Skocz do zawartości

co to za teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Tadziu!!!!!!! Co ty sie tak uparłes z tym astrofoto??????? Po raz kolejny mówię Ci że nie będziesz do fotografowania nieba wykorzystywał teleskopu tylko jego montaż.

 

Bierz ten refraktor, Deep Sky też bedzie w nim dobrze wyglądac (F/10 to całkiem uniwersalna swiatłosiła).

W MT-750 powinieneś mieć dużą komę (czyli zamiast punktowych gwiazd - przecinki).

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, jak sam nie sprobuje to nie uwierzy!

Jezeli juz kombinowac w ognisku to w zasadzie tylko na MT800! Ale to tez wymaga doswiadczenia i wielu blon w koszu - efekt na pewno nie bedzie nawet 1/10 tego co przypuszczalnie oczekujesz. Tym bardziej, ze z twoich tekstow wniskuje, ze marzy ci sie pstrykanie DSO (obiekty glebokiego nieba). Zeby robic to w ognisku potrzebujesz sprzet co najmniej 10x drozszy! Tu daje 70% sukcesu na montarz, reszta to tuba! A dobra mechanika (niezbedna) kosztuje tyle samo co dobra optyka!

 

Kazdy poczatkujacy astrofotoamator mysli sobie, ze to tak jak w przypadku aparatu. Kupi tani, fotki bede gorsze, ale jak sie postaram - to walne super zdjecie!!! Tu tak nie jest!!! Nie zrobisz dlugich ekspozycji w ognisku tego soligora - przede wszystkim przez montaz. Wiec nie bierz w tej chwili takiego argumentu pod uwage. Nastaw sie na krotkoogniskowa fotografie na "piggibacku", czyli lustrzance zawieszonej na teleskopie, ktory wykorzystasz jako guider do prowadzenia aparatu (polecam okular z podswietlanym krzyzem). I w takiej konfiguracji kiedy nabierzesz doswiadczenia, efekty moga byc zaskakujace!

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Małek!!!

Jaka koma będzie to poczytaj i zobacz w naszym poradniku pod Newtony do astrofotografii: http://www.astrokrak.pl/poradnik.html

W teleskopie Newtona z F/5 jest ona już akceptowalna na odbitkach i w okularze też nie będzie mocno widoczna, dopiero z bardzo drogimi Naglerami czy innymi UWA możesz ją zobaczyć na brzegu pola widzenia!!!

Przelicznik refraktor/Newton x 1,5 jest jak najbardziej adekwatny z powodu strat na lustrach, poczytaj wsześniejsze posty zanim zaczniesz coś radzić innym i wprowadzać w błąd poprzez niepełną informację :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz jest dociekliwy i takie ma prawo.

Być może trzeba Tadeuszowi wyjaśnić, co zobaczy przez lunetę 65-80mm? Może spodziewa się, że więcej niż w lornetce i dlatego nie chce lornetki?

Tadeusz! El Capitano ma rację poniżej 9 cm naprawdę nie zobaczysz wiele więcej niż w lornetce.

Co do przelicznika to chyba nie do końca prawda. Zależy co kto oczekuje od obrazu.

A na uniwersalny teleskop nie licz!

 

Mam pytanie? Czy Ty patrzyłeś w ogóle przez któreś z wyżej opisanych sprzętów, czy tylko teoretyzujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, po pierwsze z tą komą to nie chodziło mi o kome na kliszy tylko ogólnie.

 

Po drugie to z tym przelicznikiem przyznaję ze zamotałem i wyraziłem sie niezbyt precyzyjnie. W kazdym razie chodziło mi o to ze te teleskopy nie bedą dawac podobnych obrazów. Co prawda prawie 10cm refraktor odpowiadałby 15cm lustrze ale akurat te dwa teleskopy róznią się oprocz srednicy rowniez swiatłosiłą. Dlatego wg mnie te "regułke" nie nalezy od razu przyjmowac tylko przyjrzec sie innym parametrom teleskopu. :)

pozdrav

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oskar wrote:

 

"Tadeusz! El Capitano ma rację poniżej 9 cm naprawdę nie zobaczysz wiele więcej niż w lornetce."

 

Będę polemizował Oskarze

 

W przypadku nawet małej lunety (obiektyw 5-6cm) mamy możliwośc wymiany okularów i w przypadku planet możemy pracować z powiększeniami nawet do 100x o czym w przypadku normalnej lornetki możemy zapomnieć.

 

 

 

http://whuyss.tripod.com/zeiss/Usuarios.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt El Capitano nawet nie sporawdzałem czy się wypowiadałeś na ten temat. Jeżeli Cie uraziłem to przepraszam nie to było moim zamiarem. Przecie pamiętam że sam masz lunetę z obiektywem 5cm.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I tu cię mamy bo zakładasz błędnie że światłosiła w newtonie jest stała a jak policzysz ze stratami na poziomie 40-45% w sumie na obu lustrach i zasłanianiu centralnym to też spada jak i jasność obrazu   :o

Geometryczna światłosiła w Soligorze MT-750 to 1/5 a fizyczna to już troche mniej a ile to sam policz to zobaczysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, ciekawi mnie dlaczego napisałes " I tu cie mamy..." ? Polujesz na mnie czy co? ;)

 

Z tymi stratami światła to nie pomyślalem, ale przeciez obiektyw refraktora tez ma jakies straty? Na jakim poziomie one są?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Mirkiem. Dysponuję refraktorem zbudowanym na bazie PZO 65/400 i jednak lornetką nie jestem w stanie zobaczyć pewnych rzeczy tak jak widzę je w tym refraktorze. Przy małych powiększeniach lornetka jest lepsza, ale jednak kiedy chcę popatrzeć sobie na planety czy Księżyc, to lornetka zostaje z tyłu. Osobiście gdybym miał wybierać zdecydowanie wybrał bym mały refraktor zamiast lornetki, ale to też trochę kwestia upodobań.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mirka (i innych):

 

Mam lunetkę nieco "szerszą", niż te Twoje szydercze "5 cm", bo aż 6,6 cm :D -  to prawie 75% więcej światła!   :)

To prawda, że powiększenia rzędu 100x nawet w takim maleństwie są OK. Nędzna jest tylko ogniskowa i zdolność rozdzielcza. No, ale tego typu sprzęcior nie służy przecież do badania muszelek na powierzchni Marsa. Ma też i swoje zalety...

 

Napisałem, że poniżej 1.500 nie dostanie się godnego uwagi teleskopu. Refraktor poniżej 9 cm może być niezależnie od światłosiły wspaniałym teleskopem, zwłaszcza na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz ja nie cytowałem El Capitano. Napisałem że El ma rację co do zasady, a dalej to już mój wywód. To był skrót myślowy wynikający z interpretacji wcześniejszych postów El Capitano. Jestem kurcze teraz w pracy to i wmawiam ludziom jakieś kity   ;) ;D

 

Za nieścisłość oczywiście bardzo przepraszam El Capitano.

 

Precyzuję. Własne zdanie raz jeszcze:

Ja nie kupiłbym teleskopu o średnicy poniżej 9cm, bo jest to średnica zbyt mała do satysfakcjonujących obrazów planet czy obserwacji słabych gwiazd zmiennych. Wyjątkowe egzemplarze z bardzo dobrą optyką będą zaś zbyt drogie dla kogoś kto dysponuje suma kilkuset złotych.

 

Zgadzam się za to z El Capitano, że trudno kupić godny uwagi  teleskop poniżej 1500 złotych. No tak to pisał. Tylko żeby Tadeusz nie spytał co to znaczy godnego uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El_Capitano wrote:

 

 

"Mam lunetkę nieco "szerszą", niż te Twoje szydercze "5 cm", bo aż 6,6 cm"

 

5cm nie było szydercze wypraszam sobie. :P 5cm lunetę na bazie szkiełka Zeissa ma Waldek za pomyłke przepraszam.

 

Co do ogniskowej to właśnie telementor jest tu rozwiązaniem wprost idealnym 63/840. Na zgniłym zachodzie można dostać tką oryginalną lunetke z montażem, że EQ-5 wysiada za 600Euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)Drogi Oskarze refraktor o który się pytałem ma 93mm(to prawie 9,5 cm) więc nie wiem o co ci chodzi z tym refraktorkiem poniżej 9cm. Na marginesie mówiąc to masz rację że tylko teoretyzuję bo przez żaden z tych teleskopów nie miałem możliwości popatrzeć. Jedyny teleskop przez który udało mi się popatrzę (trochę czasu temu to było) to był newton firmy Uniwersał 110/900mm. A lornetkę posiadam 20x60mm Canona (przywieziona ze stanów). Rozumiem że bardziej polecacie mi refraktor. Ja czytając z różnych postów nie tylko na tym forum, myślałem że im większy teleskop tym lepiej. Żeby ułatwić wam doradzanie to powiem co by mnie najbardziej interesowało na niebie. Planety(przedewszystkim Jowisz i Saturn), Księzyc, jaśniejsze gwiazdy, a i na jakąś mgławicę czasami by nie zaszkodziło popatrzeć.  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przy takich Planetarnych preferencjach twoim faworytem przy niskim budżecie powinen zostać w takim razie Soligor RT-1000 z dobrymi okularami planetarnymi :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Małek nie poluje na Ciebie bo i po co  ??? ale jak nie do końca znasz temat i nie miałeś tych teleskopów żeby mieć o nich własne zdanie to słuchaj i ucz się a nie zabieraj od razu zdania jako mentor w temacie ;););)

Straty w takim refraktorku z dobrymi warstwami są na poziomie 6 - 8 % w jego obiektywie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Janusz, ale w takim razie chyba nikt oprócz Ciebie nie mógłby sie wypowiadac na forum, bo nikt nie jest zawodowym optykiem ;)

 

Cały czas nie wiem co ja takiego powidziałem że tak sie ruszyłes. To chyba normalne, że człowiek widząc dwa zupełnie rózne teleskopy (jak RT1000 i MT750) spodziewa się zupełnie roznych obrazów. Z tego co mówisz wychodzi, że będą podobne. No mnie to jakos nie przekonuje i czekam na możliwosc sprawdzenia :)

 

Pozdrawiam serdecznie,

Małek

 

PS. Janusz, jedziesz do Jezior w maju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz jak nie patrzyłeś przez żaden teleskop, to skontaktuj się z kimś, kto w pobliżu Ciebie ma takowy i sobie popatrz na niebo, najlepiej przez kilka.

Z refraktorów (tańszych) miłabyś oprócz Soligora, jeszcze Tała 100 i Celestrona 102.  Popatrz sobie prze nie to wyrobisz sobie zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów..

pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze, szukałem małych teleskopów aby mieć swoją skalę porównawczą choć jako początkujący moje wrażenia z obserwacji w J. ; OHAJO miał małego newtonka 132/625 na małym dobbsonku chyba z Krakowa i obrazy Saturna były bardzo dobre, także przez Pccolo no i oczywiście przez moją księżycówkę 48/580 saturn dał ostry pierścień he he myślę że soligor rt 1000 napewno by nie zawiódł, wszystkie pozostałe teleskopy są tak piękne jak i drogie.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Małek na początek maja mam plany czysto obserwacyjne(po zapoznawczych w Jachrance dla odmiany) przy Bortle 1 czyli Bieszczady, zamierzam nadrobić tegoroczne braki obserwacyjne i astrofoto a co ztego wyjdzie to czas pokaże :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Janusz masz minusa u mnie ;) Szkoda że Cie nie będzie, ciekawe jaką minę by zrobili niektórzy :) heheh

 

Ale tak na poważnie, to bym sobie z Tobą pogadał, może w sierpniu...

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.