Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jedna z najdalszych, póki co, obserwacji zamieszczonych w wątku, a Pałac to wcale nie ostatnie tło tego zdjęcia. Potraficie zidentyfikować na tym zdjęciu najdalszy widoczny obiekt - myślę, że 35 km jest spokojnie "do wyciągnięcia"...

Witam

Odległość do PKiN 31,8 km, a z odleglejszych obiektów to np. Siekierki-elektrociepłownia 39,3 km. Efekt zabawy GoogleEarth :D

Być może widać coś co jest bardziej oddalone, ale nie rozpoznaje. Na ten temat musieli by się wypowiedzieć miejscowi, jako że do stolicy mam w linii prostej 330 km. hehe :Salut::rolleyes:

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli mówisz o tych dwóch kominach po lewej stronie PKiN, to nie są Siekierki. Jeśli już, to ten bliżej pałacu to EC Żerań, a ten bardziej w lewo to EC Kawęczyn. Są to dawne nazwy. Teraz kupił to Vattenfall i nie wiem jak się nazywają. Z tej miejscówki Siekierki są zasłonięte właśnie pałacem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jeśli mówisz o tych dwóch kominach po lewej stronie PKiN, to nie są Siekierki. Jeśli już, to ten bliżej pałacu to EC Żerań, a ten bardziej w lewo to EC Kawęczyn. Są to dawne nazwy. Teraz kupił to Vattenfall i nie wiem jak się nazywają. Z tej miejscówki Siekierki są zasłonięte właśnie pałacem.

Jeżeli zdjęcie jest wykonane z "Wieży Tatarskiej", to według mnie jest to EC Siekierki. Widać wyraźnie, że kominy są na dalszym planie ,a EC Żerań jest 5 km bliżej od PKiN więc byłoby widać wyraźniej. Z kolei EC Kawęczyn jest 5 km dalej i bardziej na wschód patrząc z tej perspektywy :Salut:

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3580

Tu jest to ładnie przedstawione graficznie co obejmuje zdjęcie i widać, że ani jedna z EC które wymieniłeś nie zmieściła się w kadrze.

Pozdr

Edytowane przez Robert J

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jeżeli zdjęcie jest wykonane z "Wieży Tatarskiej",

....

To zdjęcie jest zrobione dokładnie z tej wieży.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie. Jest to komin Siekierek. :Salut: Tylko pas widoczności, który narysowałeś jest zbyt wąski . Na wschód jest dobrze, ale na zachód sięga do dworca Zachodniego. W sumie zrobiły się z tych zdjęć fajne zagadki... B)

Edytowane przez sawes1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to teraz Panowie mamy nową konkurencję - co jest co na zdjęciu ;)

Strzelać fotki Wawy, skąd gdzie kto i jakie może, zobaczymy, co z tego wyjdzie :Boink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może by także pisać o tym, co widać z Warszawy?

Ja widzę przez lornetki np. ażurowe maszty radiostacji w Osiecku (z 8. piętra na Ursynowie - ok. 30 km). Zobaczyłem je nawet przez maleńkiego Nikona Sportstar EX 8x25, przy zadziwiająco przejrzystym powietrzu pod mocno zachmurzonym niebem. Uważam to za osiągnięcie, bo to mniej-więcej wzdłuż doliny Wisły (ach te mgły).

Bardziej na wschód, na horyzoncie widać też dwa kominy, sądząc po azymucie - prawdopodobnie w Celestynowie i Kołbieli (ok. 25 km).

Gigantyczny komin w Karczewie widać bez problemu gołym okiem (poniżej 20 km).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja prawie codziennie widzę ze swojego balkonu najwyższe elementy konstrukcyjne cementowni Kujawy w Bielawach. Od balkonu w linii prostej około 51 km. Nie jest to szczególny wyczyn biorąc pod uwagę fakt, że Toruń leży w kotlinie. A niskie jego położenie rekompensuje 11. piętro, na którym znajduje się moje mieszkanie. Maszty w Solcu Kujawskim, to z Torunia żaden wyczyn (od balkonu 28 km w linii prostej), bez problemu można liczyć rzędy świateł zainstalowanych na nich.

A jeśli liczyć z poziomu gruntu, to najdalej chyba widoczne są maszty przekaźnikowe. Pamiętam nieraz widziałem maszt w Trzeciewcu (320 m wys.) z trasy jedynki (odległość ponad 20 km). Podobnie pewnie jest z widocznością iglicy na Pekinie w Warszawie.

Czy możemy liczyć na jakieś zdjęcia? :)

Nie wiem, czy zdjęcia tych obiektów będą na miejscu, biorąc pod uwagę temat wątku. Ale potraktujcie to jako wprawkę do polowań na obiekty warszawskie. No i świadectwo możliwości dalekich obserwacji na nizinach.

Wszystkie zdjęcia robione dziś rano około 7.00. Większość z przyłożenia aparatu do okularu w Skyluxie. A więc projekcja afokalna. Zimno było i czasu nie miałem i dlatego wszystko robione przez szybę.

Pierwsze zdjęcie to panorama Torunia z mojego balkonu. Aparat bez teleskopu. Trzy zdjęcia złożone w Autostitch.

Czerwonym kółkiem zaznaczone miejsce, gdzie na zdjęciach z teleskopu będzie widoczna Cementownia Kujawy (Lafarge Cement SA).

pano.jpg

Tu jest widok tego obiektu znaleziony w internecie (prawdopodobnie z odległości około 2-2,5 km na północ i oczywiście z poziomu gruntu):

s5000904.jpg

Adres strony z obrazkiem:

http://www.barcin.pl/gallery/img/149/s5000904.jpg

A tu moja wersja z mojego balkonu oddalonego o 50,46 km. Na moim zdjęciu widać coś jakby trzy kominy. Na zdjęciu powyżej, które jest robione pod kątem około 50-60 stopni w stosunku do mojego, są one ustawione w jednej linii i najwyższy zasłania pozostałe.

Kujawy.jpg

Identyfikację przeprowadziłem przez Google Earth. Dokładnie na tym kierunku niczego innego podobnego nie ma. A nawet nie ma ani miasta, ani jakiegokolwiek obiektu przemysłowego.

Odleglosc1.jpg

I na koniec jeszcze wspomniane przeze mnie maszty w Solcu Kujawskim widziane z odległości około 27,5 km. Wybaczcie słabą ostrość (zdjęcie skośne przez szybę) i winietowanie. Maszty wysokie na 330 i 289 m odpowiednio. W prawym dolnym rogu kościół św. Józefa, siedziba toruńskich redemptorystów, ze słynnym ojcem dyrektorem RM.

Maszty_w_Solcu.jpg

Edytowane przez Lampka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maszty radiostacji w Osiecku - ok. 30 km, dostrzegam obecnie także gołym okiem (metodą zerkania, późnym popołudniem, z 8. piętra na warszawskim Ursynowie). Oprócz warunków ważna jest wprawa, człowiek uczy sie także patrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maszty radiostacji w Osiecku - ok. 30 km, dostrzegam obecnie także gołym okiem (metodą zerkania, późnym popołudniem, z 8. piętra na warszawskim Ursynowie). Oprócz warunków ważna jest wprawa, człowiek uczy sie także patrzeć.

Janko masz mozliwość porobienia stamtąd zdjęć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje obserwatorium jest wg maps.google ok. 35 km od PKiN. Widzę go stamtąd doskonale, włącznie z okolicznymi wieżowcami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Adam, ale tylko przy bardzo dobrej widoczności??

Ja miejscówkę do złapania Warszawy sprawdzałem kilka razy, dopiero za jakimś 5-6 udało się. Fakt, że ja muszę przejechać jakiś 20 km, a Ty masz podgląd non-stop :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje obserwatorium jest wg maps.google ok. 35 km od PKiN. Widzę go stamtąd doskonale, włącznie z okolicznymi wieżowcami.

Zdradzisz gdzie to? Ewentualnie masz jakieś fotografie?

I tak jeszcze na marginesie. Koresponduje z osobą, która ma kontakt z osobą (standard... ;) ), która pracując na wysokich masztach w Wawie - łącznie z PKiN - kilka razy widziała już z tego ostatniego maszt na Św. Krzyżu. Dla mniej zorientowanych wygląda to tak: kliknij. >150 km. Mnie się w to nie chce wierzyć, tym bardziej, że "luneta miała powiększenie 20k razy" i "akurat nikt nie miał aparatu".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdradzisz gdzie to? Ewentualnie masz jakieś fotografie?

I tak jeszcze na marginesie. Koresponduje z osobą, która ma kontakt z osobą (standard... ;) ), która pracując na wysokich masztach w Wawie - łącznie z PKiN - kilka razy widziała już z tego ostatniego maszt na Św. Krzyżu. Dla mniej zorientowanych wygląda to tak: kliknij. >150 km. Mnie się w to nie chce wierzyć, tym bardziej, że "luneta miała powiększenie 20k razy" i "akurat nikt nie miał aparatu".

Sprawdziłem bo też nie wierzyłem. Nie ma takiej opcji. Dodałem Pałacowi 200m gdzie mniej więcej może znajdować się galeria na nadajniku (dach kończy się na 187m) i Święty Krzyż nawet na siłę nie chce się pokazać. Teoria wyssana z palca, chyba że była inwersja na poziomie 150m i jakiś rekordowy syberyjski mróz...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość taffer

dsc00080p.jpg

15-20 km Zielonka pod Warszawą :D sorry za jakość bo robiłem przez brudną szybę :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jasne, szybą się tłumacz jak robisz fotki telefonem :P Takie widoki to aż żal że większego przybliżenia nie pokazałeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Z racji dwudniowego pobytu w Warszawie, trzeba było wybrać się w teren na DO. :) Cel: PKiN :)

Na razie przedstawiam dwa zdjęcia. Pierwsze przedstawia Warsaw Trade Tower (27km). Drugie oczywiście Pałac Kultury i Nauki. (28km)

Miejsce wykonania zdjęć - droga nr 579 Błonie - Grodzisk Mazowiecki

01.jpg

02.jpg

Na marginesie wspomnę, że z pozoru proste do wykonania obserwacje (Hey w wielu miejscach pokazuje czerwone pola), w praktyce są dość trudne ze względu na zasłaniające drzewa. Nie mniej jednak, na wieczór szykuję coś ekstra. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na marginesie wspomnę, że z pozoru proste do wykonania obserwacje (Hey w wielu miejscach pokazuje czerwone pola), w praktyce są dość trudne ze względu na zasłaniające drzewa. Nie mniej jednak, na wieczór szykuję coś ekstra. :)

Wejście smoka :) Super foty! Czekamy na ostatni akcent :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W poniedziałek i wtorek też byłem w Warszawie i warunki były bardzo dobre. Niestety nie miałem czasu żeby robić zdjecia, nawet aparatu nie zabrałem. Ale wydawało mi się że z wiaduktu nad "7" (zjazd do Grójca) było widać wieżowce w Warszawie (Hey pokazuje dużo czerwonych plam wokół Grójca z PKiN), natomiast maszt w Raszynie aż raził w oczy.

Znad Jeziora Zegrzyńskiego za to bardzo ładnie widać kominy warszawskich elektrowni.

EC Żerań:

dsc0094f.jpg

EC Kawęczyn

dsc0099j.jpg

Zdjecia robione z okolic Jadwisina, do kominów jest. ok. 27km.

W Jadwisinie jest jeszcze skarpa (102mnpm) ale wokół jest sporo drzew). Jedyne co tam się dodatkowo pojawia to komin PEC w Wyszkowie, niestety kierunek na maszt w Raszynie jest zasłonięty.

pecwyszkwcrop.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wcoraj wróciłem z Warszawy, z delegacji firmowej. Niestety nie zabrałem ze sobą aparatu myśląc, że nie będzie czasu na zdjęcia. Niestety się myliłem. Zasmucony brakiem sprzętu zrobiłem tylko takie zdjęcie, którego do DO nie można zaliczyć <_<

wawaf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi