Skocz do zawartości

Stellarium 0.10.2 wydane!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów!

 

 

Bezpłatna wersja Stellarium w najnowszej wersji 0.10.2 została wydana 11 marca 2009r. i jest to program jedyny w swoim rodzaju. Jego możliwości są dość imponujące: podstawowy katalog obejmuje ponad 600 000 gwiazd. Natomiast dodatkowe katalogi zawierają ponad 210 milionów gwiazd, które można pobrać dodatkowo z Internetu za pomocą programu Stellarium. Oprócz tego opisane planetarium posiada ilustracje gwiazdozbiorów oraz gwiazdozbiory jedenastu różnych kultur, zdjęcia mgławic (pełny katalog Messiera 110 obiektów), realistyczna Droga Mleczna, bardzo realistyczna atmosfera, wschody i zachody Słońca, planety i ich księżyce. Program ma również rozbudowany zoom, kontrola upływu czasu, wielojęzyczny interfejs, tryb "rybiego oka" - widok jak na kopułach planetariów, projekcja zwierciadła sferycznego. Tryb "rybiego oka" może zachęcić bardzie ambitnych do stworzenia swojej własnej, taniej kopuły, która może posłużyć jako nasze własne planetarium Np. w domu, szkole lub placówce oświatowej.

 

Autorzy od wersji 0.10.0 całkowicie przebudowali interfejs graficzny użytkownika, rozszerzyli sterowanie klawiaturą, uaktywniono kontrolę teleskopu na montażu paralaktycznym (do obsługi wymagana jest instalacja oprogramowania ASCOMP).W dodatkowych opcjach mamy również obrazowanie siatki równikowej i azymutalnej, efekt mrugających gwiazd, efekt spadających gwiazd, symulacja zaćmień słońca, księżyca, zakrycia planet, gwiazd, dodatkowo modyfikowalne krajobrazy (teraz z panoramą sferyczną). Teksturę podłoża przygotowano perfekcyjnie: elementy na horyzoncie prezentują się realistycznie na jasnym tle zachodzącego Słońca i w nocy. Znakomicie odwzorowano atmosferę: horyzont jest jaśniejszy, gwiazdy migoczą, a rozświetlenie podczas wschodu i zachodu przyciąga wzrok gamą barw. Odpowiednio dobrane rozmiary i kolorystyka gwiazd powodują, że niebo wygląda bardzo realistycznie.

 

Wrażenie to potęgują starannie przygotowane tekstury ze zdjęciami galaktyk i mgławic, których tło płynnie zlewa się z tłem nieba generowanego przez program. Stellarium pokazuje oteksturowane planety i ich księżyce. Atrakcją są meteory, których częstotliwość pojawiania się można regulować od zjawisk sporadycznych do wręcz nienaturalnie intensywnych rojów meteorów.

 

Obsługa jest banalnie prosta, sprowadza się do operowania rolką (zoom), obracania z naciśniętym lewym przyciskiem myszy i centrowania naciśnięciem spacji. O zaznaczonym obiekcie można uzyskać podstawowe informacje: nazwa, współrzędne, odległość, jasność, numer katalogowy itp.

 

Do instalacji Stellarium najlepiej użyć dobrego komputera klasy PC lub notebooka z dobrym procesorem i dużą ilością pamięci operacyjnej RAM, dobrą kartą graficzną najlepiej z serii Nvidia G-force lub ATI Radeon z pamięcią RAM o pojemności 256 MB i z obsługą OpenGL lub DirectX. Program przy takiej konfiguracji chodzi bardzo płynnie i wydajnie, szczególnie podczas prezentacji multimedialnych. Przy mniej wydajnych komputerach program również spełnia swoją podstawową rolę ale karta graficzna musi obsługiwać funkcję OpenGL lub DirectX.

 

Stellarium jest doskonałym programem edukacyjnym z dużą bazą danych, to miła oku, efektowna forma prezentowania nieba, idealna dla osób zaczynających przygodę z astronomią lub... dla zawodowców, którzy chcą ją popularyzować.

 

Koordynatorem projektu jest: Fabien Chéreau, Twórcą: Rob Spearman, Autorem grafiki: Johan Meuris, Autorem dokumentacji: Matthew Gates, Koordynatorem projektu: Fabien Chéreau, Twórcą: Johannes Gajdosik, Programistą dla OS X: Nigel Kerr, Twórcą: Andras Mohari oraz wielu innych ze społeczności Stellarium.

 

 

 

Życzę miłych wrażeń! :rolleyes::rolleyes:

 

 

Stellarium0.10.1_PL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem, no i się doczekałem :) . Trzeba będzie przetestować ver 0.10.2 Sam na kompie mam 0.9.0 i 0.10.1 i obie działają świetnie. Ciekawe jak bardzo zmieni się jeszcze ten program, bo różnica między 0.10.1 a wcześniejszymi jest zauważalna na pierwszy rzut oka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna wersja Stellarium jest naprawde swietna. Zauwazylem ze na moim sprzecie Asus A3H (grafika:Intel Graphics Media Accelerator 900 -64 MB) działa duzo plynniej niz w wczesniejszej wersji. To jedna sprawa. Osobiscie bardzo ale to bardzo brakuje mi pewnej funkcji. Chodzi o zaznaczanie obiektu X i obiektu Y i zaby pokazywało odleglosc katowa miedzy tymi obietami. Mam nadzieje, ze kiedys pojawi sie ta funkcja. Mysle, ze byla bylby to naprawde pomocny "gadżet" w pozniejszym poszukiwaniu obiektow na niebie. Co wy na to?

 

Gdzies widzialem formularz gdize mozna by bylo "zasugerowac" autorom programu jakies dodatkowe funkcje - spostrzezenia. Gdyby ktos znal adres to poprosilbym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

 

Gdzies widzialem formularz gdize mozna by bylo "zasugerowac" autorom programu jakies dodatkowe funkcje - spostrzezenia. Gdyby ktos znal adres to poprosilbym.

 

Pozdrawiam

 

Sądzę że różne propozycje dotyczące programu Stellarium można składać tutaj:

 

http://www.stellarium.org/pl/

 

lub tutaj

 

http://sourceforge.net/tracker/?group_id=4...amp;atid=454376

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

stellarium jest ciekawym programem, ale wyświetlanie w nim komet leży. Nie dość, że trzeba kombinować by wgrać komety to jasności nijak się nie mają do rzeczywistości (skrypty nie czytają parametrów M1 i K1 komet).

 

No i nie wyglądają jak komety tylko punkciki <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Kilka dni temu ściągnąłem ten program i ogólnie jestem z niego zadowolony. Mam jednak pewien kłopot, który mnie nieźle denerwuje. Nie ma w ogóle płynnego obrazu, zacina się ciągle i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Być może mam za słabą prędkość internetu, ale w tym temacie było mówione o jakiś sterownikach. Pytanie, czy możliwym jest, że brak tych sterowników powoduje to zacinanie? Jeśli tak to skąd można ściągnąć te sterowniki.

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

 

"Predkosc internetu" nie ma tutaj nic do rzeczy. Bo po instalacji programu na dysku wszystko masz lokalnie. Odepnij sobie kabel sieciowy od neta to zobaczysz ze tak samo bedzie dzialalo.

 

Najprawdopodobniej problemem jest karta graficzna. Zobacz czy masz ja poprawnie zainstalowana, moze warto sciagnac sterowniki ze strony producenta. Interfejs w obecnej wersji jest nieco bardziej wymagajacy od poprzedniej wiec moze przycinac. Jak Ci sie uda naprawic ten blad u Ciebie to napisz jaki problem faktycznie byl.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oto taki problem z Stellarium, nie chce mi się otworzyć ani okno konfiguracji, ani pomocy, czyli jednym słowem żadna z opcji co jest po lewej stronie.

po kliknięciu pojawia się takie coś:

Nowy_obraz.jpg

 

Wie ktoś jak temu zaradzić?

grzebałem w confingach ale nic nie mogę znaleźć co by powodowało ten problem.

cała reszta działa płynie, że aż miło :)

 

Z góry dziękuje za pomoc :)

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oto taki problem z Stellarium, nie chce mi się otworzyć ani okno konfiguracji, ani pomocy, czyli jednym słowem żadna z opcji co jest po lewej stronie.

po kliknięciu pojawia się takie coś:

 

Wie ktoś jak temu zaradzić?

grzebałem w confingach ale nic nie mogę znaleźć co by powodowało ten problem.

cała reszta działa płynie, że aż miło :)

 

Z góry dziękuje za pomoc :)

 

Pozdrawiam

mlody188

 

 

Witaj!

 

Problem leży po stronie twojej karty graficznej. Rozwiązaniem jest aktualizacja sterownika, najlepiej bezpośrednio od producenta - ze strony internetowej.

 

Miałem kiedyś podobny problem z kartą graficzną ATI RADEON z serii X300 / x550 / x1050.

 

Pozdrawiam! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Problem leży po stronie twojej karty graficznej. Rozwiązaniem jest aktualizacja sterownika, najlepiej bezpośrednio od producenta - ze strony internetowej.

 

Miałem kiedyś podobny problem z kartą graficzną ATI RADEON z serii X300 / x550 / x1050.

 

Pozdrawiam! :rolleyes:

 

no właśnie sterowniki mam aktualne.

problem pojawia się po wybraniu którejkolwiek z opcji po prawej stronie.

a używam go na laptopie z kartą graficzną ati radeon hd 3470 (system: Vista 32 bitowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, musisz zainteresować się dodatkiem Mobility Modder - jest to aplikacja służąca do modyfikacji sterowników do kart "stacjonarnych" f-my ATI. Tak przygotowane sterowniki (uprzednio pobrane na stronie ATI) instalujesz w laptopie. ATI nie wspiera kart mobilnych, nie wydaje do nich upgrade'ów. Miałem dokładnie ten sam problem i po zastosowaniu tego narzędzia Stellarium w najnowszej wersji pracuje u mnie. Moja karta to ATI Mobility Radeon HD3650.

 

http://www.driverheaven.net/modtool.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam kartę Radeona HD 3470 w laptopie i identyczny problem.

Z tego co wiem ATI wydaje nowe stery pod karty 'mobilne' tyle, że w wersji dla systemu Vista dlatego właśnie trzeba ja przepuścic przez Mobility Moddera, aby zadziałały pod systemem XP.

Mi tak przygotowane sterowniki nie zawsze działają, a miałem nawet sytuację, że musiałem przywrócic obraz dysku bo system w żaden sposób nie chciał się już podnieśc.

Dlatego przed zabawą radziłbym skopiowac co ważniejsze pliki z dysku C: na inny, nie zagrożony w razie zgonu windy.

Polecam również zapoznąc się z tym tematem: Klik

 

Edit. Nie doczytałem, że posiadasz właśnie Vistę, sorry. Ale powyższy link i tak polecam odwiedzic, ładnie opisane jak używac Mobility Moddera, który mimo wszystko powinien Ci pomóc.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mrowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio zaktualizowałem swoją wersję do 0.10.2, fakt programik dużo lepiej się prezentuje od wersji 0.9. Ale pojawił się dość irytujący problem, mianowicie program nie zapamiętuje moich ustawień. Po ponownym uruchomieniu zawsze mam wersję "wyjściową" bez oznaczeń gwiazdozbiorów, ekliptyki, równika itd, itd. Jeśli chodzi o moją lokację to z tym nie ma problemu. Wchodząc do okna ustawień brak tam opcji zapisz ustawienia, chyba że jej nie widzę. Jeśli ktoś mógłby pomóc to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość trus992

Właściwie tego programu także nie mogę do końca rozgryźć.Gdy włączałem i instalowałem program wcale mi się nie zacinał a teraz włączyłem i zacina mi się jak nie wiem co.Poradźcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oto taki problem z Stellarium, nie chce mi się otworzyć ani okno konfiguracji, ani pomocy, czyli jednym słowem żadna z opcji co jest po lewej stronie.

po kliknięciu pojawia się takie coś:

Nowy_obraz.jpg

 

Wie ktoś jak temu zaradzić?

grzebałem w confingach ale nic nie mogę znaleźć co by powodowało ten problem.

cała reszta działa płynie, że aż miło :)

 

Z góry dziękuje za pomoc :)

 

Pozdrawiam

mlody188

 

Ja wiem, że to żadne rozwiązanie ale napisze;P Mnie też bardzo często się zacina się program jak chce wlączyc opcje po lewej stronie(mam wersje 10.0). Muszę go wtedy wyłączyc i jak włączam menadżera zadań to nagle wszystko wraca do normy:) więc tylko minimalizuje menadżera i wszystko gra. Dziwne nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie tego programu także nie mogę do końca rozgryźć.Gdy włączałem i instalowałem program wcale mi się nie zacinał a teraz włączyłem i zacina mi się jak nie wiem co.Poradźcie coś.

Masz wielordzeniowy procesor? Jeżeli tak, to spróbuj ustawić koligację tak, żeby Stellarium korzystało tylko z jednego rdzenia.

Żeby to zrobić klikasz prawym przyciskiem myszy na nazwę procesu w Menadżerze zadań i wybierasz "Ustaw koligację...", odznaczasz jeden z rdzeni i już. :D

 

Jeżeli to zadziała, to daj znać, napiszę jak ustawić to na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to żadne rozwiązanie ale napisze;P Mnie też bardzo często się zacina się program jak chce wlączyc opcje po lewej stronie(mam wersje 10.0). Muszę go wtedy wyłączyc i jak włączam menadżera zadań to nagle wszystko wraca do normy:) więc tylko minimalizuje menadżera i wszystko gra. Dziwne nie??

 

u mnie właśnie nic się nie zacina. wszystko płynnie chodzi. tylko lewy panel + jego opcje po włączeniu się nie wyświetlają (takie rozmazane gryzdoły wychodzą) :(. ale że na normalnym PCie wszystko gra, to sobie przeanalizowałem tamte opcje jak są rozłożone i na czuja jadę ;) jak chcę coś zmienić :szczerbaty: )

Agatek a może spróbuj zaktualizować Stellarium do 0.10.2, może to pomoże ;) btw. na jakim systemie pracujesz? i na zwykłym PC czy lapku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.