Skocz do zawartości

Który lepszy


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na oku dwa teleskopy

 

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-...sk1309eq2,5625s

 

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-...p13065eq2,5626s

 

nie stać mnie i nie bedzie stać na zakup czegoś droższego. Ogolnie to już fotografuje i składam filmy. Chcialam sie też zapytać czy do tych zabawek bede mogla wykorzystać moją lustrzanke(olympus e-420). Nie zależy mi na jakiś super zdjęciach tylko zeby w ogole dało rade je zrobić.

 

Pytanie następne: czy dobrze mi sie wydaje ze ten tańszy jest lepszy od tego droższego.

 

prosze o pomoc i zapoznanie mnie z tematem.

 

Aha i poprosiłabym, żeby odpowiedzi były pisane w miare prostym jezykiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem dokładnie jeszcze nad czym chcialabym sie skupic. Napewno bedą to planety no i jakies emki.

 

nie widziałam jeszcze nieba tak dokładnie nigdy wiec nie wiec co tam sie ciekawego kryje:)

 

Narazie mam lornetke 20x50 jakąs ruską

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Aby poznać temat zapoznaj się z Celestią:

 

http://celestia.skyscope.pl/

 

oraz czytaj forum przez jakis czas zanim się zdecysujesz na kupno jednego z tych dwóch teleskopów.

 

Oba teleskopy należą raczej do tych z niższej półki i dużo po nich nie możesz się spodziewać, szczególnie jeli chodzi o astrofotografię. Problem jest w tym, że aby fotografować nocne niebo oprócz dobrego teleskopu potrzebujesz dobry montaż, który pozdoli ci sledzić pozorny ruch nieba - tzn teleskop bedzie skierowany cały czas w jeden wybrany punkt przez dłuższy czas by umożliwić odpowiednio długie naswietlenie.Oba teleskopy mają montaż klasy eq2 a do najprostrzej fotografii potrzebowałabys miniumum eq3-2.

 

możesz sfotografować księżyc w ognisku głównym, ale dużego powiększenia nie uzyskasz. Moje zdjęcie z ogniskowej 1000 mm wyszlo tak

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=36690

 

wiekszego powiększenia nie uzyskasz robiąc zdjęcie lustrzanką

 

możesz próbować zamocować aparat z obiektywem na mocowaniu teleskopu (tzw pigy back) i teleskopu używać jako przyrządu do nacelowania i utzymywania gwiazdy w okularze (najlepiej z podswietlanym krzyżem celowniczym), ręcznie przesuwając teleskop mikroruchami.

moje zdjęcia coprawda na lepszym montarzu eq5 wyszly tak:

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=35933

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=36562

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=36689

http://img3.imageshack.us/img3/2006/300cd.jpg

 

jest to totalna amatorszczyzna, ale nadal się uczę i napewno cos lepszego da się uzyskać. Jesli takie zdjęcia nie będą cię satysfakcjonować to lepiej nie wydawaj tych pieniędzy bo do prawdziwej astrofotografii bez grubych pieniędzy nie podchodź

 

pozdrawiam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia takiej jakosci w zupełnosci by mi wystarczyły. Montaż rozumiem można wymienić bez problemu? nie trzeba nic tam wiercic ani nic w tym stylu?? Może przy jakims przyplywie gotówki kupiłabym lepszy montaż.

 

Jeśli chodzi o makustova to w tych samych cenach, są bez montażu i mają mniejszą średnice(jakieś 100mm), ale światłosłiła jest wieszka. Tylko teraz co ważniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał tańszy - do obserwacji wizualnych nie ma praktycznie różnicy który weźmiesz (różnica w okularach będzie taka, że zamiast okularu 32 mm użyjesz 23mm aby uzyskać identyczne powiększenie, czyli trochę gorzej bo ceny długoogniskowych są wyższe). Za to przy krótkoogniskowych okularach trochę lepiej (10mm zamiast 7mm, pow 90x) bo np. tanie plossle im krotsze tym gorsze w uzyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia takiej jakosci w zupełnosci by mi wystarczyły. Montaż rozumiem można wymienić bez problemu? nie trzeba nic tam wiercic ani nic w tym stylu?? Może przy jakims przyplywie gotówki kupiłabym lepszy montaż.

 

Jeśli chodzi o makustova to w tych samych cenach, są bez montażu i mają mniejszą średnice(jakieś 100mm), ale światłosłiła jest wieszka. Tylko teraz co ważniejsze?

 

 

oczywiscie mozesz wymienic montaż na lepszy w każdym momencie. Teleskop i montaż to dwie zupełnie odzielne częsci, tak więc jak przyjdzie ci gotówka to celuj w minimum eq5 z napędami, sledź forum, czasami ogłoszenia sprzedaży dosc okazjonalne sie pojawiają.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba teleskopy mają montaż klasy eq2 a do najprostrzej fotografii potrzebowałabys miniumum eq3-2.

miniumum eq3-2 !!!!!!!!!

 

Zdjęcia takiej jakosci w zupełnosci by mi wystarczyły. Montaż rozumiem można wymienić bez problemu? nie trzeba nic tam wiercic ani nic w tym stylu?? Może przy jakims przyplywie gotówki kupiłabym lepszy montaż.

Jeśli chodzi o makustova to w tych samych cenach, są bez montażu i mają mniejszą średnice(jakieś 100mm), ale światłosłiła jest wieszka. Tylko teraz co ważniejsze?

Po co kupywać EQ2, skoro później go wywalisz i bedziesz kupywał EQ3 ???

Nie lepiej od razu zainwestować odpowiednio, niż marnować pieniądze ??

Niestety, rura na EQ3 to juz ponad tysiąc złotych.

Do astrofoto podstawa to światłosilny sprzęt (f/5 - f/7 do DS-ów; f/7 - f/10 do planet) i stabilny montaż (min. to EQ3, raczej powinien być EQ5).

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz mnie nie stac na zakup lepszego montażu, a ten juz jest w zestawie. Kiedyś może bedzie mnie stac na polepszenie jakości sprzętu. Ten tańszy ma światłosiłe f7 czyli w zupełności wystarczy??

 

a tak w ogóle to jestem dziewczyną:) Agata miło mi:)

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może po prostu poczekaj trochę, pozbieraj trochę kasy i kup od razu lepszy sprzęt, bo z twoich wiadomosci wynika, że albo chcesz na siłe wydać kasę albo bardzo Ci spieszno do jakiegoś teleskopu.

 

mogłabyś się też rozejrzeć nad czymś lepszym, ale używanym, zawsze to wychodzi taniej, a sprzęt zazwyczaj jest w bdb stanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Agata :)

Zobacz sobie fotki Księżyca które zrobiłem najzwyklejszym Lidloskopem czyli Skyluxem :D + adapter do trzymania kompaktu

 

http://astro-forum.org/Forum/Ksiezyc-ze-Skyluxa-t25483.html

 

to też totalna amatorszczyzna ale i tak jestem zadowolony z rezultatów, myślałem że w ogóle nie będzie widać kraterów :), pewnie z tych Synt które podałaś będą jeszcze lepsze zdjęcia. Pozdrawiam!

PS. Na fotce tego Jowisza przy Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2 pisze że autor użył okularu Vixen LV 6 mm + Barlow 2x czyli cena znowu rośnie bo z tego co tam pisze nie ma tych akcesoriów w zestawie :)

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja do nie mam do czego uzbierac i z czego uzbierac. Teleskop ma kupowac moja mama i nie bede miała więcej i tyle. Jak zobaczy ze faktycznie korzystam z tego sprzetu to moze zdecyduje sie by go trochę podrasowac, przecież ona też bedzie pewnie z niego korzystała.

 

Zdjęcia są bardzo ładne:) Jak cos takiego uzyskam to bede z siebie dumna:)

A jakich używacie aparatów do robienia zdjęc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja do nie mam do czego uzbierac i z czego uzbierac. Teleskop ma kupowac moja mama i nie bede miała więcej i tyle. Jak zobaczy ze faktycznie korzystam z tego sprzetu to moze zdecyduje sie by go trochę podrasowac, przecież ona też bedzie pewnie z niego korzystała.

 

Zdjęcia są bardzo ładne:) Jak cos takiego uzyskam to bede z siebie dumna:)

A jakich używacie aparatów do robienia zdjęc??

 

dlatego ponownie zadaję pytanie, czy może to być coś używanego, czy lepiej żeby to był nowy sprzęt? :) bo używany to zawsze taniej, a stan zazwyczaj bdb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że mógł by byc używany. Tylko boje sie ze ktoś mnie oszuka. Przy takim sprzęcie często czegoś brakuje i trzeba dokupowac itd. Ktoś mi powie że wszystko jest, a ja sie nawet nie zorientuje ze czegoś brakuje:) Może coś byc z nim nie tak a ja bede to zwalała na brak doświadczenia. Jesli kupie teleskop z gwarancją to mam gwarancję:), że w razie czego mam sie do kogo zwrócic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że mógł by byc używany. Tylko boje sie ze ktoś mnie oszuka. Przy takim sprzęcie często czegoś brakuje i trzeba dokupowac itd. Ktoś mi powie że wszystko jest, a ja sie nawet nie zorientuje ze czegoś brakuje:) Może coś byc z nim nie tak a ja bede to zwalała na brak doświadczenia. Jesli kupie teleskop z gwarancją to mam gwarancję:), że w razie czego mam sie do kogo zwrócic.

 

masz rację to jest ryzyko.

chociaż możesz owy sprzęt odebrać osobiście, obejrzeć, jeżeli tylko będziesz mieć taką możliwość.

również możesz zwracać się z pytaniem do Nas, czy wszystko w nim jest itp.

możesz również przy finalizowaniu transakcji poprosić o wystawienie przedmiotu (z wypisanymi dodatkami) na allegro aby mieć jakieś zapewnienie.

 

ale faktycznie jest to ryzyko, że można w jakiś sposób zostać oszukanym.

znajdą się tacy co chcą za wszelką cenę zarobić aby się nie narobić... oby ich było jak najmniej.

 

sam kupiłem używaną Synte 8" przez forum.

i powiem szczerze jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pożyjemy zobaczymy mam jeszcze trochę czasu by sie zastanowic. Teraz nie chce nawet przeglądac ofert bo jak mi ktoś okazję sprzątnie sprzed nosa to sie mogę lekko zdenerwowac :D

 

Może ktoś ma jeszcze jakieś konkretne propozycje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.