Skocz do zawartości

Justowanie teleskopu


Krzysztof_TG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam pytanie, czy ma jakiś zauważalny wpływ na optykę reflektorów zjawisko rozszeżalności cieplnej materiałów. Nie chodzi mi o szkło lustra które ma się wychłodzić dla poprawienia obrazu, ale o śruby ustawiające te lustro. Np. justowanie wykonane w temperaturze 18 stopni, a obserwacja nieba przy - 10.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie 3 śruby regulacyjne są z tego samego materiału to kurczą się i rozszerzją razem symetrycznie nie zmieniając pozycji lusterka 8)

Za to ze zmianą długości tubusa występuje zjawisko płynięcia ogniska wraz z temperaturą otoczenia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Wcześniejsze pytanie zadałem bo chciałbym wiedzieć czy istnieją rozwiązania które automatycznie korygują odchyłki związane z różnymi warunkami panującymi przy obserwacjach i czy mają one sens jeżeli odchyłki lustra są zbyt małe aby mogły mieć wpływ na obserwacje.

 

ps. jeżeli ktoś z czytających to forum widział podobne pytanie na forum Astronomia.pl, to nie jest to plagiat tylko próba otrzymania odpowiedzi od fachowców odwiedzających to forum którzy mają budowę teleskopów w małym palcu.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W topowych modelach teleskopów naprawdę z górnej półki robi się specjalne elektroniczne lub mechaniczne kompensatory odległosci luster np w specjalizowanych do Astrofoto Cassegrainach RC gdzie do składania ekspozycji musi być zachowana ta sama skala obrazu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można by było wykorzystać do kompensacji np. dostępne na rynku piezoelektryki, przy założeniu że są one powtarzalne (chodzi o takie same rozszeżenie 2 elemętów, przy tych samych wartościach prądu, chociaż przy odpowiednim sterowniku różnice można by było skompesować). Oczywiści jest problem bazy na której te elementy musiały by być umocowane.

 

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też niestety nie jestem elektronikiem i dlatego chciałbym zweryfikować swój pomysł. Zawodowo mam do czynienia z elementami automatyki i sterownik to tego typu układu regulacji jest do wykonania (kupienia) i koszt niepowinien przekroczyć 400 - 500 zł (być może jeszcze mniej). Dla osób dążących do uzyskania idealnego obrazu z leleskopu jest to kwota do wydania. Ja sam nie posiadam teleskopu i nie moge wykonać prototypu takiego układu ale może ktoś spróbuje. W razie czego służę pomocą.

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli oceniamy poprawę jakości obrazu w stosunku do nakładów to lepiej przeznaczyć te pieniądze na lepszy okular niż wprowadzać kroektory zjawisk mających minimalny wpływ na to co widzimy. Cały problem trzeba raczej traktować jako egzotyczną ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już masz ten okular a chciałbyś jeszcze poprawić obraz? java script:emoticon(':shock:') A ponadto jak już wspomniał Janusz P. w profesjonalnych urządzeniach stosuje się układy kompensujące, w jakimś celu są tam stosowane.

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - powiedzmy sobie szczerze, ze efekt "plyniecia" ogniska, jest problemem tylko przy astrofoto i to tylko dlugoczasowym. Dlatego takie patenty mozna spotka w drogich astrografach - np. R-C.

 

Ja np. zauwazylem, ze na mrozie moj wyciag dostaje wiekszych luzow :P . Kwestie samej kolimacji sprawdzalem laserem i nie zauwazylem jakiejs roznicy - choc i mnie to pytanie meczylo.

 

Take wiec kase inwestowac w lepszy okular, podgrzewacze do okularow, tylka i innych czesci ludzko-teleskopowych, oraz na pewno w system aktywnego chlodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już masz ten okular a chciałbyś jeszcze poprawić obraz? jA ponadto jak już wspomniał Janusz P. w profesjonalnych urządzeniach stosuje się układy kompensujące, w jakimś celu są tam stosowane.  

pozdro

 

W profesjonalnych jak zuważył Janusz, jak optyka kosztuje 10000Euro i okulary 1000Euro to pewnie jest blisko ideału i wtedy można dalej walczyć i wprowadzać korekty położenia lustra w zależności od temp. otoczenia itd. Ale na pewno nie załatwisz tematu za 500pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się chce to można pokombinować z zakupem teleskopów i wziąć rurę jako obiektów do aparatu fotograficznego o ogniskowej np 1200! - ja tak kupiłek Syntę, a jako że fotografią zajmuję sie również i grafiką poleciała w koszty! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.