Skocz do zawartości

M51 i rozczarowanie


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, w nocy z czwartku na piątek postanowiłem poszukać i zobaczyć po raz pierwszy w życiu M 51 przez teleskop. Udało się oczywiście, ale...gdy zobaczyłem ten obiekt w moim okularze, to hmmm...trochę się rozczarowałem :unsure: . Mam w pamięci szkice Krzyśka, z przedstawionymi ramionami, mostem itd...a u mnie w Syncie?? Zobaczcie sami. Faktem jest, iż Księżyc trochę dawał po gałach, seeing nie powalał a na dodatek myślałem, że wyłączą dwie sodówki, które świecą mi na teleskop do 1.00 w nocy.

 

Chyba za duży format zdjęcia wrzuciłem,

m51.jpg

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz relację z sesji pod ciemnym niebem, również 8 cali - poczytaj o M51 :)

Parę dni temu się bardzo zdziwiłem, że AŻ tyle widać w Syncie 8" w warunkach jakie miałem (jakieś 4-5 dni temu, gdy Łysy dawał trochę mniej i na dodatek dawała znać o sobie łuna od Gdańska). Było podobnie jak na twoim szkicu, ale miałem wrażenie, że widzę (zerkaniem, oczywiście) pociemnienie między jądrem M51 a dość szeroką otoczką - czyli jakby powoli rysowały się ramiona (dodam, że obserwowałem najkitowszymi Ploesslami 25 i 10)

Tak więc - zdecydowanie głowa do góry.

 

ps. i nie zapominaj, że Krzysiek ma 12", to jednak robi różnicę

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Panasmaras, trzeba się uzbroić w cierpliwość i po prostu poczekać na lepszą pogodę :) Teraz może być już tylko lepiej...od razu wykonam oczywiście szkic (zawsze mam pod ręką coś do rysowania :) ) i wtedy dopiero się pochwalę jaką piękną M51 można zobaczyć w moim teleskopie B)

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w most, w syncie 8". Ramiona z najwyższym trudem, i koniecznie w ciemnicy. Ale dziwne rzeczy się zdarzają, szczególnie w zenicie!

Mnie trochę dziwi fakt, że wyszły Ci dwie takie same mgiełki. Ja widziałem wyraźną różnicę w wielkości.

 

dobrej pogody w nowiu!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem różnicy w wielkości tych mgiełek...to mnie też trochę zszokowało. Zerkaniem raz jedna była jakby większa, za chwilę druga...ale nie byłem pewny, narysowałem więc to co naprawdę w tamtym momencie widziałem.

Zadziwiające... Musiałeś mieć rzeczywiście średnie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w most, w syncie 8". Ramiona z najwyższym trudem, i koniecznie w ciemnicy.

Podczas ostatniego nowiu widziałem ramiona zerkaniem. Wartunki miałem idealne - w promieniu 10km żadnej włączonej latarni, do okoła pola i lasy, m51 w zenicie a ja w niebowzięty :) Niestety pomostu nie dostrzegłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo... Napał, porobiłem mapki, wystawiłem sprzęt, szukam....szukam... mam i... To jest to ?? Sorry ale M81/82 za pierwszym razem spowodowały u mnie szczękopad i poprostu no "ja pierdziele" a tu... 2 mgiełki i w dodatku która jest ta większa?? :Boink: Ale też była to sprawka księżyca więc czekam na nów ;) Nie spodziewam się dostrzeżenia mostu ale mam nadzieję na ramiona bo w nowiu mam dość ciemne niebo (bieszczady czy wschodnia Ukraina to to nie jest ale jest nieźle :szczerbaty: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszyłem się troszkę, choć nie powinienem...bo myślałem, że to u mnie jest coś nie tak, z teleskopem, czy z oczami... :) Sprzęt skolimowany, lustro zadbane a tu taka kiszka. Na dodatek nie narzekam na niebo, jest dość ciemne, miasto daleko, lamp w pobliżu tylko kilka...no nic, trzeba czekać na zejście Księżyca i zobaczymy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko exec nie miał nic złego na myśli...taki ma po prostu sposób odpowiedzi...ot taki prosty i szybki. Nie raz już zresztą odpowiedział mi podobnie konkretnie na różne pytania (przeważnie sprzętowe), za które mu podziękowałem...nie czujmy urazy,

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca rozumiem o co chodzilo Janko, ale Robson zrob tak- niebo 6 mag, bez ksiezyca dobra przejrzystosc i zobaczysz jak galaktyka wiruje. :)

 

edit: acha gdyby ktos jeszcze nie rozumial - o tej Arizonie napisalem dlatego, ze ten podlinkowany szkic jest wykonany wlasnie z pustyni w Arizonie. ;)

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż męczę M51, dziś przed wyjściem Księżyca było już znacznie lepiej, ale i tak niebo było jakieś jasne. Około godz. 22.00 przyczaiłem się i zobaczyłem coś takiego...

Celowo nie robiłem skanu, aby nie popadać w nudę :)

m51_AF.jpg

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszyłem się troszkę, choć nie powinienem...bo myślałem, że to u mnie jest coś nie tak, z teleskopem, czy z oczami... :) Sprzęt skolimowany, lustro zadbane a tu taka kiszka. Na dodatek nie narzekam na niebo, jest dość ciemne, miasto daleko, lamp w pobliżu tylko kilka...no nic, trzeba czekać na zejście Księżyca i zobaczymy.

Pozdrawiam

 

Ciesz się że nie mieszkasz w Chorzowie ! To by dopiero była kiszka !

Też dzisiaj siedziałem na balkonie i wiem co mówię.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.