Skocz do zawartości

celestron czy skywatcher??


areek_92

Rekomendowane odpowiedzi

może pomogę Ci troszke moim rozumowaniem...bardzo duzo czytałem na forach przez kilka miesięcy i po posegregowaniu wszystkich wiadomości w mojej głowie, powziąłem taką oto decyzję : zakupie sobie synte 8", bo : najlepsza jakośc w stosunku do ceny, bo : kupuj teleskop z największą aperturą na jaką Cię stać w przedziale pieniędzy jakie przeznaczyłeś na ten cel, bo : najlepszy teleskop to ten , którego sie uzywa, czyli jeżeli jednak astronomia mnie nie wciągnie, sprzedanie takiego sprzętu nie stanowi żadnego problemu, chętnych jest bardzo wielu...podsumowując zakup sobie używaną synte 6" bo będzie chyba niewiele droższa od tych 2 teleskopów które wymieniłeś, i w momencie gdy znudzi Ci się astronomia lub stwierdzisz, że to jednak nie to, nie będziesz miał problemów z jej sprzedaniem, a jeżeli Cię to wciagnie, to z tego co ludzie piszą wnioskuję, że baaaardzo długo ten teleskop będzie sprawiał Ci frajdę zanim pomyslisz by kupić coś o większej aperturze...jeżeli napisałem coś nie tak, to proszę bardzo o sprostowanie przez bardziej doświadczonych kolegów...

:rolleyes:

serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Swiatlosila jest istotna przy robieniu zdjec a nie przy obserwacjach wizualnych. Fakt jest natomiast taki ze przy duzej swiatlosile widac wady optyczne teleskopu i okularu.

Moim zdaniem refraktor bedzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Ja czasem ogladam saturna w refraktorze 80/400 w powerku 88x. Wyglada on bardzo przyzwoicie. Dokladnie widac pierscien i 2 pociemnienaia na tarczy planetki. Mam Maka 127 a i tak nieraz biore refraktor i jestem zadowolony, wiec tak zle byc nie moze. Jesli planetki sa twoim glownym celem to ciemny refraktor jest najlepszy.

Wenus- tylko fazy sa widoczne. Jowisz- wyraznie pasy zobaczysz, ksiezyce galileuszowe. Nie wiem jak WCP. Ja w 100x w Maku nie dostrzeglem a w 150x tak. Ale WCP wymaga dluzszego przystosowania oka do ciemnosci. Merkury- fazy beda widoczne. Mars- nie wiem, nie widzialem.

DS. Mala swiatlosila w DS nie przeszkadza. Kluczem jest dobry dobor okularu i ciemne niebo.jak masz jasne niebo to nic nie pomoze . Tak samo duza swiatlosila pozwala ogladac planety- odpowiedni okular i juz. Oczywiscie liczy sie jakosc sprzetu i jego apertura no ale w tym przedziale cenowym nie poszalejesz. Wazne zebys mial dobre okulary( w tym wypadku plossle). Zestaw 2 dobrych plossli(np. Vixen) pozwoli Ci ogarnac niebo. O i tu swiatlosila bedzie istotna. Im krotszy plossl tym mniejsza odleglosc oka od soczewki a co za tym idzie; komfort obserwacji, Wiec mala swiatlosila pozwoli na uzycie dluzszych plossli i zachowanie wiekszego komfortu obserwacji no i unikniecia wad optycznych. Dla ciebie zdecydowanie ciemny refraktor. Jakby Ci sie udalo zlapac teleskop 80 to byloby ekstra.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz mam tak namącone w glowie ze szok...teraz to sie boje zeby cos w ogole bylo widac przyzwoicie :mellow:
Powiem Ci szczerze - przeczekaj ten stan :)

Sam tak miałem i zrobiłem zakup nie do końca przemyślany;

nie spojrzałem skąd jesteś, ale może dasz radę dojechać na pokaz nieba w deltaoptical 7 marca.

Spojrzysz i dużo Ci się wyjaśni. W banerze na stronie DO piszą że będzie udostępniony sprzęt do 150mm, myślę że będzie też 8'' synta i inne większe. Wtedy sprawdzisz i Księżyc i planety (Wenus, Saturn) i jasne DSy i może nawet coś kupisz.

Z tego co wiem na takich spotkaniach można okazyjnie kupić nowy sprzęt.

pozdrawiam i cierpliwości !!!

P.S.spójrz na niebo - nie ma do czego się spieszyć w tej chwili. Kupisz teleskop i postawisz w kącie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam nie wiem...na te targi pod warszawę wątpliwe że pojade,ale moze jakims cudem sie uda...

a do astrofoto ten celestron przy projekcji afokalnej w ogole sie nie bedzie nadawal nawet na księżyc??

 

Foto Księżyca w projekcji zrobisz nawet przez lornetkę, tylko pytanie czy warto się męczyć takim sprzętem. Jeśli Cie interesuje astrofotografia to celuj w inny sprzęt i za inną kasę.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam aparat Benq

 

to cos sie da z tym zrobic??

więc jak??

 

Jasne ze sie da i to sporo. Kup koniecznie do tego aparatu Adapter Baader MicroStage jest idealny do tego aparatu. Przy dobrym seeingu nawet Jowisza uchwycisz moooze z majaczacymi pasami w pojedynczym naswietleniu. A Ksiezyc spoko na A4 wydrukujesz jak dobierzesz jakiegos Vixena nie za krotkiego ogniskowo...

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo bez tego adaptera zdjęcia takie dobre juz nie wyjdą??

 

No on jest specjalnie do takich aparatów jak Ty masz. A taki wkrecany na obiektyw zeby w tulejce siedzial okular jest w tej samej cenie niestety ale i tak mniej uniwesralny bo okulary mozesz dokupywac rozne grubosci...

mozna za 100 zeta juz kupic ale trza sie dogadac o znizke w sklepie...lub na pokazie... - Ksiezyc Cie zaskoczy na zdjeciach - musisz tylko miec cierpliwosci troszke w probach i bledach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

jak masz nakupic filtrow, czy adapterow do aparatow to lepiej kup... lepszy teleskop!!!!

Daj sobie z tym spokoj narazie. Teleskop to podstawa. Okularki kupisz potem, filtry i adaptry tez. Albo zamiast filtra lepiej kupic porzadnego Plossla. Ale ogolnie celowalbym w wiekszy sprzet- ciemny refraktorek. 80 moze nawet 90(jak tam te akcesoria pododajesz). Duzo wiecej zyskasz. Taki SW 90/900 to juz dobry sprzet.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mógł byś skombinować z 2 stówki ? w delcie jest właśnie promocja na refraktorek SW 90/900 na EQ 2 -tylko 549 zł, promocja trwa z tego co się pytałem do końca marca lub do wyczerpania zapasów a potem będzie kosztować ponad 7 stówek więc warto zainwestować teraz :) Mam ten refraktorek i jestem z niego bardzo zadowolony niestety co do oglądania nieba to za dużo nie powiem bo mam bardzo kiepskie niebo w mieście i jak na razie oglądałem tylko wenus, nawet M42 nie było widać przez to walone LP ... .Co do wenus to przy powerze 180 x jest wielkości księżyca widzianego gołym okiem , faza bardzo dobrze widoczna. Jeśli teraz nie masz dużo kasy to weż pożyczkę od babci albo dziadka . .. ci to zawsze mają kasę :D. Jeśli jednak nie uda ci się skombinować tych 2 stówek to bierz celestrona. Da kontrastowe obrazy księżyca i planet, no niestety planety nie będą zbyt duże, ale na pewno bardziej kontrastowe niż w tym newtonie. Byłem w posiadaniu tego newtona i powiem ci że planety w ogóle odpadają - ten teleskop nadaje się tylko do DSów i księżyca (ale wyłącznie z filtrem bo bez jest cholernie jasny przez dużą światłosiłę ).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dokladnie tak. Zamiast mocowania pod aparat i filrow bierz 90/900 EQ2

No i tak jak kolega napisal. Newton ma malo kontrastowy obraz. Ja ogladalem Planetki w SW Newton 150/750 i sa kiepskie, brak im kontrastu.

Refraktor to de facto jest najlepszym systemem optycznym. Soczewki zawsze beda lepsze od zwierciadel. A dlatego uzya sie zwieciadel? Bo latwiej jest je wyprodukowac. Latwo jest zrobic lustro o duzej srednicy- soczewki juz nie. Trudno jest tez wykonac soczewki ze szkla z domieszka np. Fluorytu- dlatego APO sa drogie. No i one sa tez ciezkie. W pewnym momencie zalamalyby sie pod wlasnym ciezarem. Dlatego tez sie nie stosuje ich w duzych teleskopach. Zrobiono zatem lustra hiperboliczne z doskonala korekcja pola i powstal R-C. To tak na marginesie.

Oczywiscie nie mysl ze soczewka 100mm bedzie lepsza niz zwierciadlo 200mm szczegolnie jesli chodzi o DS ale osobiscie do planet wybralbym APO 100 niz Newtona nawet 250 :D DS to inna bajka. Tu liczy sie ciemne niebo i apertura

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jescze raz i pozwole sobie wtrącić swoje trzy grosze po raz drugi..ale sie uparłes na to focenie... :rolleyes: posłuchaj rady kolegów, dobrze Ci radzą, zamiast dokładać do róznych adapterów, złączek, czy bóg wie co, dołóż tę kase i kup lepszy teleskop... :rolleyes: z drugiej strony doskonale Cię rozumiem, rozumiem tę pasję focenia, jak pisałem przy powitaniu najbardziej jak na razie fascynuje mnie księżyć...ileż ja zrobiłem fot księżyca swoim panasonikiem z ręki przy 72 krotnym zoomie (!) oczywiście po japońsku czyli jako tako wychodziło jedno na kilkanaście, kilkadziesiąt ujęć...kto tak fotografował, to rozumie ten wykrzyknik :Beer: oczywiście to pasja czysto amatorska, są to zdjęcia tylko dla mnie i jestem z nich cholernie dumny... :banan: i właściwie od tego zaczęło sie moje zainteresowanie astronomią...wyobrażałem sobie , że jeżeli kupie sobie teleskop za jakies 2 tys to narobie zdjęc takich , że te z Hubbla to będzie pryszcz...a żeby bardziej naświetlić sytuację, to nie miałem wtwedy pojęcia czym różni sie refraktor od reflektora... :ha::Boink::szczerbaty: no dobra, przestańcie się smiać... :Salut: dlaczego o tym piszę...a no po to byś uświadomił sobie , że do astrofoto, jak piszą bardziej doświadczeni koledzy, wyjściowy sprzęt, najbardziej minimalne z minimum to wydatek kilku tysięcy zł, i to raczej kilku w rozumieniu bliżej dziesięciu, a to tylko początek...to że zaproponowałem Ci kupno używanej 6" na dobsie, jak teraz widzę to naprawde dobry pomysł...do poprzednich argumentów dodam jeszcze jeden...w dziale księżyc jest temat zdjęcia księżyca z synty 8", jeżeli go nie widziałeś, gorąco polecam, zobacz jakie fotki gość zrobił ( sorki, że nie pamiętam nicka) aparatem z ręki przez synte 8...no po prostu odlot...to mój ulubiony temat...bardzo często oglądam te same zdjęcia w kółko...czyli podsumowując...zakupując synte 6" masz naprawdę niezły sprzęt do wizuala na długie lata, myślę że w conajmniej zadowalający spósób zrealizujesz się jako amator astrofotografii...za niewielkie pieniądze dwa w jednym...pozdrawiam i życzę decyzji, która napełni Twoje życie prawdziwą pasją...( w dalszym ciągu proszę bardziej doświadczonych kolegów o sprostowanie, gdybym w swoim neofickim zapale coś pokręcił... :Salut: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dalszym ciągu proszę bardziej doświadczonych kolegów o sprostowanie, gdybym w swoim neofickim zapale coś pokręcił... :Salut: )

 

Lance, nie wiem kim jesteś, ale co wejde tutaj i chcę coś doradzić, to Ty już to napisałeś... :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.