Skocz do zawartości

Saturn. Czy udało się zarejestrować Enckego?


Artur Wrembel

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, zdjęcie z teleskopu 60 cm. które ktoś dał za przykład właściwego wyglądu przerwy Encke, poddałem typowemu wzmocnieniu w PS i też otrzymałem podobne efekty jakie są na zdjęciach amatorskim sprzętem. Po prostu następuje wzmocnienie kontrastu pomiędzy subtelnym i przejściami tonów przez program graficzny, nawet w pierścieniu wewnętrznym to sie pokazało, mimo że nie ma tam przerwy takiej jak Encke. Uważam że to przesadny efekt wzmocnienia, którego nie należy nadużywać. Dla mnie obiektywnym dowodem widzialności tej przerwy, jest dostrzeżenie jej w okularze. Dopatrywanie sie jej na surowej klatce jest raczej czysto życzeniowe. Niech ktoś poszuka jaka jest rozwartość tej szczeliny w ułamku sek. kątowej i temat można zamknąć.

s030916-4h49-bda2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtam

Zrobiłem pierwszego Saturna Mewlonem 210.

Seing na przeciętnym poziomie, niestety w takiej sytuacji trzeba długich avi żeby było z czego wybierać do zestakowania. Popełniłem błąd robiąc za mało materiału co spowodowało znaczne zaszumenie po obróbce.

Mimo wszystko nieźle widać kontrowersyjną przerwę, którą trudno zklasyfikować.

Następnym razem się poprawię i postaram sę żeby szumu nie było, oby tylko pogoda dopisała.

Zapraszam na moją prywatną galerię

 

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od wielkości obrazka to pociemnienie jest za daleko od krawędzi pierścienia aby był choc cień wątpliwosci że to Encke Division 8)

Przerabialiśmy już kiedyś ten temat Waldzi, nie pamiętasz :? :?: :roll:

Zresztą ten Saturnik jest już i tak zarąbisty :lol::lol::lol:

 

Ps. Czekam na fotki z Mewlona ale przy wyższym Saturnie i z dłuższych avików, wtedy zobaczymy co to działko naprawdę potrafi ale jeśli sie nie mylę nie wnisie nic znacząco nowego ponad to co wychodziło z FS-128mm, zresztą, pożyjemy, zobaczymy :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek - przeczytaj caly ten watek dokladnie, a bedziesz wiedzial, dlaczego tak sie to ujawnia. Widze, na twoim Saturnie efekty elektronicznego ostrzenia, wiec ma prawo byc ciensza, bo jasne boki sie powiekszyly, a srodkowy obszar zmalal. O tym mozna gadac, jak wrzucisz surowe klatki, na ktorym nie bylo sharpeningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że historia się powtaża. Najlepiej Waldek jak byś wybrał surową klatkę gdzie przerwa jest widoczna zobacz na stronę 5 tego tematu. Przeglądajac filmy widziałem ją w momętach wyostrzania się obrazu i wyglądała jak kopia przerwy cassiniego tzn. podlegała tym samym zniekształceniom co dowodzi,że musiało coś tam być .Jeżeli to nie jest przerwa Enckego (na surowych klatkach jest przy brzegu zew. pierścienia) bo jej rozmiary są zbyt małe to co w takim razie tam się nagrało. ciekawe Waldek czy u ciebie będzie to samo. Jeżeli chodzi o porównanie z FS. to w Mewlonie lepiej widać strukturę pierścieni i tę przerwę, która jest nie tylko na samym "zakręcie" ale widać ją też dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek - prownaj sobie miejsce wystepowania tej linii na fotce obrobionej i na fotce surowej!!! Dlatego od razu mowilem, zeby pokazywac surowe, bo po obrobce ona ci sie przesunela i jest w zupelnie kosmicznym miejscu. Na surowej moim zdaniem widac przerwe Enckego. Miejsce sie zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błędy ortograficzne, ale za bardzo byłem podniecony tematem. czy można je poprawić. A wracając do tematu to chyba wszystko jest już jasne. Przerwę E. widać na pojedyńczych klatkach. Po obróbce zlewa się ona z tym pociemnieniem w srodku zew. pierścienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 16 lat później...

Co ciekawe przerwa Enckego nie jest całkiem pusta.

W obrębie przerwy krąży Pan - jeden z księżyców Saturna, a ponadto zauważono trzy cienkie pierścienie, na które Pan ma (oczywiście) wpływ.

 

Pierścienie Saturna.

"Sonda Cassini spłonęła w atmosferze Saturna w 2017 roku.
Zanim jej misja zakończyła się, pojazd wykonał niesamowitej jakości obrazy pierścieni tego gazowego olbrzyma.
...
Obraz przedstawia szczegóły z rozdzielczością 665 metrów na piksel i zostały wykonane w 2017 roku"

Czarno białe zdjęcie zaś z 2014 roku.

Inspiracje:
https://www.geekweek.pl/news/2020-09-27/spektakularny-widok-na-pierscienie-saturna-z-perspektywy-sondy-cassini-film
https://www.nasa.gov/content/infrared-image-of-saturns-rings

 

Siema
Link:
pia17152.jpg

pst.jpg

penc.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.