Jump to content
Sign in to follow this  
ax

Orbitalny teleskop Kepler

Recommended Posts

Wczoraj z przylądka Canaveral Rakieta Delta II wyniosła teleskop Kepler'a o godzinie 10:49 czasu EST - naszego czasu 4.49.

 

Kiedy sonda znajdzie się w przestrzeni, zostanie skierowana na orbitę okołosłoneczną, po której będzie w ślad za Ziemią obiegać Słońce w ciągu 372 i pół dnia.

Teleskop skupi się na wycinku naszej Galaktyki z kilkoma milionami gwiazd pomiędzy konstelacjami Łabędzia i Lutni.

314138main_briefing-browse.jpg

Misja zaplanowana jest na trzy i pół roku. Naukowcy nie wykluczają jednak przedłużenia jej do sześciu lat.

 

Wyposażony w lustro o średnicy 1,4 metra i kamerę o rozdzielczości 95 megapikseli (najdokładniejszą, jaka znajdzie się w przestrzeni kosmicznej) sonda Kepler będzie poszukiwała planet, które przechodzą przed swoją gwiazdą macierzystą. Układ optyczny, w który wyposażony jest teleskop, będzie w stanie zarejestrować zmiany jasności gwiazd. To niezwykle trudne zadanie, podobne do zauważenia komara w świetle błyskającego flesza. Kepler prześle na Ziemię do analizy dane dotyczące 170 tys. gwiazd. To te już wytypowane spośród ponad 4 milionów, które znajdą się w polu widzenia teleskopu.

 

Imponująca mozaika 42 chipów CCD -->

ccds_med.jpg

 

Więcej pod adresem: http://www.nasa.gov/kepler

Edited by ax
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
To niezwykle trudne zadanie, podobne do zauważenia komara w świetle błyskającego flesza

my tam już wiemy że nie takie niezwykle trudne, wystarczy odpowiednia motyka!

 

ale ja nie o tym...

w odróżnieniu od HST który za nisko lata i nie widać go z terenu naszego kraju, taki Kepler powinien być widoczny.

czy ktoś wie gdzie go szukać? im szybciej tym lepiej, bo przecież się oddala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

 

Z tego co czytałem Kepler ma się koncetrować na szukaniu planet typu ziemskiego, a te z reguły mają długie czsy obiegu wokół własnych słońc, także pierwsze konkretne analizy danych pojawią się pewnie za około 2 lata, może troche wcześniej

Edited by bamus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

Na widowiskowe zdjęcia z Keplera nie ma co liczyć. To teleskop dedykowany do fotometrii. Oprócz planet typu ziemskiego Kepler odkryje na pewno wielokrotnie więcej "gorących Jowiszów" - takie odkrycia powinny "posypać się" już po kilku miesiącach. Na planety typu ziemskiego trzeba będzie poczekać znacznie dłużej - Kepler musi zarejestrować kilka kolejnych tranzytów, aby potwierdzić odkrycie, a to trochę potrwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

celem tej misji jest robienie zdjęć gwiazd, więc z góry wiadomo że zdjęcia z Keplera będą wygladały o tak -> .

tylko że powielone sto tysięcy razy i z ogromną precyzją :)

potem NASA przeanalizuje te dane i rysownicy będą mieli pełne ręce tworząc tak zwane "artystyczne wizje" setek planet które istnienie uda się udowodnić. misja jest oczywiście przełomowa i dostarczy mnóstwa nowych informacji ale dla zwykłego konsumenta fotek to będzie tylko taki happening w rodzaju

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 sierpnia opublikowane zostały pierwsze wyniki obserwacji uzyskanych za pomocą teleskopu Kepler. Celem była rejestracja tranzytu HAT P7b - znanej już planety z układu odległego o ok. 1000 ly od Ziemi. Okazało się, że wyniki pomiarów, jeszcze przed kalibracją, dają niezwykle precyzyjne wyniki, szczególnie w porównaniu do dotychczas osiąganych. W ciągu 10 dni obserwacji udało się potwierdzić, że planeta ma atmosferę, która po dziennej stronie planety osiąga temperaturę ok. 2380 stopni Celsjusza. Co więcej, udało zarejestrować się bardzo subtelne zmiany jasności spowodowane fazami planety (podobnie, jak w przypadku Księżyca).

 

Członkowie zespołu badawczego są przekonani, dzięki uzyskanym wynikom obserwacji, że Kepler spełni założony cel i pozwoli odkryć planety wielkości Ziemi.

 

HAT P7 - to gwiazda (GSC 03547-01402) w gwiazdozbiorze Łabędzia odległa od Słońca ok. 320 pc. W roku 2008 została odkryta krążąca wokół tej gwiazdy planeta (HAT-P-7b) o masie ok. 1,8 masy Jowisza i okresie 2.204 dnia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okazało się, że wyniki pomiarów, jeszcze przed kalibracją, dają niezwykle precyzyjne wyniki, szczególnie w porównaniu do dotychczas osiąganych.

 

Trochę źle zrobione to porównanie. U góry pokazana jest krzywa z teleskopu średnicy ok. 10 cm, a nie np. 1 m. U dołu nie da się odróżnić punktów pomiarowych od krzywej teoretycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.