Skocz do zawartości

Ile Messier'ów zobaczyliście?


Tomek G.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Ile obiektów z Katalogu Messier'a zobaczyliście? Nie ważne czym, gołymi oczami, lornetką, refraktorkiem 70 mm, czy Newton'em 16" :) Liczcie wszystko ;)

 

Ja zobaczyłem 36 z czego duża większość to obiekty letnie (w czasie roku szkolnego prawie nie mogę obserwować :angry::sterb003: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już był poruszany nie raz, ale w sumie nic się nie stanie jak od czasu do czasu się do niego wróci.

Mnie już od wielu lat brakuje ostatnich 5, którymi są GK ze strzelca i wężownika. Nie dość, że nisko to jeszcze drzewa zasłaniają.

 

PS. Ja jeszcze licze M40 i drugą M102, bo tak w sumie to do końca nie widomno co ten Messier widział, tak więc mam już 106/111.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zakładałem kiedyś podobny temat (tylko bez ankiety)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=18815&st=0

 

W sumie to latem i wczesną jesienią ich dołapałem. Teraz mam 104. Pozostały mi: M6, M7, M55, M68, M83, M102. M102 ciągle zapominam, o M55 akurat latem zapomniałem, M68 i M83 będę musiał teraz spróbować jak trafi się idealna pogoda. M6 i M7 są raczej nieuchwytne, musiałbym wyjechać bardziej na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABC widzę, że schemat podobny. Mi zostały 19, 55, 62, 69, 70. Zresztą z M83 i M68 też miałem sporo problemu.

Jakoś od kiedy mam większy teleskop to koncentruje się wyłącznie na słabych galaktyczkach, a o eMkach zapominam.

 

EDIT. M6 i M7 też mi się kiedyś wydawały nieuchwytne aż nagle bęc, trafiłem na taką pogodę, że było je widać gołym okiem spod miasta.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABC widzę, że schemat podobny. Mi zostały 19, 55, 62, 69, 70. Zresztą z M83 i M68 też miałem sporo problemu.

Jakoś od kiedy mam większy teleskop to koncentruje się wyłącznie na słabych galaktyczkach, a o eMkach zapominam.

 

EDIT. M6 i M7 też mi się kiedyś wydawały nieuchwytne aż nagle bęc, trafiłem na taką pogodę, że było je widać gołym okiem spod miasta.

 

 

Z Koszalina moooże M6 bym zobaczył, ale M7 to się slizga mniej więcej na linii horyzontu wg CDC. W sumie to same kuliste ci zostały: M19 i M62 to są w Wężowniku, ta druga jest trudniejsza, ale da się złapać. M69 i M70 są dosć trudne, bo strasznie nisko. O M55 cięzko mówić, bo też o niej zapomiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś dłuższy okres czasu (rok, pół roku - zobaczy się) zamierzam założyć taką samą ankietę i porównać ją z wynikami tej. Będzie można zobaczyć jak się ludzie rozwijają, jak obserwują coraz więcej :)

Oczywiście wiem, że porównanie nie będzie w pełni miarodajne (przychodzą nowi, inni przestają pisać na forum itp.), ale jakieś wnioski na pewno będzie można wyciągnąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zostały 19, 55, 62, 69, 70. Zresztą z M83 i M68 też miałem sporo problemu.

Jakoś od kiedy mam większy teleskop to koncentruje się wyłącznie na słabych galaktyczkach, a o eMkach zapominam.

 

U mnie bardzo podobnie - do pełnej listy brakuje kilku GC i OC nisko w Strzelcu. Do nich potrzeba dobrego południowego horyzontu (bez LP) a z tym bywa różnie. Messierowe galaktyki zaliczone w całości - oprócz M83 która nadal czeka na odkrycie. M40 też nie widziałem, ale powiedzmy sobie szczerze - nie jest to jakiś spektakularny obiekt, raczej ciekawostka do "odhaczenia" ;) Ostatnio eMki poszły u mnie trochę w odstawkę odkąd na celowniku mam obiekty Herschela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.