Skocz do zawartości

Teleskop dla poczatkujacego obserwatora.


Exterminate

Rekomendowane odpowiedzi

Budżet 450 funtów [~2250 złotych]. Zakupu chcę dokonać w UK.

Zależy mi na tym, aby można było teleskop podłączyć do komputera, tak abym mógł oglądać to co widzi teleskop na monitorze.

Chciałbym aby był także względnie dobrej jakości.

Proszę o pomoc. Dzięki szczere.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ciężko będzie pogodzić podgląd live z dobrej jakości teleskopem. Do takiego zestawu byłaby potrzebna kamerka albo inne ustrojstwo, które będzie spełniało jej funkcje. Nie orientuje się w cenach jakie są w Wielkiej Brytanii ale pogodzenie wspomnianych przez Ciebie rzeczy będzie trudne. To jest już coś w stylu astrofoto a to jest droga zabawa. Osobiście proponuję porzucenie pomysłu z kamerką i podglądem. Za to skup się na sprzęcie.

Wybór odpowiedniego teleskopu jest dość trudny. Nie napisałeś nic o tym, jakie masz warunki do obserwacji, czy zależy Ci na mobilności(jak masz samochód to problemu teoretycznie nie ma).

W sumie zanim kupisz cokolwiek, to poczytaj celestię . Jak zjedziesz na dół strony masz tam kilka polecanych artykułów: teleskop na balkon, teleskop za jak najmniej itp. poczytaj te poradniki, a wtedy będziesz wiedział mniej więcej czego chcesz i nam będzie łatwiej Ci doradzić bo udzielisz nam istotnych informacji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz gdzie mieszkasz w UK, jakie masz warunki, czy masz możliwosć wyjazdu samochodem poza miasto i na czym zależy ci bardziej - Księżyc i planety czy DS?

 

tak jak kolega wyżej wspomnial o DS Live View możesz zapomnieć, Księżyc i planety może by się cos wykombinowalo, ale to nie to samo co przez dobry okular

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym kupil sobie teleskop, a pozniej sukcesywnie go uzbrajal w takie rzeczy jak kamery i inne?

Chcialbym ogladac przede wszystkim nasz uklad sloneczny, ale i wykroczyc poza niego.

 

Warunki mam nawet dobre, kiedy nie pada, to nie jest pochmurno, niebo jest ciemne, ale jakies tsam gwiazdki widac. Mieszkam w poludniowo zachodniej Walii.

 

Ale sam teleskop ze statywem, kupie za 450 funtow? Spokojnie bede mogl autem przewozic sprzet, ale zeby nie byl tez mega wielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mieszkasz w Pd-Zach Walii to z ciemnym niebem nie powinieneś mieć problemu jak wyjedziesz za miasto.

 

Ja mam cos takiego i jestem bardzo zadowolony:

 

http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/teles...plorer-200.html (kurcze, ceny poszly ostro w górę, przed świętami kupiłem tez zestaw za 315 funtów)

 

jedyny minus to to, że zestaw jest dosyć ciężki, ale w bagażniku średnio wielkiego samochodu spokojnie się mieści. Teleskop dobry do DS (srednica lustra 20cm) i dość doby do ciał układu słonecznego (ogniskowa 1000)

 

Z lżejszych, mniejszych i tańszych opcji i lepszych do układu słonecznego (ogniskowa 1500) może to:

 

http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/skywa...patrakauto.html

 

Tak naprawdę to sam musisz trochę poczytać i sam zdecydować co chcesz, bo porad możesz dostać tyle ile użytkowników forum :) . Większość zapewnie poradzi ci kupno tego teleskopu:

 

http://www.pulsar-optical.co.uk/cat/telesc...estron/tal.html

 

bo jest to najlepszy stosunek jakości do ceny. Do samych obserwacji super, ale ja np. chciałem robic proste astrofoto a montaż tego teleskopu nie pozwala na automatyczne śledzenia ruchu nieba a do tego niezbędne jest minimum EQ5 (zakładając że w przyszlości będziesz chciał zaczac robic fotki)

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.