Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszy Jowisz w znacznie wyższym położeniu niż dla poprzedniej sesji - łącznie 980 klatek z 4000.

Avi: 12bit, 8.5 f/ps, IR pass, barlow x2.5

Seeing momentami dochodził do 5-6, niebo prawie niebieskie :)

jowisz24052009_copy.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety warunki są bardzo ciężkie. Za miesiąc będzie lepiej przynajmniej można bedzie skontrastować materiał.

W tej chwili nawet przy dobrym seeingu Jowisz jest mało stabilny zdarzają się przesunięcia obrazu o około 50% średnicy. W okularze zupełna feria barw widać mgliście 2 pasy i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok będziemy mogli już poszaleć z Jowiszem na dobre, a za dwa trzy lata, będzie jowiszowe szaleństwo równania do światowej czołówki, no prawie że. :szczerbaty:

 

Tak trzeba poczekać ale liczę też że się weźmiesz za OBECNEGO Jowisza razem z kolegami planeciarzami bo na razie tylko Astrokosmo i ja zarwaliśmy po kilka nocek :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pogoda to jutro walczę z Jowiszem , Andrzeju ładne fotki , widać że twój sprzęt ma duuuuży potencjał.

 

 

Dzięki dzięki :)

Ja poczekam z miesiąc na Jowisza na ciemniejszym niebie, jednak avikowanie o świtaniu cechuje totalny brak kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie tutaj umieścić moją wesołą twórczość z dnia dzisiejszego po godzinie 3:00 z samego rana ;)

 

najpierw oczekiwanie na Jowisza, aby raczył wyjść za horyzontu.

i w tym czasie pstryk taka o fotka.

jowcala.jpg

 

jako, że Jowisz bardzo nisko nad horyzontem, ciężko było ustawić ostrość, obraz pływał.

z każdą minutą było co raz lepiej. z biegiem czasu można było ustawić dobrze ostrość i delektować się widokiem Jowisza.

 

próbowałem to uwiecznić swoim kompaktem w projekcji okularowej.

jakość nie powala, ale to i tak cieszy.

 

zdjęcia nie oddają prawdziwego obrazu jaki w okularze widać.

jow5.jpg jowisz_ksiezyce.jpg

 

jows1.jpg jow2.jpg

 

jwoisz3.jpg jwoisz4.jpg

 

bez modyfikacji:

jowisz23.jpg

delikatnie suwaki po przesuwane:

jowisz.jpg

 

Mam nadzieje, że nikt krzyczeć za te zdjęcia nie będzie ;)

 

Pozdrawiam

Patryk

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna obróbka z ostatniej sesji filmik który pominąłem ponieważ zawierał jedynie ok 900 klatek. Był jednak na tyle dobry że niemal połowa nadawała się do stackowania. Łącznie 412 klatek. Obróbka registax, deconvolve, PS w formacie TIFF.

K3CCD_2009_05_24_0025_4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nagrywasz kolor z tym IR pass filterem?:)

 

Nie korzystam z filtrów ponieważ z tego co się zorientowałem na kilku forach wnosi to niewiele informacji.

Traktuję bw (najczęściej uzyskany z filtrem IR pass) jako kanał L a kolorki dogrywam zwykłym toucamem

(kilkadziesiąt klatek) i w PS nakładam layer wyłącznie w kolorze.

Trochę to degraduje obraz w stosunku do bw ale jest przynajmniej naturalniej.

Wg mnie szkoda czasu na zabawę w koło filtrowe szczególnie przy szybko obracającym się Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz 26 maja 2009, 04:47:48 Warszawa - Wesoła seeing 2/10 żeby nie było że sobie śpię ;)

azy=188 , wys=24* wg. AstroJawil .

 

CG5-GT , SCT 8" , DBK , Barlow 3x TeleVue , IR-Pass , Registax , Photo Filtre

 

Tak to wyglądało , 0 kontrastu - ciężka sprawa .

 

e397d8c36f07e1a2.jpg

 

Zdecydowałem się użyć filtra IR-Pass , czy warto było - oceńcie sami

 

8fd5863569887db4.jpg

 

Jak widac po Gif-e , na koło filtrowe czasu nie ma , chociaz na wszystko jest sposób , jaki ? a no taki:

 

Wkładamy Nasakę Bino , do niej dwie kamerki , w jednej np. IR-Pass , w drugiej np. Ir-Cut , odpalamy jednocześnie i nagrywamy taki sam film.

 

Reszta to już zabawa w obróbkę i składanie .

 

Podobnie można zrobić z dwoma kolorowymi kamerkami , można wówczas np. w fotochłopie złożyć dwie fotki co powinno dać nieco lepszy wynik końcowy , pozdrowienia z centrum Wesołej czyli lasu :D śle Janusz.

Jowisz_2.gif

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto na zdjątku bez ir pass niewiele widać z filterkiem zupełnie inna fotka.

 

Jestem bardzo ciekaw jak wyglądał by Jowisz z twojego teleskopu z moją kamerką - myślę że ekstra - może się umówimy któregos ranka :D .

 

Mam prośbę jak byś mógł napisać kilka słów na temat odtwarzania obrazu planety , czyli dekonwulsji :lol: , to był bym wdzięczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. można jeszcze zrobić inaczej , potrzeba do tego 3 takich samych teleskopów , trzech takich samych kamer i 3 filtry - prostsza metoda prawda :D

 

Hehe a jaka ekonomiczna :szczerbaty:

Na upartego można by się pobawić w utlradobrych warunkach w pełne LRGB nawet mam czym tylko szkoda mi czasu

łapię kanał L i głównie koncentruję się na prawidłowym ogniskowaniu, kolor nagrywam po prostu tylko do maski koloru,

zresztą rozmywam nawet nieco efekt żeby zachować max ilość szczegółów w L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw jak wyglądał by Jowisz z twojego teleskopu z moją kamerką - myślę że ekstra - może się umówimy któregos ranka :D .

 

Mam prośbę jak byś mógł napisać kilka słów na temat odtwarzania obrazu planety , czyli dekonwulsji :lol: , to był bym wdzięczny .

 

 

Dokonwolucja to rodzaj procesu obróbki fotki a nie odtwarzania obrazu. Generalnie proces ma na celu wyłowienie z szumu informacji

pierwotnej, ale nie działa to tak jak np. stackowanie zdjęć (czyli uśrednianie danych, gdzie szum samoistnie podlega eliminacji).

Proces dekonwolucji usuwa szum harmoniczny - można to zdefiniowac jako fale w które "splótł" się sygnał wynikowy.

W zależności od rodzaju tego splotu dekonwolucja może być przeprowadzana rónymi metodami.

Definiuje się kilka parametrów (promień, twardość wyostrzenia, ilość cykli powtórzeń).

Innym pomocniczym narzędziem jest wyostrzanie gaussowskie też definiująć ilość iteracji.

To dość skomplikowany problem najlepiej poćwiczyć metodą prób i błędów na posiadanym materiale.

Można to przeprowadzić np. w Maxim DL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw jak wyglądał by Jowisz z twojego teleskopu z moją kamerką - myślę że ekstra - może się umówimy któregos ranka :D .

 

Mam prośbę jak byś mógł napisać kilka słów na temat odtwarzania obrazu planety , czyli dekonwulsji :lol: , to był bym wdzięczny .

 

 

Jestem za niech tylko Jowisz się trochę wzbije :)

 

Jesli masz ochote wrzuć mi na priva Twoją fotkę (tiff lub bitmapa) przepuszczę to przez kombajn filtrujący.

Myślę ze tam jest jeszcze masa informacji do wyciągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś już poruszał ten wątek, ale ja przynajmniej nie zauważyłem tego na forum. Chodzi mi o ciekawe zjawisko zakryciowe z udziałem Jowisza.

 

Informacje pochodzą z www.astrovision.pl :

 

"Zanim dojdzie do opozycji, w dniu 4 sierpnia dojdzie do bardzo ciekawego zjawiska z udziałem Jowisza. Olbrzym podczas swojej wędrówki po nieboskłonie napotka gwiazdę 45 Cap, której jasność wynosi 5,96m. O godzinie 00:58 Jowisz zakryje gwiazdę, natomiast odkrycie nastąpi o godzinie 02:48. Całe zjawisko upiększy zaćmienie jednego z księżyców Jowisza - Europy, która zniknie nam z oczu o godzinie 01:46."

 

4.jpg

 

Mi do tego bardzo daleko, ale czy spece od Jowisza udzielający się w tym temacie będą starali się to uwiecznić?

 

Jeszcze sporo czasu pozostało, ale może warto już wspomnieć by jak najmniej par oczu to przegapiło. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy u nas też ktoś robił takie zdjęcia ?, czy mógłby takie zrobić ktoś z szanownych użytkowników forum ? :)

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk09/o090529z.htm

Dziś podobny widok miałem w teleskopie (kiedy ostatnio Jowisz i Neptun byli tak blisko siebie , i kiedy znów będą ,nie licząc tego roku :)

o090529a1.jpg

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

ponizej mala animacja Jowisza z trojka Galileuszowych ksiezycow Europa, Ganimedes i Io. Warunki jeszcze slabe, tym bardziej ze jak na razie widocznosc na moim balkonie zaczyna sie dopiero ok. 3.30. Animacja z czternastu klatek w odstepach co 3 min., C11, DMK31.

 

Jupiter240609Animation.gif

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.