Skocz do zawartości

co to za teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ten kto go wystawia dał ciut za mało informacji !

Powiększenie moim zdaniem jest najmniej ważne, to OptiSan czyli dolna półka co pokazuje cena , ale przydała by się średnica (na oko 114mm ) no i ogniskowa oraz czy okulary 1,25" , byle nie 0,9" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, bo to pewnie stary wariant Optisana 114/900. Kiepska jakość podobno, dużo ważnych elementów z plastiku. Dawnie sprzedawane egzemplarze miały b. kiepskie okulary typu Huyghensa i Ramsdena, teraz dystrybutor daje ponoć Plossle. Ludzie narzekali też na kiepski montaż i statyw, tutaj akurat jest drewniany, więc może byc stabilniejszy. Pytanie, jak sztywna jest głowica tego statywu. Wreszcie, to mały teleskop. Spróbuj oszczędzić na coś większego, np. 150mm - ja sam mam 130mm i pewnie kiedyś kupię większy. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem na tymże forum (i innych), chyba całkowicie trzeba zezłomować teleskopy z dolnej półki starsze niż 2-3 lata.  Postęp technologiczny jest zauważalny również w tej dziedzinie.  Negatywne komentarze dot. Optisanów, Universałów i innych Low Endowych urządzeń głównie odnoszą się do starszych modeli i mówią o rozwiązaniach, których już te firmy aktualnie nie stosują.  

Myślę, że nowym Optisanom - choć ciągle Low Endowe - to można dać jakąś szansę, co do staroci, to chyba bym raczej nie ryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś to ustrojstwo. Udało mi się go sprzedać za 500 PLN.

 

Najgorszy i najmiej udany jest wyciąg okularowy. Mój był poprostu niecentryczny i zakleszczał w połowie zasięgu okular. Z ploslami Optisan 114/900 dawał w sumie niezłe obrazy ale do jakiś 100x potem ani montaż ani optyka nie dawała już sobie rady.

 

Z oryginalnymi Huyghens'ami i Ramsdenem było naprawde do bani. W komplecie był 20 mm a potem 6mm i 4 mm. Przeskok powiększeń między 45x a 150 i 225. Barlow 2x był poprostu jednosoczewkowym plastikowym g....wnem. Wyobrażacie sobie obrazy przez coś takiego. Pozostawiam bez komentaża.

 

Za 500 PLN można mieć dobrą lornetke, albo zabawkowy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Proponuje kupić sobie MTO i kawałek złączki okularowej i jest sprzęt dużo lepszy

a ten z allegro to jak bym dostał za darmo to zrobiłbym 2 budki dla sikorek  ;D wprawdzie musiał bym się troszkę narobić ;D ;D ;D

 

pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziu, nie ma czegoś takiego jak 80mm refraktor Tala! Jest tylko tal 100R i 100RS, ale mają 100mm. Chyba jedyny refraktor o srednicy 80mm dostepny w polsce to jakiś Bresser...

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem napisać, że się za powyższe stwierdzenie obrazi Janusz P., ale profilaktyczie sprawdziłem jego stronę i zauważyłem, że wyrzucił z oferty swoje dwa refraktory 100 mm i 80 mm zostawiając tylko podglądarkę sąsiadek - Altaira (50/550).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie:

http://www.gielda.teleskopy.pl/list.php?ka...skop&l=sprzedam

A oto jest:

PILNIE Sprzedam REFRAKTOR 80mm Refraktor TAL80 Sprzedam refraktor 80mm ogniskowa 800mm , szukacz z zmiennymi okularami , montaz prarlaktyczny na drewnianym statywie , trzy okulary .Cena do uzgodnienia ( okolo 800z³)lub zamieni 603-23-25-68 lub 022-614-31-33 po 17 dluczka@wp.pl 16.11.2002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Znalazłem również parę innych teleskopów proszę o ich ocenę:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=12014221

Teleskop SKYVIEW D=50 m/m , F=300 m/m. Made in Japan. Orginalne pudełko.zadbany

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=11910270

DANE TECHNICZNE

 

System optyczny : Refraktor

Montaż : Azymutalny

Obiektyw

Średnica 65 mm

Ogniskowa 400 mm

Okulary

Typ / ogniskowa Powiększenie

Uniwersał / 12,5 mm 30x

Uniwersał / 5 mm  80x

Wymiary i masa

Długość tubusa 400 mm

Szerokość tubusa 80 mm

Statyw

Statyw metalowy, pionowy jednonożny

Cena

1.390,00 PLN cena producenta u mnie 460 zł

Gwarancja : 10 lat

 

 

Bardzo niewiele używana stan bardzo dobry

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=11942961

 

 

Luneta ZRT 457 w standardowym wyposażeniu posiada statyw na trójnogu z wysięgnikiem. Zmiana powiększenia 30 lub 60 za pomocą przekręcanej soczewki. Luneta ta znajduje zastosowanie między innymi na strzelnicy, a także cieszy się dużym powodzeniem wśród myśliwych. ZRT 457 posiada celownik. Produkcja rosyjska, w komplecie także futerał. Sprzęt nowy.Tel./0 prefix 87/643 4690 lub kom.0501 703 125  

Jestem ciekaw którą byście mi polecili. Napewno zaraz ktoś napisze kup lornetkę ale ja mam mało pieniędzy i interesują mnie wasze opinię o tych trzech teleskopach.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już jesteś uczulony na lornetki, to z tych trzech wymienionych przez Ciebie rurek jedynie trzecia (ZRT) jest za te pieniądze godna uwagi.

 

P.S. Piszesz, że masz mało pieniędzy. Właśnie dlatego powinieneś pomyśleć o lornetce a nie teleskopie. Godnego uwagi teleskopu poniżej 1.500 zł za cholerę nie kupisz (chyba, że jakąś mocno używaną goliznę bez żadnych akcesoriów). Lornetkę natomiast kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El_Capitano wrote:

 

"Godnego uwagi teleskopu poniżej 1.500 zł za cholerę nie kupisz (chyba, że jakąś mocno używaną goliznę bez żadnych akcesoriów). Lornetkę natomiast kupisz."

 

Święta prawda lornetke kupisz spokojnie. Celuj w 12x60 lub 20x60 najlepiej dokup jeszcze statyw. Z Allegro daj sobie spokuj aby coś tam kupić to należy dość mocno siedzieć w temacie danej branży bo rodzynki sie tam zdarzają ale tylko zdarzają. 99% rzeczy sprzedawanych przez Allegro to chłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze coś na raty z ASTROKRAKA. Powiedzmy Soligor mt 750, mt 910, rt 1000. Może któryś z nich na początek, na którym z nich wychodziły by jeszcze oprócz obserwacji dobre fotki. Musiał bym porozmawiać z panem Januszem o ratach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligory są b. dobre w tym przedziale cenowym, wiele fajnych zdjęć jest na nich robionych. Ale uwaga! Nie za bardzo da się tym robić dobre foty w ognisku głównym ( czyli po dokręceniu aparatu w miejsce okularu)! Fotki strzela się po zamontowaniu aparatu z teleobiektywem na tubusie teleskopu lub jego przeciwwadze.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem raty i chyba będzie mnie stać na MT910 ale chyba jak na początek to wystarczy. Może jak się uda to RT 1000. Który byłby lepszy dla początkującego.Czytałem że newtony trudniej obsługować.

;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Podobno refraktorem lepiej robić zdjęcia.

Czytałem że refraktor=1,5reflektor.

Jeśli to prawda to soligor RT 1000 to wypada chyba lepiej. Bo wtedy jest to newton 138mm newton. Czy dobrze rozumuje. Proszę o opinie.

Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj sie tymi zdjęciami, bo i tak przez teleskop ich nie bedziesz robił (tzn. jak sie uprzesz to bedziesz ale sam zobaczysz co z tego wyjdzie).

 

Co do soligorów to musisz wiedziec ze są one bez osprzętu! Trzeba go dokupić osobno. Teleskop bez okularu to jak telewizor bez kineskopu...

 

Musisz dokupić też minimum 1 okular, koszt ok.100-150zł. Najlepiej aby kupic okular dający ci dośc małe powiększenie (rzędu 40x-50x). Możesz kupić okular np. w Astrokraku.

 

Swoją drogą sprawa z tym przelicznikiem 1 refraktor=1,5 reflektor to też nie do końca tak.

Chodzi o to, że np. obrazy planet w lunecie 100mm i newtonie 150mm są do siebie porównywalne, ale jasność mgławic będzie oczywiscie większa w 150mm newtonie. Tak więc nie sugeruj się tak tym przlicznikiem. A co do tego czy newtony są trudne w obsłudze to nie potwierdzam. Ale jak bym miał wybierać to wziął bym i tak tego RT1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziu, chyba nie czytasz tego co piszą ludzie. W poprzednim poście napisałem, że wybrałbym RT1000...

 

Widziałem też post, gdzie mówisz o MT-750. A to jest różnica.  MT-750 to 15cm, a RT1000 9,3 cm. Zależy do jakich obserwacji chcesz teleskop używać. Jesli do DeepsSky to MT750 a jesli do planet to RT-1000. Równiez w tym wypadku wziął bym RT1000. Jak spytasz dlaczego to powiem Ci, że ze względu na upodobania. Inni wzięli by pewnie MT750, a jeszcze inni by powiedzieli np. kupTALa. Ja bym został przy tym własnie refraktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)A czy nie uważasz że mt 750 byłby uniwersalny i do planet i do deepsky i do astrofoto. Zdaje mi się że rt 1000 do planet ok, do deepsky chyba gorzeja a astrofoto chyba tylko planet, księzyca, i co jaśniejszych obiektów. Chociaż z drugiej strony rt 1000 jest tańszy , =się prawie obrazowi widocznemu z newtona 138mm, a poza tym trzeba dokupić okular(y), przystawkę do aparatu. Więc te koszty wynoszą coraz wiecej. I żeby się nie okazało że bedzie trzeba kupic mt 910, lub Regulus na dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadeusz wrote:

 

"A czy nie uważasz że mt 750 byłby uniwersalny i do planet i do deepsky i do astrofoto."

 

Absolutnie nie (chociaż zależy to od definicji uniwersalności) w miarę uniwersalne konstrukcje do wszystkiego to teleskopy o optyce Schmidta-Cassegreina ewentualnie Newton o jasności F 1/8 jeszcze może uchodzić jak dla mnie za coś uniwesalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.