Jump to content

SkyWatcher AutoTracking MAK 127


kuba_mar
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Dziś przyszła do mnie przesyłka z nowym nabytkiem - makiem 127 na montażu z autotrackingiem B)

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...-127,d1402.html

 

Ponieważ w internecie nie można znaleźć zbyt wiele informacji dotyczących tego teleskopu (właściwie autotrackingu) postanowiłem podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami.

 

Zaczynając od początku. Zastanawiając się nad nowym teleskopem miałem dwie opcje - albo wziąć coś do ogólnych obserwacji, albo ukierunkować się na obserwacje planetarno-księżycowe. Początkowo miałem brać Syntę 10". Założyłem nawet wątek na temat akcesoriów do tego teleskopu. I już miałem zamawiać ją kiedy to okazało się, że w DO jej nie ma, a potem cena wzrosła o 400 zł <_< Jak wiadomo w tej samej cenie co Synta 10" po podwyżce pojawiła się Synta 12", więc głupio byłoby brać 10" a nie 12". jednak 12" to już dla mnie za duży teleskop - po prostu ciężko byłoby mi już gdzieś go trzymać. No więc w tej sytuacji został jeden wybór - maczek :icon_twisted:. W końcu zdecydowałem się na teleskop SkyWatcher AutoTracking MAK 127. Dodatkowo jest on na promocji w DO, ale to nie była decydująca kwestia.

 

Teleskop zamawiałem w sklepie internetowym DO. Okazało się jednak, że jest niedostępny. Pomimo to zaoferowano mi sprowadzenie teleskopu z warszawskiego oddziału. pomimo tego zamawiając paczkę w środę otrzymałem ją już dzisiaj w piątek. Za to duży plus dla Delty.

 

Do kompletu zamówiłem filtr polaryzacyjny Celestrona i Plossla 32mm Celestron Omni. Do tego jeszcze nowość w ofercie DO, czyli filtr słoneczny w oprawie - o taki:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/filtr-slo...7-mm,d1313.html

W zestawie z teleskopem dostałem nasadkę kątową, barlowa 2x oraz okulary Super 10mm i Super 25mm (ciekawe co to naprawdę jest ;)). Z dawnych zakupów zostały mi jeszcze plossle 6mm i 8mm oraz barlow 2x Vixena.

 

Przejdźmy do konkretów :)

 

Po otworzeniu przesyłki moim oczom ukazało się eleganckie i kolorowe pudło teleskopu :)

 

 

Jego otworzenie bardzo mnie zaskoczyło - w środku było kolejne pudło :szczerbaty: a w nim szereg małych:

 

 

Oczywiście kolejny plus dla Delty za staranne zapakowanie przesyłki. Jest tylko jedna rzecz, do której mogę się przyczepić. Zamówiłem też Atlas Nieba Star-Guide:

http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-star-gu...tudo,d1170.html

I niestety leżał on w paczce na tych białych pudłach. Na szczęście paczkę otwierałem bardzo ostrożnie i nie zniszczyłem okładki książki, ale niewiele brakowało. Po prostu jeśli ktoś zbyt by się niecierpliwił albo nawet nieco nie uważał bardzo łatwo mógłby przecinając nożykiem taśmę zaklejającą paczkę, zrobić sobie gustowne nacięcie wzdłuż całej okładki Atlasu. Tak nie powinno być, dlatego za to minusik.

 

Dalej omawiając przesyłkę - kolejne białe pudełka zawierały zabezpieczone folią i ewentualnie gąbką elementy teleskopu. W największym były nogi montażu i półeczka na akcesoria. W średnich tuba maczka i głowica montażu. W dwóch najmniejszych z kolei - akcesoria zawarte w zakupionym zestawie i te, które dodatkowo kupiłem.

 

Z przesyłką otrzymałem też gratis - mały kompas i efemerydy astronomiczne na 2009 rok. Zwłaszcza te drugie są miłym prezentem i na pewno się przydadzą.

 

To tyle na razie.

CDN

Edited by kuba_mar
Link to comment
Share on other sites

A więc kontynuuję.

 

Przejdźmy do tuby optycznej. Dane z instrukcji:

 

Średnica zwierciadła: 127 mm

Ogniskowa: 1500 mm

Światłosiła: f/11,8

Waga: 3,4 kg

 

Sama tuba jest więc lekka. Posiada złączkę do stopki szukacza i złączkę szyny montażowej.

 

 

 

Według DO i instrukcji (nawet tej po polsku) w zestawie powinien być Red Dot. Zamiast tego jest zwykły szukacz na metalowej stopce. Całość sprawia dobre wrażenie. Mimo wszystko na stronie DO powinna dokładna informacja o szukaczu.

 

 

 

 

Przejdźmy teraz do "załączników". Jak wspominałem do zestawu dodawane są:

* barlow 2x

* kątówka

* okular 10 mm

* okular 25 mm

 

Według instrukcji okulary są plosslami.

 

Poniżej zestawienie części moich szkiełek - na górze akcesoria z zestawu, a na dole kupione kiedyś i teraz dodatkowo:

 

 

 

A tutaj porównanie wielkości okularów Plossla - od lewej 6mm, 8mm, 10mm, 25mm, 32mm:

 

 

Jak widać - pełne wiaderko ;)

 

CDN

Edited by kuba_mar
Link to comment
Share on other sites

Teraz co nieco o montażu.

 

Ciekawe czyt ktoś na forum posiada telepa z autotrackingiem czy jestem pionierem? :)

 

Głowica montażu jest dość ciężka w porównaniu do tuby, ale widać, że bardzo solidna. Jej dolna część jest wsuwana do specjalnego łącznika statywu, posiadającego zestaw zębatek. Górna część natomiast posiada element z śrubą umożliwiający przyłączenie tuby przez szynę montażową. Do głowicy kablem przyłączony jest pilot umożliwiający sterowanie. Głowica na odpinaną część (choć nie wiem jeszcze jak :D bo nie chcę nic otwierać na siłę), która (zapewne) kryje cały mechanizm.

 

 

 

Tubą można sterować w pionie ustawiając szerokość geograficzną punktu obserwacji i w poziomie. Pilot nie posiada jednak żadnego uchwytu do nogi statywu albo czegoś w tym rodzaju i "pląta się swobodnie". Trzeba będzie pomyśleć nad dorobieniem czegoś do tego.

 

W głowicy znajduje się gniazdo umożliwiające podłączenie zasilacza 12V. W zestawie zastosowany jest inny patent. Dołączony jest moduł na 8 baterii AA z kabelkiem i pokrowcem. Całość po podłączeniu i zabezpieczeniu pokrowcem może swobodnie leżeć na półeczce na akcesoria. Trochę dziwnie to wymyślone, ale chyba dobrze. Ciekawi mnie tylko jak długo montaż pociągnie na takich bateriach.

 

 

 

Sam statyw posiada łącznik z zębami do dolnej części głowicy:

 

 

 

CDN

Link to comment
Share on other sites

Złożenie teleskopu potrwa bardzo krótko. Wystarczy przykręcić dolną część głowicy do statywu za pomocą dużej śruby. Następnie do górnej dołączyć tubę przykręcając małą śrubę. Następnie dołączyć szukacz i odpowiednie kabelki. Wszystko bardzo łatwe do wykonania. Oczywiście w zestawie nie zabrakło żółtego śrubokręcika ;) ale nie jest on przydatny.

 

Po połączeniu wszystkiego "do kupy" teleskop prezentuje się tak:

 

 

 

 

 

Po podłączeniu zasilania sterowanie jest bardzo intuicyjne. Pilot zawiera 4 przyciski prawo-lewo i góra-dół oraz 3 przyciski umożliwiające sterowanie szybkością ruchu - guide (precyzyjne ustawianie obiektu w okularze teleskopu), slow (ustawianie za pomocą szukacza) i fast (szybkie sterowanie). Po naciśnięciu jednocześnie guide i slow włącza się śledzenie obiektu.

 

Samego teleskopu jeszcze nie testowałem w warunkach obserwacyjnych. Najpierw muszę przeczekać z 10 tygodni zachmurzenia :lol:. Ale jak tylko coś zaobserwuje to opiszę.

 

To wszystko jeśli chodzi o sam teleskop. :Salut:

 

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie - postaram się odpowiedzieć.

Edited by kuba_mar
Link to comment
Share on other sites

Jest tylko jedna rzecz, do której mogę się przyczepić. Zamówiłem też Atlas Nieba Star-Guide:

http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-star-gu...tudo,d1170.html

I niestety leżał on w paczce na tych białych pudłach. Na szczęście paczkę otwierałem bardzo ostrożnie i nie zniszczyłem okładki książki, ale niewiele brakowało. Po prostu jeśli ktoś zbyt by się niecierpliwił albo nawet nieco nie uważał bardzo łatwo mógłby przecinając nożykiem taśmę zaklejającą paczkę, zrobić sobie gustowne nacięcie wzdłuż całej okładki Atlasu. Tak nie powinno być, dlatego za to minusik.

 

Hmm, dobrze wiedzieć - ja swoją przesyłkę dostanę w poniedziałek i tak jak ty zamówiłem Atlas. Trzeba będzie uważać przy rozcinaniu taśmy.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co rozumiem to żeby była możliwa funkcja śledzenia obiektu, potrzeba zorientować ten montaż względem osi obrotu ziemi. Jak się to w tym przypadku robi, czy jest to podobnie jak z serią Celestrona NexStar SE za pomocą 3 gwiazdek? (ale do tego potrzeba chyba bazy danych obiektów - a ten tego zdaje się nie ma)

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Z instrukcji wynika, że należy ustawić najpierw swoją szerokość geograficzną i ustawić teleskop na północ, a następnie wyłączyć i włączyć zasilanie. Wtedy zostanie zapamiętana wyjściowa pozycja. Następnie należy posługiwać się wyłącznie sterowaniem w celu "namierzenia" danego obiektu, po czym włączyć śledzenie. Wynika z tego, że montaż sam sobie wylicza na podstawie kątów obrotu w pionie i w poziomie jak śledzić obiekt. Zobaczę jednak jak to wyjdzie przy obserwacjach, bo nie jestem pewien, czy czegoś nie przeoczyłem.

Teleskop nie ma bazy obiektów. Początkowo też myślałem, że ustawia się go na 3 gwiazdki, jednak z tego wynika, że nie.

Link to comment
Share on other sites

Czyli już pierwsza jak dla mnie wada,mam celestrona nexstara i on również ma ustawianie tylko za pomocą pilota co nie jest zbyt wygodne jeżeli nie korzysta się z goto.A miałem właśnie chęć wymienić go na ten model-z całej tej elektroniki najbardziej przydatne jest prowadzenie,jeżeli obserwuje się głównie planety.

Link to comment
Share on other sites

i jak Kuba...???? obserwowałeś już coś...??? jak wrażenia.../?? alez ja Ci zazdroszczę...!!!! ( oczywiście w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa... :Beer: ) jak ja sobie kupie telpa to chyba z tydzień z wrażenia nie będę spał... :banan:

Link to comment
Share on other sites

No niestety pogoda słabiutka :( W niedzielę wystawiłem maczka, żeby się dobrze wychłodził, bo była szansa na czyste niebo. Przed zachodem obserwowałem Wenus i widok był naprawdę super! Dzięki małej fazie wyglądała prawie jak Księżyc :D Tutaj pamiątkowa fotka:

http://astro-forum.org/Forum/Wenus-z-maka-...500-t25696.html

 

Niestety później było gorzej. Niebo było mało przejrzyste i zamglone. Mimo wszystko Saturn prezentował się nieźle. Wyraźnie było widać pierścienie w formie takich "kreseczek". Z księżyców upolowałem tylko Tytana, na inne nie pozwalał seeing. Próbowałem wypatrzeć też Liulina, no ale maczek to nie sprzęt kometarny (i w dodatku ta pogoda...) i nie widziałem tej komety.

 

Pozdrawiam :Beer:

Edited by kuba_mar
Link to comment
Share on other sites

ha...szkoda, ale jak wreszcie bedzie pogoda z przyjemnoscia poczytam Twoje wrażenia a jeszcze chętniej pooglądam... :D

ja mam panasonica FZ8, więc jak będę miał synte na dobsie to sobie też pofocę tyle, żez ręki, mój ulubiony temat czyli księżyc...ciekawi mnie jak mój lumix sie sprawi... :rolleyes:

 

:Beer::Beer::Beer::Salut:

Link to comment
Share on other sites

Dziś następne obserwacje w telegraficznym skrócie:

 

* Wenus - pięknie się prezentuje w fazie 20% przy powerze 150x

* Saturn - ładnie widać krawędź pierścieni, z księżyców - Tytan i Rea, czyli to co się dało zaobserwować

* Księżyc - różne powery, bardzo ładnie prezentują się kraterki, zwłaszcza na linii terminatora, fajnie widać nieoświetloną stronę Księżyca; genialnie za to było widać same końcówki sierpa z oddzielonymi punktami światła od ledwo oświetlonych kraterków

 

Przetestowałem za to AutoTracking. Na prawdę super rzecz - ustawiłem sobie na Saturna i co jakiś czas na niego zerkałem, a on cały czas był w tym samym miejscu pola widzenia okularu.

Link to comment
Share on other sites

Witam Kuba też jestem szczęśliwym posiadaczem Maczka 127,kupiłem w świątecznej promocji w DO.Na razie więcej czytam forum niż obserwuje bo jestem zupełnie zielony z astro,lukałem na Łyska widok super!!!Mam do Ciebie pytanie czy morzna przy pomocy tego Maka obserwowac też jaśniejsze M-ki,i jaki okular trzeba by było dokupic bo posiadam tylko te standardowe które dostałem z zestawem?Prosze o porade :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Na razie nie miałem okazji do zbyt wielu obserwacji, więc co do eMek to Ci nie doradzę. Co do okularów to te z są na początek wystarczające. Testowałem z makiem Plossle 6 i 8, ale wydaje mi się, że w zwykłych warunkach (czyli bez dobrego seeingu) nie są one zbyt przydatne, a 10 z zestawu spisuje się całkiem dobrze. Jeśli chcesz coś dokupić to może długoogniskowego Plossla? Ja kupiłem Celestrona Omni 32 mm i jest na prawdę niezły do przeglądu nieba. Poza tym w jego polu widzenia mieści się dokładnie całe Słońce lub Księżyc.

 

Jedyne co mnie zastanawia to jakość 10 z zestawu w porównaniu do Plossli innych firm - czy jest podobna czy kitowa 10 jest słabsza. Nie miałem niestety okazji do porównań.

Link to comment
Share on other sites

Kubo, czy jest możliwa korekta ustawienia teleskopu na jakimś obiekcie przy włączonej funkcji śledzenia obiektu?

Dokładniej, chodzi mi o to, czy np. podczas obserwacji Księżyca - jak napatrzę się na jakiś obszar, to czy po przeskoczeniu na inny rejon trzeba włączyć funkcję śledzenia od nowa czy też "system" traktuje to tylko jako korektę ustawienia i dalej grzecznie śledzi?

Link to comment
Share on other sites

Witam

Mam takie pytanie jak można rozbudować montaż o opcje GOTO ?? Pytałem w serwisie deltaoptical i dostałem taką odpowiedz >> " Sprawdziłem - te piloty SynScan które mamy nie pasują - w montażu AutoTracking jest inne podłączenie. Trzeba by sprowadzić inne piloty, dedykowane konkretnie do tego montażu." Chciałbym się dowiedzieć jaki pilot jest dedykowany do tego montażu oraz jak można podłączyć ten montaż do laptopa z programem stellarium aby uzyskać goto ??

Link to comment
Share on other sites

Kubo, czy jest możliwa korekta ustawienia teleskopu na jakimś obiekcie przy włączonej funkcji śledzenia obiektu?

Dokładniej, chodzi mi o to, czy np. podczas obserwacji Księżyca - jak napatrzę się na jakiś obszar, to czy po przeskoczeniu na inny rejon trzeba włączyć funkcję śledzenia od nowa czy też "system" traktuje to tylko jako korektę ustawienia i dalej grzecznie śledzi?

 

Z tego co na razie sprawdziłem przy okazji obserwacji to nie trzeba niczego na nowo ustawiać. Niestety nie miałem jeszcze możliwości (:burza:) dokładnie przetestować jak długo można śledzić obiekt na danym powerze bez wyraźnej zmiany jego położenia w okularze. Na pewno przynajmniej z 20-30 min na powerze 150x można (śledziłem wtedy Saturna), ale dłużej nie sprawdzałem.

 

Witam

Mam takie pytanie jak można rozbudować montaż o opcje GOTO ?? Pytałem w serwisie deltaoptical i dostałem taką odpowiedz >> " Sprawdziłem - te piloty SynScan które mamy nie pasują - w montażu AutoTracking jest inne podłączenie. Trzeba by sprowadzić inne piloty, dedykowane konkretnie do tego montażu." Chciałbym się dowiedzieć jaki pilot jest dedykowany do tego montażu oraz jak można podłączyć ten montaż do laptopa z programem stellarium aby uzyskać goto ??

 

Z tego co mi wiadomo nie jest możliwe podpięcie GOTO do tego montażu. Jest jedno wyjście, do którego podłącza się pilot AutoTrackingu i pewnie żadne GOTO do niego nie pasuje.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.