Skocz do zawartości

Przyciemnienie LED


Rekomendowane odpowiedzi

Znacie jakiś prosty i efektywny patent na przyciemnienie czołowej latarki z czerwonymi LED? Najlepiej jakieś niestałe rozwiązanie, tak aby można było ją rozjaśnić na koniec obserwacji, do pakowania sprzętu.

 

Najlepiej dołożyć rezystor ale:

To rozwiązanie bardziej stałe i ciężko będzie bez ingerencji w elektronikę wymyślić coś innego.

I jeszcze kilka minusów...

 

A jaką latarkę masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja bym zamontowała na przedzie dwa filtry polaryzacyjne kołowe i wzajemnie je obracała za wypustki...

Może postaram się coś tu naszkicować, jakiś prototyp mojego zamysłu, żeby było wiadomo co mam na myśli... B)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Chyba jednak prościej będzie zastosować rezystor, zwierany mikrowyłącznikiem (wtedy pełna jasność).

Ew potencjometr. Jakiej mocy są diod(a)y w tej latarence?

Ori, dwa najtańsze polary (foto) to koszt ok 60PLN, nie sądzisz, ze to zbyt kosztowna przeróbka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak prościej będzie zastosować rezystor, zwierany mikrowyłącznikiem (wtedy pełna jasność).

Ew potencjometr. Jakiej mocy są diod(a)y w tej latarence?

Ori, dwa najtańsze polary (foto) to koszt ok 60PLN, nie sądzisz, ze to zbyt kosztowna przeróbka?

 

Wiesz co, Ja tam bym zapłaciła, wszystko obkleiła taśmą klejącą i się cieszyła że działa... :ha: bo te "wynalazki" co podajecie wyżej to dla mnie kobity to jest totalnie czarna magia... :szczerbaty: .

Ech jednak co facet, to facet i żarówkę wymieni... :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech jednak co facet, to facet i żarówkę wymieni... :szczerbaty:

 

... i rezystor wlutuje :szczerbaty:;)

a co do pomysłu z plexiglas np z tic-taców to pomysł dobry o ile ta latarka nie jest Energ.... i żywcem nie ma gdzie tam tego włożyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, fajnie byłoby mieć taki dimmer-pokrętło, jak zajadę do domu to zobaczę, czy można dostać się do środka latarki. Nawet jeśli, to nie sądzę, że będzie tam za dużo miejsca na dodanie czegoś. Ja jestem zupełnie zielony w elektronice, ale czy np. dało by się wyprowadzić kabelek między baterią a diodą na zewnątrz i tam podłączyć dimmer? :icon_redface:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, fajnie byłoby mieć taki dimmer-pokrętło, jak zajadę do domu to zobaczę, czy można dostać się do środka latarki. Nawet jeśli, to nie sądzę, że będzie tam za dużo miejsca na dodanie czegoś. Ja jestem zupełnie zielony w elektronice, ale czy np. dało by się wyprowadzić kabelek między baterią a diodą na zewnątrz i tam podłączyć dimmer? :icon_redface:

 

Teoretycznie tak ale to zależy jaką masz latarkę - i czy do sterowaniem LED nie jest użyty jakiś mikroprocesor który nie zadziała jak nie będzie miał odpowiedniego zasilania.

Można coś pokombinować - wlutowując pomiędzy baterię a "układ sterowania" lub ledy.

 

Wrzuć zdjęcie latarki - tak by było widać koszyczek na baterię - może coś pokombinujemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem, że też sam na to nie wpadłem - dostałem tipa od kolesia na CN - w miejsce trzeciej bateryjki AAA wkładamy drucianą sprężynkę/drucik/spinacz - voila!

 

Człowiek nie pomyślał o najprostszym rozwiązaniu :szczerbaty:

Czerwone LED'y mają stosunkowo niskie napięcie przy których zaczynają świecić (1.6v) i pewnie 2 baterie AAA wystarczą :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już chyba najprościej, to można szybkę latarki zakleić taśmą izolacyjną, np. czerwoną :D Proste, łatwe rozwiązanie i daje się szybko efekt usunąć :lol:

 

No właśnie nie, odklejanie czegokolwiek z latarki po nocy [ paznokciami :D:blink: ] to raczej nie jest dobry pomysł, w przeciwieństwie do jakiejś prostej klapki czy nasadki na elastycznym mocowaniu -zdejmujesz lub przesuwasz jednym ruchem ręki. Czerwona taśma może za to służyć jako filtr na owej klapce :lol:

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
No właśnie nie, odklejanie czegokolwiek z latarki po nocy [ paznokciami :D:blink: ] to raczej nie jest dobry pomysł, w przeciwieństwie do jakiejś prostej klapki czy nasadki na elastycznym mocowaniu -zdejmujesz lub przesuwasz jednym ruchem ręki. Czerwona taśma może za to służyć jako filtr na owej klapce :lol:

Pozdrawiam

-J.

kawałek czerwonego balonika przymocowany gumką reeptyrką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli zasilasz kilkoma bateriami to dobrym pomysłem może być zwarcie jednego połączenia + z - między które wkładasz baterie. (Zwierasz drutem) Zmniejszasz w ten sposób SEM źródła np w przypadku zasilania 4 bateriami z 6V (bateria po 1.5V nominalnie) na 4.5V. Przez co suma sumarum mniejszy prąd przepływa przez diodę (ew. mniej diod się może zapalić - zależny od budowy latarki). No i oczywiście zakładam ze połączenie baterii jest szeregowe (spotyka się cuda z połączeniami równoległymi - wtedy nic się nie zapali - to niech będzie znakiem :P ).

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.