Jump to content

Rewelacyjna zorza na całym niebie.


lemarc
 Share

Recommended Posts

Jadąc z bratem na sesję zdjęciową nie wiedziałem że jest alarm zorzowy.

Oczywiście ze zdjęc astro nic nie wyszło, po prostu nie mozna było fotografować tak było jasno. Tego sie nie da opisać. Tym razem kolory, zwłaszcza czerwone były widoczne jak na fotografi, a zorza pojwiała sie nawet 30 stopni nad południowym horyzontem. Tyle na dziś, fotki będą jutro.

Link to comment
Share on other sites

Panie Leszku, te zorze po poludniowej stonie, to te jakby srebrzyste obłoczki poniżej Oriona, które pojawiały się w chwilach nasilenia zorzy? Czerwone poswiaty od głownej zorzy sięgały chwilami zenitu... Byłem 0.5-1 km na wschód od Was, zjechałem z głownej drogi za Krasieninem trochę dalej, bliżej kol. Osówka. Jeśli zjeżdżaliście z pola ok. 23.15-23.30 to widziałem Wasz samochód sunący przez pole... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. To było niesamowite... Kolega, zawiadomiony telefonicznie, widział to ze skraju miasta z okolic dawnego poligonu na Górkach Czechowskich

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Kurna chłopaki ale była jazda, także pod Krakowem, lekkie chmurki na pn zasłaniające częściowo zieloną część przy horyzoncie i przepiękna czrerwona kurtyna z ruchomymi słupmi od wschodu do zachodu szeroka na 90 stopni i wysoka na 60 :lol:

Nieźle sobie pokurwowałem (bo wziąłem tylko cyferkę) że nie kupiłem wcześniej nasadki "Wide" do swojego CP-4500 i musialem ją mieścić w 5 kadrach po 3 przy horyzoncie i po dwa wyżej, muszę się jeszcze nauczyć jak to potem poskładać do kupy i czym ???

Największe wrażenie robiła soczysta czerwień widoczna gołym okiem oraz bardzo dynamiczny zielony wąż wijący sie przez zenit aż do Oriona.

Potem się rozpadł i pulsował szybko jako ciekawe zielone plamki na Drodze Mlecznej :lol::lol::lol:

Kurna to najładniejsza wizualnie zorza jaką widziałem z terenu Polski od 27 lat :lol::lol::lol:

 

Ps. Pierwsze fotki na żywca już w galerii 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
:roll: ..............brak słów na określenie tego co widzieliśmy wczoraj pod Lublinem ................ :roll:

 

No to czekamy na równie szokujące wyniki :hello2: :hello2: :hello2:

Link to comment
Share on other sites

30 stopni? We Wrocławiu zorza sięgała do zenitu! A zaczynało się tak skromniutko ...

 

Oskarze, do 30 stopni ale nad południowym horyzontem, to znaczy przez całe niebo.

 

Jarku, u mnie to było powyżej Oriona, przez Byka aż po Barana, ale ja chyba obserwowałem wcześniej, tzn. około 19:30.

Link to comment
Share on other sites

.... w ślad za "brakiem słów" na określenie tego co działo się na wczorajszym niebie kilka próbek - na gorąco, bez podrasowania, inaczej mówiąc prosto z pieca. Nawet w mieście było rewelacyjnie. Poniżej przykład, kilka innych w mojej galerii. Myślę, że koledzy ze wspólnego wypadu za miasto lada chwila pochwalą się jeszcze ciekawszymi ujęciami.

zorza_12__thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:slon: :D :slon: :) :slon: :Loveit::Wave:

Po prostu szaleństwo!

Adamo, dzięki, że oddzwoniłeś! Dzięki temu jechałem właściwie na pewniaka i moja Rodzicielka nie stawiała zdecydowanego oporu, gdy pakowałem ją do auta :wink: Twój telefon zastał mnie co prawda chwilowo, hmm, bez spodni w pewnym niewielkim pomieszczeniu [stąd ten ewentualny pogłos w słuchawce] W tzw. międzyczasie usiłowałem się bezskutecznie dodzwonić do kumpli, by ich zaalarmować. W efekcie darłem się potem na polu do telefonu i udało mi się skutecznie poderwać całkiem spore grono. Parę osób podjechało pod Pryszczową górę, troche dalej od nas, a pewien kolega [ to do niego nie moglem sie dodzwonic] rzutem na taśmę pognał na Górki Czechowskie na d. poligon i tez widział, mimo, że w mieście... UU, ale jazda...

-Jarosław

P.S. W maksimum gdzieś koło 22-giej dwie boczne oscylujące czerwone poświaty prawie łączyły się u góry ze sobą, niemal w zenicie, chwilami pojawiały się [sporadycznie także pózniej] ostre promienie, niemal jak z lasera. Pośrodku znad chmur nisko nad horyzontem wyzierała jednostajna, srebrzysto-biało-niebieska poświata, ginął w niej chwilami całkowicie Wielki Wóz

Link to comment
Share on other sites

witam

 

nie ma za co :D

jak dzwoniłem do Ciebie to nie spodziewałem sie że to jeszcze tak długo będzie trwało!

Już teraz wiem że zorza trwała ponad 7 godzin.

ja ją zauważyłem około 18tej i widziałem do 1:00,

czy ktoś widział dłużej? lub wcześniej zobaczył?

Ciekawie jak długo była na niebie.

Link to comment
Share on other sites

Ja zauważyłem około 17:50, gdyż patrząc na dane z Internetu przewidywałem, że może wystąpić. Nie wiem, czy wcześniej można było zobaczyć, gdyż dopiero co zapadł zmierzch.

W Jarosławiu przestałem ją widzieć około 22, ale wtedy patrzyłem już z mieszkania i nie przypatrywałem się zbyt mocno, gdyż byłem już zadowolony z tego co zobaczyłem wcześniej.

Link to comment
Share on other sites

Pod Lublinem wlasnie gdzieś koło 22-giej [nie patrzyłem wtedy na zegarek :lol: ] albo ciut wcześniej było główne show z zorzą walącą ostro w zenit. Potem było jeszcze jedno maksimum, nieco słabsze [wtedy dotarli za miasto moi poderwani telefonem znajomi]. Tuż po 23-ciej, a może 23.30 zaczęło zdecydowanie słabnąc i zebraliśmy się do odjazdu. Widziałem jakiś samochód przedzierający się przez pola do głownej drogi, albo to byłi bracia Marcinkowie, albo Adamo.... Moi znajomi wracali niemal w tym samym momencie co ja i z kolei widzieli mojego malucha wytaczającego sie z pola na szosę. Tak więc chyba trudno powiedzieć, co u nas było po 24-tej, bo wszyscy się chyba zmyli z pola... Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.