Jump to content

"Uniwersalne" podejście do miłośników astronomii.


Recommended Posts

Biorę ja sobie, proszę was wczorajszą Gazetę Wyborczą, wchodzę do dodatku Katowice - Bieslko-Biała i szkal mnie trafia jak widzę, jak te biedni ludzie wydali u Uniwersała 120.000 zł. (słownie: stodzawdzieściatysięcyzłotych) na kopułe z teleskopem 50cm.

Co więcej widzę, że wstawiono im ten montaż z którym "U" jeździł po Polsce i jest to jedyny egzemplarz (może wstawić zdjęcia z jego budowy ?)

 

Wszystko zrozumiem, ale wydatek 120.000 zł. czyli ok. 31.000 USD na obserwatorium położone w taki miejscu, to wg. mnie trochę przesada.

No cóż można mieć teraz nadzieje, że optyka w teleskopie będzie OK. Przy 50cm zwierciadle i systemie Cassegrain'a bedzie można zapewne uzyskać powiększenie 1.000.000 razy (słowie: milion razy) :D

 

O całości można poczytać z linku: http://www1.gazeta.pl/katowice/1,35063,1785378.html

A gdyby już tego nie było, zamieszczam tekst poniżej

 

"Szkolne obserwatorium astronomiczne otwarto w Dąbrowie Górniczej

 

Witold Gałązka 19-11-2003, ostatnia aktualizacja 19-11-2003 23:30

 

Od środy młodzież w Dąbrowie Górniczej może korzystać z pierwszego w regionie i drugiego w Polsce szkolnego obserwatorium astronomicznego. - Może wreszcie przestaną nazywać nas "szkołą za torami" i ukuje się nowa nazwa: Szkoła pod Gwiazdami? - zastanawia się Bożena Marcinkowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Konopnickiej, gdzie na dachu wybudowano obrotową, rozsuwaną kopułę.

Na dachu Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Konopnickiej wybudowano obrotową, rozsuwaną kopułę. Pod nią na specjalnym wysięgniku <b>robotnicy</b> z Żywca zainstalowali olbrzymi teleskop Cassegraina o półmetrowej średnicy. Niżej urządzono nowoczesną salę projekcyjną, gdzie obraz nieba wyświetlany będzie na dużym ekranie.

- Szkoła jest doskonale położona. Teren jest płaski, w nocy jest tu ciemno, a na dodatek powietrze jest czyste, bo w pobliżu znajduje się zbiornik Pogoria - wyjaśnia Maciej Wójcik, astronom amator, który razem z Dariuszem Nelle prowadzą w szkole koło miłośników astronomii. Przez trzy lata przekonywali dąbrowskich samorządowców, by zgodzili się finansować przedsięwzięcie. Udało się dopiero, gdy prezydentem miasta został Jerzy Talkowski. Dąbrowski Urząd Miasta na obserwatorium przeznaczył 120 tys. zł.

Poza obserwowaniem nieba młodzi miłośnicy astronomii będą mogli oglądać filmy o budowie i odkrywaniu wszechświata, wypożyczać książki. Nelle i Wójcik chcą, by ich podopieczni potrafili bez trudu odnajdywać na niebie gwiazdozbiory, znali nazwy najjaśniejszych gwiazd i mieli rozeznanie w teoriach naukowych o powstaniu wszechświata. Planują budowę małego radioteleskopu i zakup specjalnego urządzenia do wyświetlania obrazu nieba. - Postaramy się o dotację z Unii Europejskiej - mówi Nelle.

Zamiast oficjalnej akademii, wczoraj uczniowie dąbrowskiego gimnazjum zaprosili gości na arcyciekawą prezentację multimedialną - podróż w czasie po teoriach budowy wszechświata, od koncepcji tajemniczych wrót Wschodu i Zachodu po heliocentryczny przewrót kopernikański.

 

======================================

 

http://www1.gazeta.pl/katowice/1,35019,1785379.html

 

Kajetan Wiecha (16 lat) nie może się doczekać, kiedy nareszcie zerknie na niebo przez profesjonalny teleskop o półmetrowym lustrze, z jakiego od wczoraj można korzystać w szkolnym obserwatorium astronomicznym w Dąbrowie Górniczej. - Przez parę lat chodziliśmy z kolegami na zajęcia w kółku astronomicznym, ale mieliśmy tylko zwykłą lunetę - wspomina Kajetan, który skończył gimnazjum w Zespole Szkół przy ul. Konopnickiej i uczy się już w pierwszej klasie matematyczno-fizycznej liceum ogólnokształcącego. Wczoraj przyszedł na uroczyste otwarcie pierwszego w regionie obserwatorium w jego dawnej szkole. - Uwielbiam patrzyć na księżyce Układu Słonecznego. Często w domu nie spałem długo w nocy i z lornetką przy oku siedziałem na balkonie. Na szczęście mama była wyrozumiała - mówi chłopak. Uważa, że dla astronoma najważniejsze są cierpliwość przy żmudnych obliczeniach astronomicznych oraz duża wiedza czerpana z lektury.

 

Czy znajomość galaktyk ma jakieś praktyczniejsze zastosowanie? - Ależ oczywiście! - Kajetan uśmiecha się pod chłopięcym wąsem: - Kiedy siedzi się wieczorem na ławce i opowiada o gwiazdach, można bardzo skutecznie zainteresować koleżankę...

 

Proszę nie przenosić wątku do właściwego działu, bo to nie reklama, a tylko wolna dyskusja

Link to comment
Share on other sites

Marku nie denerwuj się cena 120 000 za takie obserwatorium jest uważam OK. Można jedynie dyskutować po co dziecią w szkole teleskop z takim lustrem. Sprawę postawił bym tak za 2-3 lata odpowiednia komisja fundatora powinna sprawdzic jak to jest wykorzystywane i do czego. Nie można takze nic powiedzieć na temat jakości takiego lustra bo o ile wiadomo ze małe ich teleskopy to szajs to w przypadku dużych praktycznie brak danych.

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawdę to młodzieży w szkole wystarczyły by lunety 130mm lub SCT 8-10". Na 500mm lustra przy obserwacjach wizualnych, a takie pewnie będą robić ( z przewagą Jowisza i Saturna ) to seeing jest parę razy w roku dodatkowo późno w nocy kiedy młodzież śpi. No i jadąc na obóz to raczej go nie zabiorą. Marnotrastwo pieniędzy. Ale co do kwoty 120tyś to jak za obserwatorium podtrzymuje, że jest OK. Tylko po co?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.