Skocz do zawartości

Synta 12" kratownicowa


ade

Rekomendowane odpowiedzi

???

 

Are You sure?

 

Pozdrawiam.

 

Tutaj trochę na temat obserwacji wizualnych plejad:

http://home.earthlink.net/~haggisizing/ast...ng-pleiades.htm

 

Ponoć w idealnych warunkach, super sprzętem można coś tam zobaczyć... ale najczęściej w błąd wprowadzają odblaski...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest własnie powód, ze postanowiłem troche szturchnac temat. W idealnych warunkach, idealnym setupem itd, itd... a tu mielismy łysego, latarnie swiecącą w teleskop itd.

 

Ade, zweryfikuj prosze, żeby sie nie okazało, ze wprowadzasz w bład.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie czepiam się Ciebie, reaguje na zaskakujacy wpis który pozostał bez komentsa chocby jednego, a wydaje się być bardzo nieprawdopodobnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsewując Plejady 12" Syntą w warunkach podmiejskich, ale przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza i w górowaniu, miałem wrażenie, że coś tam majaczy...Ale uznałem, że to "flary" od bardzo jasnych gwiad gromady. Jednak te pojaśnienia były bardzo delikatne, rozciągłe, no..wyglądały tak jak trzeba. Używałem LVW kilku ogniskowych ( nie pamiętam teraz dokładnie - ale pewnie optymalnie do warunków), z filtrem UHCS i bez. W obu przypadkach był efekt tej delikatnej poświaty.

??? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest własnie powód, ze postanowiłem troche szturchnac temat. W idealnych warunkach, idealnym setupem itd, itd... a tu mielismy łysego, latarnie swiecącą w teleskop itd.

 

Ade, zweryfikuj prosze, żeby sie nie okazało, ze wprowadzasz w bład.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie czepiam się Ciebie, reaguje na zaskakujacy wpis który pozostał bez komentsa chocby jednego, a wydaje się być bardzo nieprawdopodobnym.

 

Dodałem swój komentarz (jest powyżej). Po przeczytaniu niekórych przytoczonych tutaj artykułów podejrzewam, że po prostu popełniłem typowy błąd początkującego :unsure: . Szczerze mówiąc, przez 12" na plejady patrzyłem pierwszy raz i tak jak mówiłem, te pojaśnienia wokół gwiazdek od razu rzuciły mi się w oko, ale z tego co piszecie to prawdopodobnie sprawa dużej światłosiły teleskopu. Oczywiście przy najbliższej okazji sprawdzę to jeszcze raz, tylko pogoda nie dopisuje ostatnio :angry: .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii cen to być może jest tak, że DO potrzebuje gotówki na gwałt. Mają zapas sprzętu i nie mogą sobie pozwolić na to żeby leżało i czekało....

 

Albo po prostu robią sobie rynek. Obniżają ceny teleskopów, ale cen okularów, filtrów etc. już nie. Teleskopy kupi teraz sporo ludzi (wiem już o trzech osobach, ktore zdecydowały się wczoraj na 12") a zaraz potem będą chcieli dokupić osprzęt. :) To też jakaś strategia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam nadzieje że nie będzie to krypto-reklama:

Co do cen to Delta zrobiła promocję co widać na tej stronie --> Promocja i teraz wiadomo dlaczego są takie różnice cenowe pomiędzy modelami 10 i 12".

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

To wiemy, zastanawialismy się tylko "CZEMU?" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, wciąż jest :)

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...wany,d1301.html

 

Tylko potem może okazać się, że ci co bardzo szybko kupili (bez zastanowienia) równie szybko będą ją sprzedawać. Synta 12" to naprawdę duży instrument, którym raczej nie da się obserwować na balkonie 1x2 m.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, a moze by tak wydac troche kasy na 2x12" i zrobic sobie fajna lornetke.

Pare lat temu jak skladalem 14" finansowo wygladalo to podobnie do dzisiejszych 2 Synt.

 

Trzeba jeszcze doliczyc koszt ciezarowki na to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kompletu dodaję jeszcze zdjęcie śrub kolimacyjnych lustra głównego:

IMG_4624_sruby_kolimacyjne.jpg

 

Powracając do nalotu na lustrze głównym: skontaktowałem się w tej sprawie z DO, w odpowiedzi usłyszałem, że nalot wygląda poważnie ale powinno dać się go usunąć i w ramach zadośćuczynienia zaoferowano mi podarunek w postaci płynu Optical Wonder :rolleyes: .

Lustro umyłem i nalot rzeczywiście zniknął - niestety pewien niesmak pozostał. Oby telep się dobrze sprawował w terenie.

 

Aktualne zdjęcie lustra po umyciu:

IMG_4626_umyte_lustro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja do wszystkich kratek, proponowałbym zakup osłony (lub jej wykonanie) na "świetlny mostek". Poza miastem - sprawa bez znaczenia. W mieście to juz inna bajka. Lulinka bez osłony szukałem z mapką w ręku, a i tak ledwo go zobaczyłem. Z założoną osłoną http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...39;_LightBridge , kometa praktycznie sama wpadła w okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wszystkich kratek, proponowałbym zakup osłony (lub jej wykonanie) na "świetlny mostek". Poza miastem - sprawa bez znaczenia. W mieście to juz inna bajka. Lulinka bez osłony szukałem z mapką w ręku, a i tak ledwo go zobaczyłem. Z założoną osłoną http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...39;_LightBridge , kometa praktycznie sama wpadła w okular.

Zgadza się. Do balkonowego zerkania osłona bardzo się przydaje.

 

Polecam wykonanie jej samemu - zaoszczędzicie ze 2 stówy.

 

Ja poszedłem do pierwszego lepszego sklepu z materiałami i kupiłem 80x150 grubego, impregnowanego, zupełnie nie przeźroczystego, czarnego materiału.

Do LB10" zamówiłem u krawcowej taki walec o obwodach podstaw 102 i 104cm i długości 65-68cm (nie pamiętam dokładnie ile). Obwody zaopatrzone są w kanaliki, którymi przeciągnąłem linkę gumową (taką jak ściągacze w kurtkach).

Można też z powodzeniem kupić spandex (może nawet i lepiej) zamiast takiego materiału jaki ja użyłem.

Całość (łącznie z kosztem uszycia) wyniosła 30 złotych.

Pozdrawiam!

-G

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wszystkich kratek, proponowałbym zakup osłony (lub jej wykonanie) na "świetlny mostek".

 

To było pierwsze co zrobiłem po zakupie teleskopu. Osłonę wykonałem z czarnej maty neoprenowej (takiej do ćwiczeń) o grubości 6mm + szerokie rzepy + nici, koszt < 40zł .

Taka osłona chroni też przed szronem/rosą. Niedawno podczas obserwacji w mroźną noc (ok. -10) szron pojawiał mi się wszedzie, nawet na LG, bez osłony byłaby zupełna masakra.

 

A Lulina to wczoraj udało mi się zauważyć już w szukaczu...

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kupna nowego LB problem odpada - teraz osłona jest dodawana jako standardowe wyposażenie (a biorąc pod uwagę wzrost cen wychodzi mniej więcej na to samo co w przypadku kupna LB w starej cenie + dokupienie osłony osobno)

to prawda... i do wyciągu dorzucili mikroruchy :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.