Jump to content

Stereoskopowa wizualizacja KOSMOSU - Inake's 3D Space World


KrisLat
 Share

Recommended Posts

Witam!

Chciałbym zaproponować obejrzenie strony internetowej Inake's 3D - Space World.

Natrafiłem na nią na siostrzanym forum - kilka dni temu.

Temat jest ciekawy i warto by było poćwiczyć technikę oglądania tego typu zdjęć bez używania dodatkowych akcesoriów. Trzeba to zobaczyć, zdjęcia są naprawdę przepiękne.

Strona ta poświęcona jest stereoskopowej wizualizacji KOSMOSU.

Technika ta sama jak przy stereogramach.

Szczególnie przepiękne galaktyki i mgławice, powalająca V838 Monocerotis.

Od razu wchodzić pod "Others".

Pozdrawiam.

http://pro.tok2.com/~aq6a-ink/mac/usafr.htm

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Poćwiczyć oczka, poćwiczyć bo naprawdę warto. :D

Wszystkiego można się dowiedzieć najlepiej na stronie

http://stereos.com.pl/main.php

Wszystko polega na zsuwaniu obrazu. Przecież to nie jest takie trudne zauważcie, że jak patrzycie na palec np. 20 cm od oczu to w tle widać dwa obrazy i właśnie najlepiej mając w tle dwa takie obrazy stereo przybliżać i oddalać palec aż obrazy się pokryją. Z tym, że najwięcej problemu może stwarzać utrzymanie obrazów już połączonych. Później poczekać trzeba aby obraz sam się wyostrzył i to wszystko.

A jak to nie pomoże - to zostają okulary barwne czerwono-niebieskie (tzw. zdjęcia anaglifowe). Patrząc przez te okulary to już chyba wszyscy powinni widzieć ten efekt. Na tej stronie te same zdjęcia są pokazywane w trzech wersjach.

Pozdrawiam. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aha, kto nie był w IMAX'ie to niech się wybierze na jakiś film trójwymiarowy - niezapomniane wrażenia. Nie wiem czy wyświetlają jeszcze "Stacja kosmiczna -ALFA" ale można sprawdzić w internecie bo mają swoją stronkę.

Kina IMAX w Warszawie na Sadybie, Krakowie, chyba w Poznaniu i Gdańsku (ale nie jestem pewien Gdańska).

Naprawdę polecam.

Link to comment
Share on other sites

Miałem kiedyś książkę z anaglifani do geometrii wykreślnej ,to były dopiero wrażenia .

IMAX jednak przebija wszystko ,nawet filmu 2D jak Matrix na którym byłem w nim.To zupełnie inne wrażenie ,chociaż głównie dźwiękowe.

Ja niestety nic nie widze w obrazkach z "Inake's 3D" tak samo zawsze miałem problemy z obrazami 3D przypominającymi szum pikseli( nie pamiętam jak się one nazywają).

Link to comment
Share on other sites

Chyba chodzi Ci o "stereogramy", ale ja osobiście nie lubię wyławiania z szumu - czegoś tam i zgadywać jeszcze co to takiego.

Lubię fotografować tak aby na zdjęciu był pierwszy, drugi, trzeci plan, ciekawe struktury, także wchodzi w to makrofotografia.

Często będąc gdzieś w plenerze nie widać nic ciekawego, dopiero po obejrzeniu zdjęć w domu zauważa się plastyczność miejsca.

Link to comment
Share on other sites

Na razie zeskanowałem pojedyncze i ukażą się za dzień lub dwa w mojej galerii. Mam ich około 40 szt. ( w tym zdjęcia okolic, Śnieżnik, Martwy Las, droga do Goworowa) większość to stereo. Jednak ukażą się troszkę później, nie mam ostatnio zbyt dużo wolnego czasu.

Ale jak widzę te stereo nie cieszą się zbytnim powodzeniem. :(

P.S.

Ale naprawdę z tymi galeriami to był wspaniały pomysł.

Już tam widzę perełki, galeria rozwija się i kształtuje. :wink:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Piękne zdjęcia. Oczy mnie już bolą od oglądania. Obejrzałem wszystkie, ale tylko wybrane w powiększeniu.

Dzięki za temat i za jego odświeżenie. Nie widziałem tych zdjęć wcześniej. A swoją drogą ciekawe jak się robi takie zdjęcia, żeby miały znamiona prawdopodobnego kształtu w przestrzeni. Szczególnie silne wrażenie na mnie robią mgławice planetarne. Niesamowite są te wzajemnie przenikające się bąble.

Pozdrawiam

Piotr

Edited by Lampka
Link to comment
Share on other sites

W imaxie wrażenia sa niesamowite nie tylko ze względu na 3-wymiarowy obraz i dźwięk ze wszystkich stron ale również ze wzgledu na wielkość ekranu: ma 18m wysokosci, tyle co 6-cio pietrowy dom! Wszystko dzieje się wokół ciebie, czasem wręcz tuż przed twarzą, że aż trzeba się odsunąc aby czymś nie dostać.

 

Takie przynajmniej jest wrażenie.

Edited by Mizar
Link to comment
Share on other sites

Piękne zdjęcia. Oczy mnie już bolą od oglądania. Obejrzałem wszystkie, ale tylko wybrane w powiększeniu.

Dzięki za temat i za jego odświeżenie. Nie widziałem tych zdjęć wcześniej. A swoją drogą ciekawe jak się robi takie zdjęcia, żeby miały znamiona prawdopodobnego kształtu w przestrzeni. Szczególnie silne wrażenie na mnie robią mgławice planetarne. Niesamowite są te wzajemnie przenikające się bąble.

Pozdrawiam

Piotr

 

Co do fotografii stereoskopowej to aby uzyskać efekt przestrzenny np. konstelacji Oriona należy zdobyć odległości poszczególnych gwiazd, i można to na oko zrobić tzn. jeżeli chcesz mieć gwiazdę bliżej siebie to należy ją przesunąć w prawo na zdjęciu jeżeli chcesz aby była ona dalej niż obrazek czyli w takim zagłębieniu to należy ją przesunąć w lewo taka jest filozofia tych obrazków 3D.

 

Oglądałem tamtą stronę z tymi 3D jest bardzo fajna ale można by jeszcze lepiej to zrobić po prostu więcej gwiazd poprzesuwać wtedy to już byłby odlot :notworthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.