Skocz do zawartości

Stereoskopowa wizualizacja KOSMOSU - Inake's 3D Space World


KrisLat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym zaproponować obejrzenie strony internetowej Inake's 3D - Space World.

Natrafiłem na nią na siostrzanym forum - kilka dni temu.

Temat jest ciekawy i warto by było poćwiczyć technikę oglądania tego typu zdjęć bez używania dodatkowych akcesoriów. Trzeba to zobaczyć, zdjęcia są naprawdę przepiękne.

Strona ta poświęcona jest stereoskopowej wizualizacji KOSMOSU.

Technika ta sama jak przy stereogramach.

Szczególnie przepiękne galaktyki i mgławice, powalająca V838 Monocerotis.

Od razu wchodzić pod "Others".

Pozdrawiam.

http://pro.tok2.com/~aq6a-ink/mac/usafr.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Poćwiczyć oczka, poćwiczyć bo naprawdę warto. :D

Wszystkiego można się dowiedzieć najlepiej na stronie

http://stereos.com.pl/main.php

Wszystko polega na zsuwaniu obrazu. Przecież to nie jest takie trudne zauważcie, że jak patrzycie na palec np. 20 cm od oczu to w tle widać dwa obrazy i właśnie najlepiej mając w tle dwa takie obrazy stereo przybliżać i oddalać palec aż obrazy się pokryją. Z tym, że najwięcej problemu może stwarzać utrzymanie obrazów już połączonych. Później poczekać trzeba aby obraz sam się wyostrzył i to wszystko.

A jak to nie pomoże - to zostają okulary barwne czerwono-niebieskie (tzw. zdjęcia anaglifowe). Patrząc przez te okulary to już chyba wszyscy powinni widzieć ten efekt. Na tej stronie te same zdjęcia są pokazywane w trzech wersjach.

Pozdrawiam. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, kto nie był w IMAX'ie to niech się wybierze na jakiś film trójwymiarowy - niezapomniane wrażenia. Nie wiem czy wyświetlają jeszcze "Stacja kosmiczna -ALFA" ale można sprawdzić w internecie bo mają swoją stronkę.

Kina IMAX w Warszawie na Sadybie, Krakowie, chyba w Poznaniu i Gdańsku (ale nie jestem pewien Gdańska).

Naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś książkę z anaglifani do geometrii wykreślnej ,to były dopiero wrażenia .

IMAX jednak przebija wszystko ,nawet filmu 2D jak Matrix na którym byłem w nim.To zupełnie inne wrażenie ,chociaż głównie dźwiękowe.

Ja niestety nic nie widze w obrazkach z "Inake's 3D" tak samo zawsze miałem problemy z obrazami 3D przypominającymi szum pikseli( nie pamiętam jak się one nazywają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi Ci o "stereogramy", ale ja osobiście nie lubię wyławiania z szumu - czegoś tam i zgadywać jeszcze co to takiego.

Lubię fotografować tak aby na zdjęciu był pierwszy, drugi, trzeci plan, ciekawe struktury, także wchodzi w to makrofotografia.

Często będąc gdzieś w plenerze nie widać nic ciekawego, dopiero po obejrzeniu zdjęć w domu zauważa się plastyczność miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zeskanowałem pojedyncze i ukażą się za dzień lub dwa w mojej galerii. Mam ich około 40 szt. ( w tym zdjęcia okolic, Śnieżnik, Martwy Las, droga do Goworowa) większość to stereo. Jednak ukażą się troszkę później, nie mam ostatnio zbyt dużo wolnego czasu.

Ale jak widzę te stereo nie cieszą się zbytnim powodzeniem. :(

P.S.

Ale naprawdę z tymi galeriami to był wspaniały pomysł.

Już tam widzę perełki, galeria rozwija się i kształtuje. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Piękne zdjęcia. Oczy mnie już bolą od oglądania. Obejrzałem wszystkie, ale tylko wybrane w powiększeniu.

Dzięki za temat i za jego odświeżenie. Nie widziałem tych zdjęć wcześniej. A swoją drogą ciekawe jak się robi takie zdjęcia, żeby miały znamiona prawdopodobnego kształtu w przestrzeni. Szczególnie silne wrażenie na mnie robią mgławice planetarne. Niesamowite są te wzajemnie przenikające się bąble.

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imaxie wrażenia sa niesamowite nie tylko ze względu na 3-wymiarowy obraz i dźwięk ze wszystkich stron ale również ze wzgledu na wielkość ekranu: ma 18m wysokosci, tyle co 6-cio pietrowy dom! Wszystko dzieje się wokół ciebie, czasem wręcz tuż przed twarzą, że aż trzeba się odsunąc aby czymś nie dostać.

 

Takie przynajmniej jest wrażenie.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia. Oczy mnie już bolą od oglądania. Obejrzałem wszystkie, ale tylko wybrane w powiększeniu.

Dzięki za temat i za jego odświeżenie. Nie widziałem tych zdjęć wcześniej. A swoją drogą ciekawe jak się robi takie zdjęcia, żeby miały znamiona prawdopodobnego kształtu w przestrzeni. Szczególnie silne wrażenie na mnie robią mgławice planetarne. Niesamowite są te wzajemnie przenikające się bąble.

Pozdrawiam

Piotr

 

Co do fotografii stereoskopowej to aby uzyskać efekt przestrzenny np. konstelacji Oriona należy zdobyć odległości poszczególnych gwiazd, i można to na oko zrobić tzn. jeżeli chcesz mieć gwiazdę bliżej siebie to należy ją przesunąć w prawo na zdjęciu jeżeli chcesz aby była ona dalej niż obrazek czyli w takim zagłębieniu to należy ją przesunąć w lewo taka jest filozofia tych obrazków 3D.

 

Oglądałem tamtą stronę z tymi 3D jest bardzo fajna ale można by jeszcze lepiej to zrobić po prostu więcej gwiazd poprzesuwać wtedy to już byłby odlot :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.