Skocz do zawartości

Złapałem tajniaka na astro-forum.org


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu zaczepiła mnie sąsiadka podczas pakowania teleskopu do auta i po krótkim bla-bla-bla powiedziała na pożegnanie "no to powodzenia, może odkryje pan tam jakąś gwiazdę"...

Pomyślałem "eeh, kobieto, co ty wygadujesz..."

A tu się okazuje że można!

Gratulacje, Hans! :notworthy: Wielki Szacun!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Bardzo wszystkim dziękuje za pomoc i doping. Bez kilku mentalnych i technicznych kopniaków pewnie bym w którymś momencie odpuscił :) Jak się do naszego tajniaszka przysiadziemy , to po jakims czasie moze być dość nateriału by przetrzeć szlaki w bazach GCVS.

 

http://heasarc.nasa.gov/W3Browse/all/gcvs.html

 

Wtedy nasz tajniak bedzie się nazywał troche normalniej niż 'VSX J095100.4+342210' ;)

 

No i chodzi mi po głowie coraz śmielej własna exoplaneta :D

 

A imprezkę w szopenie w kazdej chwili!

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Błyskawica, wszystko juz jest w bazach :)

 

b.JPG

 

http://www.aavso.org/vsx/index.php?view=de...&oid=218621

 

c.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło. Gratulacje.

 

A swoją drogą szkoda, że trochę energii nie poświęciłeś na choć jeszcze jeden ciąg obserwacyjny. Wtedy w powyższych

tabelach może byłoby EA bez dwukropka i może jakiś okres. Jako odkrywca powinieneś dopieszczać swój obiekt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz tajniak ni cholery nie chce sie pozbyć swoich tajemnic :)

 

Pierwsza krzywa pozwoliła nam określić prawdopodobny typ zmiennosci (type EA). Ale nie znamy okresu układu. Potrzebne nam kolejne pomiary. Ten typ zmiennej moze miec okres orbitalny od 0.2 dnia do ponad 10000 dni. ( http://www.sai.msu.su/groups/cluster/gcvs/...iii/vartype.txt ) Kaplica. bez złapania minimum 3 "mrugnieć niewiele tu da się zrobić. Nawet mając dwa zaćmienia nie ma pewnosci bo wcalenie musieliśmy zlapać 2 kolejnych. Mimo to mam ochote jeszcze powalczyć.

Hmmm... tak na dobra sprawę to nawet trzy mrugniecia nie podpowiedza okresu na 100% bo w gre mogą wchodzić wiecej niż dwa zaćmiewajace sie obiekty.

 

Przedwczoraj, przez ponad 6,5h maszyneria szopena lampiła się na naszego tajniaka i...

 

 

 

 

i nic ;) nie było zaćmienia.

 

VSX.JPG

 

Ale to tez jest informacja. Przesunęlismy minimalną wartość okresu do ponad 0.4 dnia...

 

Jak ktoś ma ochotę to zapraszam do sesyjki co jakiś czas. Byc moze to własnie TY powiesz swiatu coś wiecej o

 

VSX J095100.4+342210 ;)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Kurcze, trzeba przemielić dane i posłac do AAVSO... sie zrobi w wolnej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ zmiennej moze miec okres orbitalny od 0.2 dnia do ponad 10000 dni.

W tym roku zaczyna się zaćmienie epsilon Aurigae, okres bagatela 27 lat ;)

Sorry za lekki OT, od jakiegoś roku praktycznie nie udzielam się w temacie zmiennych, ale śledzę Twoje dokonania Hans i kibicuję w obserwacjach. Może po obronie znajdzie się ciut czasu na gwiazdki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tez jest informacja. Przesunęlismy minimalną wartość okresu do ponad 0.4 dnia...

 

Ja bym nie był taki pewny. Zauważ, że różnica jasności minimalnej i maksymalnej w tym ciągu obserwacyjnym to prawie 0,5 mag. Tajniak miał zaćmienie głębokie na 0,4 mag. Ja nie dałbym głowy, że np. w okolicach 25 h nie ma zaćmienia wtórnego głębokiego na 0,2 mag.

 

Niestety nie zawsze pogoda pozwala na dobrą fotometrię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnosci nie ma, ale widac na wykresie, że krzywa "check star" praktycznie odpowiada swoim kształtem wszelkim bujnięciom naszej VSX. Warunki nie były stabilne i wykres jest poszarpany, ale tak samo poszarpany dla wszystkich gwiazd w okolicy (aby nie gadać bez podstaw sprawdziłem dla kilku gwiazdek w kadrze) Prawdopodobieństwo przeoczenia zacmienia nie wydaje mi sie zbyt duże.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnosci nie ma, ale widac na wykresie, że krzywa "check star" praktycznie odpowiada swoim kształtem wszelkim bujnięciom naszej VSX. Warunki nie były stabilne i wykres jest poszarpany, ale tak samo poszarpany dla wszystkich gwiazd w okolicy

 

Jeżeli masz mało (powiedzmy < 6) gwiazd, które mógłbyś użyć jako gwiazd porównania lub kontrolnych, to prponuje byś zrobił wykres gdzie na jednej osi będzie jasność VSX, a na drugiej tej gwiazdy kontrolnej. Będziesz miał ocenę tego, czy odchyłki od jasności średniej są skorelowane.

 

Jeżeli masz gwiazd dużo (>6), to zrob fotometrię VSX używając każdej z tych gwiazd jako porównanczej. Potem uśrednij wyniki dla każdej ekspozycji z różnych gwiazd i policz dyspersję. Nanieś na wykres w zależności o czasu z zaznaczonymi słupkami błędu. Jeżeli tutaj wyjdzie linia pozioma z szymem powiedzmy 0.05 mag, to z dużym prawdopodobieństwem będziesz mógł powiedzieć, że zaćmienia w tym czasie nie było. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

;)

 

Kolejne przesłuchania naszego tajniaka VSX J095100.4+342210 nie wnoszą do śledztwa nic nowego. Milczy jak zaklęty.

 

VSX_21.04.2009.JPG

 

Twardziel... wygląda na to, że złamanie go i zmuszenie do sypnięcia chwile potrwa...

 

BTW, za każdym razem jak widze pusty wykres mam przed oczami skecz Monthy Pytona o maszynie która robi PING :) tylko tutaj mam wrażenie, że mamy doczynienia z maszyną która robi... JEDNO PING ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.