Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Seeing nadal do kitu, dzisiejsze aviki powedrowaly wszystkie do kosza... Poprawilem za to obrobke z 30.06.09, ktora byla o wiele za jasna. Widac na tym zdjecie Wielka Czerwona Plame, ktora jest w porownaniu do zeszlego roku o wiele jasniejsza

 

 

Jupiter_f20_LRGB_300609.jpg

 

Pozdr.

Maciek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja cz/b z DMK-21 (ognisko gł.) jest bogatsza w detal, ale nie mialem tak dobrego seiingu, poza tym te ringi.

 

 

Powiedziałbym że ilość szczegółów jest kilkukrotnie większa! To oznacza że coś się psuje przy rgb.

Myślę że lepiej nałożyć kolor w oddzielnym sofcie (PS w okrojonej wersji jest zdaje się

dostępny free).

Ringi to efekt zbyt dużego kontrastu przy avikowaniu (planetka powinna być taka "mdła" :)

Wykonać to można zjeżdżając do rozsądnego minimum gainem i kontrastem podciągając jednocześnie

jasność.

Ilość szczegółów świadczy o bardzo dobrej kolimacji sprzętu i jakośc kamerki. Jedyne co mogę poradzić

to w kwestii obróbki - setup sprzętowy jest na pewno znakomity. Proponowałbym skorzystać od razu po obróbce

z programu zawierającgo aktywne filtry. Nie musi do być wcale MaximDL - nawet bezpłatny FITSWORK się spełni

(obrabia również jpg i bitmapy-POLECAM!!!). Wystarczą funkcje interaktyne wyostrznie

gaussa a potem wygładzanie gaussowskie. Pozwoliłem sobie na próbkę takiej obróbki w fitswork, efekt w załączniku.

Oczywiście praca nad jpg to koszmarne artefakty ale nie chodzi o efekt tylko kierunek obróbki. Przerysowałem mocno

ale to daje do myślenia jak dużo można by wyciągnąć z fotki pierwotnej bitmapy lub fita.

Pozdrawiam Leszku.

40709a_13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to filtr IR Planet Pro 742 firmy Astronomik. Jak jego nazwa mowi, otwiera sie on dopiero od 742nm, czyli w podczerwieni. W tym zakresie fal sa efekty seeingowe o wiele mniejsze niz w wizualu, czyli mozna nagrywac ostrzejsze zdjecia. Inna zaleta jest, ze ten filtr jest homofokalny z innymi filtrami Astronomik, a to bardzo prace ulatwia . Dla instrumentow od 250mm jest tez filtr bratni Astronomik Planet IR Pro 807, ale jeszcze nie mialem okazji go wyprobowac. Uzywam go przy planetach (jako L-kanal) i ksiezycu ale gorna granica jest f/20 bo polyka za duzo swiatla.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisiejszej nocy zanim przyszły chmury , ale seeing był kiepski.

 

 

Potwierdzam w okolicach wawy seeing beznadziejny. Liczyłem na pełna rejestrację tranzytu a o

godz. 2giej niebo zasnuły totalne chmury. Tak to bywa w astronomii...;)

Spróbuję obrobić jedynego avika którego zdążyłem zarejestrować ale raczej to będzie praca

mało owocna.

Astrokosmo Twoje fotki wyraźnie zyskały technicznie w obróbce. Oby tak dalej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niestety moje fotki przez małe SCT6 SE, której brakuje średnicy i ogniskowej nie porażają detalem jak zdjęcia kolegów, ale ...... to i tak moje takie pierwsze.

 

post-8089-124766074024_thumb.jpg post-8089-124766078371_thumb.jpg post-8089-124766086774_thumb.jpg

 

Stack zdjęć Jowisza z nocy 12/13.07.2009r. + cień Io w projekcji afokalnej kompaktem BENQ.

Pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam mojego Jowisza 15 07 2009 0:35 UT,seeing 7/10 Mak 203 f10,barlow 2x,philips 840,registax.Wizualnie wyglądal pięknie.

 

Dzięki Ci Artur za tą fotkę i nawet nie wiesz jak wielkie dzięki... Wczoraj wlepiałem oczy w Jowisza od 1:00 do 2:30... aż do chwili, gdy skończył mi się balkon :D Pierwszy raz trafiła mi się okazja, aby podczas opozycji latem obserwować Jowisza powerem 200x. Do tego testowałem nowo zakupione kolorki Baadera na przemian z Moon&Sky Glow. W pomarańczowym niesamowicie rysował się zawijas z chmur, który pozwoliłem sobie zaznaczyć na Twojej fotce:

 

Jowisz_15_07_2009_x.JPG

 

Bardzo chciałem potwierdzić, to co widziałem jakąś fotką z tego samego dnia... i dzięki Tobie mogę :D

W ogóle wczorajszej nocy Jowisz był niesamowity... w życiu nie widziałem takiego detalu na Jowiszu... detale głównych pasów, WCP, pociemnienia biegunowe i 2 cieńsze pasy... ha ich się nie szukało... szukało się w nich detalu :) ... Ostrość obrazu utrzymana do 240x. A co do WCP, rysowała się niesamowicie.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Iro. Mogę tylko potwierdzić,że wczorajszy Jowisz był rewelacyjny. Ja dojechałem do 300x.Też zwróciłem uwagę na ten "bąbel" podwieszony do pasa i jeszcze WCP na środku.Ostatnio głównie obserwuję i robię testy różnych teleskopów, ale przy takim widoku skusiłem się i wyciągnąłem kamerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tym co pokazują tutaj koledzy to będzie krok w tył, ale w mojej kolekcji to krok naprzód więc się pochwalę...

 

.. w zasadzie to miał być wypad po DS-y, ale ponieważ dopisało towarzystwo skończyło się na pokazie nieba dla dzieciaków i nie tylko, w trakcie gdy tak oglądaliśmy Jowisza i jego księżyce zorientowałem się, że być może będzie Io widoczne na tarczy. Jak już wszyscy się napatrzyli, szybko wyciągnąłem komputer, kamerkę i nagrałem 3x3 filmiki (co ok. 10min) po złożeniu w Registax i resize 150% wyszło cos takiego

 

post-15739-124778746948_thumb.gif

 

nagrywane 2009.07.13 ok. 3:00

 

czy ta plamka na 1 i 2 klatce to własnie Io?

 

 

Grześ

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywałem ten materiał o 3 rano i pospiesznie obrobiłem kilka "rolek" w wersji cz/b z filtrem IR-Pass. Fotka jest trochę przeostrzona, jest to suma trzech avików, jakieś 1300 klatek z użyciem barlowa 1,8x. Nie wiem co powiedzieć o warunkach, bo były zróżnicowane. Oczywiście wersja kolorowa z DBK-21 jest gorszej ostrości, ale nałożył się w trakcie gorszy stan atmosfery i nie nadaje się do pokazania. Jeśli wycisnę z reszty materiału coś sensownego to wrzucę.

suma.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda łaskawsza, więc mogłem popróbować i ja.

Fotka z filtrem IRpass. Ogniskowa 2m.

Robiłem również kolor, ale składania LRGB dopiero będę się uczył.

 

Pozdr.

 

Łdna fotka :helo:

 

Z tym składaniem jest duży problem , ponieważ Jowisz dość szybko się obraca , i żeby zrobić 3 kanały trzeba by zrobić trzy filmy w ciągu 3 minut , dłuższe czasy pokażą jeszcze większe przesunięcia pomięzy detalami na planecie , dlatego wolę robić odzielne fotki przez IR-PASS (czrno-białe) , lub IR-CUT - kolorowe .

Dlatego wybrałem kamerkę kolorową bez żadnych filtrów , jest bardziej funkcjonalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.