Skocz do zawartości

Saturny dwa


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Wczorajszej nocy postanowiłem skorzystać z dziury w chmurach i japońskich Wink czyli "jako-takich" warunków.

 

Saturn:

SCT 5" + Antares SW 7,4mm

(także barlow 1,6x)

Moon & SkyGlow

-Ołówkiem. Drobna obróbka w GIMPie

-kolorowe pastele na czarnym papierze

 

pozdrawiam

 

saturnw1.gif

 

saturnwp1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, bój się Boga... skąd Ty masz pogodę? U mnie za oknem jakieś szaleństwo huraganowe przegania chmury z kąta w kąt... Dzisiaj w przelocie widziałam promień Słońca przez całe dwie sekundy :blink: . Oby do wiosny...

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, bój się Boga... skąd Ty masz pogodę? U mnie za oknem jakieś szaleństwo huraganowe przegania chmury z kąta w kąt... Dzisiaj w przelocie widziałam promień Słońca przez całe dwie sekundy :blink: . Oby do wiosny...

 

pozdrawiam

Ori

 

potwierdzam, to samo u mnie. delikatnie w dół od trómiasta.

Kwidzyn.

iście huraganowo jest ;/

jak Ori pisze oby do wiosny.

Pozdrawiam i zazdroszcze pogody do obserwacji ;p

przyjemnie Saturn wyszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajjjjajaj. Piekna sprawa. Olo, kurcze Ty to chyba "tam u gory" masz jakies chody jesli chodzi o pogode. Jutro sie przeprowazdam do Ciebie z teleksopem.

 

Co do szkicu to na prawde swietny. Na tym kolorze widac "szczegol" na tle tarczy Saturna. Faktycznie tak to widziales? Łał

 

Howk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, bój się Boga... skąd Ty masz pogodę?

Pogodę :D Mocno powiedziane... To tylko dziury w chmurach i lekko pomarańczowe mleczko :D Poza planetami i Księżycem niewiele bym chyba wyszkicował w takich warunkach.

 

Na tym kolorze widac "szczegol" na tle tarczy Saturna. Faktycznie tak to widziales? Łał

Zależy o jaki szczegół chodzi ;) Przejście w ciemniejszy żółty, lekko pomarańczowy pas w "górnej" części planety było widoczne. Wszelkie kropki, plamki i inne dziwności są niestety niedokładnością pochodzącą od pasteli. Nie da się tego całkiem rozsmarować, a nie chciałbym też "GIMPować" zbytnio moich "dzieł" :)

 

pozdrawiam

 

P.S: Znów mam uczucie, że na moim monitorze widzę mniej, niż Wy - na swoich. Eh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pasów żadnych nie widzę! Nie załapały się?

 

Pozwolę sobie wtrącić dwa słowa, nie jestem zaawansowanym obserwatorem (na Saturna patrzyłem raptem kilka razy), ale wczoraj zauważyłem coś bardzo ciekawego. Kiedy oglądałem go o godz. 20.00, to naprawdę z okularem 7mm + barlow 2x (pow. 340x) widziałem pasy w atmosferze tej planety. Aż sam się zdziwiłem, pierścienie nie były już tylko kreseczką, ale można było zauważyć kształt taki , jak na zdjęciach (minimalne nachylenie). To było niesamowite, niestety po godz. 23.00, już nie było tak pięknie. Usadowiłem się wygodnie na krzesełku, znalazłem w szukaczu, a tu zdziwienie, nie mogłem go nawet dokładnie wyostrzyć, dziwnie pływał i drgał w okularze, o pasach nie mogło być już mowy, z resztą nie było widać już nawet części pierścienia na pow planety.Niebo jednakże wyglądało podobnie , jak o godz 20.00 (przejrzystość).

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wynika, ze seeing był, jak często bywa, niezwykle dynamiczny. Szkoda...

 

Nie wiem jak często bywa :unsure: ...mam mały staż, jeżeli tak, to rzeczywiście szkoda!!!!!!!

p.s i jak tu się bawić tą Astronomią........człowiek ogląda sobie niebo zaledwie od września zeszłego roku, a przecież załamania pogody trwają nieraz miesiącami...ehhh... -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W refraktorze 80/900 bez kłopotu Cassini. Oczywiście nie przy tak ustawionych pierscieniach!

Na pewno widać również różnice w jasności obszarów okołobiegunowych i równikowych. Czy pasy były widoczne, w tak małej aperturze, to nie pamiętam.

Kilka dni temu widziałem wyraźnie pasy w newtonie 200/1200. Całe mnóstwo pasów.

Naprawdę ciekaw jestem, jak to widzi, widział, Wimmer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, mnie chodziło o takie szczegóły, które widziałem wczoraj (zdjęcie), małym refraktorem chyba tego nie zobaczysz, nie wiem, nie znam się aż tak dobrze, aby dyskutować na forum :rolleyes:

Co o tym myślisz??

saturn.jpg

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przy tym troszkę sprostować...nie widziałem tych szczegółów tak jak na tym zdjęciu, ale zerkaniem naprawdę mogłem oglądać kształt delikatnie przechylonych pierścieni (niesamowite)!!!!

ps Proszę o wyrozumiałość...to było moje pierwsze spojrzenie na tę planetkę przez soczewkę barlowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Już jestem, już wyjaśniam :) Jak wspomniał wcześniej kolega seeing był dynamiczny. Raz lepiej, raz gorzej. Ciemnego pasa niestety nie wypatrzyłem. Zamajaczył mi jako ciemniejsze, "brudniejsze" (bardziej pomarańczowe) miejsce na planecie, które starałem się oddać na szkicu pastelowym. Z pewnością nie był to zwarty, odseparowany, rzucający się w oczy pas - dlatego, go nie naszkicowałem. Nie chcę przedobrzać. Skoro nie jestem pewien, czy on tam był, to nie warto nanosić na szkic, bo to już troszkę działanie wyobraźni ;)

Za to w lepszych momentach skupiłem wzrok na ciemnym pasie który wytyczają pierścienie na tle planety (cień?). Filtr moon & SkyGlow sporo pomógł, wyciągnął tą różnicę.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, mnie chodziło o takie szczegóły, które widziałem wczoraj (zdjęcie), małym refraktorem chyba tego nie zobaczysz, nie wiem, nie znam się aż tak dobrze, aby dyskutować na forum :rolleyes:

Co o tym myślisz??

 

Wczoraj widziałem te szparki. Pasy również. Z wyjątkiem wielkosci, było tak jak na obrazku!

Dobson 1200/200 + TV PL 8mm . Zatem, można ale wiekszą rurką.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj widziałem te szparki. Pasy również. Z wyjątkiem wielkosci, było tak jak na obrazku!

Dobson 1200/200 + TV PL 8mm . Zatem, można ale wiekszą rurką.

 

:dobrze:

 

To niesamowite, że Newtonem (20cm), można oglądać takie szczegóły...a taki był dylemat przed zakupem pierwszego teleskopu - refraktor czy reflekor :unsure: . Całe tygodnie wertowania stron www i zastanawiania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.