Skocz do zawartości

Amatorski statek kosmiczny?


Dawidpl

Rekomendowane odpowiedzi

Co do projektów artyleryjskich to po wojnie Kanadyjczyk (G. Bull) pracując w USA wystrzeliwał pociski na znaczne wysokości, potem pracował u Saddama a później został zastrzelony przez nikomu nieznanych sprawców z mosadu.

Projekt Babylon:

babylon

Co do ilości wodoru koniecznej do wystrzelenia ładunku to pewnie da się obliczyć (znaleźć) ilość energii potrzebną do osiągnięcia Ipk,

Bo dla rekcji 2H2+O2->2H2O ΔH=-485 kJ

Oczywiście bardzo zgrubnie bo jeszcze pozostaje sprawność silnika itp

 

ps. co do pana Andrzeja Marksa to jeszcze: "Znowu na Księżyc"

Edytowane przez wiatr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też podejść od drugiej strony - jaką masę zużywają istniejące rakiety żeby dostarczyć ładunek na niską orbitę:

- space shuttle: 110 ton ładunku (jeżeli liczyć wahadłowiec jako ładunek) / 2000 ton masa startowa

- saturn V: 118 / 3000

- energia: 100 / 2400

- ariane 5: 21 / 777

czyli jakieś 30 razy więcej masy musi wystartować po to tylko żeby kilka procent dotarło.

hipotetyczna rakieta amatorska do wysłania 0,1kg aparatu w celu zrobienia fotki mogłaby ważyć jakieś 3kg - nie tak dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa amatorskiej rakiety która przekroczy wysokość 100 km jest możliwa, jednak jest niezwykle kosztowna. Niewielka grupa ludzi w USA dokonała czegoś takiego.

 

Więcej tu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Civilian_Space_eXploration_Team

http://www.gofastsports.com/brand/rocketlaunch.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należałoby po pierwsze rozróżnić loty balistyczne (SpaceShipOne, rakieta od CSXT, rakiety meteorologiczne) od orbitalnych. Te pierwsze są dużo łatwiejsze i przy odpowiednich nakładach finansowych (raczej przytłacających indywidualnych zapaleńców) jest możliwe skonstruowanie i wystrzelenie bezzałogowej rakiety, która osiągnie te umowne 100 km. Loty orbitalne wymagają już osiągnięcia I predkości kosmiczej i w tej chwili są całkowicie poza zasięgiem możliwości nawet najbogatszych amatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A orientuje się ktoś jak się ma ilość paliwa potrzebnego do osiągnięcia I prędkości kosmicznej do masy statku kosmicznego i ile jaki jest koszt tony paliwa?

 

Czy jest jakieś prawo regulujące wyrzucanie obiektów w kosmos? Rozumiem, że szansa kolizji jest bardzo mała. Ale jakby ktoś jednak kiedyś zrobił rakietę, która by się wzbiła i przypadkiem trafiła w rosyjskiego Mir'a to by poniósł jakieś konsekwencje [pomijam już fakt, że pewnie łatwiej jest wygrać w totka ;)]?

Edytowane przez Dawidpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam pomysł pewny na zrobienie samolotu który miał by odrzutowy silnik spalinowy czyli hiper napęd do szybkiego latania i 4 silniki elektryczne wspomagające poruszania się po woli .Ten samolot nie musiał by korzystać z lotniska ponieważ unosił by się do góry i tak samo by lądował prędkość lądowania 3 na godz i tak samo by się unosił z prędkością . Jestem pewny przy dobrej konstrukcji tym samolotem będzie można lecieć w kosmos nawet bez dużych kosztów spalania . Dobre cechy tego samolotu to takie że ten samolot nie potrzebuje silników że by się uniósł do góry znalazłem technikę w budownictwie samolotów wyższą można mówić że coś do podobnego tak zwanego ufa . jak piszą dobre cechy tego samolotu to takie że po wyłączeniu silników w górze nad ziemią ten samolot nie spadnie mam pytanie gdzie ja mogę znaleźć kogoś kto by chciał zająć się tym projektem i poznać technikę i budować . Gdzie można opatentować jakąś wynalezioną rzecz. co myślicie o takim samolocie 100% pewnym i bezpiecznym . Czekam na odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A poco wystrzeliwać na orbitę? Żeby wejść na orbitę trzeba wielu manewrów itp.

Ja proponuję.

1. Budujemy rakietę która może dolecieć w połowę drogi do księżyca

2. Obliczamy gdzie będzie znajdować się księżyc gdy rakieta przetnie jego orbitę i tam ją wycelujemy.

3. Gdy rakieta będzie w połowie drogi, robi obrót o 180 stopni i przy pomocy pozostałego paliwa rozpoczynamy hamowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać specjalistów od aeronautyki i astronautyki w Polsce nie brakuje;) Gdyby tylko zainwestować w te genialne pomysły, to NASA zostałaby daleko w tyle:)

Po prostu puszczać dzieciom zamiast głupich bajek, Super Sentai/Power Rangers i przybędzie geniuszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.