Skocz do zawartości

[ATM] Puchacz - dziennik budowy teleskopu [optyka]


Pafcio

Rekomendowane odpowiedzi

Ja po takim zdarzeniu wpadłbym w ciężką depresje.Lepiej zamów sobie lusterko u jakiegoś dobrego szlifierza,jak chcesz dam Ci na pw namiar do człowieka robiącego tanio świetne lustra,a w międzyczasie jak teleskop będzie gotowy zabierz się za swoje lusterko od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze współczuję :(

 

Wiatr ma rację. Szkoda czasu na ratowanie tego szkła. Nie dość, że trzeba zeszlifować odprysk to nie ma pewności, że nie powstały mikropęknięcia, które wyjdą w najmniej spodziewanym momencie

 

pozdrawiam

 

Właśnie tak myślałem o tym, czy szkło nie będzie miało teraz jakiś wewnętrznych naprężeń, których wcześniej nie miało.

Gdybym miał szlifować to zająłbym się teraz tyłem lustra, a tą poszczerbioną tylko bym spłaszczył i wygładził, tak aby służyła za tył lustra.

 

Mimo wszystko chyba spróbuję, jak nie wyjdzie, to trudno.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, wielka szkoda, że taka niemiła niespodzianka Cię spotkała :(

cały czas obserwowałem postępy pracy i byłem/jestem pełen podziwu.

gratuluję zaparcia w dążeniu do wyznaczonego sobie celu!

i szczerze życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie mam zbyt dobrych wieści odnośnie postępów przy polerowaniu. Jest wręcz odwrotnie.

(...) Nie wiem jakim cudem, ale szkłu udało się wyślizgnąć z objęć stojaka, na którym czekało do pomiarów kolejnego dnia. Powiem tylko tyle, że było prawie gotowe... :(

(...)

Pozdrawiam,

Paweł

 

jeśli dobrze zrozumiałem, to zwierciadło spadło ze stanowiska do badania metodą Foucault'a ?

Takie wskazówki na przyszłość:

1. zwierciadło nie powinno znajdować się dokładnie pionowo, a nieznaczne odchylone do tyłu,

2. na stanowisku w górnej części zwierciadła umieścić "łapkę" (uchwyt), która zabezpieczy je przed spadnięciem na podłogę.

 

Zwierciadło chyba nie spadło na zwykłą (drewnianą) podłogę ? Takie uszkodzenia zdarzają się częściej po upadku na kamienną (betonową) podłogę. Może to być również efekt istniejących w szkle naprężeń a nawet zbyt małej fazki na brzegu zwierciadła !! Wtedy przy niefortunnym zbiegu okoliczności, jeśli zwierciadło spadnie na podłogę krawędzią, która nie ma fazki, łatwiej o odłupanie szkła na brzegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.