Skocz do zawartości

Projekt: Orion Extra Large 4 mld pikseli


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie projekt związany z obróbką "po swojemu" płyt POSS (2). Płyty są ogromne, zeskanowane z rozdzielczością około 20 tys pikseli na 20 tys pikseli. Rozdzielczość kątowa płyt z których korzystam to około 1 sek. na piksel. Inaczej mówiąc - masakra. Niestety - jest spora przeszkoda. Publiczne wersje cyfrowych płyt dają możliwość ściągania max. 60x60 minut kątowych. Oznacza to, że musiałem zaprojektować mozaikę, co jest niezwykle upierdliwe.

 

Przygotowanie pliku, który jest w załączniku zajęło mi już blisko 8 godzin. Wydaje się, że cały projekt zajmie z miesiąc, a dopiero ułożyłem na mozaice 1 kolor. Plik monochromatyczny waży już ponad 1,5GB (same pliki fit to 1GB na kolor).

 

Liczę, że uda mi się ułożyć całą Pętlę Barnarda. To da rozdzielczość na poziomie blisko 100 tys pikseli na bok. W tej chwili mój plik ma około 30 tys. pikseli po dłuższym boku (sic!). Inaczej mówiąc, można z tego wydrukować 10 metrowy plakat z bardzo dużą jakością ;)

 

Jest to spore wyzwanie, ale jakoś mam chęć tego dokonać. Pewnie się zejdzie z tym projektem, ale i tak nie mam kamery, ani pogody. Będzie z czego zrobić plakat na wielką ścianę ;).

 

Swoją drogą, czy ktoś wie, czy są dostępne w internecie oryginalne skany płyt? Chodzi mi o takie, które nie są poszatkowane na mniejsze kawałki, jak te, z których korzystam.

 

Następny etap, to dopasowanie jasności i kontrastu wszystkich kawałków. Uch... trochę się odechciewa, ale wyzwanie jest naprawdę spore.

 

orion_mosaic.jpg

 

A tak wygląda projekt mozaiki w The Sky:

mozajka_sky.jpg

 

Update: elementy mozaiki zostały wyrównane. Dynamika i kontrast są teraz spójne.

orion_mosaic2_1200.jpg

 

Update: zacząłem dokładać kolejne cegiełki. Można już sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał kolor.

orion_mosaic_color_s.jpg

 

oraz zbliżenie na kolorową część:

orion_mosaic_color_b.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie patrzeć, jak ludzie starają się bardzo i są w tym dobrzy :notworthy: Chwała takim ludziom jak ty, bo dzięki pracy takich ludzi właśnie istnieje to nasze AF ;D A praca przefantastyczna, mi nigdy raczej się by nie udało się takie coś, bo nie stać mnie na żaden sprzęt, ale gratuluję ci :) Super robota! :Salut::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele fajniej by było gdybyś się tym pochwalił na końcu :unsure:

Ale mimo wszystko trzymam kciuki!

Wiesz co, mi się wydaje, że właśnie fajnie będzie pokazać wszystkie kroki - step by step. Gdyby tak pokazać od razu finał, to myślę, że 99% osób nie zdawałoby sobie sprawy, o co jest w ogóle "halo". Finalnej pracy raczej nie pokaże, bo i jak? 4 miliardy pikseli? ;)

 

Właśnie kończę wyrównywanie dynamiki na każdym kawałku. Za 10 min. skończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał się zmierzyć z tym wyzwaniem, to udostępniam współrzędne kadrów mozaiki.

 

Baza danych: archive.stsci.edu

 

1 RA: 05h 46m 21s Dec: -06°56'54"

2 RA: 05h 42m 31s Dec: -06°56'57"

3 RA: 05h 38m 41s Dec: -06°56'56"

4 RA: 05h 34m 52s Dec: -06°56'51"

5 RA: 05h 31m 02s Dec: -06°56'42"

6 RA: 05h 46m 20s Dec: -05°59'52"

7 RA: 05h 42m 31s Dec: -05°59'56"

8 RA: 05h 38m 41s Dec: -05°59'55"

9 RA: 05h 34m 52s Dec: -05°59'50"

10 RA: 05h 31m 03s Dec: -05°59'41"

11 RA: 05h 46m 19s Dec: -05°02'53"

12 RA: 05h 42m 30s Dec: -05°02'56"

13 RA: 05h 38m 42s Dec: -05°02'55"

14 RA: 05h 34m 53s Dec: -05°02'50"

15 RA: 05h 31m 04s Dec: -05°02'41"

16 RA: 05h 46m 19s Dec: -04°05'54"

17 RA: 05h 42m 30s Dec: -04°05'57"

18 RA: 05h 38m 42s Dec: -04°05'56"

19 RA: 05h 34m 53s Dec: -04°05'51"

20 RA: 05h 31m 05s Dec: -04°05'42"

21 RA: 05h 46m 19s Dec: -03°08'55"

22 RA: 05h 42m 30s Dec: -03°08'58"

23 RA: 05h 38m 42s Dec: -03°08'57"

24 RA: 05h 34m 54s Dec: -03°08'52"

25 RA: 05h 31m 05s Dec: -03°08'43"

26 RA: 05h 46m 18s Dec: -02°11'56"

27 RA: 05h 42m 30s Dec: -02°11'59"

28 RA: 05h 38m 42s Dec: -02°11'58"

29 RA: 05h 34m 54s Dec: -02°11'53"

30 RA: 05h 31m 06s Dec: -02°11'44"

31 RA: 05h 46m 18s Dec: -01°14'54"

32 RA: 05h 42m 30s Dec: -01°14'57"

33 RA: 05h 38m 42s Dec: -01°14'56"

34 RA: 05h 34m 54s Dec: -01°14'51"

35 RA: 05h 31m 06s Dec: -01°14'42"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, czy ktoś wie, czy są dostępne w internecie oryginalne skany płyt? Chodzi mi o takie, które nie są poszatkowane na mniejsze kawałki, jak te, z których korzystam.

Jeśli to pomoże, to za pomocą http://skyview.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/query.pl można jednorazowo ściągać większe obszary w dowolnej rozdzielczości. Wciąż pozostaje jednak walka z różnicami jasności na pojedynczych częściach, a czasami trzeba czekać wieki, aż plik do ściągnięcia raczy się wygenerować.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez bar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pomoże, to za pomocą http://skyview.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/query.pl można jednorazowo ściągać większe obszary w dowolnej rozdzielczości. Wciąż pozostaje jednak walka z różnicami jasności na pojedynczych częściach, a czasami trzeba czekać wieki, aż plik do ściągnięcia raczy się wygenerować.

Ale w tym formularzu chyba można podać tylko jeden kadr, tyle że od razu można wygenerować dodatkowe widma. Czy coś przeoczyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym formularzu chyba można podać tylko jeden kadr, tyle że od razu można wygenerować dodatkowe widma. Czy coś przeoczyłem?

Tak, chodziło mi o to, że można jednorazowo pobierać większe obszary nieba (np. 3x3 stopnie), więc jest mniej składania, niż w przypadku pracy z kawałkami o szerokości jedynie 60x60 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodziło mi o to, że można jednorazowo pobierać większe obszary nieba (np. 3x3 stopnie), więc jest mniej składania, niż w przypadku pracy z kawałkami o szerokości jedynie 60x60 minut.

Coś nie mogę tego ogarnąć. Tam trzeba wpisać ilość pikseli, ale nie przyjmuje mi dużych wartości, więc nie mam pojęcia, jak ściągnąć plik 1:1 3x3 stopnie - na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście wrzuciłem kolejne aktualizacje projektu. Dobrałem już +/- ostateczny sposób zbudowania koloru (R+B+wygenerowany przeze mnie G). Za mną już ponad 20 godzin pracy nad projektem oraz zmontowanych około 50 zdjęć POSS2. Gigabajty przestałem liczyć. Ciekawe, kiedy komputer powie "spadaj". Póki co, standardowy format Photoshop file już nie zapisuje zdjęcia - trzeba użyć LDF (Large Document Format dla plików >2GB).

 

Link do pierwszego postu ze zdjęciami:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=330859

 

Niesamowite jest to, jak stare, monochromatyczne (analogowe) zdjęcia odżywają na nowo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak znalazł się sponsor (nie mam pojęcia ile kosztuje druk takiej płachty :D ale pewnie z pare tysięcy) można by umieścić gdzieś w miastach z napisem "międzynarodowy rok astronomii 2009" ;) w ramach obchodów tegoż roku ;) Nie gdzieś wysoko na budynkach czy bilbordach ale tak żeby każdy mógł podejść, przyjrzeć się z bliska, móc poczuć skalę zdjęcia a przez to ogrom kosmosu... chociaż trochę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak znalazł się sponsor (nie mam pojęcia ile kosztuje druk takiej płachty :D ale pewnie z pare tysięcy) można by umieścić gdzieś w miastach z napisem "międzynarodowy rok astronomii 2009" ;) w ramach obchodów tegoż roku ;) Nie gdzieś wysoko na budynkach czy bilbordach ale tak żeby każdy mógł podejść, przyjrzeć się z bliska, móc poczuć skalę zdjęcia a przez to ogrom kosmosu... chociaż trochę ;)

 

To jest jakiś pomysł. Z tak gigantycznym plikiem można zrobić wiele rzeczy. Pytanie tylko, czy dotrwam mentalnie do końca tego projektu, bo szczerze mówiąc, już nie mogę na to patrzeć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulację skali obrazu (to zawsze lepiej działa na wyobraźnię).

 

1. Jakość superior - czyli jak na okładce bardzo dobrego magazynu, szczegóły do oglądania z LUPĄ

scale_small.jpg

 

2. Jakość bardzo dobra - do oglądania z centymetra, potrzeba bardzo dobrego wzroku, żeby zarejestrować wszystkie detale

scale_mid.jpg

 

3. Jakość dobra - czyli 70-80 dpi. +/- rozdzielczość monitora, do oglądania z 20 cm.

scale_big.jpg

 

Pragnę zauważyć, że prawdopodobnie nikt nie widział takiej jakości w takim formacie ponieważ przy wydrukach wielkoformatowych z reguły stosuje się upscaling (interpolacja elektroniczna). Ja mówię o obrazie 1:1, bez skalowania. Gdybyśmy chcieli użyć do druku jakości i rozdzielczości, którą widzicie na billboardach (duże formy reklamowe przy ulicach) to kadr mógłby mieć wielkość, uwaga, ponad 20 metrów na 15 metrów. Jeżeli użyć skalowania 2x to miałby 40 metrów długości i 30 metrów wysokości.

 

Ot, takie ciekawostki. Metr kwadratowy wydruku wielkoformatowego kosztuje około 100 zł.

 

PS. Nasza pani ma wielkość c.a. 170 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde!

 

Wiem, że nie wnoszę nic wartościowego do dyskusji, ale nie mogę sie powstrzymać... ;)

 

To jest coś pięknego, co zrobiłeś. 

 

Czy wersję finalną, w dużej rozdzielczośći jakoś udostępnisz? Wkrótce będę się przeprowadzał do nowego domu i właśnie postanowiłem, że chcę mieć w pokoju fototapetę ;)

 

 

 

Pytanie tylko, czy dotrwam mentalnie do końca tego projektu, bo szczerze mówiąc, już nie mogę na to patrzeć ;) .

 

Nie poddawaj się! Pamiętaj, że (znowu...) robisz coś wyjątkowego i (prawdopodobnie) wszyscy Ci kibicujemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niesamowite!

heh na dobrą sprawę można byłoby to wydrukować wydając za te 1200m2 coś ok. 120 000 złotych (wow!)

i oglądać przez teleskop z drugiego końca miasta i mieć Oriona cały rok zwłaszcza na pochmurne dni :)

Adam może napisz jeszcze na czym pracujesz przy obróbce tego materiału i jak sprzęt sobie radzi z tą gigantyczną ilością danych

 

a swoją drogą płyty pallomarskie dostępne są już od niemal 15 lat, obejmują niemal całe pólnocne niebo z rozdzielczością ok 1.0 sekundy kątowej,

może kiedyś ktoś wpadnie na pomysł, żeby oprócz budowy planetariów wyłożyć podświetlanymi przeźroczami jakąś ogromną kopułę i astromiłośnicy chodzili by na obserwacje z własnymi lornetkami, teleskopami właśnie do czegoś takiego, tiaa i całkiem możliwe, że kiedyś tak się właśnie stanie;

ogródki jordanowskie, zoo, fotoplastikony, kina to miejsca gdzie można zobaczyć niedostępny świat, a efekt cieplarniany - coraz bardziej zachmurzone niebo, smog, postępujące LP pewnie kiedyś zamknie amatorom dostęp do nocnego nieba i w końcu takie miejsca, będą jedynymi skansenami astronomii obserwacyjnej brrr;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wersję finalną, w dużej rozdzielczośći jakoś udostępnisz? Wkrótce będę się przeprowadzał do nowego domu i właśnie postanowiłem, że chcę mieć w pokoju fototapetę ;)

Jasne, dla siebie przecież tego nie robię. Jak ktoś będzie chciał te plik, to proszę o kontakt (jak skończę oczywiście). Wygeneruję w rozdzielczości takiej, jakiej ktoś będzie potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.