Jump to content
Sign in to follow this  
ax

Orbitalny teleskop Kepler

Recommended Posts

Wczoraj z przylądka Canaveral Rakieta Delta II wyniosła teleskop Kepler'a o godzinie 10:49 czasu EST - naszego czasu 4.49.

 

Kiedy sonda znajdzie się w przestrzeni, zostanie skierowana na orbitę okołosłoneczną, po której będzie w ślad za Ziemią obiegać Słońce w ciągu 372 i pół dnia.

Teleskop skupi się na wycinku naszej Galaktyki z kilkoma milionami gwiazd pomiędzy konstelacjami Łabędzia i Lutni.

314138main_briefing-browse.jpg

Misja zaplanowana jest na trzy i pół roku. Naukowcy nie wykluczają jednak przedłużenia jej do sześciu lat.

 

Wyposażony w lustro o średnicy 1,4 metra i kamerę o rozdzielczości 95 megapikseli (najdokładniejszą, jaka znajdzie się w przestrzeni kosmicznej) sonda Kepler będzie poszukiwała planet, które przechodzą przed swoją gwiazdą macierzystą. Układ optyczny, w który wyposażony jest teleskop, będzie w stanie zarejestrować zmiany jasności gwiazd. To niezwykle trudne zadanie, podobne do zauważenia komara w świetle błyskającego flesza. Kepler prześle na Ziemię do analizy dane dotyczące 170 tys. gwiazd. To te już wytypowane spośród ponad 4 milionów, które znajdą się w polu widzenia teleskopu.

 

Imponująca mozaika 42 chipów CCD -->

ccds_med.jpg

 

Więcej pod adresem: http://www.nasa.gov/kepler

Edited by ax
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
To niezwykle trudne zadanie, podobne do zauważenia komara w świetle błyskającego flesza

my tam już wiemy że nie takie niezwykle trudne, wystarczy odpowiednia motyka!

 

ale ja nie o tym...

w odróżnieniu od HST który za nisko lata i nie widać go z terenu naszego kraju, taki Kepler powinien być widoczny.

czy ktoś wie gdzie go szukać? im szybciej tym lepiej, bo przecież się oddala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

 

Z tego co czytałem Kepler ma się koncetrować na szukaniu planet typu ziemskiego, a te z reguły mają długie czsy obiegu wokół własnych słońc, także pierwsze konkretne analizy danych pojawią się pewnie za około 2 lata, może troche wcześniej

Edited by bamus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

Na widowiskowe zdjęcia z Keplera nie ma co liczyć. To teleskop dedykowany do fotometrii. Oprócz planet typu ziemskiego Kepler odkryje na pewno wielokrotnie więcej "gorących Jowiszów" - takie odkrycia powinny "posypać się" już po kilku miesiącach. Na planety typu ziemskiego trzeba będzie poczekać znacznie dłużej - Kepler musi zarejestrować kilka kolejnych tranzytów, aby potwierdzić odkrycie, a to trochę potrwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

celem tej misji jest robienie zdjęć gwiazd, więc z góry wiadomo że zdjęcia z Keplera będą wygladały o tak -> .

tylko że powielone sto tysięcy razy i z ogromną precyzją :)

potem NASA przeanalizuje te dane i rysownicy będą mieli pełne ręce tworząc tak zwane "artystyczne wizje" setek planet które istnienie uda się udowodnić. misja jest oczywiście przełomowa i dostarczy mnóstwa nowych informacji ale dla zwykłego konsumenta fotek to będzie tylko taki happening w rodzaju

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 sierpnia opublikowane zostały pierwsze wyniki obserwacji uzyskanych za pomocą teleskopu Kepler. Celem była rejestracja tranzytu HAT P7b - znanej już planety z układu odległego o ok. 1000 ly od Ziemi. Okazało się, że wyniki pomiarów, jeszcze przed kalibracją, dają niezwykle precyzyjne wyniki, szczególnie w porównaniu do dotychczas osiąganych. W ciągu 10 dni obserwacji udało się potwierdzić, że planeta ma atmosferę, która po dziennej stronie planety osiąga temperaturę ok. 2380 stopni Celsjusza. Co więcej, udało zarejestrować się bardzo subtelne zmiany jasności spowodowane fazami planety (podobnie, jak w przypadku Księżyca).

 

Członkowie zespołu badawczego są przekonani, dzięki uzyskanym wynikom obserwacji, że Kepler spełni założony cel i pozwoli odkryć planety wielkości Ziemi.

 

HAT P7 - to gwiazda (GSC 03547-01402) w gwiazdozbiorze Łabędzia odległa od Słońca ok. 320 pc. W roku 2008 została odkryta krążąca wokół tej gwiazdy planeta (HAT-P-7b) o masie ok. 1,8 masy Jowisza i okresie 2.204 dnia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okazało się, że wyniki pomiarów, jeszcze przed kalibracją, dają niezwykle precyzyjne wyniki, szczególnie w porównaniu do dotychczas osiąganych.

 

Trochę źle zrobione to porównanie. U góry pokazana jest krzywa z teleskopu średnicy ok. 10 cm, a nie np. 1 m. U dołu nie da się odróżnić punktów pomiarowych od krzywej teoretycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.