Skocz do zawartości

Rewelacyjna zorza na całym niebie.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Jadąc z bratem na sesję zdjęciową nie wiedziałem że jest alarm zorzowy.

Oczywiście ze zdjęc astro nic nie wyszło, po prostu nie mozna było fotografować tak było jasno. Tego sie nie da opisać. Tym razem kolory, zwłaszcza czerwone były widoczne jak na fotografi, a zorza pojwiała sie nawet 30 stopni nad południowym horyzontem. Tyle na dziś, fotki będą jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Leszku, te zorze po poludniowej stonie, to te jakby srebrzyste obłoczki poniżej Oriona, które pojawiały się w chwilach nasilenia zorzy? Czerwone poswiaty od głownej zorzy sięgały chwilami zenitu... Byłem 0.5-1 km na wschód od Was, zjechałem z głownej drogi za Krasieninem trochę dalej, bliżej kol. Osówka. Jeśli zjeżdżaliście z pola ok. 23.15-23.30 to widziałem Wasz samochód sunący przez pole... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. To było niesamowite... Kolega, zawiadomiony telefonicznie, widział to ze skraju miasta z okolic dawnego poligonu na Górkach Czechowskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna chłopaki ale była jazda, także pod Krakowem, lekkie chmurki na pn zasłaniające częściowo zieloną część przy horyzoncie i przepiękna czrerwona kurtyna z ruchomymi słupmi od wschodu do zachodu szeroka na 90 stopni i wysoka na 60 :lol:

Nieźle sobie pokurwowałem (bo wziąłem tylko cyferkę) że nie kupiłem wcześniej nasadki "Wide" do swojego CP-4500 i musialem ją mieścić w 5 kadrach po 3 przy horyzoncie i po dwa wyżej, muszę się jeszcze nauczyć jak to potem poskładać do kupy i czym ???

Największe wrażenie robiła soczysta czerwień widoczna gołym okiem oraz bardzo dynamiczny zielony wąż wijący sie przez zenit aż do Oriona.

Potem się rozpadł i pulsował szybko jako ciekawe zielone plamki na Drodze Mlecznej :lol::lol::lol:

Kurna to najładniejsza wizualnie zorza jaką widziałem z terenu Polski od 27 lat :lol::lol::lol:

 

Ps. Pierwsze fotki na żywca już w galerii 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 stopni? We Wrocławiu zorza sięgała do zenitu! A zaczynało się tak skromniutko ...

 

Oskarze, do 30 stopni ale nad południowym horyzontem, to znaczy przez całe niebo.

 

Jarku, u mnie to było powyżej Oriona, przez Byka aż po Barana, ale ja chyba obserwowałem wcześniej, tzn. około 19:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... w ślad za "brakiem słów" na określenie tego co działo się na wczorajszym niebie kilka próbek - na gorąco, bez podrasowania, inaczej mówiąc prosto z pieca. Nawet w mieście było rewelacyjnie. Poniżej przykład, kilka innych w mojej galerii. Myślę, że koledzy ze wspólnego wypadu za miasto lada chwila pochwalą się jeszcze ciekawszymi ujęciami.

zorza_12__thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:slon: :D :slon: :) :slon: :Loveit::Wave:

Po prostu szaleństwo!

Adamo, dzięki, że oddzwoniłeś! Dzięki temu jechałem właściwie na pewniaka i moja Rodzicielka nie stawiała zdecydowanego oporu, gdy pakowałem ją do auta :wink: Twój telefon zastał mnie co prawda chwilowo, hmm, bez spodni w pewnym niewielkim pomieszczeniu [stąd ten ewentualny pogłos w słuchawce] W tzw. międzyczasie usiłowałem się bezskutecznie dodzwonić do kumpli, by ich zaalarmować. W efekcie darłem się potem na polu do telefonu i udało mi się skutecznie poderwać całkiem spore grono. Parę osób podjechało pod Pryszczową górę, troche dalej od nas, a pewien kolega [ to do niego nie moglem sie dodzwonic] rzutem na taśmę pognał na Górki Czechowskie na d. poligon i tez widział, mimo, że w mieście... UU, ale jazda...

-Jarosław

P.S. W maksimum gdzieś koło 22-giej dwie boczne oscylujące czerwone poświaty prawie łączyły się u góry ze sobą, niemal w zenicie, chwilami pojawiały się [sporadycznie także pózniej] ostre promienie, niemal jak z lasera. Pośrodku znad chmur nisko nad horyzontem wyzierała jednostajna, srebrzysto-biało-niebieska poświata, ginął w niej chwilami całkowicie Wielki Wóz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

nie ma za co :D

jak dzwoniłem do Ciebie to nie spodziewałem sie że to jeszcze tak długo będzie trwało!

Już teraz wiem że zorza trwała ponad 7 godzin.

ja ją zauważyłem około 18tej i widziałem do 1:00,

czy ktoś widział dłużej? lub wcześniej zobaczył?

Ciekawie jak długo była na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem około 17:50, gdyż patrząc na dane z Internetu przewidywałem, że może wystąpić. Nie wiem, czy wcześniej można było zobaczyć, gdyż dopiero co zapadł zmierzch.

W Jarosławiu przestałem ją widzieć około 22, ale wtedy patrzyłem już z mieszkania i nie przypatrywałem się zbyt mocno, gdyż byłem już zadowolony z tego co zobaczyłem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Lublinem wlasnie gdzieś koło 22-giej [nie patrzyłem wtedy na zegarek :lol: ] albo ciut wcześniej było główne show z zorzą walącą ostro w zenit. Potem było jeszcze jedno maksimum, nieco słabsze [wtedy dotarli za miasto moi poderwani telefonem znajomi]. Tuż po 23-ciej, a może 23.30 zaczęło zdecydowanie słabnąc i zebraliśmy się do odjazdu. Widziałem jakiś samochód przedzierający się przez pola do głownej drogi, albo to byłi bracia Marcinkowie, albo Adamo.... Moi znajomi wracali niemal w tym samym momencie co ja i z kolei widzieli mojego malucha wytaczającego sie z pola na szosę. Tak więc chyba trudno powiedzieć, co u nas było po 24-tej, bo wszyscy się chyba zmyli z pola... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.