Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie teraz wróciłem z obserwacji balkonowych Jowisza. Seeing przeciętny, ale poza dwoma psami widać było pociemniea przy biegunach i jakieś pasy przy buegunie. Szczęście miałem, bo od rzu mi się trafił tranzyt Io. Sam księżyc dopiero wchodził na tarczę, ale jego cień już było widać. Ważne, że Jowisz już jest znacznie wyżej niż w zeszłym roku, więc i seeingi powinny być lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja miałem przyjemność pierwszy raz popatrzeć na Jowisza przez maka 100, dzisiaj o świcie między godziną 1.20 a 2.30. Co prawda z okna i przy slabym seeingu /Warszawa Śródmieście/ ale warto było zaczekać. Duża tarcza z wyraźnie zarysowanymi /rudymi/ pasami przy równiku oraz słabszymi bardziej wpadającymi w szarość bliźej biegunów. 4 wyraźne księżyce, po dwa na prawo i lewo od tarczy. Nie udało się zobaczyć cienia księżyców czy jakiś plam na tarczy planety.

 

W załączeniu zdjęcie kamerką SPC niemod., proszę się nie śmiać z jakości jest to pierwsza fotka kamerką przez teleskop i to robiona z oprogramowania philipsa - do tego teleskop nie ustawiony na śledzenie. W tygodniu postaram się złapać go jeszcze raz ale w chwili, kiedy będę na to lepiej przygotowany a nie jak z partyzanta dzisiejszego poranka :)Image4.jpg

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka bardzo ładna. Gratulacje.

Avikujesz bez barlowa czy to kamerka z dużym chipem?

 

Czesc Lysy,

 

dzieki! W tym wypadku nagrywalem filmy i bez barlowa i z duzym chipem (DMK31), poniewaz warunki byly niezbyt dobre i dodatkowo chcialem nagrac ksiezyce.

 

Dzisiaj rano byly warunki o niebo lepsze. Niestety wczoraj wieczorem wychylilem o pare browarkow za duzo i widac wylaczylem o 3.30 budzik. Szczescie w nieszczesciu ze obudzilem sie jednak o 4.30 i bez budzika. Wszystko bylo juz przygotowane, wiec wynioslem tylko laptop na balkon i nagralem juz w kompletnej jasnosci ranka 8 avikow. Drogie zdjecie jest z barowem (2x). Bardzo malo bylo w nim kontrastu....

 

Jupiter_klein_LRGB_300609.jpg

 

jupiter300609lrgb_2xBarlow.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są wybitne, trzeba przyznać. Moje gratulacje. Ja się leniłem przez ostatnie dwie pogodne nocki, a szkoda.

 

Dzieki za aprobate, ciesze sie ze sie Tobie podobaja. Dzisiejszym rankiem bylo nadal dobrze, moze ciut slabiej niz w wczoraj. Ale probowac warto...

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt, to co pokazujesz to 'LIGA ŚWIATOWA'.

Pozdr.

Wielkie dzieki. Musze uczciwie przyznac, ze przy tym stanie planety sam takich rezultatow nie oczekiwalem. Jak do tej pory sa to moje "Greatest Hits" :D

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku ostatnia fotka bajka :Beer:

 

Poprzeczka ustawiona na kosmicznych wysokościach :)

 

Przejrzałem jeszcze raz materiał, skorzystałem z nieco wcześniejszego avika (wszystko z 30.06) i (OMG!)

ręcznie przejrzałem 4tys klatek w registax - z czego wybrałem ok. 900.

Zmieniłem też zasadniczo obróbkę fotek korzystając z filtrów gaussa po deconv.

K3CCD_2009-06-30_0006.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Andrzeju :D

 

Ponowna obrobka sie oplacila, to drogie zdjecie jest bez porownania lepsze!

 

Dzisiaj rano byl juz niestety koniec z sielanka, seeing byl przecietny, czyli kiepski. Zaczalem wlasnie aviki obrabiac ale poprzeczka jest tak wysoko, ze na pewno nie dosiegne... ;)

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też rewelacyjne zdjęcie Andrzeju. Dorównac będzie trudno. Dzisiaj też kręciłem aviki w ognisku gł. ale dopiero wieczorem je obrobię. Nie spodziewam się tak dobrego materiału po pierwszej szybkiej obróbce.

video 09-07-04 03-20-39b.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napatrzyłem się na wasze fotki i postanowiłem sam spróbować trochę planetarnego astro-foto

 

Vesta (RAW) w ognisku SW 150/750 + Barlow 2x + registax - cudów nie ma, ale coś tam widać, chociaż w wizualu wyglądał znacznie ładniej :)

jowisz.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.