Skocz do zawartości

celestron czy skywatcher??


areek_92

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie ktory z tych sprzętów jest lepszy??

Celestron

SkyWatcher :rolleyes:

 

to zalezy do czego... :szczerbaty: (w rzucie teleskopem na odległość, to pewnie refraktor ze względu na bardziej opływowy kształt ;) )

wg mojej skromnej wiedzy, z tego zestawu do obserwacji czegokolwiek, to jednak Newton, chociaż krótki :( głównie ze względu na większą aperturę...

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla amatora (pierwszy teleksop) ,do planet,Księżyca,moze kilka Messierów ,obserwacje mają byc prowadzone na wsi więc niebo bez zadnych swiatel-ciemne:)

 

tylko w tym Newtonie mala swiatlosila w porównaniu do celestrona to nie przeszkdza??

Edytowane przez areek_92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią, że lepsze to, co ma większą aperturę. Czyli w tym wypadku 114mm.

Ale... Nie wiem. Jakoś nigdy nie byłem przekonany do tych krótkich Synt ;) Może wypowie się ktoś, kto takową miał i może jasno o niej opowiedzieć.

pozdrawina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla amatora (pierwszy teleksop) ,do planet,Księżyca,moze kilka Messierów ,obserwacje mają byc prowadzone na wsi więc niebo bez zadnych swiatel-ciemne:)

 

tylko w tym Newtonie mala swiatlosila w porównaniu do celestrona to nie przeszkdza??

 

Widzę że jeszcze niedoczytałes Celstji. Swiatłosiła to rzecz wzgledna, do planet pasuje raczej duza do DS mała.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ktory z tych sprzętów jest lepszy??

 

Trudno jednoznacznie wskazać ale z dwojga złego :szczerbaty: wybrałbym jednak Newtona. Amatora który chce ogladać planety i optymisycznie liczy na widoki extra przy uzyciu tego sprzetu należy sprowadzić z nieba na ziemię. Krótka ogniskowa i duża światłosiła spowodują że osiągnięcie powiększenia przekraczającego 100x będzie niestety trudne i kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz przy powiekszeniu okolo 50 x w okularze bedzie wielkosci ksiezyca w pelni. Oczywiscie ze wzgledu na ograniczenie pola diafragmą okularu moze sie wydawac mniejszy.

W moim Equnoxie przy x 15 widze doskonale faze Wenus. (obecnie)

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fajnie,ze z tego celestrona mozna zobaczyc Wenus,Jowisza,Księżyc mi to w zupelnosci starcza,chyba juz podjąlem decyzje co do kupna:) :D

 

tzn. przy f/10 Celestrona planety w koncu będą widoczne dobrze czy nie?? bo juz sie pogubilem...

dobrze znaczy tak ja napisal fiorina01 -Jowisz wielkosci Księżyca w pelni..

Edytowane przez areek_92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz sam nie wiem ale w ogole z tego celestronu Mars,Wenus czy Jowisz bedą widoczne??

czy tylko jako punkty na niebie??

 

Sorki nie w tym poscie chcialem napisac, ale skoro juz pisze to : Arku - Na początek kup refraktor, jestes początkujący

wiec powinien Ci starczyc. Załapiesz bakcyla to kupisz cos wiekszego. Optyka zamnkienta, odpada kolimacja, moze tez okazac sie dla nowicjusza łatwiejszy w obsłudze.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znów zależy jak zinterpretujesz tego "księżyca w pełni" bo moim zdaniem trochę nie pasuje mi to porównanie.

Zobaczysz tylko mała tarczę planety z widocznymi pasami, Mars jako większa czerwona kropka a wenus tylko jaka faza, też nie zaduża...

 

Pozdrawiam

 

ps. polecam http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html (żeby potem nie było szoku)

Edytowane przez dawid20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areek_92 ty to taki "zamęczyciel" trochę jesteś. :D

Założyłeś drugi wątek o tym samym ,

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25602

 

ale rozumiem twoją gorączkę. Sam też tak miewam.

Widzę , że bardzo chciałbyś coś kupić. Najlepiej żeby było do wszystkiego i tanio.

Trochę trudno wybrać między twoimi typami ,bo są to słabe teleskopy.

To trochę tak jakby wybierać którą nogę złamać prawą czy lewą. :D

Generalnie nie ma teleskopów całkowicie uniwersalnych.

O ile o takim 8" można powiedzieć uniwersalny bo pokaże dobre obrazy DS i planet , to 4" będzie do planet jako taki , ale do DS słaby. Nie pomoże kombinowanie ze światłosiłą , bo ma ona w wizualu znikome znaczenie.

W wizualu liczy się tylko i wyłącznie apretura.

Więc celuj w największy na jaki cię stać.

Skoro masz ograniczone fundusze to celuj w Dobsona bo jest tańszy.

Za 6" Dobsona zapłacisz tyle co za mikrusa na paralaktyku.

W 6" naprawdę sporo można zobaczyć i jest dość mobilny.

Najlepiej przeszukaj giełdę. Jeśli nie ma nic w tej chwili poczekaj. W tym czasie poczytaj.

 

Ps. Jak masz ograniczone fundusze to wydaj pieniądze raz , a dobrze.

Kupisz mały zaraz będziesz chciał większy. Czyli drugi wydatek.

Lepiej kup większy , nawet na raty to i tak suma sumarum będzie taniej.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znów zależy jak zinterpretujesz tego "księżyca w pełni" bo moim zdaniem trochę nie pasuje mi to porównanie.

Zobaczysz tylko mała tarczę planety z widocznymi pasami, Mars jako większa czerwona kropka a wenus tylko jaka faza, też nie zaduża...

 

Pozdrawiam

 

ps. polecam http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html (żeby potem nie było szoku)

 

Ten symulator nie oddaje wpełni wizualnych warunków, moze nawet zniechecic.

 

20 lat temu przy opozycji marsa, w młodym techniku było takie porównnie :

Fotka Marsa srednicy okolo 3 cm i info "Te fotografie nalezy ogladac z odleglosci 3,5 m - taki obraz da nam, teleskop o pow 100x. Wtedy wymieklem. Ale jak juz gdy looknłem "naocznie" bylem zdiwiony jak wiele mozna zobaczyc szczegółow.

Kazdy planieciarz wie ze im dluzej sie wlepia oczy w plenetke to ona "rosnie" w oczach.

 

P.S Porownanie Ksiezyca w pełni do Jowisza przy x 50 nie jest mojego autorstwa. Ale sie z tym zgadzam. Cociaż zawsze jak lookam na Jowisza przy takim powiekszeniu to wydaje mi sie duzo mniejszy. Wystarczy jednak popatzrec na naszego saltelite przez jaks tube i tez sie wyda mikrus - efekt ten sam.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Cię w pełni rozumię :)

tylko ciężko jest wytłumaczyć osobie która nigdy nie widziała jowisza przez teleskop jak wygląda :)

bo ktoś powie : hmm jak księżyć, to musi być ogromny, tyle kolorów, szczegółów, a to jednak trochę inaczej jest, tym bardziej przez mały refraktor z dużą aberacją :szczerbaty:

Edytowane przez dawid20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Cię w pełni rozumię :)

tylko ciężko jest wytłumaczyć osobie która nigdy nie widziała jowisza przez teleskop jak wygląda :)

 

Dokładnie. Wszystko zależy od tego czego Arek oczekuje.

 

Pzdr. Artur

 

P.S. Ostanio pokazem sąsiadowi Wenus przy x 46 i był pewien ze to ksieżyc ;-).

Było to w dzien i nie mogł uwierzyc że to cos innego :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.