Skocz do zawartości

Saturny dwa


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki chłopaki!

Popadam w rutynę :D

 

P.S: Coś na tym ASODzie ostatnio się mylą. Drugi szkic był wykonany pastelami, o czym nawet napisałem w osobnych "sketch details". Oni napisali tylko szczegóły dotyczące pierwszego szkicu wykonanego ołówkiem i wrzucili moje prace do haniebnej kategorii 'digital' ;) a o pastelach nie wspomnieli. Napisałem już maila w celu wyjaśnienia tego zajścia :D Chyba maszynka, która odbiera i przegląda im pocztę pominęła 'sketch details' dla drugiego szkicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów wczoraj zostałem "obdarowany" przez naturę, niezłym seeingiem. Widok Saturna powalający, hmmm...tyle szczegółów, z okularem 7mm + 2x barlow widok wspaniały choć jeszcze nie na 100% ostry. Zauważyłem przy okazji, że planetka ta wyśmienicie się prezentuje (najładniej wczoraj), w zestawie 13mm Vixena + barlow, super!

Jeśli chodzi o szczegóły to oczywiście pasy w atmosferze, szczelinki, o których mowa była wcześniej , wyraźny kształt pierścieni oraz księżyce.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień przyniósł nie tylko wspaniałe wieści, ale i pogodę.

Być może mało widziałem w życiu, ale tak pięknego Saturna z pewnością pierwszy raz. W momentach lepszego seeingu wyraźnie było widać ciemniejszy pas nad pierścieniami, same pierścienie zaś straciły na "kreskowatości" i wyraźnie ukazały się jako bardzo spłaszczona elipsa. Momentami majaczyło także pociemnienie pod pierścieniami. A najbardziej rzucał się w oczy wyrazisty cień pierścieni na tarczy planety. Pięknie widoczne też (od lewej) Tytan, Rhea i Dione (zerkaniem).

Poniżej szkic z obserwacji - ołówek + obróbka w Photoshopie - wyczernienie tła i dodanie księżyców (położenie na podstawie szkicu)

Synta 200/1200, najkitowszy Plossl 10

 

saturn31_03_09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień przyniósł nie tylko wspaniałe wieści, ale i pogodę.

Być może mało widziałem w życiu, ale tak pięknego Saturna z pewnością pierwszy raz. W momentach lepszego seeingu wyraźnie było widać ciemniejszy pas nad pierścieniami, same pierścienie zaś straciły na "kreskowatości" i wyraźnie ukazały się jako bardzo spłaszczona elipsa. Momentami majaczyło także pociemnienie pod pierścieniami. A najbardziej rzucał się w oczy wyrazisty cień pierścieni na tarczy planety. Pięknie widoczne też (od lewej) Tytan, Rhea i Dione (zerkaniem).

Poniżej szkic z obserwacji - ołówek + obróbka w Photoshopie - wyczernienie tła i dodanie księżyców (położenie na podstawie szkicu)

Synta 200/1200, najkitowszy Plossl 10

 

saturn31_03_09.jpg

 

Ładny szkic, tym bardziej mi się podoba, że doskonale oddaje to co też i ja wczoraj widziałem. :)

Ja miałem podobny seeing, chociaz mało stabilny. Za to do ~21ej widziałem jeszcze Tethysa, ale potem zbliżył się już zbytnio do pierścieni i nie mogłem go już oddzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.