg

 

Jezeli juz bedzie mozna o czyms mowic (pod warunkiem, ze pokazesz surowa klatke) to Encke Minima - co nie oznacza "Przerwa Enckego".

 

To pociemnienie miedzy krawedzia pasa A a przerwa Enckego zwane jest Encke Minima. Ale na ogole tak okresla sie to, co widac w trakcie obserwacji wizualnych. Natomiast na fotografiach jest to bardzo typowy obiaw dzialania wyostrzania. Kiedys na forum robilem serie eksperymentow, pokazujacych, jak powstaje "encke" w trakcie oborbki na syntetyczny obrazku. Dlatego, wrzuc prosze jedna pojedyncza klatke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie gadac bezproduktywnie, przygotowalem ci szybka ilustracje, ktora swietnie pokazuje skale tego problemu - czyli sfotografowania przerwy Enckego.

 

Zdjecie z HST ktore jest w poscie wyzej pozwolilem sobie przerobic do naszych potrzeb. Oto wynik eksperymentu - otworz prosze fotke, ktora jest ponizej.

 

Od gory:

1. Twoja fotka

 

2. Fotka HST, ktora zostala zmniejszona do twojej skali. Jak widzisz, poprzerwie juz w zasadzie pozostalo tylko "wspomnienie". A tu mowimy o idealnym zdjeciu - ultra ostym, ktore do tego zostalo zmniejszone. Twierdze, ze w tej skali obrazka w ogole nie mozna rozmawiac o przerwie - nawet z HST.

 

3. Fotka z HST poddana symulacji rozdzielczosci i ostrosci, jaka zarejestruje amatorski sprzet w tej skali. Prawdopodobnie podobny proces do twojego, albo i lepszy.

 

4. Teraz poddaje ja standardowej procedurze obrobki - wyostrzanie, ktore albo robi program typu registax, albo sam w Photoshopie. I co tu widzimy? Pojawia sie cos, co przypomina to na twojej fotce i 99% innych w internecie. Zauwaz, ze przed poddaniem wyostrzaniu, tam juz nic kompletnie nie bylo. To wlasnie typowy efekt wyostrzania, zwany "krawedziowaniem maski".

 

Mam nadzieje, ze te ilustracje zakoncza spekulacje nt rzekomo wystepujacej przerwy Enckego.

vid75[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by trochę zainwestować w technike cyfrową.Przepraszam, że się tak rospisałem ale pierwszy raz jestem na forum.

 

Po pierwsze nie ma za co przepraszać. Po drugie to jesteśmy w przedeniu rewolucji w amatorskiej astrofoto technice cyfrowej. Pojawił sie aparat foto cyfrowy w rozsądnej cenie o niespotykanych dotychczas za te pieniadze możliwościach. Mowa o Canonie 300D zobacz wątki w astrofoto.

 

Waldek sobie kupił więc może być okazja zapoznania się z tym aparatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adamie za tak wnikliwe podejście do tematu. być może masz rację, ale to coś tam jest i lepiej,że to pociemnienie jest. Autor zdjęcia zawsze jest mniej obiektywny. Ciekawe czy jeszcze ktoś sie wypowie. Szkoda, że do eksperymentu wybrałeś pojedyńczą fotkę bo mizernie wygląda przy HST. A co powiesz na te kilka pasów i kształt pociemnienia w okolicach bieguna (oczywiście na zdjęciu docelowym) one raczej pokrywają się z HST.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy oczywiscie sa - takze poza dyskusja :)

 

Nie chce, zebys odebral mnie jako goscia, ktory sie przywala do dobrej fotki. Nie jest to z mojej strony krytyka, tylko bardzie edukacyjne podejscie. Wczesniej czesto spotykalismy sie z tym, ze ludziom wydawalo sie, ze na 100% jest to przerwa Enckego. Rozpoznawanie elementow tego co udaje nam sie fotografowac, w moim mniemaniu, jest nie mniej wazne, niz sam fakt dokonania tego dziela.

 

Dlatego jeszcze raz powtorze - nie ma przerwy, ale poza tym jest wszystko OK. Przerwy nie ma, bo i nie moze byc. Zeby ja zobaczyc, to skala obrazu musialaby byc 150-200% wieksza - min.!

 

Zobacz moja ostatnia fotke. Tez mogoloby sie wydawac, ze cos tam majaczy (szczegolnie z prawej strony). Ale absolutnie nie jest jest przerwa Enckego - niestety ;)

Saturn7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież fotka Twoja Arturze i tak jest wspaniała np. porównując z HST.

Mam pytanie, jak wpływa mgła na ostrość obiektu fotografowanego.

Czy po złożeniu kilkudziesięciu czy kilkuset klatek nie ma to większego znaczenia.

Jak np. wyglądałoby to zdjęcie gdyby mgły nie było?

Oczywiście mówimy o mgle przez którą cokolwiek widać.

Powiem szczerze, że moim MTO obserwowałem Marsa podczas opozycji gdy były dogodne warunki tzn. czyste niebo i nie mogłem zobaczyć szczegółów. Powietrze było rozedrgane, szczegóły zobaczyłem pewnego dnia gdy niebo zasnuła właśnie mgła. Czy nie jest to pewnego rodzaju filtr pochłaniający pewną długość fali świetlnej?

Wiem tylko tyle, że światło przechodząc przez chmury, bądź mgłę jest inaczej spolaryzowane. Co by też było używając filtra polaryzacyjnego?

Mgła pochłania światło widzialne nie zaś np. promieniowanie podczerwone, które przez nią swobodnie przechodzi.

Pytam się jako zupełnie początkujący w astrofoto i być może też zadałem za dużo pytań, no ale "kto pyta nie błądzi". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o mgłę to już się przekonałem,że najlepsze fotki również te na kliszy fotograficznej wyszły właśnie podczas jej występowania. Na wcześniejszych sesjach z Saturnem nie miałem ani tej przerwy Encko podobnej ani pasów oprócz tego głównego. Teraz to wyszło . Oczywiście mgła nie może być zbyt gęsta bo w końcu nie zobaczy się planety . Ja tej samej nocy czekałem na Jowisza ale mgła tak zgęstniała ,że zobaczyłem tylko kontur planety.Jeżeli chodzi o tę przerwę(może nie Enckego) to nie może to być efekt zupełnie sztuczny, bo byłaby ona również na gorszych zdjęciach . Adamie czy mógłbys powiększyć Saturna do rozmiarów mojego Podsyłam jeszcze raz zdjęcie, żeby ludzie nie mylili go z tym pojedyńczym. Dosyłam też Marsa. Były to pierwsze próby z kamerą Zdjęcia zrobiliśmy wspólnie z Jarkiem Kustoszem i Wojtkiem Broczkowskim.Mam też Marsa na kliszy i slajdzie.Jak udy mi sie zeskanować to je podeślę. Też widać na nich kontury "kontynentów marsjańskich".

seria_scisk_poziom_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak wielkie musi być zdjęcie z telepa żeby słabo było widać "prawdziwego" Enckego (pasy muszą mieć zasięg około 500-600pixeli :!: )

 

Zdjęcie David Verneta przez 600mm Cassagrena

 

http://vernet.david.free.fr/LuneLudiver/s0...16-4h49-bda.jpg

s030916-4h49-bda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mam pytanie, jak wpływa mgła na ostrość obiektu fotografowanego.

Czy po złożeniu kilkudziesięciu czy kilkuset klatek nie ma to większego znaczenia.  

Jak np. wyglądałoby to zdjęcie gdyby mgły nie było?

Oczywiście mówimy o mgle przez którą cokolwiek widać.

Powiem szczerze, że moim MTO obserwowałem Marsa podczas opozycji gdy były dogodne warunki tzn. czyste niebo i nie mogłem zobaczyć szczegółów. Powietrze było rozedrgane, szczegóły zobaczyłem pewnego dnia gdy niebo zasnuła właśnie mgła. Czy nie jest to pewnego rodzaju filtr pochłaniający pewną długość fali świetlnej?

Wiem tylko tyle, że światło przechodząc przez chmury, bądź mgłę jest inaczej spolaryzowane. Co by też było używając filtra polaryzacyjnego?

Mgła pochłania światło widzialne nie zaś np. promieniowanie podczerwone, które przez nią swobodnie przechodzi.

Pytam się jako zupełnie początkujący w astrofoto i być może też zadałem za dużo pytań, no ale "kto pyta nie błądzi". :wink:

 

Oj KrisLat sporo namieszałeś i musze teraz wszystko poukładać :

 

Po pierwsze mgła to kropelki wody i pochlania jak diabli podczerwień, dlatego obserwatoria podczerwone na Ziemi umieszcza się na najwyższych, suchych miejscach na Ziemi ze znikomą zawartoscią pary wodnej 8)

 

Po drugie mgła nie polaryzuje swiatła, robią to czasem wysokie Cirrusy ale tylko te z kryształkami lodu.

 

W zależności od rozmiaru kropelek wodu mgła czasem odcina niebieską i fioletową część widma którą rozprasza silniej niz pozostałe barwy 8)

Lekka mgła zwykle poprawia widoczność planet w achromatach z powodu wycięcia znacznej części filoletu a poza tym uspokaja ruchy turbulentne atmosfery i stabilizuje nam wtedy obrazy w teleskopach, obserwowałem wielokrotnie identyczne działanie smogu miejskiego pod koniec trwania letnich, zamglonych w mieście wyżów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Artyrze W. na naszym wspólnym forum, niestety i ja Cie zmartwię jak powiem że to co jest na focie to nie szczelina Enckego tylko pociemnienie pasa, minimum jasności zdeczka przeprocesowane obróbką co widać po oooooogromnej, nienaturalnej wręcz szerokości szczeliny Cassiniego :?

Głowa do góry, Saturn wychodzi coraz wyżej i coraz lepsze foty mu będziemy z czasem walić mam nadzieję :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.