Skocz do zawartości

Warszawa z... niezbyt daleka


Rekomendowane odpowiedzi

A może by także pisać o tym, co widać z Warszawy?

Ja widzę przez lornetki np. ażurowe maszty radiostacji w Osiecku (z 8. piętra na Ursynowie - ok. 30 km). Zobaczyłem je nawet przez maleńkiego Nikona Sportstar EX 8x25, przy zadziwiająco przejrzystym powietrzu pod mocno zachmurzonym niebem. Uważam to za osiągnięcie, bo to mniej-więcej wzdłuż doliny Wisły (ach te mgły).

Bardziej na wschód, na horyzoncie widać też dwa kominy, sądząc po azymucie - prawdopodobnie w Celestynowie i Kołbieli (ok. 25 km).

Gigantyczny komin w Karczewie widać bez problemu gołym okiem (poniżej 20 km).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prawie codziennie widzę ze swojego balkonu najwyższe elementy konstrukcyjne cementowni Kujawy w Bielawach. Od balkonu w linii prostej około 51 km. Nie jest to szczególny wyczyn biorąc pod uwagę fakt, że Toruń leży w kotlinie. A niskie jego położenie rekompensuje 11. piętro, na którym znajduje się moje mieszkanie. Maszty w Solcu Kujawskim, to z Torunia żaden wyczyn (od balkonu 28 km w linii prostej), bez problemu można liczyć rzędy świateł zainstalowanych na nich.

A jeśli liczyć z poziomu gruntu, to najdalej chyba widoczne są maszty przekaźnikowe. Pamiętam nieraz widziałem maszt w Trzeciewcu (320 m wys.) z trasy jedynki (odległość ponad 20 km). Podobnie pewnie jest z widocznością iglicy na Pekinie w Warszawie.

 

Czy możemy liczyć na jakieś zdjęcia? :)

 

Nie wiem, czy zdjęcia tych obiektów będą na miejscu, biorąc pod uwagę temat wątku. Ale potraktujcie to jako wprawkę do polowań na obiekty warszawskie. No i świadectwo możliwości dalekich obserwacji na nizinach.

Wszystkie zdjęcia robione dziś rano około 7.00. Większość z przyłożenia aparatu do okularu w Skyluxie. A więc projekcja afokalna. Zimno było i czasu nie miałem i dlatego wszystko robione przez szybę.

Pierwsze zdjęcie to panorama Torunia z mojego balkonu. Aparat bez teleskopu. Trzy zdjęcia złożone w Autostitch.

Czerwonym kółkiem zaznaczone miejsce, gdzie na zdjęciach z teleskopu będzie widoczna Cementownia Kujawy (Lafarge Cement SA).

pano.jpg

 

Tu jest widok tego obiektu znaleziony w internecie (prawdopodobnie z odległości około 2-2,5 km na północ i oczywiście z poziomu gruntu):

s5000904.jpg

Adres strony z obrazkiem:

http://www.barcin.pl/gallery/img/149/s5000904.jpg

 

A tu moja wersja z mojego balkonu oddalonego o 50,46 km. Na moim zdjęciu widać coś jakby trzy kominy. Na zdjęciu powyżej, które jest robione pod kątem około 50-60 stopni w stosunku do mojego, są one ustawione w jednej linii i najwyższy zasłania pozostałe.

Kujawy.jpg

 

Identyfikację przeprowadziłem przez Google Earth. Dokładnie na tym kierunku niczego innego podobnego nie ma. A nawet nie ma ani miasta, ani jakiegokolwiek obiektu przemysłowego.

Odleglosc1.jpg

 

I na koniec jeszcze wspomniane przeze mnie maszty w Solcu Kujawskim widziane z odległości około 27,5 km. Wybaczcie słabą ostrość (zdjęcie skośne przez szybę) i winietowanie. Maszty wysokie na 330 i 289 m odpowiednio. W prawym dolnym rogu kościół św. Józefa, siedziba toruńskich redemptorystów, ze słynnym ojcem dyrektorem RM.

Maszty_w_Solcu.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Maszty radiostacji w Osiecku - ok. 30 km, dostrzegam obecnie także gołym okiem (metodą zerkania, późnym popołudniem, z 8. piętra na warszawskim Ursynowie). Oprócz warunków ważna jest wprawa, człowiek uczy sie także patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszty radiostacji w Osiecku - ok. 30 km, dostrzegam obecnie także gołym okiem (metodą zerkania, późnym popołudniem, z 8. piętra na warszawskim Ursynowie). Oprócz warunków ważna jest wprawa, człowiek uczy sie także patrzeć.

Janko masz mozliwość porobienia stamtąd zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwatorium jest wg maps.google ok. 35 km od PKiN. Widzę go stamtąd doskonale, włącznie z okolicznymi wieżowcami.

Zdradzisz gdzie to? Ewentualnie masz jakieś fotografie?

 

I tak jeszcze na marginesie. Koresponduje z osobą, która ma kontakt z osobą (standard... ;) ), która pracując na wysokich masztach w Wawie - łącznie z PKiN - kilka razy widziała już z tego ostatniego maszt na Św. Krzyżu. Dla mniej zorientowanych wygląda to tak: kliknij. >150 km. Mnie się w to nie chce wierzyć, tym bardziej, że "luneta miała powiększenie 20k razy" i "akurat nikt nie miał aparatu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdradzisz gdzie to? Ewentualnie masz jakieś fotografie?

 

I tak jeszcze na marginesie. Koresponduje z osobą, która ma kontakt z osobą (standard... ;) ), która pracując na wysokich masztach w Wawie - łącznie z PKiN - kilka razy widziała już z tego ostatniego maszt na Św. Krzyżu. Dla mniej zorientowanych wygląda to tak: kliknij. >150 km. Mnie się w to nie chce wierzyć, tym bardziej, że "luneta miała powiększenie 20k razy" i "akurat nikt nie miał aparatu".

 

Sprawdziłem bo też nie wierzyłem. Nie ma takiej opcji. Dodałem Pałacowi 200m gdzie mniej więcej może znajdować się galeria na nadajniku (dach kończy się na 187m) i Święty Krzyż nawet na siłę nie chce się pokazać. Teoria wyssana z palca, chyba że była inwersja na poziomie 150m i jakiś rekordowy syberyjski mróz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Z racji dwudniowego pobytu w Warszawie, trzeba było wybrać się w teren na DO. :) Cel: PKiN :)

 

Na razie przedstawiam dwa zdjęcia. Pierwsze przedstawia Warsaw Trade Tower (27km). Drugie oczywiście Pałac Kultury i Nauki. (28km)

 

Miejsce wykonania zdjęć - droga nr 579 Błonie - Grodzisk Mazowiecki

 

01.jpg

 

02.jpg

 

 

 

 

Na marginesie wspomnę, że z pozoru proste do wykonania obserwacje (Hey w wielu miejscach pokazuje czerwone pola), w praktyce są dość trudne ze względu na zasłaniające drzewa. Nie mniej jednak, na wieczór szykuję coś ekstra. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie wspomnę, że z pozoru proste do wykonania obserwacje (Hey w wielu miejscach pokazuje czerwone pola), w praktyce są dość trudne ze względu na zasłaniające drzewa. Nie mniej jednak, na wieczór szykuję coś ekstra. :)

Wejście smoka :) Super foty! Czekamy na ostatni akcent :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek i wtorek też byłem w Warszawie i warunki były bardzo dobre. Niestety nie miałem czasu żeby robić zdjecia, nawet aparatu nie zabrałem. Ale wydawało mi się że z wiaduktu nad "7" (zjazd do Grójca) było widać wieżowce w Warszawie (Hey pokazuje dużo czerwonych plam wokół Grójca z PKiN), natomiast maszt w Raszynie aż raził w oczy.

Znad Jeziora Zegrzyńskiego za to bardzo ładnie widać kominy warszawskich elektrowni.

 

EC Żerań:

dsc0094f.jpg

EC Kawęczyn

dsc0099j.jpg

 

Zdjecia robione z okolic Jadwisina, do kominów jest. ok. 27km.

 

W Jadwisinie jest jeszcze skarpa (102mnpm) ale wokół jest sporo drzew). Jedyne co tam się dodatkowo pojawia to komin PEC w Wyszkowie, niestety kierunek na maszt w Raszynie jest zasłonięty.

pecwyszkwcrop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcoraj wróciłem z Warszawy, z delegacji firmowej. Niestety nie zabrałem ze sobą aparatu myśląc, że nie będzie czasu na zdjęcia. Niestety się myliłem. Zasmucony brakiem sprzętu zrobiłem tylko takie zdjęcie, którego do DO nie można zaliczyć <_<

 

wawaf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Od pewnego czasu przeglądam to forum i jakże mogłem przegapić taką obserwację! :Salut:

Mieszkam w Żyrardowie i nigdy by mi do głowy nie przyszło, że z tego miasta widać Warszawkę :yahoo:

Doznałem szoku! Pokazałem te foty znajomym, którzy popadli w takie samo zdziwienie jak ja. Kiedyś obiło mi się o uszy, że z okolic Sochaczewa, ktoś wypatrzył nocą PKiN. Popukałem się tylko w głowę. Teraz wierzę, że mogło to być prawdą.

Gratulacje za superowe foto! :notworthy:

 

Muszę bardziej zagłębić się w temat :)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety brak sprzętu foto nie pozwolił na uwiecznienie tego niesamowitego widoku ale na pewno tam wrócę i jak warunki pozwolą na pewno udokumentuję

Brak fotki komplikuje nieco sprawe, ale zobaczenie budynku w warunkach nizinnych ze 120 km graniczy z cudem na miare Tatr z Dobromierza. Pierwsza sprawa to rozmiary katowe na horyzoncie, ktore nawet po zastosowaniu 500 mm obiektywu (patrz zdjecia Altusa z Pradziada) sa bardzo male, prawie niewychwytywalne przez ludzkie oko. Druga sprawa to pora dnia: tylko w nocy mozna jako tako okreslic, co z industrialu widac przy takiej odleglosci. W dzien odroznienie Pkin od zwyklego odleglego BTS to juz wyzwanie. I ostatnia sprawa to teoretyczna mozliwosc takiej obserwacji. Jak bede mial dostep do HWT, to chetnie to sprawdze, ale bardzo w to watpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu miałem okazję dokładnie przejrzeć horyzont na kierunku Warszawy z okolic Kazimierza, ze wzgórza w Parchatce z pomocą lunetki pryzmatycznej 20x60 i mimo znajomości azymutu nie dostrzegłem niczego co by przypominało PKiN (jego końcówkę) lub wyższe budowle jak np. komin EC. Kawęczyn itp. tam istniejące. Mam ten wycinek horyzontu obfotografowany przez MTO500 od kościoła w Górze Puławskiej aż do Zakładów Azotowych. Faktem jest że widzialność w tym dniu nie była nadzwyczajna, ale np. kominy E.C. Kozienice z odl 50km widać było gołym okiem. Służę okrojoną nieco panoramą horyzontu z tego miejsca na kierunku Puław i Stolicy.

puławy-panorama5.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

PKiN widziany z baszty w Kazimierzu Dln przez lornetke 20x60 w linii prostej 120 km!

 

A kiedy widziany? Bo teraz chyba baszta zamknięta jest?

 

I niech ktoś wytłumaczy mi, dość nowemu forowiczowi: co to za skrót BTS?

Edytowane przez Robertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.