Skocz do zawartości

Lulin w szkicu


jarzbi

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już większość z Was mogła się przekonać pogoda dziś dopisała (Mam nadzieje że wszystkim). Efektem mojej pracy jest ten oto szkic. Kometa była u mnie widoczna już ok godziny 21 i bez problemu udało mi się ją odnaleźć. Prezentowała się bardzo ładnie choć spodziewałem się lepiej widocznego ogona.

Szkic wykonałem ołówkiem na bloku technicznym patrząc przez okular SP25 w Syncie 8'' Dob. Krzyżykiem zaznaczyłem pozycję komety pod koniec obserwacji.

 

lulin_28_02_2009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny szkic, ja dziś zostałem pokonany przez niesprzyjającą aurę. Mając piękną pogodę niemal przez cały dzień planowałem już obserwacje Lulin zaraz po pracy. Niestety rzeczywistość szybko zweryfikowała moje plany.

Tak jak napisał Wimmer, trudno... poczekam. Ale czy kometa poczeka ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujący szkic. Zbieżny z moimi wczorajszymi obserwacjami. Wyraźnie widoczny ogon komety. U mnie można było zobaczyć samą głowę i otoczkę wokół. Jednym słowem czoło komety nie byłe jednolite. Zaraz dołożę moj szybki szkic, jak mi się baterią w aparacie podładują...

 

Lulin_C2007_N3.jpg

 

Jak widać u mnie ogon jest szerszy i dłuższy. Zaznaczyłem tylko jedną jasną gwiazdę, za może obwinić chmurwy. I tak się cieszę, że zacząłem od komety.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak dziś rano patrzę "trzeźwo" na szkic to widzę że sknociłem jądro Lulina (Jakoś tak z boku wyszło i do tego powinno być troszkę większe). Ale to mój drugi szkic po księżycowym. Nie robiłem żadnych domowych poprawek. Tylko zdjęcie i zrobienie negatywu oraz poprawa kontrastu.

Szkoda, że jednak nie wszyscy mieli szczęście ją oglądać. W okolicach Krakowa niebo było raczej ładne, aż chyba do 5 rano. Tego wieczoru zaliczyłem jeszcze M42 (Wydaje mi się że najładniejsza jaką widziałem do tej pory) i Saturna z dwoma bardzo subtelnymi pasami chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc upłynęła mi pod znakiem Lulina i dzięki temu mogłem ponownie ja naszkicować. Tym razem zacząłem rysować troszku później. Niestety, ogona już nie zauważyłem (Lp i lekkie zamglenie?). Za to kometa wyglądała mi na ciut większą. Za to z rysunkiem uwinąłem się znacznie szybciej niż poprzedniej nocy - widoczne nabieram wprawy ;) Sprzęt ten sam co poprzednio. Próbowałem się przymierzyć jeszcze do innych obiektów lecz M44 nie mieściła mi się w okularze, za to M48 była zbyt słabo widoczna:( Jak tylko znajdę pracę, konieczna będzie inwestycja w nowe okulary, a dziś jak pogoda się utrzyma to koniecznie muszę wybrać się za miasto.

 

lulin_01_03_2009.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc upłynęła mi pod znakiem Lulina i dzięki temu mogłem ponownie ja naszkicować. Tym razem zacząłem rysować troszku później. Niestety, ogona już nie zauważyłem (Lp i lekkie zamglenie?). Za to kometa wyglądała mi na ciut większą. Za to z rysunkiem uwinąłem się znacznie szybciej niż poprzedniej nocy - widoczne nabieram wprawy ;) Sprzęt ten sam co poprzednio. Próbowałem się przymierzyć jeszcze do innych obiektów lecz M44 nie mieściła mi się w okularze, za to M48 była zbyt słabo widoczna:( Jak tylko znajdę pracę, konieczna będzie inwestycja w nowe okulary, a dziś jak pogoda się utrzyma to koniecznie muszę wybrać się za miasto.

 

lulin_01_03_2009.jpg.

 

Toż to powinno być jutro opublikowane na ASODzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki, ale to tam... takie parę kropek i jakaś plama rozmazana. Myślałem, że nie pokażą tego szkicu bo pewnie mają tam całą górę innych "Lulinów" :) A ten mój, to nawet ogonka nie miał tym razem.

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie!

 

Mój szkic komety Lulin ( niestety bez ogonka) wykonany 28.02.2009 podczas obserwacji przez lornetkę 16x50

( FOV ok. 4 st.)

Dopiero teraz wygospodarowałem trochę czasu i udało mi sie go przerzucić do postaci cyfrowej. ^_^

Chciałbym zaznaczyć, że to jeden z pierwszych szkiców w moim życiu, (dokładnie rzecz ujmując -drugi) oczywiście nie jest tak piękny jak Wasze , no ale od czegoś trzeba zacząć. :)

Takie szkicowanie to bardzo fajna sprawa i zaczyna mi się to podobać. :)

 

Lulin.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Mój szkic komety Lulin ( niestety bez ogonka) wykonany 28.02.2009 podczas obserwacji przez lornetkę 16x50

( FOV ok. 4 st.)

Dopiero teraz wygospodarowałem trochę czasu i udało mi sie go przerzucić do postaci cyfrowej. ^_^

Chciałbym zaznaczyć, że to jeden z pierwszych szkiców w moim życiu, (dokładnie rzecz ujmując -drugi) oczywiście nie jest tak piękny jak Wasze , no ale od czegoś trzeba zacząć. :)

Takie szkicowanie to bardzo fajna sprawa i zaczyna mi się to podobać. :)

 

Lulin.jpg

 

Pozdrawiam

 

No i mamy kolejny debiut na ASOD!

Astrokrzychu

Dreamt for Observation of the Lulin Comet (23.03.2009)

http://www.asod.info/?p=1680

 

GRATULUJĘ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.