Skocz do zawartości

Obserwacje Słońca a "zużycie" sprzętu...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jarku niestety się  mylisz bo termopary pokażą inną temperaturę bo Piotrko sugeruję różne ogniskowe przy tej samej średnicy Lustra głównego a więc inne światłosiły, panowie, nie ośmieszajcie się tylko sięgnijcie do jakiego kolwiek podręcznika fizyki z fotometrią i zrozumiecie swój błąd w potocznym rozumowaniu  tego zjawiska 8)

PTL, eksperyment z ręką ognisku półmetrówki jest niebezpieczny ale z innych względów ponieważ przy małym lusterku np 5cm F/5 mamy mały obraz Słońca i ciepło zostanie odprowadzone przez krew do sąsiednich tkanek i nie poparzymy się zbytnio lub wcale a w dużym lustrze np 50cm tez z F/5 mamy duże Słoneczko padające na rękę i tam o poparzenie tkanek nie trudno bo krew nie nadąży odprowadzać ciepła z dużej powierzchni jednocześnie.

Przykładowo piece słoneczne (lustrzane) o wielkich średnicach kolektorów i ogromnej światłosile wypadkowej typu 1/0,1 i tak asymptotycznie zbliżają się do uzyskania temperatury powierzchni fotosfery słonecznej a według was można by tam zapewne osiagnąć temperaturę reakcji termojądrowych  co jest oczywistym, fizycznym, nonsensem ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję rację Januszu, termopary dadzą różne wskazania. Pochopnie dobrałem przykład. Ale upieram się, że stwierdzenie:

Ps. Nagrzewanie luster wtórnych (które nie są ciałami doskonale czarnymi  tylko lustrami dobrze radzącymi sobie z podczerwienią) zależy tylko  od światłosiły luster głównych a nie od średnicy teleskopu, to tak na marginesie tych rozważań  

Jest NIEPRAWDZIWE, ze względu na to nieszczęsne "TYLKO". Sam zresztą piszesz:

Przykładowo piece słoneczne (lustrzane) o wielkich średnicach kolektorów
 ;D ;D ;D

Pozdro

 

P.S. Uważam, że używanie argumentum ad personam w stylu:

panowie, nie ośmieszajcie się
, w sytuacji kiedy ktoś prosi o wyprowadzenie z błędu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, dzieki za wyjaśnienia, ale - jeżeli masz ochotę - poprosze o dowód eksperymentalny  ;D ;D ;D

 

Oczywiście gęstość energii będzie podobna przy takim samym /f ale całkowita energia proporcjonalna do powierzchni zwierciadła głownego. Jeżeli można zapalić drewno soczewką osrednicy 5-6cm (sprawdziłem) to co najmniej równie dobrze można teleskopem 50cm. A więc Pitagoras miał rację!!!

 

Kończąc rozważania teoretyczne i odpowiadajac na pytanie kolegi, myslę że rekomendacje powinny być takie:

1. Najbezpieczniejszy jest dedykowany sprzet wyposażony w filtr wejściowy odbijający IR (np. teleskopy Coronado). Taki sprzet jest jednak bardzo drogi.

2. Bezpieczny jest filtr mylarowy lub szklany napylany chromem - O ILE JEST DOBRZE WYKONANY, NIE USZKODZONY i MAMY PEWNOŚĆ ŻE NIE SPADNIE (podobno produkowane chyba przez 1000Oaks filtry polimerowe ulegają z czasem degradacji)

3. Projekcja okularowa MOZE doprowadzić do uszkodzenia okularu i ogólnie jest wskazana w prostych układach optycznych i przy małych srednicach i POWINNA BYĆ PROWADZONA Z PRZERWAMI

4. Filtry mocowane w okularze SĄ NIEBEZPIECZNE i mogą łatwo doprowadzić do utraty wzroku oraz uszkodzenia sprzętu

5. NIE POWINNO się używac filtrów zastępczych - np. płyt CD, dyskietek itp. - trudno powiedzieć jakie są ich właściwości w IR i UV.

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Celestronów ani Meadów SCT nie wolno stosować do projekcjii słonecznej bo mają w oprawie lustra wtórnego plastikowe i czarne osłony przeciwsłoneczne co grozi ich stopieniem i pożarem w teleskopie, o zadymieniu optyki nie wspominając   :o:o:o:( > :(

Reasumując, czarny plastik + Słońce = pożar   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  :( Fakt, namieszałem... W pośpiechu pamiętałem tylko o ograniczeniu, że nie da się ogrzać ciała lustrem skupiajacym do temp. większej niż pow. Słońca i przyjąłem,że możemy zaniedbać rozmiary termopar oraz traktować je jak ciała doskonale czarne. Zapomniałem natomiast, ze obraz Słońca w ognisku nie jest punktowy i o jeszcze paru innych sprawach po drodze. Ale przy kompie w pracy trudno zerknąć do książki dla sprawdzenia, a intuicja oraz pamięc zawodzą - sorki!

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale upierdliwy jestem...     ;)

Zbudziłem się rano z czymś takim:

Mam 2 lustra f/10, jedno ma D=100mm, drugie D=200mm. Sprawność obu 100%, dla uproszczenia. Czyli jedno odbija moc 50W(100mm, według PTL-a), a to D200: 200W. Jeżeli lusterko wtórne pochłania, powiedzmy za PTL-em, 5% => przy D=100 lusterko wtórne pochłonie 2,5W, przy D=200mm - 10W.

Jak myślicie, jaki to ma wpływ na temp. lusterek wtórnych?   ;)

Oczywiście, w ognisku głównym 'fotograficzny'   ;)  punkt widzenia jest jak najbardziej słuszny!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dalej zakładsz błędne uproszczenie ze oba lustra wtórne są tych samych wymiarów, lustro w teleskopie 200mm jest większe i cięższe, ma większą pojemność cieplną i powierzchnię wypromieniowywania czyli pozbywania się ciepła do atmosfery  tym samym nie nagrzeje sie 4 x więcej jak postulujesz tylko dużo mniej : :) : :) : :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro bez dodatkowych wyjaśnien piszesz ze jedno pochłonie 2,5 W a drugie 10 W to samo przez się narzuca że sugerujesz także nagrzewanie 4x większe co może wprowadzić w błąd nieobeznanego z fizyką Miłośnika Astro, dlatego zresztą odpisałem celem uzupełnienia i wyjaśnienia całokształtu zjawiska  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo z innej strony:

Powierzchnia (zatem i moc) rośnie jak kwadrat wymiaru liniowego. Natomiast objętość ^3 (przy zachowaniu proporcji wszystkich wymiarów, rzecz jasna).

Zatem dla 2 razy większego zwierciadła wtórnego, strumień ciepła będzie 4 razy większy, natomiast masa aż 8!!! Ponieważ dt jest proporcjonalne do masy, większe lusterko bedzie sie nagrzewać dwa razy mniej!!! Dodatkowo w wiekszej rurze latwiej o ruchy konwekcyjne chłodzące zwierciadlo, pająk, itd. co jeszcze bardziej schłodzi nam konstrukcję o większej aperturze.

Konkluzja: Ludzie nie patrzta bez malusie skopy na Słońce!    ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.