Skocz do zawartości

Nareszcie jaśniej nad Szczecinem...


Piotr B

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rano zauważyłem w końcu (po tygodniu?) czyste niebo. A więc do roboty: wystawiłem mój nowozbudowany sprzęcik do domowego obserwatorium (parapet w łazience) i jazda!. Seeing był OK, chociaż ciepłe powietrze od sąsiedniego budynku powodowało lekkie falowanie obrazu.

Akurat widoczny był Jowisz i cienki sierpik Księżyca. Na Jowiszu bez problemu ustrzeliłem dwa jego pasy i trzy księżyce (Io akurat był na tle planety). Na obydwu biegunach planety aż do wysokości "zwrotników" (terminologia ziemska) widać było w porywach ciemniejsze tło.

Księżyc ukazał mnóstwo szczegółów - rozróżniałem kratery o średnicy do 6km (faktycznie jako kratery a nie punkciki). Sam księżyc jeśli patrzyło się nieuzbrojonym okiem ukazywał się w lekkiej poświacie, czy też mgiełce, której nie widać było podczas powiększenia obrazu. Czytałem gdzieś na tym Forum, że takie zjawisko uspokaja seeing.

Wracając do Jowisza: jakich trzeba użyć powiększeń, aby zobaczyć cztery jego pasy?. Załączam obrazek z Celestii (czas ustawiłem akurat na "mijanie" się Ganimedesa i Europy), na którym widać tylko wyraźnie dwa pasy. Jeśli nie ma wyrażnych i takich dużych innych pasów, to co jest uważane za "kolejne" dwa pasy? Może ich faktycznie nie ma :?: :)

Obserwacje prowadziłem pomiędzy 4.30 a 6.00 dziś rano, a potem do roboty :? .

Pozdrawiam wszystkich astromiłośników. Piotr

jupiter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest głównie kwestia powiększeń ale wysokości Jowisza na niebie i spokoju atmosfery 8)

Co do powiększeń to przydało by sie takie aby źrenica wyjśćiowa wynosiła od 0,8 do 1,5mm czyli typowo planetarny zakres źrenic, jeśli oczywiście seeing na to pozwoli :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, nigdy nie sugeruj się, zwłaszcza przy obserwacjach planet, obrazem generowanym przez program komputerowy, bo pokazuje on w sposób uproszczony i poglądowy to, co ewentualnie można zobaczyć na powierzchni planety. Ciemne pasy i jasne strefy na Jowiszu, to układy chmur, które (podobnie jak ziemskie) ulegają ciągłym zmianom, nie uwzględnianym przez program. Dopiero widok przez teleskop ukazuje rzeczywisty obraz tarczy Jowisza w danej chwili. Wykonaj serię obserwacji, a będziesz wiedział dokładnie o co chodzi :D:D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że Saturn stawia po prostu wyższe wymagania przed obserwatorem. Jeżeli będziemy cierpliwie, systematycznie i starannie go obserwować, idąc w ślady starych mistrzów teleskopu, to jeszcze nie jednym nas zaskoczy :D:lol: . Wszystko przed nami, oby tylko pogoda się wreszcie poprawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne, ale zauwaz, ze w praktyce jest odwrotnie. Tzn. osoba "niedoswiadczona" wieloma obserwacjami pasjonuje sie Saturnem, a Jowisz jest dla niej malo ciekawy - ot kulka. To samo sie dzieje, kiedy pokazuje niebo rodzinie, znajomy itp. Saturn ich zachwyca, Jowisz w ogole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.