Skocz do zawartości

Stellarium 0.10.2 wydane!


Rekomendowane odpowiedzi

Rozwiązałem problem.

Była to kwestia sterowników karty graficznej. W moim laptopie Toshiba A300 - chip Intel GM965 express - sterowniki były z 2007 roku i najwyraźniej nie obsługiwały prawidłowo nowych funkcji OpenGL. Po zaktualizowaniu (nie bez walki z Vistą) wszystko chodzi pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Do Stellarium 0.10.2 napisano kilka bardzo bardzo ciekawych pluginów ktore od zawsze mi brakowało w tym programie. Oto nastepujace wtyczki.

 

1. Symulacja widoku okularu.

Zaznaczając wybrany obiekt i wciskając Ctrl+O mamy mozliwośc zasymulowania widoku jaki bedziemy mieli w okularze. Ważna sprawą jest okreslenie wartości ogniskowej okularu, ogniskowej teleskopu oraz pola widzenia okularu, dzieki czemu widok w Stellarium bedzie bardzo zbliżony do tego jaki bedziemy mieli w okularze teleskopu. Wszystkie te dane modyfikujemy w pliku module.ini

Plik ten znajduje sie w C:\Documents and Settings\UZYTKOWNIK\Dane aplikacji\Stellarium\modules\Ocular.

plugin_05.jpgplugin_07.jpg

2. Pomiar odległości kątowych.

Noooo, to jest to na co czekalem dlugo. Swietna sprawa. Bardzo pomocna przy szukaniu obiektow na niebie. Tutaj nie ma sie co rozpisywać, bo kazdy wie w jaki sposób to wykorzystac. Dodam jedynie ze domyślnie wyświetlane są wartości odległości w formacie 1d 1m 1s, jesli chcemy zeby format ten wyswietlany byl w 1° 1' 1" to w pliku module.ini musimy zmienic wartość wyrażenia angle_format_dms = true na angle_format_dms = false

Plik ten znajduje się w C:\Documents and Settings\UZYTKOWNIK\Dane aplikacji\Stellarium\modules\AngleMeasure

 

plugin_04.jpg

 

3. Kompas

Włączając tą wtyczkę automatycznie wyłączamy punkty kardynalne (NWSE) i zamiast nich pojawia się nam podziałka z kątami. Jest dużo dokładniejsza co pozwala nam lepsze wyszukiwanie obiektów na niebie.

 

plugin_08.jpg

 

4. Śledzenie ruchu satelitów.

Wtyczka ta jest na prawde miłym zaskoczeniem. Zaraz po zainstalowaniu wtyczki i uruchomieniu Stellarium program sam zaktualizuje sobie pliki TLE. Widok satelit na tle gwiazd przechodzi bardzo płynnie. Sprawdzałem z programem Orbitron, a pozniej na zywo na niebie - wszystko "chula" aż miło.

 

plugin_01.jpg plugin_02.jpg plugin_03.jpg

 

 

 

Jesli po otworzeniu pliku module.ini pojawiają się nam tzw. krzaki proponuje otworzyć go z WordPada.

 

Wszystkie te pluginy mozna sciagnac z: http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Download#Plugins

 

 

Howk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam problem z nowa wersja Stellarium 0.10.2 - wpisuje lokalizacje Bielsko-Biała i o godz. 01.18, czyli w chwili pisania tego postu, Stellarium pokazuje mi na niebie slonce, prawie w zenicie :) Zamykam program i otwieram i ciagle to samo.... Godzina dobra, lokalizacja tez, nie wiem o co chodzi... Pomocy, bo slonca teraz chyba na niebie nie ma, albo ja za malo wypilem :)

Pozdrawiam i czekam na ciekawe wyjasnienie mojego problemu...

RobertS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też po zainstalowaniu na Vistę Radeon HD3450 0.10.2 miałem problem z tym lewym panelem sterownia opcjami.

Odinstalowałem tą najnowszą wersję i zainstalowałem o jeden stopień wcześniejszą, czyli 0.10.1 i wszystko śmiga wraz z lewym paskiem..

A program wiele chyba się nie różni do najnowszej wersji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może masz źle ustawioną strefe czasową w systemie?

 

 

Witaj, dziekuje.... nigdy bym nie wpadl na to ze mam zla strefe czasowa... :) Zainstalowalem Windowsa 7 i myslalem ze sam to jakos ustawil... Dziekuje, pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś wie jak zmienić te ustawienia dla lornetki, to przyłączam się do pytania Aldebarana :rolleyes:

 

Znalazłam to, ale nie wiem jak to dostosować do lornetki:

name - nazwa okularu

afov - pole widzenia okularu

efl - ogniskowa okularu

sfl - ogniskowa naszego teleskopu

flip = h ->lustro h (horyzontalnie) v (pionowo) hv (obydwie opcje)

exit_circle - źrenica wyjściowa

Edytowane przez Urania
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosze o pomoc bo mam maly problem. Mialem Windows Vista i Stellarium dzialalo bez zarzutu, niestety ostatnio zmienilem system na XP i program bardzo wolno sie laduje a potem zacina sie tak ze w zasadzie nie da sie go uzywac :( mam karet ATI Mobility RADEON HD 2600. Przy wgrywaniu sterownikow modowalem je....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Do Stellarium 0.10.2 napisano kilka bardzo bardzo ciekawych pluginów ktore od zawsze mi brakowało w tym programie. Oto nastepujace wtyczki.

 

1. Symulacja widoku okularu.

Zaznaczając wybrany obiekt i wciskając Ctrl+O mamy mozliwośc zasymulowania widoku jaki bedziemy mieli w okularze. Ważna sprawą jest okreslenie wartości ogniskowej okularu, ogniskowej teleskopu oraz pola widzenia okularu, dzieki czemu widok w Stellarium bedzie bardzo zbliżony do tego jaki bedziemy mieli w okularze teleskopu. Wszystkie te dane modyfikujemy w pliku module.ini

Plik ten znajduje sie w C:\Documents and Settings\UZYTKOWNIK\Dane aplikacji\Stellarium\modules\Ocular.

plugin_05.jpgplugin_07.jpg

 

 

 

Jeśli ktoś wie jak zmienić te ustawienia dla lornetki, to przyłączam się do pytania Aldebarana :rolleyes:

 

Znalazłam to, ale nie wiem jak to dostosować do lornetki:

name - nazwa okularu

afov - pole widzenia okularu

efl - ogniskowa okularu

sfl - ogniskowa naszego teleskopu

flip = h ->lustro h (horyzontalnie) v (pionowo) hv (obydwie opcje)

exit_circle - źrenica wyjściowa

 

 

a ja mam dwa pytania.

 

1 - w moim Windows Vista nie ma takiej lokalizacji: C:\Documents and Settings\UZYTKOWNIK\Dane aplikacji\Stellarium\modules\Ocular . wszystkie pliki Stellarium są w Program Files. Może źle szukam, ale za nic nie mogę odnaleźć innych katalogów. W moim przypadku gdzie powinien się znajdować folder z Plug'inami?

 

2 - czy da się symulować pole widzenia obiektywu aparatu? bo z danych to jedynie posiadam ogniskową obiektywu. pole widzenia okularu, ogniskowa okularu, źrenica wyjściowa, flip - jakie wartości trzeba by wpisać?

 

pzdr

 

adam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki, znalazłem. W Viscie folder jest ukryty i znajduje się w : C:\Users\Adam\AppData\Local\stellarium

 

skopiowałem tam cały katalog ze ściągniętymi modułami i w programie przy wybranym obiekcie wciskam ctrl + o i niestety nic się nie dzieje (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

W tej wersji nie da się zmienić położenia radiantu. Może kiedyś to poprawią.

W kodzie źródłowym Stallarium, w pliku Meteor.cpp jest taka notka:

 

NOTE: Here the radiant is always along the ecliptic at the apex of the Earth's way.

In reality, individual meteor streams have varying velocity vectors and therefore radiants

which are generally not at the apex of the Earth's way, such as the Perseids shower.

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 10.2 jeśli da się na maksimum zhr to odpowiednio listopad leonidy, sierpień perseidy, grudzień geminidy także to jest wszystko poprawnie, aby zmienić radiant trzeba poszukać w folderze data w plikach ssystem i default_config, ale nie wiem czy taka opcja jest, tyle mogę doradzić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.